gnome-keyring - en to th translation catalogue (245 entries)

en: %u bit | %u bits
th[0]: %u บิต

en: - View certificate and key files
th: - ดูแฟ้มใบรับรองและกุญแจ

en: A file already exists with this name.
th: มีแฟ้มชื่อนี้อยู่ก่อนแล้ว

en: Access Prompt
th: คำถามก่อนเข้าถึง

en: Algorithm
th: อัลกอริทึม

en: Allowed Purposes
th: การใช้งานที่อนุญาต

en: Another prompt is already in progress
th: มีกล่องคำถามอื่นอยู่ระหว่างดำเนินการ

en: Attribute
th: แอตทริบิวต์

en: Authenticate
th: ยืนยันตัวบุคคล

en: Automatically chosen
th: เลือกโดยอัตโนมัติ

en: Automatically unlock this keyring whenever I'm logged in
th: ปลดล็อคพวงกุญแจนี้โดยอัตโนมัติทุกครั้งที่ฉันเข้าระบบ

en: Basic Constraints
th: ข้อบังคับพื้นฐาน

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Cannot display a file of this type.
th: ไม่สามารถแสดงแฟ้มชนิดนี้

en: Cannot import because there are no compatible importers
th: ไม่สามารถนำเข้าเพราะไม่มีเครื่องมือนำเข้าที่เข้ากันได้

en: Capabilities
th: การใช้งาน

en: Casual certification of key
th: ใบรับรองกุญแจตามการตรวจสอบเล็กน้อย

en: Certificate
th: ใบรับรอง

en: Certificate Authority
th: องค์กรออกใบรับรอง

en: Certificate Fingerprints
th: ลายนิ้วมือของใบรับรอง

en: Certificate Request
th: คำร้องขอใบรับรอง

en: Certificate Viewer
th: เครื่องมือแสดงใบรับรอง

en: Certificate files
th: แฟ้มใบรับรอง

en: Certificate request
th: คำร้องขอใบรับรอง

en: Certificate signature
th: ลายเซ็นกำกับใบรับรอง

en: Certification revocation signature
th: ลายเซ็นเพิกถอนใบรับรอง

en: Certify
th: รับรอง

en: Challenge
th: คำท้า

en: Class
th: คลาส

en: Client Authentication
th: การยืนยันตัวบุคคลของลูกข่าย

en: Code Signing
th: การเซ็นกำกับโค้ด

en: Comment
th: หมายเหตุ

en: Common Name
th: ชื่อสามัญ

en: Confirm:
th: ยืนยัน:

en: Continue
th: ทำต่อไป

en: Could not display '%s'
th: ไม่สามารถแสดง '%s'

en: Could not display file
th: ไม่สามารถแสดงแฟ้ม

en: Could not parse invalid or corrupted data.
th: ไม่สามารถแจงข้อมูลที่ผิดรูปแบบหรือเสียหาย

en: Couldn't build public key
th: ไม่สามารถสร้างกุญแจสาธารณะ

en: Couldn't export the certificate.
th: ไม่สามารถส่งออกใบรับรอง

en: Couldn't find a place to store the pinned certificate
th: ไม่สามารถหาแหล่งที่จะเก็บใบรับรองที่ปักหมุดไว้

en: Couldn't initialize PKCS#11 module: %s
th: ไม่สามารถตั้งค่าเริ่มต้นมอดูล PKCS#11: %s

en: Couldn't initialize registered PKCS#11 modules: %s
th: ไม่สามารถตั้งค่าเริ่มต้นมอดูล PKCS#11 ที่ลงทะเบียนไว้: %s

en: Country
th: ประเทศ

en: Country of Citizenship
th: สัญชาติ

en: Country of Residence
th: ประเทศที่พำนัก

en: Created
th: วันสร้าง

en: Critical
th: วิกฤติ

en: Data encipherment
th: การเข้ารหัสลับข้อมูล

en: Date of Birth
th: วันเกิด

en: Digital signature
th: ลายเซ็นดิจิทัล

en: Directory Name
th: ชื่อสารบบ

en: Distrusted
th: ไม่เชื่อถือ

en: Do you want to replace it with a new file?
th: คุณต้องการเขียนทับหรือไม่?

en: Domain Component
th: องค์ประกอบโดเมน

en: EDI Party Name
th: ชื่อภาคี EDI

en: Elliptic Curve
th: เส้นโค้งเชิงวงรี

en: Email
th: อีเมล

en: Email Address
th: ที่อยู่อีเมล

en: Email Protection
th: การปกป้องอีเมล

en: Encrypt
th: เข้ารหัสลับ

en: Error loading PKCS#11 module: %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะโหลดมอดูล PKCS#11: %s

en: Expired
th: หมดอายุ

en: Expires
th: หมดอายุ

en: Expiry
th: วันหมดอายุ

en: Export Certificate…
th: ส่งออกใบรับรอง…

en: Export certificate
th: ส่งออกใบรับรอง

en: Exportable
th: ส่งออกได้

en: Extended Key Usage
th: การใช้งานกุญแจเพิ่มเติม

en: Extension
th: ส่วนขยาย

en: Fingerprint
th: ลายนิ้วมือ

en: Fingerprints
th: ลายนิ้วมือ

en: Fully trusted
th: เชื่อถือเต็มที่

en: GCR Certificate and Key Viewer
th: เครื่องมือแสดงใบรับรองและกุญแจของ GCR

en: Gender
th: เพศ

en: Generation Qualifier
th: คำระบุรุ่น

en: Generic certification of key
th: ใบรับรองทั่วไปของกุญแจ

en: Given Name
th: ชื่อ

en: GnuPG Keyring
th: พวงกุญแจ GnuPG

en: GnuPG Keyring: %s
th: พวงกุญแจ GnuPG: %s

en: Gnupg process exited with code: %d
th: โพรเซส gnupg จบการทำงานด้วยรหัส: %d

en: Gnupg process was terminated with signal: %d
th: โพรเซส gnupg จบการทำงานโดยสัญญาณ: %d

en: IP Address
th: ที่อยู่ไอพี

en: Identifier
th: ตัวระบุ

en: Identity
th: ชื่อ

en: Import
th: นำเข้า

en: Import failed
th: นำเข้าไม่สำเร็จ

en: Import is in progress…
th: กำลังนำเข้า…

en: Import settings
th: ตั้งค่าการนำเข้า

en: Import to: %s
th: นำเข้าสู่: %s

en: Imported
th: นำเข้าแล้ว

en: Imported to: %s
th: นำเข้าแล้วที่: %s

en: In order to import, please enter the password.
th: เพื่อจะนำเข้า กรุณาป้อนรหัสผ่าน

en: Initializing…
th: กำลังตั้งค่าเริ่มต้น…

en: Initials
th: ชื่อย่อ

en: Invalid
th: ใช้ไม่ได้

en: Issued Certificate
th: ใบรับรองที่ออก

en: Issuer Name
th: ชื่อผู้ออกให้

en: Key
th: กุญแจ

en: Key Algorithm
th: อัลกอริทึมของกุญแจ

en: Key ID
th: ID กุญแจ

en: Key Identifier
th: ตัวระบุกุญแจ

en: Key Parameters
th: พารามิเตอร์สำหรับกุญแจ

en: Key SHA1 Fingerprint
th: ลายนิ้วมือ SHA1 ของกุญแจ

en: Key Size
th: ขนาดกุญแจ

en: Key Usage
th: การใช้งานกุญแจ

en: Key agreement
th: การตกลงเห็นพ้องของกุญแจ

en: Key encipherment
th: การเข้ารหัสลับกุญแจ

en: Key revocation signature
th: ลายเซ็นเพิกถอนกุญแจ

en: Label:
th: ฉลาก:

en: Local only
th: ใช้ในเครื่องเท่านั้น

en: Locality
th: ย่านที่อยู่

en: Lock this keyring after
th: ล็อคพวงกุญแจนี้เมื่อเวลาผ่านไป

en: Lock this keyring if idle for
th: ล็อคพวงกุญแจนี้ถ้าเครื่องไม่มีการใช้งานเป็นเวลา

en: Lock this keyring when I log out
th: ล็อคพวงกุญแจนี้เมื่อออกจากระบบ

en: MD2 with RSA
th: MD2 โดยใช้ RSA

en: MD5 with RSA
th: MD5 โดยใช้ RSA

en: Marginally trusted
th: เชื่อถือก้ำกึ่ง

en: Max Path Length
th: ความยาวพาธสูงสุด

en: Name
th: ชื่อ

en: No
th: ไม่

en: No data to import
th: ไม่มีข้อมูลให้นำเข้า

en: Not Valid After
th: ห้ามใช้หลัง

en: Not Valid Before
th: ห้ามใช้ก่อน

en: Organization
th: องค์กร

en: Organizational Unit
th: หน่วยงานในองค์กร

en: Other Name
th: ชื่ออื่น

en: Owner trust
th: ความน่าเชื่อถือของเจ้าของ

en: PEM files
th: แฟ้ม PEM

en: PGP Key
th: กุญแจ PGP

en: Password
th: รหัสผ่าน

en: Password cannot be blank
th: รหัสผ่านว่างเปล่าไม่ได้

en: Password:
th: รหัสผ่าน:

en: Passwords do not match.
th: รหัสผ่านไม่ตรงกัน

en: Persona certification of key
th: ใบรับรองกุญแจตามที่เจ้าตัวแสดง

en: Place of Birth
th: สถานที่เกิด

en: Positive certification of key
th: ใบรับรองกุญแจแบบเชื่อถือ

en: Primary key binding signature
th: ลายเซ็นพ่วงกุญแจหลัก

en: Private DSA Key
th: กุญแจ DSA ส่วนตัว

en: Private Elliptic Curve Key
th: กุญแจเส้นโค้งเชิงวงรีส่วนตัว

en: Private Key
th: กุญแจส่วนตัว

en: Private RSA Key
th: กุญแจ RSA ส่วนตัว

en: Pseudonym
th: นามปากกา

en: Public DSA Key
th: กุญแจ DSA สาธารณะ

en: Public Elliptic Curve Key
th: กุญแจเส้นโค้งเชิงวงรีสาธารณะ

en: Public Key
th: กุญแจสาธารณะ

en: Public Key Info
th: ข้อมูลกุญแจสาธารณะ

en: Public Subkey
th: กุญแจย่อยสาธารณะ

en: Reason
th: เหตุผล

en: Registered ID
th: ID ที่ลงทะเบียนไว้

en: Revocation Key
th: กุญแจสำหรับเพิกถอน

en: Revocation list signature
th: ลายเซ็นกำกับรายการเพิกถอน

en: Revoked
th: เพิกถอนแล้ว

en: SHA1 with DSA
th: SHA1 โดยใช้ DSA

en: SHA1 with ECDSA
th: SHA1 โดยใช้ ECDSA

en: SHA1 with RSA
th: SHA1 โดยใช้ RSA

en: SHA224 with ECDSA
th: SHA224 โดยใช้ ECDSA

en: SHA256 with ECDSA
th: SHA256 โดยใช้ ECDSA

en: SHA384 with ECDSA
th: SHA384 โดยใช้ ECDSA

en: SHA512 with ECDSA
th: SHA512 โดยใช้ ECDSA

en: Secret Key
th: กุญแจลับ

en: Secret Subkey
th: กุญแจย่อยลับ

en: Serial Number
th: หมายเลขลำดับ

en: Server Authentication
th: การยืนยันตัวบุคคลของแม่ข่าย

en: Show the application's version
th: แสดงรุ่นของโปรแกรม

en: Sign
th: เซ็นกำกับ

en: Signature
th: ลายเซ็น

en: Signature Algorithm
th: อัลกอริทึมของลายเซ็น

en: Signature Parameters
th: พารามิเตอร์สำหรับลายเซ็น

en: Signature directly on key
th: ลายเซ็นบนกุญแจโดยตรง

en: Signature of a binary document
th: ลายเซ็นของเอกสารไบนารี

en: Signature of a canonical text document
th: ลายเซ็นของเอกสารข้อความตามแบบบัญญัติ

en: Size
th: ขนาด

en: Standalone signature
th: ลายเซ็น standalone

en: State
th: รัฐ

en: Street
th: ถนน

en: Strength
th: ความแน่นหนา

en: Subject Alternative Names
th: ชื่ออื่นของผู้รับการรับรอง

en: Subject Key Identifier
th: ตัวระบุกุญแจของผู้รับการรับรอง

en: Subject Name
th: ชื่อผู้รับการรับรอง

en: Subkey binding signature
th: ลายเซ็นพ่วงกุญแจย่อย

en: Subkey revocation signature
th: ลายเซ็นเพิกถอนกุญแจย่อย

en: Surname
th: นามสกุล

en: Telephone Number
th: หมายเลขโทรศัพท์

en: The URI does not have the 'pkcs11' scheme.
th: URI ไม่ได้เป็นชนิด 'pkcs11'

en: The URI has a bad version number.
th: URI มีเลขรุ่นที่ใช้การไม่ได้

en: The URI has bad syntax.
th: URI มีรูปแบบที่ผิดไวยากรณ์

en: The URI has invalid encoding.
th: รหัสของ URI ไม่ถูกต้อง

en: The contents are locked. In order to view the contents, enter the correct password.
th: เนื้อหาถูกล็อคอยู่ หากต้องการดูเนื้อหา กรุณาป้อนรหัสผ่านที่ถูกต้อง

en: The contents of '%s' are locked. In order to view the contents, enter the correct password.
th: เนื้อหาของ '%s' ถูกล็อคอยู่ หากต้องการดูเนื้อหา กรุณาป้อนรหัสผ่านที่ถูกต้อง

en: The data is locked
th: ข้อมูลถูกล็อคอยู่

en: The information in this key has not yet been verified
th: ข้อมูลในกุญแจนี้ยังไม่ผ่านการตรวจสอบ

en: The key cannot be used to sign the request
th: กุญแจนี้ไม่สามารถใช้เซ็นกำกับใบคำร้องได้

en: The operation was cancelled
th: การกระทำถูกยกเลิก

en: The operation was cancelled.
th: การกระทำถูกยกเลิก

en: The password was incorrect
th: รหัสผ่านไม่ถูกต้อง

en: The stream was closed
th: สตรีมถูกปิดไปแล้ว

en: The user cancelled the operation
th: ผู้ใช้ยกเลิกปฏิบัติการ

en: Third-party confirmation signature
th: ลายเซ็นยืนยันโดยบุคคลที่สาม

en: This key has been disabled
th: กุญแจนี้ถูกปิดใช้งาน

en: This key has been revoked
th: กุญแจนี้ถูกเพิกถอนแล้ว

en: This key has expired
th: กุญแจนี้หมดอายุแล้ว

en: This key is distrusted
th: กุญแจนี้ไม่ได้รับความเชื่อถือ

en: This key is fully trusted
th: กุญแจนี้ได้รับความเชื่อถือเต็มที่

en: This key is invalid
th: กุญแจนี้ข้อมูลไม่ถูกต้อง

en: This key is marginally trusted
th: กุญแจนี้ได้รับความเชื่อถือแบบก้ำกึ่ง

en: This key is ultimately trusted
th: กุญแจนี้ได้รับความเชื่อถือเต็มพิกัด

en: Time Stamping
th: การลงเวลา

en: Timestamp signature
th: ลายเซ็นกำกับการลงเวลา

en: Title
th: ตำแหน่ง

en: Token:
th: โทเคน:

en: Type
th: ชนิด

en: Ultimately trusted
th: เชื่อถือเต็มพิกัด

en: Undefined trust
th: ไม่กำหนดความเชื่อถือ

en: Unknown
th: ไม่ทราบ

en: Unlimited
th: ไม่จำกัด

en: Unlock
th: ปลดล็อค

en: Unlock access to passwords and other secrets
th: ปลดล็อคการเข้าถึงรหัสผ่านและรหัสลับอื่นๆ

en: Unlock: %s
th: ปลดล็อค: %s

en: Unrecognized or unavailable attributes for key
th: ไม่รู้จักหรือไม่มีแอตทริบิวต์สำหรับกุญแจ

en: Unrecognized or unsupported data.
th: ข้อมูลที่ไม่รู้จักหรือไม่รองรับ

en: Unsupported key type for certificate request
th: ไม่รองรับกุญแจชนิดนี้สำหรับคำร้องขอใบรับรอง

en: Usages
th: การใช้งาน

en: User Attribute
th: แอตทริบิวต์ของผู้ใช้

en: User ID
th: ID ผู้ใช้

en: Value
th: ค่า

en: Verified by
th: ตรวจสอบโดย

en: Version
th: รุ่น

en: X400 Address
th: ที่อยู่ X400

en: XMPP Addr
th: ที่อยู่ XMPP

en: Yes
th: ใช่

en: [file...]
th: [แฟ้ม...]

en: _Cancel
th: _ยกเลิก

en: _Close
th: ปิ_ด

en: _Details
th: _รายละเอียด

en: _OK
th: _ตกลง

en: _Replace
th: เขียน_ทับ

en: _Save
th: _บันทึก

[ctx: capability]
en: Disabled
th: ปิดใช้งาน

[ctx: column]
en: Expires
th: หมดอายุ

[ctx: column]
en: Issued By
th: ออกให้โดย

[ctx: column]
en: Key ID
th: ID กุญแจ

[ctx: column]
en: Name
th: ชื่อ

en: minutes
th: นาที

[ctx: ownertrust]
en: Disabled
th: ปิดใช้งาน
