Geany 1.30 - en to uk translation catalogue (619 entries)

en: "%s" was not found.
uk: "%s" не знайдено.

en: %s %s -- %s (in directory: %s)
uk: %s %s -- %s (у теці: %s)

en: %s (in directory: %s)
uk: %s (у теці: %s)

en: %s source file
uk: Файл-джерело %s

en: (built on or after %s)
uk: (побудова під час, або після %s)

en: (only inside Geany)
uk: (тільки у Geany)

en: (with BOM)
uk: (з BOM)

en: (without BOM)
uk: (без BOM)

en: , read-only
uk: , тільки читання

en: <b>Commands</b>
uk: <b>Команди</b>

en: <b>Completions</b>
uk: <b>Завершення</b>

en: <b>Display</b>
uk: <b>Показати</b>

en: <b>Editor tabs</b>
uk: <b>Вкладки редактору</b>

en: <b>Features</b>
uk: <b>Додаткові можливості</b>

en: <b>Fonts</b>
uk: <b>Шрифти</b>

en: <b>Indentation</b>
uk: <b>Абзац</b>

en: <b>Keyboard shortcuts</b>
uk: <b>Гарячі клавіші</b>

en: <b>Long line marker</b>
uk: <b>Межа довгого рядку</b>

en: <b>Miscellaneous</b>
uk: <b>Інше</b>

en: <b>New files</b>
uk: <b>Нові файли</b>

en: <b>Page %d of %d</b>
uk: <b>Сторінка %d з %d</b>

en: <b>Paths</b>
uk: <b>Шляхи</b>

en: <b>Printing</b>
uk: <b>Друкування</b>

en: <b>Projects</b>
uk: <b>Проекти</b>

en: <b>Saving files</b>
uk: <b>Зберігання файлів</b>

en: <b>Search</b>
uk: <b>Пошук</b>

en: <b>Shutdown</b>
uk: <b>Завершення роботи</b>

en: <b>Sidebar</b>
uk: <b>Бічна панель</b>

en: <b>Startup</b>
uk: <b>Початок роботи</b>

en: <b>Tab positions</b>
uk: <b>Розташування вкладки</b>

en: <b>Template data</b>
uk: <b>Шаблонні дані</b>

en: <b>Terminal</b>
uk: <b>Термінал</b>

en: <b>Tool paths</b>
uk: <b>Теки інструментів</b>

en: <b>Toolbar</b>
uk: <b>Панель інструментів</b>

en: A fast and lightweight IDE
uk: Швидке та легке графічне середовище

en: A fast and lightweight IDE using GTK+
uk: Швидке та легке графічне середовище, що використовує GTK+

en: About Geany
uk: Про Geany

en: Action
uk: Дія

en: Active
uk: Активно

en: Adds a file browser tab to the sidebar.
uk: Додати вкладку оглядача файлів до бічної панелі.

en: All Source
uk: Усі вихідні коди

en: All files
uk: Усі файли

en: An error occurred or file information could not be retrieved (e.g. from a new file).
uk: Виникла помилка або інформація про файл не була знайдена (наприклад з нового файлу).

en: An error occurred while converting the file from UTF-8 in "%s". The file remains unsaved.
uk: Помилка під час конвертації файлу з UTF-8 у "%s". Файл залишено не збереженим.

en: Any unsaved changes will be lost.
uk: Будь-які не збережені зміни будуть втрачені.

en: Appendix
uk: Додаток

en: Arabic
uk: Арабські

en: Are you sure you want to reload '%s'?
uk: Ви впевнені, що бажаєте перезавантажити '%s'?

en: Armenian
uk: Вірменські

en: Arrow characters
uk: Символи стрілки

en: Auto Save
uk: Автоматичне збереження

en: Automatic completion of known symbols in open files (function names, global variables, ...)
uk: Автоматичне завершення знайомих слів у відкритому файлі (назви функцій, глобальні змінні, ...)

en: Background
uk: Фон

en: Background color:
uk: Колір заднього фону:

en: Baltic
uk: Балтійські

en: Base GType:
uk: Базовий GType:

en: Base class:
uk: Базовий клас:

en: Base header:
uk: Базовий керівник:

en: Base path:
uk: Базова тека:

en: Basic
uk: Базове

en: Beep on errors or when compilation has finished
uk: Звуковий сигнал при помилці і невдалій компіляції

en: Bottom
uk: Низовина

en: Browser:
uk: Браузер:

en: Build
uk: Побудувати

en: Build options
uk: Опції побудови

en: C Standard Library
uk: Стандартна бібліотека C

en: C++ (C Standard Library)
uk: C++ (Стандартна бібліотека C)

en: C++ Standard Library
uk: Стандартна бібліотека C++

en: C_ase sensitive
uk: _Чутливе до регістру

en: C_hange
uk: _Змінити

en: C_lose All
uk: _Закрити усе

en: C_reate
uk: С_творити

en: Celtic
uk: Кельтські

en: Central European
uk: Центральної Європи

en: Chapter
uk: Частина

en: Character
uk: Символ

en: Characters:
uk: Символів:

en: Chinese Simplified
uk: Китайські спрощені

en: Chinese Traditional
uk: Китайські традиційні

en: Choose Project Base Path
uk: Оберіть базову теку проекту

en: Choose Project Filename
uk: Вкажіть назву проекту

en: Choose a special character from the list below and double click on it or use the button to insert it at the current cursor position.
uk: Оберіть спеціальний символ з поданого списку і подвійним натисканням або кнопкою вставки вставте його у поточну позицію курсору.

en: Choose font
uk: Оберіть шрифт

en: Class
uk: Клас

en: Class Builder
uk: Будівник класів

en: Classes
uk: Класи

en: Close
uk: Зачинити

en: Close _dialog
uk: Зачинити _діалог

en: Close all
uk: Зачинити усе

en: Close the current file
uk: Закрити поточний файл

en: Color Chooser
uk: Палітра кольорів

en: Color:
uk: Колір:

en: Column:
uk: Cтовпчик:

en: Command
uk: Команда

en: Command:
uk: Команда:

en: Comment line(s)
uk: Закоментувати рядок(-ки)

en: Company name
uk: Назва компанії

en: Company:
uk: Компанія:

en: Compilation failed.
uk: Помилка під час компіляції.

en: Compilation finished successfully.
uk: Компіляція була успішною.

en: Compile
uk: Компілювати

en: Compile the current file
uk: Компілювати поточний файл

en: Compiler
uk: Компілятор

en: Complete snippet
uk: Довершений шматок

en: Complete word
uk: Завершити слово

en: Configuration directory could not be created (%s).
uk: Тека конфігурацій не може бути створена (%s).

en: Configuration directory could not be created (%s).
    There could be some problems using Geany without a configuration directory.
    Start Geany anyway?
uk: Тека конфігурації не може бути створена (%s).
    Можуть бути проблеми під час використання Geany без теки конфігурацій.
    Всеодно викликати Geany?

en: Confirm exit
uk: Підтвердження виходу

en: Constants
uk: Константи

en: Context Action
uk: Пов'язані дії

en: Convert and Set to _LF (Unix)
uk: Конвертувати та встановити у LF (_Unix)

en: Copy
uk: Копіювати

en: Could not find file '%s'.
uk: Не знайдено файл '%s'.

en: Could not load tags file '%s'.
uk: Неможливо завантажити файл ярликів '%s'.

en: Could not open directory (%s)
uk: Не можу відкрити теку (%s)

en: Could not open file %s (%s)
uk: Файл %s (%s) відкрити неможливо

en: Create Cla_ss
uk: Створити _Клас

en: Create Class
uk: Створити клас

en: Create a new file
uk: Створити новий файл

en: Create constructor
uk: Створити конструктор

en: Create destructor
uk: Створити деструктор

en: Create the project's base path directory?
uk: Чи створити базову теку для проекту?

en: Creates source files for new class types.
uk: Створити файл-джерело для нових типів класів.

en: Current chars
uk: Поточні символи

en: Custom Date Format
uk: Власний формат дати

en: Cut
uk: Вирізати

en: Cyrillic
uk: Кирилиця

en: Cyrillic/Russian
uk: Кирилиця/Російські

en: Cyrillic/Ukrainian
uk: Кирилиця/Українські

en: Date format string could not be converted (possibly too long).
uk: Не вдається конвертувати  рядок формату дати (можливо рядок занадто довгий).

en: Date format:
uk: Формат дати:

en: Decrease indent
uk: Зменшити відступ

en: Decrease indent by one space
uk: Зменшити відступ на 1 рядок

en: Decrease indentation
uk: Зменшити відступ

en: Default encoding (new files):
uk: Кодування за замовчанням (для нових файлів):

en: Definition of "%s" not found.
uk: Визначення "%s" не знайдено.

en: Detect from file
uk: Визначити з файлу

en: Developer:
uk: Розробник:

en: Developers
uk: Розробники

en: Disable Drag and Drop
uk: Заборонити перетягування

en: Disable menu shortcut key (F10 by default)
uk: Заборонити гарячу клавішу виклику меню (за замовчанням F10)

en: Disabled
uk: Деактивовано

en: Display
uk: Показати

en: Do you really want to quit?
uk: Ви дійсно бажаєте вийти?

en: Do you want to close it before proceeding?
uk: Ви дійсно бажаєте закрити це перед продовженням?

en: Do you want to reload it?
uk: Ви дійсно бажаєте перезавантажити його?

en: Do you want to save it before closing?
uk: Чи бажаєте зберегти файл до того як вийти?

en: Document successfully exported as '%s'.
uk: Документ з успіхом експортовано як '%s'.

en: Documents
uk: Документи

en: Don't load plugins
uk: Не завантажувати додатків

en: Don't load terminal support
uk: Не завантажувати підтримку терміналу

en: Don't load the previous session's files
uk: не завантажувати файл попередньої сесії

en: Don't show message window at startup
uk: Не показувати вікно повідомлення на початку роботи

en: Don't use run script
uk: Не використовувати скрипт виконання

en: E_xtra options:
uk: _Екстра опції:

en: East _Asian
uk: Східні _Азіатські

en: Editor
uk: Редактор

en: Editor:
uk: Редактор:

en: Email address of the developer
uk: Aдреса електронної пошти розробника

en: Enable plugin support
uk: Активувати підтримку додатків

en: Enabled
uk: Активовано

en: Ensure new line at file end
uk: Гарантувати чисту лінію у кінці файлу

en: Ensures that at the end of the file is a new line
uk: Гарантувати що у кінці файлу буде чиста лінія

en: Enter here a custom date and time format. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
uk: Тут введіть власний формат дати й часу. Ви можете використовувати будь який формат часу що буде використаний функцією ANSI C strftime.

en: Enter the line you want to go to:
uk: Введіть рядок до якого ви хочете переміститись:

en: Enter tool paths below. Tools you do not need can be left blank.
uk: Вкажіть теки для інструменту нижче. Для інструментів, котрих ви не потребуєте залишіть пустим.

en: Environment
uk: Середовище розробки

en: Error
uk: Помилка

en: Error message: %s
    The error occurred at "%s" (line: %d, column: %d).
uk: Повідомлення про помилку: %s
    Помилка виникла у "%s" (рядок: %d, стовпчик: %d).

en: Error message: %s.
uk: Повідомлення про помилку: %s.

en: Error saving file (%s).
uk: Помилка при збереженні файлу (%s).

en: Error saving file.
uk: Помилка зберігання файлу.

en: Example:
    CFLAGS=`pkg-config gtk+-2.0 --cflags` %s -g gtk2.c.tags /usr/include/gtk-2.0/gtk/gtk.h
uk: Приклад:
    CFLAGS=`pkg-config gtk+-2.0 --cflags` %s -g gtk2.c.tags /usr/include/gtk-2.0/gtk/gtk.h

en: Executables
uk: Доступні для виконання

en: Execute:
uk: Виконання:

en: Explicitly defines a filetype for the file, if it would not be detected by filename extension.
    Note if you choose multiple files, they will all be opened with the chosen filetype.
uk: Вкажіть вірне розширення файлу якщо воно не може бути визначене з розширення файлу.
    Врахуйте, що якщо ви вказуєте декілька файлів, то вони усі будуть відкрити як файли вказаного розширення.

en: Explicitly defines an encoding for the file, if it would not be detected. This is useful when you know that the encoding of a file cannot be detected correctly by Geany.
    Note if you choose multiple files, they will all be opened with the chosen encoding.
uk: Вкажіть вірне кодування файлу, якщо воно не може бути визначене. Це корисно, коли вам відомо, що кодування файлу не може бути вірно визначено Geany.
    Врахуйте, що якщо ви вказуєте декілька файлів, то вони усі будуть відкрити з вказаним кодуванням.

en: Export
uk: Експортувати

en: Export File
uk: Експортувати файл

en: Exports the current file into different formats.
uk: Експортувати поточний файл до іншого формату.

en: Failed to load one or more session files.
uk: Помилка завантаження одного або більше файлів сесії.

en: File
uk: Файл

en: File %s closed.
uk: Файл %s зачинено.

en: File %s printed.
uk: Файл %s надруковано.

en: File %s reloaded.
uk: Файл %s перезавантажено.

en: File %s saved.
uk: Файл %s збережено.

en: File '%s' could not be written (%s).
uk: Файл '%s' неможливо записати (%s).

en: File Browser
uk: Оглядач файлів

en: File tabs will be placed on the left of the notebook
uk: Вкладки з файлами будуть розташовані зліва від блокноту

en: File tabs will be placed on the right of the notebook
uk: Вкладки з файлами будуть розташовані зправа від блокноту

en: Filename:
uk: Назва файлу:

en: Files
uk: Файли

en: Find
uk: Знайти

en: Find Next
uk: Знайти наступне

en: Find Previous
uk: Знайти попереднє

en: Find Usage
uk: Користування пошуком

en: Find _Next
uk: Знайти _наступне

en: Find _Previous
uk: Знайти _попереднє

en: Find in Files
uk: Знайти у файлах

en: Find the entered text in the current file
uk: Знайти уведений текст у поточному документі

en: Fold all
uk: Згорнути усе

en: Follow the path of the current file
uk: Слідувати шляху до поточного файлу

en: Font updated (%s).
uk: Шрифт оновлений (%s).

en: Foreground color:
uk: Колір переднього фону:

en: Forward declaration "%s" not found.
uk: Передовий опис "%s" не знайдено.

en: Full_screen
uk: На у_весь екран

en: Fullscreen
uk: На весь екран

en: Functions
uk: Функції

en: Geany project files
uk: Файли проекту Geany

en: General
uk: Загальне

en: Generate global tags file (see documentation)
uk: Згенерувати глобальний файл теґів (дивіться документацію)

en: Georgian
uk: Грузинські

en: Gives the focus automatically to widgets below the mouse cursor. Works for the main editor widget, the scribble, the toolbar search and goto line fields and the VTE.
uk: Автоматично надати фокус віджету під курсором миші. Працює для вікна віджета головного редактору, друку, полів пошуку та переходу до рядку і для VTE.

en: Global
uk: Глобально

en: Go to Line
uk: До рядку

en: Go to matching brace
uk: Перейти до парної скоби

en: Grab Key
uk: Захопити комбінацію

en: Greek
uk: Грецькі

en: Greek characters
uk: Грецькі символи

en: Grep:
uk: Виділення:

en: Group:
uk: Група:

en: HTML (name)
uk: HTML (назва)

en: HTML Characters
uk: HTML символи

en: HTML characters
uk: HTML символи

en: H_ide Sidebar
uk: Прибрати _бокову панель

en: Header file:
uk: Керівний файл:

en: Hebrew
uk: Єврейські

en: Hebrew Visual
uk: Єврейські графічні

en: Help
uk: Допомога

en: Here you can change keyboard shortcuts for various actions. Select one and press the Change button to enter a new shortcut, or double click on an action to edit the string representation of the shortcut directly.
uk: Тут ви можете змінити закріплення клавіш для різноманітних дій. Оберіть комбінацію, натисніть кнопку змін та введіть нову комбінацію, або двічі кликніть по ній для редагування рядку що безпосередньо представляє закріплення.

en: Home
uk: Початок

en: ISO 8859-1 characters
uk: Симоли кодування ISO 8859-1

en: I_nsert Comments
uk: _Вставити коментарі

en: In Se_lection
uk: У _виділеному

en: In Sessi_on
uk: У _сесії

en: In_dent Type
uk: _Розподілений документ

en: Increase indent
uk: Збільшити відступ

en: Increase indent by one space
uk: Збільшити відступ на 1 символ

en: Increase indentation
uk: Збільшити відступ

en: Info
uk: Інформація

en: Information
uk: Інформація

en: Inheritance
uk: Успадкування

en: Initial version:
uk: Початкова версія:

en: Initials of the developer name
uk: Ініціали імені розробника

en: Initials:
uk: Ініціали:

en: Insert Dat_e
uk: Додати _дату

en: Insert Special HTML Characters
uk: Вставити спеціальний HTML символ

en: Insert date
uk: Вставити дату

en: Inserts HTML character entities like '&amp;'.
uk: Вставити HTML символ у вигляді '&amp;'.

en: Integrated Development Environment
uk: Об'єднане середовище розробки

en: Interface
uk: Інтерфейс

en: Interfaces
uk: Інтерфейси

en: Invalid directory for find in files.
uk: Помилкова тека для пошуку файлів.

en: Invert syntax highlighting colors
uk: Інвертувати кольори підсвічення синтаксису

en: Japanese
uk: Японські

en: Keybindings
uk: Закріплення клавіш

en: Keyboard Shortcuts
uk: Гарячі клавіші

en: Keyboard _Shortcuts
uk: _Гарячі клавіші

en: Keys
uk: Клавіші

en: Korean
uk: Корейські

en: Label
uk: Мітка

en: Labels
uk: Мітки

en: Left
uk: Наліво

en: License
uk: Ліцензія

en: License text could not be found, please visit http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.txt to view it online.
uk: Текст ліцензії не знайдено, будь-ласка відвідайте http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.txt для її перегляду он-лайн.

en: Line
uk: Рядок

en: Line wrapping
uk: Переніс рядку

en: Lines:
uk: Рядків:

en: Load files from the last session
uk: Завантажити файли з останньої сесії

en: Load virtual terminal support
uk: Завантажити підтримку віртуального терміналу

en: Loaded %s tags file '%s'.
uk: Завантажено %s файл теґів '%s'.

en: Macros
uk: Макроси

en: Mail address:
uk: Поштова адреса:

en: Make _Object
uk: Виконати make над _об'єктом

en: Make all
uk: Виконати make над усим

en: Make custom target
uk: Виконати make над вказаним файлом

en: Make object
uk: Виконати make над об'єктом

en: Match braces
uk: Парні скоби

en: Match from s_tart of word
uk: Співпадіння у _початку слова

en: Match only a _whole word
uk: Співпадіння тільки _усього слова

en: Mathematical characters
uk: Математичні символи

en: Members
uk: Члени

en: Message window:
uk: Вікно повідомлень:

en: Messages
uk: Повідомлення

en: Methods
uk: Методи

en: Miscellaneous characters
uk: Інші символи

en: Module
uk: Модуль

en: Modules
uk: Модулі

en: Move document left
uk: Перемістити документ уліво

en: Move document right
uk: Перемістити документ направо

en: Name:
uk: Назва:

en: Namespaces
uk: Поля імен

en: Navigate back a location
uk: Перейти до попередньої локації

en: Navigate forward a location
uk: Перейти до наступної локації

en: New
uk: Нове

en: New (with _Template)
uk: Нове (з _шаблону)

en: New Project
uk: Новий проект

en: New file "%s" opened.
uk: Новий файл "%s" відкрито.

en: Newline strips trailing spaces
uk: Новий рядок видаляє пробіли у кінці попереднього

en: Next Me_ssage
uk: Наступне по_відомлення

en: Next Message
uk: Наступне повідомлення

en: Next error
uk: Наступна помилка

en: No custom commands defined.
uk: Не встановлено жодної власної команди.

en: No matches found for "%s".
uk: "%s" не зустрічається у файлі.

en: No matches found.
uk: Жодних співпадінь.

en: No more build errors.
uk: Більше не має помилок побудови.

en: No more message items.
uk: Більше не залишилося повідомлень.

en: No plugins available.
uk: Не доступно жодного додатку.

en: No text to find.
uk: Немає тексту для пошуку.

en: None
uk: Нічого

en: Nordic
uk: Скандинавські

en: Open
uk: Відкрити

en: Open File
uk: Відкрити файл

en: Open Project
uk: Відкрити проект

en: Open Selected F_ile
uk: Відкрити _обраний файл

en: Open an existing file
uk: Відкрити існуючий файл

en: Open selected file
uk: Відкрити обраний файл

en: Opens at startup the files from the last session
uk: На початку роботи Geany завантажити файли з останньої сесії

en: Opens the file in read-only mode. If you choose more than one file to open, all files will be opened read-only.
uk: Відкрити файл тільки для читання. Якщо ви оберете більше одного файлу усі будуть відкриті тільки для читання.

en: Options
uk: Опції

en: Other
uk: Інше

en: Other:
uk: Інше:

en: Override Geany keybindings
uk: Незважаючи на закріплення клавіш у Geany

en: Override that keybinding?
uk: Обминути це закріплення клавіш?

en: Owner:
uk: Власник:

en: Package
uk: Пакунок

en: Passing data and executing custom command: %s
uk: Передача даних та виконання власної команди: %s

en: Paste
uk: Вставити

en: Path (and possibly additional arguments) to your favorite browser
uk: Шлях (а також, по можливості, додаткові аргументи) до вашого улюбленого браузеру

en: Path to start in when opening project files
uk: Тека для початку роботи під час відкривання файлів проекту

en: Placement of new file tabs:
uk: Розташування нових вкладок з файлами:

en: Please set the filetype for the current file before using this function.
uk: Будь-ласка оберіть тип для поточного файлу перед використанням цієї функції.

en: Plugin
uk: Додаток

en: Plugin configuration directory could not be created.
uk: Тека конфігурації додатку не може бути створена.

en: Plugins
uk: Додатки

en: Preferences
uk: Налаштування

en: Previous Translators
uk: Попередні перекладачі

en: Print
uk: Друкувати

en: Print Geany's installation prefix
uk: Введіть префікс встановлення Geany

en: Print document
uk: Роздрукувати документ

en: Print internal filetype names
uk: Надрукувати внутрішні типи файлів

en: Print line numbers
uk: Друкувати номера рядків

en: Print page header
uk: Роздрукувати титульну частину сторінки

en: Print page numbers
uk: Друкувати номера сторінок

en: Printing
uk: Друкування

en: Printing of %s failed (%s).
uk: Друкування "%s" завершилося помилкою %s).

en: Process could not be stopped (%s).
uk: Не має змоги зупинити процес (%s).

en: Process failed (%s)
uk: Помилка процесу (%s)

en: Project "%s" closed.
uk: Проект "%s" зачинено.

en: Project "%s" created.
uk: Проект "%s" створено.

en: Project "%s" opened.
uk: Проект "%s" відкрито.

en: Project "%s" saved.
uk: Проект "%s" збережено.

en: Project Properties
uk: Властивості проекту

en: Project file "%s" could not be loaded.
uk: Файл проекту "%s" не може бути завантажено.

en: Project file could not be written (%s).
uk: Неможливо записати файл проекту (%s).

en: Project files
uk: Файли проекту

en: Project files:
uk: Файли проекту:

en: Properties
uk: Налаштування

en: Punctuation characters
uk: Пунктуаційні символи

en: Question
uk: Запитання

en: Quit Geany
uk: Зачинити Geany

en: R_eload As
uk: _Перезавантажити як

en: R_ename
uk: Змінити _назву

en: Range:
uk: Відрізок:

en: Re_place All
uk: За_мінити усе

en: Read _Only
uk: Тільки _читання

en: Read:
uk: Читає:

en: Recent _Files
uk: Оста_нні файли

en: Recent files list length:
uk: Довжина списку останніх файлів:

en: Redo
uk: Крок назад

en: Redo the last modification
uk: Повторити відмінену зміну

en: Refresh
uk: Перезавантажити

en: Reload file
uk: Перезавантажити усе

en: Reload symbol list
uk: Перезавантажити список сипмволів

en: Reload the current file from disk
uk: Перезавантажити поточний файл з диску

en: Remove Error _Indicators
uk: Прибрати індикатори _помилок

en: Remove _Markers
uk: Прибрати _маркери

en: Removes all messages from the status bar. The messages are still displayed in the status messages window.
uk: Прибрати усі повідомлення з панелі статусу. Наступні повідомлення будуть з'являтися у ній же.

en: Replace
uk: Замінити

en: Replace & Fi_nd
uk: Знайти та за_мінити

en: Replace Tabs with S_paces
uk: _Заміняти відступи пробілами

en: Replace all matches found in the currently selected text
uk: Замінити усі співпадіння у виділеному тексті

en: Replace tabs with space
uk: Замінити відступи пробілами

en: Replace wit_h:
uk: _Змінити на:

en: Right
uk: Направо

en: Romanian
uk: Румунські

en: Run
uk: Виконати

en: Run or view the current file
uk: Виконати або відобразити поточний файл

en: Sa_ve All
uk: Зберегти _усі

en: Save
uk: Зберегти

en: Save File
uk: Зберегти файл

en: Save all
uk: Зберегти усе

en: Save all open files
uk: Зберегти усі відкриті файли

en: Save as
uk: Зберегти усе

en: Save the current file
uk: Зберегти поточний файл

en: Scribble
uk: Друк

en: Scroll down the view by one line
uk: Перемістити огляд на 1 рядок вниз

en: Scroll on keystroke
uk: Переміщуватися при натисненні клавіші

en: Scroll on output
uk: Переміститися до результату

en: Scroll to current line
uk: Переміститись до поточного рядку

en: Scroll up the view by one line
uk: Перемістити огляд на 1 рядок вгору

en: Scrollback lines:
uk: Прокручувати назад:

en: Search _backwards
uk: _Зворотній пошук

en: Search failed.
uk: Помилка пошуку.

en: Sect1
uk: Секц1

en: Sect2
uk: Секц2

en: Sect3
uk: Секц3

en: Section
uk: Секція

en: Sections
uk: Секції

en: Select All
uk: Виділити усе

en: Select File
uk: Оберіть файл

en: Select Folder
uk: Оберіть теку

en: Select current word
uk: Виділити поточне слово

en: Send to Custom Command 1
uk: Надіслати до власної команди 1

en: Send to Custom Command 2
uk: Надіслати до власної команди 2

en: Send to Custom Command 3
uk: Надіслати до власної команди 3

en: Set Custom Commands
uk: Встановити власні команди

en: Set File_type
uk: Встановити  _тип файлу

en: Set Line E_ndings
uk: Встановити тип кін_ця файлу

en: Set _Encoding
uk: Встановити _кодування

en: Set encoding:
uk: Встановити кодовування:

en: Set filetype:
uk: Встановити тип файлу:

en: Set path from document
uk: Вкажіть шлях до документу

en: Set the information to be used in templates. See the documentation for details.
uk: Встановіть інформацію для використання у шаблонах. Дивіться документацію для деталей.

en: Sets the color of the long line marker
uk: Оберіть колір межі довгого рядку

en: Sets the editor font
uk: Встановити шрифт для редактора

en: Sets the font for the message window
uk: Встановити шрифт для вікна повідомлень

en: Sets the font for the symbol list
uk: Встановити шрифт для списку символів

en: Shortcut
uk: Опис

en: Show Color Chooser
uk: Показати палітру кольорів

en: Show Message _Window
uk: Показувати вікно _повідомлень

en: Show S_ymbol List
uk: Показати список _символів

en: Show Side_bar
uk: Показати _бічну панель

en: Show _Document List
uk: Показати список _документів

en: Show _Hidden Files
uk: Показати при_ховані файли

en: Show _Line Numbers
uk: Показувати _номери рядків

en: Show _Markers Margin
uk: Показати _межу виділення

en: Show _Toolbar
uk: Показувати панель _інструментів

en: Show _hidden files
uk: Показати _приховані файли

en: Show close buttons
uk: Показати кнопки зачинення

en: Show documents list
uk: Показати список документів

en: Show editor tabs
uk: Показати вкладки редактору

en: Show hidden files
uk: Показати приховані файли

en: Show line endings
uk: Виділяти кінці рядків

en: Show status bar
uk: Показати панель статусу

en: Show symbol list
uk: Показати список символів

en: Show version and exit
uk: Показати версію та вийти

en: Show white space
uk: Показувати пробіли

en: Sidebar:
uk: Бічна панель:

en: Singletons
uk: Одинаки

en: Size:
uk: Розмір:

en: Sort by _Appearance
uk: Сортувати за _створенням

en: Sort by _Name
uk: Сортувати за _ім'ям

en: Source file:
uk: Файл-жерело:

en: South European
uk: Південної Європи

en: Spaces
uk: Пробіли

en: Special Characters
uk: Спеціальні символи

en: Specify a format for the date and time stamp which is added to the page header on each page. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
uk: Задайте власний формати штампу дати та часу що буде доданий до головної частини кожної сторінки. Ви можете використовувати будь яий формат що сумісний з ANSI C функцією strftime.

en: Startup path:
uk: Tека початку роботи:

en: Status
uk: Статус

en: Status messages
uk: Повідомлення про статус

en: Subsection
uk: Підрозділ

en: Subsubsection
uk: Під-підрозділ

en: Suppress status messages in the status bar
uk: Не показувати повідомлення у вікні статусу

en: Switch to Editor
uk: Перемнутися до редактору

en: Switch to Scribble
uk: Перемкнутися до друку

en: Switch to Search Bar
uk: Перемкнутися до панелі пошуку

en: Switch to VTE
uk: Перемкнутися до VTE

en: Switch to last used document
uk: Перемкнутися до останнього використаного документу

en: Switch to left document
uk: Перемкнутися до документу зліва

en: Switch to right document
uk: Перемкнутися до документу зправа

en: Switch to status message list at new message
uk: Перемкнутися до списку повідомлень статусу при новому повідомленні

en: Symbol list:
uk: Список символів:

en: Symbols
uk: Символи

en: T_oggle Case of Selection
uk: Перемикач вмісту _виділення

en: Tabs
uk: відступи

en: Technical characters
uk: Технічні символи

en: Templates
uk: Шаблони

en: Terminal
uk: Термінал

en: Terminal:
uk: Термінал:

en: Thai
uk: Тайландські

en: The Geany developer team
uk: Команда розробників Geany

en: The combination '%s' is already used for "%s".
uk: Комбінація '%s' вже використовується для "%s".

en: The command to execute when using "Open with". You can use %f and %d wildcards.
    %f will be replaced with the filename including full path
    %d will be replaced with the path name of the selected file without the filename
uk: Команда для виконання коли використовується "Відкрити з". Ви можете використовувати %f та %d як макроси.
    %f буде замінено на ім'я файлу включаючи повний шлях
    %d буде замінено на шлях до обраного файлу без його назви

en: The file "%s" could not be opened properly and has been truncated. This can occur if the file contains a NULL byte. Be aware that saving it can cause data loss.
    The file was set to read-only.
uk: Файл "%s" не можливо відкрити як слід, тому файл буде скорочено. Так може статися, якщо файл містить NULL байт. Будьте обачні, адже його зберігання може привести до втрати інформації.
    Дозволено тільки читати файл.

en: The file "%s" does not look like a text file or the file encoding is not supported.
uk: Файл "%s" має вигляд не текстового або кодування файлу не підтримується.

en: The file "%s" is not valid %s.
uk: Файл "%s" помилковий %s.

en: The file "%s" will be printed with the following command:
    
    %s
uk: Файл "%s" Буде надруковано наступною командою:
    
    %s

en: The file '%s' already exists. Do you want to overwrite it?
uk: Файл '%s' вже існує. Чи бажаєте замінити його?

en: The file '%s' is not saved.
uk: Файл '%s' не збережено.

en: The following keyboard shortcuts are configurable:
uk: Наступні гарячі клавіші були налаштовані:

en: The name of the developer
uk: Ім'я розробника

en: The path "%s" does not exist.
uk: Шлях "%s" не існує.

en: The specified project name is too long (max. %d characters).
uk: Введене ім'я проекту занадто довге (максимально %d символів).

en: The specified project name is too short.
uk: Введене ім'я проекту занадто мале.

en: This is Geany %s.
uk: Це Geany %s.

en: This option disables the keybinding to popup the menu bar (default is F10). Disabling it can be useful if you use, for example, Midnight Commander within the VTE.
uk: Ця опція забороняє гарячу клавішу що викликає панель меню (за замовчанням F10). Її заборона корисна якщо ви користуєтесь, наприклад, Midnight Commander замість VTE.

en: Toggle All Additional Widgets
uk: Перемикач усіх додаткових віджетів

en: Toggle Sidebar
uk: Перемкнути бічну панель

en: Toggle the documents list on and off
uk: Активізація або відключення списку документів

en: Toggle the symbol list on and off
uk: Активізація або відключення списку символів

en: Too many items selected!
uk: Занадто багато виділеного!

en: Toolbar
uk: Панель інструментів

en: Tools
uk: Інструменти

en: Top
uk: Вершина

en: Translators
uk: Перекладачі

en: Turkish
uk: Турецькі

en: Type constructors
uk: Конструктори типів

en: Type here what you want, use it as a notice/scratch board
uk: Друкуйте тут усе що забажаєте і використовуйте це вікно для приміток або як чернетку

en: Type:
uk: Тип:

en: Types
uk: Типи

en: U_ncomment Line(s)
uk: З_няти коментар з рядку(-ів)

en: Uncomment line(s)
uk: Розкоментувати рядок(-ки)

en: Undo
uk: Крок вперед

en: Undo the last modification
uk: Відмінити останню зміну

en: Unfold all
uk: Розгорнути усе

en: Unicode
uk: Юнікод

en: Unknown filetype extension for "%s".
uk: Незнайоме розширення файлу "%s".

en: Up
uk: Вгору

en: Use _escape sequences
uk: Користуватися escape-_послідовністю

en: Use indicators to show compile errors
uk: Виділяти рядки, на котрих були помилки компіляції

en: Use native GTK printing
uk: Використовувати типове друкування GTK

en: Use project-based session files
uk: Використовувати файли сесії базовані на проекті

en: Use the basename of the printed file
uk: Використовувати базове ім'я друкованого файлу

en: Variables
uk: Змінні

en: Version number, which a new file initially has
uk: Номер версії, що новий файл має з початку

en: Vietnamese
uk: В'єтнамські

en: Warning
uk: Попередження

en: Western
uk: Західні

en: Without encoding
uk: Без кодування

en: Word Count
uk: Лічильник слів

en: Words:
uk: Слів:

en: Wrap search and find again?
uk: Повернутися до початку і шукати знову?

en: Wrap the line at the window border and continue it on the next line. Note: line wrapping has a high performance cost for large documents so should be disabled on slow machines.
uk: Переносити рядок на межі вікна і продовжити його на наступному. Додатково: перенесення рядків потребує великої продуктивності для великих документів, тому на повільних комп'ютерах варто не вмикати.

en: Write:
uk: Пише:

en: You can send the current selection to any of these commands and the output of the command replaces the current selection.
uk: Ви маєте змогу надати виділене будь якій з цих команд, а результат роботи цієї команди замінить виділене.

en: You have specified an invalid project filename.
uk: Ви вказали неприпустиму назву файлу проекту.

en: Zoom In
uk: Наблизити

en: Zoom Out
uk: Віддалити

en: Zoom in the text
uk: Збільшити розмір шрифту

en: Zoom out the text
uk: Зменшити розмір шрифту

en: [FILES...]
uk: [Файли...]

en: _Auto-indentation
uk: _Авто розпізнання

en: _Build
uk: _Побудова

en: _Clone
uk: _Клонувати

en: _Close
uk: _Зачинити

en: _Color Chooser
uk: Палітра _кольорів

en: _Comment Line(s)
uk: _Коментувати рядок(-ки)

en: _Compile
uk: _Компіляція

en: _Decrease Indent
uk: З_меншити відступ

en: _Directory:
uk: _Тека:

en: _Document
uk: _Документ

en: _Don't save
uk: _Не зберігати.

en: _East European
uk: _Східні Європейські

en: _Edit
uk: _Редагування

en: _Export
uk: _Експорт

en: _File
uk: _Файл

en: _Find All
uk: _Знайти усе

en: _Fold All
uk: З_горнути усе

en: _Format
uk: _Формат

en: _Help
uk: _Допомога

en: _Hide Message Window
uk: _Приховати вікно повідомлень

en: _In Document
uk: У _документі

en: _Increase Indent
uk: З_більшити відступ

en: _Input Methods
uk: Методи _вводу

en: _Insert
uk: _Вставити

en: _Insert "include <...>"
uk: Д_одати "include <...>"

en: _Invert search results
uk: _Інвертувати результати пошуку

en: _Line Wrapping
uk: _Перенесення рядку

en: _Make All
uk: Виконати make для _усіх

en: _Mark
uk: _Виділити

en: _Markup Languages
uk: Мови _розмітки

en: _Middle Eastern
uk: _Центрального сходу

en: _Next
uk: _Наступний

en: _Next Error
uk: _Наступна помилка

en: _Override
uk: _Обминути

en: _Previous
uk: _Попередній

en: _Previous Error
uk: _Попередня помилка

en: _Programming Languages
uk: Мови _програмування

en: _Project
uk: _Проект

en: _Recurse in subfolders
uk: _Рекурсія у внутрішніх теках

en: _Reload
uk: _Перезавантажити

en: _Replace
uk: _Замінити

en: _SE & SW Asian
uk: _SE & SW Азіатські

en: _Scripting Languages
uk: Мови _скриптів

en: _Search
uk: _Пошук

en: _Search for:
uk: _Шукати на:

en: _Send Selection to
uk: _Надіслати виділене до

en: _Send Selection to Terminal
uk: _Надіслати виділене до Терміналу

en: _Set Custom Date Format
uk: Вкажіть власний формат _часу

en: _Strip Trailing Spaces
uk: Видалити _пробіли після тексту

en: _Tabs
uk: Відступи

en: _Toggle Line Commentation
uk: _Перемикач закоментованості рядку

en: _Tools
uk: _Інструменти

en: _Unfold All
uk: _Розгорнути усе

en: _Unicode
uk: _Юнікод

en: _Use Custom Date Format
uk: Ви_користовувати власний формат дати

en: _Use current zoom level
uk: Використовувати _поточний ступінь масштабу

en: _Use regular expressions
uk: Використовувати _регулярні вирази

en: _View
uk: _Показати

en: _Website
uk: Інтернет _сторінка

en: _West European
uk: _Західні Європейські

en: _Word Count
uk: _Кількість слів

en: _Write Unicode BOM
uk: _Записати Unicode BOM

en: dd.mm.yyyy
uk: дд.мм.рррр

en: dd.mm.yyyy hh:mm:ss
uk: дд.мм.рррр гг:хх:сс

en: developer
uk: розробник

en: invisible
uk: невидимий

en: maintainer
uk: підтримка

en: mm.dd.yyyy
uk: мм.дд.рррр

en: mm.dd.yyyy hh:mm:ss
uk: мм.дд.рррр гг:хх:сс

en: projects
uk: проекти

en: selection
uk: виділене

en: translation maintainer
uk: перекладацька підтримка

en: unknown
uk: невідоме

en: untitled
uk: безіменний

en: whole document
uk: увесь документ

en: yyyy/mm/dd
uk: рррр/мм/дд

en: yyyy/mm/dd hh:mm:ss
uk: рррр/мм/дд гг:хх:сс
