Arch Linux Pacman package manager - en to sr@latin translation catalogue (193 entries)

en: %s appears to be truncated: %jd/%jd bytes
sr@latin: izgleda da je %s okrnjen: %jd/%jd bajtova

en: %s database is inconsistent: filename of package %s is illegal
sr@latin: nedoslednost baze „%s“: ime fajla paketa %s je neispravno

en: %s database is inconsistent: filename of package %s is too long
sr@latin: nedoslednost baze „%s“: ime fajla paketa %s je predugačko

en: %s database is inconsistent: name mismatch on package %s
sr@latin: nedoslednost baze „%s“: razlika u imenu paketa %s

en: %s database is inconsistent: version mismatch on package %s
sr@latin: nedoslednost baze „%s“: razlika u verziji paketa %s

en: %s will be installed before its %s dependency
sr@latin: %s će biti instaliran pre svoje zavisnosti %s

en: %s will be removed after its %s dependency
sr@latin: %s će biti ukonjen nakon svoje zavisnosti %s

en: %s-%s is up to date -- reinstalling
sr@latin: %s-%s je već ažuran — instaliram ponovo

en: %s-%s is up to date -- skipping
sr@latin: %s-%s je već ažuran — preskačem

en: %s: downgrading from version %s to version %s
sr@latin: %s: razgrađujem sa verzije %s na verziju %s

en: %s: ignoring package downgrade (%s => %s)
sr@latin: %s: ignorišem razgradnju paketa (%s -> %s)

en: %s: ignoring package upgrade (%s => %s)
sr@latin: %s: ignorišem nadogradnju paketa (%s -> %s)

en: %s: key "%s" is disabled
sr@latin: %s: ključ „%s“ je onemogućen

en: %s: key "%s" is unknown
sr@latin: %s: ključ „%s“ je nepoznat

en: %s: local (%s) is newer than %s (%s)
sr@latin: %s: lokalni (%s) je noviji od %s (%s)

en: %s: missing required signature
sr@latin: %s: nedostaje zahtevani potpis

en: %s: signature format error
sr@latin: %s: greška u formatu potpisa

en: %s: signature from "%s" is expired
sr@latin: %s: ključ iz „%s“ je istekao

en: %s: signature from "%s" is invalid
sr@latin: %s: ključ iz „%s“ je neispravan

en: %s: signature from "%s" is marginal trust
sr@latin: %s: ključ iz „%s“ ima granično poverenje

en: %s: signature from "%s" is unknown trust
sr@latin: %s: ključ iz „%s“ je nepoznatog poverenja

en: %s: signature from "%s" should never be trusted
sr@latin: %s: ključu iz „%s“ nikada ne treba verovati

en: %s: unsupported signature format
sr@latin: %s: nepodržan format potpisa

en: AbortOnFail set for PostTransaction hook: %s
sr@latin: Odustani-pri-neuspehu je postavljeno za posleprenosnu kopču: %s

en: GPGME error: %s
sr@latin: Greška GPGME: %s

en: Missing Exec option in hook: %s
sr@latin: Nedostaje opcija Exec u kopči: %s

en: Missing When option in hook: %s
sr@latin: Nedostaje opcija When u kopči: %s

en: Missing trigger operation in hook: %s
sr@latin: Nedostaju radnje okidača u kopči: %s

en: Missing trigger targets in hook: %s
sr@latin: Nedostaju ciljevi okidača u kopči: %s

en: Missing trigger type in hook: %s
sr@latin: Nedostaje tip okidača u kopči: %s

en: Partition %s is mounted read only
sr@latin: Particija %s je montirana samo za čitanje

en: Partition %s too full: %jd blocks needed, %ju blocks free
sr@latin: Particija %s je prepuna: potrebno je %jd blokova, a slobodno je %ju

en: Public keyring not found; have you run '%s'?
sr@latin: Javni svežanj ključeva nije nađen; da li ste pokrenuli „%s“?

en: Unknown signal
sr@latin: Nepoznat signal

en: call to execv failed (%s)
sr@latin: neuspeo poziv izvršnog argumenta (%s)

en: call to waitpid failed (%s)
sr@latin: neuspešno pozivanje procesa čekanja (%s)

en: cannot allocate disk archive object
sr@latin: ne mogu da dodelim objekat arhive diska

en: cannot open package file
sr@latin: ne mogu da otvorim fajl paketa

en: cannot remove %s (%s)
sr@latin: ne mogu da uklonim %s (%s)

en: cannot remove all files for package
sr@latin: ne mogu da uklonim sve fajlove paketa

en: cannot remove file '%s': %s
sr@latin: ne mogu da uklonim fajl „%s“: %s

en: cannot replace %s by %s
sr@latin: ne mogu da zamenim %s sa %s

en: cannot resolve "%s", a dependency of "%s"
sr@latin: ne mogu da razrešim „%s“, zavisnost za „%s“

en: command failed to execute correctly
sr@latin: neuspešno pravilno izvršavanje naredbe

en: command terminated by signal %d: %s
sr@latin: naredba prekinuta signalom %d: %s

en: conflicting dependencies
sr@latin: sukob zavisnosti

en: conflicting files
sr@latin: sukob fajlova

en: corrupted database entry '%s'
sr@latin: oštećen unos baze „%s“

en: could not add entry '%s' in cache
sr@latin: ne mogu da dodam unos „%s“ u keš

en: could not backup %s due to PATH_MAX overflow
sr@latin: ne moogu da napravim rezervnu kopiju %s usled prelivanja PATH_MAX

en: could not change directory to %s (%s)
sr@latin: ne mogu da promenim fasciklu u %s (%s)

en: could not change the root directory (%s)
sr@latin: me mogu da promenim korenu fasciklu (%s)

en: could not commit removal transaction
sr@latin: ne mogu da obavim uklanjanje

en: could not commit transaction
sr@latin: ne mogu da obavim prenos

en: could not copy tempfile to %s (%s)
sr@latin: ne mogu da kopiram privremeni fajl u %s (%s)

en: could not create database
sr@latin: ne mogu da napravim bazu

en: could not create directory %s: %s
sr@latin: ne mogu da napravim fasciklu %s: %s

en: could not create pipe (%s)
sr@latin: ne mogu da napravim cev (%s)

en: could not create temp directory
sr@latin: ne mogu da napravim privremenu fasciklu

en: could not determine cachedir mount point %s
sr@latin: ne mogu da odredim tačku montiranja %s za fasciklu keša

en: could not determine filesystem mount points
sr@latin: ne mogu da utvrdim tačke montiranja sistema fajlova

en: could not determine mount point for file %s
sr@latin: ne mogu da odredim tačku montiranja za fajl %s

en: could not determine root mount point %s
sr@latin: ne mogu da utvrdim korenu tačku montiranja %s

en: could not extract %s (%s)
sr@latin: ne mogu da raspakujem %s (%s)

en: could not find %s in database -- skipping
sr@latin: ne mogu da nađem %s u bazi — preskačem

en: could not find database
sr@latin: ne mogu da nađem bazu

en: could not find or read directory
sr@latin: ne mogu da nađem ili pročitam fasciklu

en: could not find or read file
sr@latin: ne mogu da nađem ili pročitam fajl

en: could not find or read package
sr@latin: ne mogu da nađem ili pročitam paket

en: could not find repository for target
sr@latin: ne mogu da nađem riznicu cilja

en: could not fork a new process (%s)
sr@latin: ne mogu da račvam novi proces (%s)

en: could not fully load metadata for package %s-%s
sr@latin: ne mogu u potpunosti da učitam metapodatke paketa %s—%s

en: could not get current working directory
sr@latin: ne mogu da odredim radnu fasciklu

en: could not get file information for %s
sr@latin: ne mogu da dobavim podatke o fajlu za %s

en: could not get filesystem information
sr@latin: ne mogu da dobavim podatke o sistemu fajlova

en: could not get filesystem information for %s: %s
sr@latin: ne mogu da dobavim podatke o sistemu fajlova za %s: %s

en: could not open database
sr@latin: ne mogu da otvorim bazu

en: could not open directory: %s: %s
sr@latin: ne mogu da otvorim fasciklu: %s: %s

en: could not open file %s: %s
sr@latin: ne mogu da otvorim fajl %s: %s

en: could not open file: %s%s: %s
sr@latin: ne mogu da otvorim fajl: %s%s: %s

en: could not open file: %s: %s
sr@latin: ne mogu da otvorim fajl: %s: %s

en: could not parse package description file '%s' from db '%s'
sr@latin: ne mogu da obradim fajl opisa paketa „%s“ iz baze „%s“

en: could not parse package description file in %s
sr@latin: ne mogu da obradim fajl opisa paketa u %s

en: could not read db '%s' (%s)
sr@latin: ne mogu da čitam bazu „%s“ (%s)

en: could not read directory: %s: %s
sr@latin: ne mogu da čitam fasciklu: %s: %s

en: could not remove %s
sr@latin: ne mogu da uklonim %s

en: could not remove database entry
sr@latin: ne mogu da uklonim unos baze

en: could not remove database entry %s-%s
sr@latin: ne mogu da uklonim unos baze %s — %s

en: could not remove entry '%s' from cache
sr@latin: ne mogu da uklonim unos „%s“ iz keša

en: could not remove lock file %s
sr@latin: ne mogu da uklonim fajl brave %s

en: could not remove tmpdir %s
sr@latin: ne mogu da uklonim privremenu fasciklu %s

en: could not rename %s to %s (%s)
sr@latin: ne mogu da preimenujem %s u %s (%s)

en: could not restore working directory (%s)
sr@latin: ne mogu da povratim radnu fasciklu (%s)

en: could not satisfy dependencies
sr@latin: ne mogu da zadovoljim zavisnosti

en: could not stat file %s: %s
sr@latin: ne mogu da odredim osobine fajla %s: %s

en: could not update database
sr@latin: ne mogu da ažuriram bazu

en: could not update database entry %s-%s
sr@latin: ne mogu da ažuriram unos u bazi %s - %s

en: couldn't find or create package cache, using %s instead
sr@latin: ne mogu da nađem ili napravim keš paketa, kao zamenu koristim %s

en: database already registered
sr@latin: baza je već registrovana

en: database is incorrect version
sr@latin: pogrešna verzija baze

en: database not initialized
sr@latin: baza nije učitana

en: database path is undefined
sr@latin: putanja baze nije određena

en: delta patch failed
sr@latin: neuspela zakrpa deltom

en: dependency cycle detected:
sr@latin: otkrivena petlja zavisnosti:

en: directory ownership differs on %s
    filesystem: %u:%u  package: %u:%u
sr@latin: vlasništvo fasciklre se razlikuje za %s
    sistem fajlova: %u:%u  paket: %u:%u

en: directory permissions differ on %s
    filesystem: %o  package: %o
sr@latin: dozvole fascikle se razlikuju za %s
    sistem fajlova: %o paket: %o

en: downgrading package %s (%s => %s)
sr@latin: razgrađujem paket %s (%s -> %s)

en: download library error
sr@latin: greška u biblioteci preuzimanja

en: duplicate target
sr@latin: dupliran cilj

en: duplicated database entry '%s'
sr@latin: duplikat unosa baze „%s“

en: error invoking external downloader
sr@latin: greška pri pokretanju spoljnog programa za preuzimanje

en: error while reading file %s: %s
sr@latin: greška pri čitanju fajla %s: %s

en: error while reading hook %s: %s
sr@latin: greška pri čitanju kopče %s: %s

en: error while reading mtree of package %s: %s
sr@latin: greška pri čitanju stabla paketa %s: %s

en: error while reading package %s: %s
sr@latin: greška pri čitanju paketa %s: %s

en: extract: not overwriting dir with file %s
sr@latin: raspakivanje: ne prepisujem fasciklu fajlom %s

en: failed retrieving file '%s' from %s : %s
sr@latin: neuspešno preuzimanje fajla „%s“ sa „%s“: %s

en: failed retrieving file '%s' from %s : expected download size exceeded
sr@latin: neuspelo dobavljanje fajla %s sa %s: premašena je predviđena veličina preuzimanja

en: failed to create temporary file for download
sr@latin: neuspelo stvaranje privremenog fajla preuzimanja

en: failed to download %s
sr@latin: neuspešno preuzimanje %s

en: failed to read signature file: %s
sr@latin: ne mogu da pročitam fajl potpisa: %s

en: failed to retrieve some files
sr@latin: neuspešno preuzimanje nekih fajlova

en: failed to retrieve some files
sr@latin: neuspešno preuzimanje nekih fajlova

en: failed to run transaction hooks
sr@latin: ne mogu da pokrenem kopče prenosa

en: file not found in file list for package %s. skipping extraction of %s
sr@latin: fajl nije nađen u spisku fajlova paketa %s, preskačem raspakivanje %s

en: gpgme error
sr@latin: greška gpgmija

en: hook %s line %d: invalid option %s
sr@latin: kopča %s red %d: neispravna opcija %s

en: hook %s line %d: invalid section %s
sr@latin: kopča %s red %d: neispravan odeljak %s

en: hook %s line %d: invalid value %s
sr@latin: kopča %s red %d: neispravna vrednost %s

en: hook %s line %d: overwriting previous definition of %s
sr@latin: kopča %s red %d: prepisujem prethodnu definicija za %s

en: hook %s line %d: unable to set option (%s)
sr@latin: kopča %s red %d: ne mogu da postavim opciju (%s)

en: ignoring package %s-%s
sr@latin: ignorišem paket %s - %s

en: ignoring package replacement (%s-%s => %s-%s)
sr@latin: ignorišem zamenu paketa (%s-%s -> %s-%s)

en: invalid PGP signature
sr@latin: neispravan PGP potpis

en: invalid name for database entry '%s'
sr@latin: neispravno ime unosa baze „%s“

en: invalid or corrupted database
sr@latin: neispravna ili pokvarena baza

en: invalid or corrupted database (PGP signature)
sr@latin: neispravna ili pokvarena baza (PGP potpis)

en: invalid or corrupted delta
sr@latin: neispravna ili pokvarena delta

en: invalid or corrupted package
sr@latin: neispravan ili pokvaren paket

en: invalid or corrupted package (PGP signature)
sr@latin: neispravan ili pokvaren paket (PGP potpis)

en: invalid or corrupted package (checksum)
sr@latin: neispravan ili pokvaren paket (suma za proveru)

en: invalid package version in %s
sr@latin: neispravna verzija paketa u %s

en: invalid regular expression
sr@latin: neispravan regularni izraz

en: invalid url for server
sr@latin: neispravan url servera

en: key "%s" could not be imported
sr@latin: ključ „%s“ se ne može uvesti

en: key "%s" could not be looked up remotely
sr@latin: ključ „%s“ se ne može potražiti udaljeno

en: key %s, "%s" found on keyserver, keyring is not writable
sr@latin: ključ %s, „%s“ nađen na serveru, privezak nije upisiv

en: keyring is not writable
sr@latin: privezak nije upisiv

en: libarchive error
sr@latin: greška libarhajva

en: library already initialized
sr@latin: biblioteka je već učitana

en: library not initialized
sr@latin: biblioteka nije učitana

en: lock file missing %s
sr@latin: nedostaje zabravni fajl %s

en: missing PGP signature
sr@latin: nedostaje PGP potpis

en: missing package metadata in %s
sr@latin: nedostaju metapodaci paketa %s

en: missing package name in %s
sr@latin: nedostaje ime paketa u %s

en: missing package version in %s
sr@latin: nedostaje verzija paketa u %s

en: no %s cache exists, creating...
sr@latin: ne postoji keš za %s; pravim....

en: no servers configured for repository
sr@latin: nisu podešeni severi riznice

en: not enough free disk space
sr@latin: nema dovoljno slobodnog prostora na disku

en: not enough free disk space
sr@latin: nema dovoljno slobodnog prostora na disku

en: operation cancelled due to ignorepkg
sr@latin: radnja je otkazana zbog ignorisanog paketa

en: operation not compatible with the transaction type
sr@latin: radnja nije saglasna sa vrstom prenosa

en: out of memory!
sr@latin: nedostatak memorije!

en: package architecture is not valid
sr@latin: neispravna arhitektura paketa

en: package filename is not valid
sr@latin: neispravno ime fajla paketa

en: package missing required signature
sr@latin: paketu nedostaje zahtevani potpis

en: permission denied
sr@latin: pristup odbijen

en: problem occurred while installing %s
sr@latin: došlo je do greške pri instaliranju %s

en: problem occurred while upgrading %s
sr@latin: došlo je do greške pri nadogradnji %s

en: removing %s from target list
sr@latin: uklanjam %s sa spiska ciljeva

en: removing '%s' from target list because it conflicts with '%s'
sr@latin: uklanjam „%s“ sa spiska ciljeva zbog sukoba sa „%s“

en: removing invalid database: %s
sr@latin: uklanjam neispravnu bazu: %s

en: removing invalid file: %s
sr@latin: uklanjam neispravan fajl: %s

en: required key missing from keyring
sr@latin: zahtevanog ključa nema na privesku

en: transaction aborted
sr@latin: prenos je otkazan

en: transaction already initialized
sr@latin: prenos je već pokrenut

en: transaction commit attempt when database is not locked
sr@latin: pokušaj prenosa dok baza nije zaključana

en: transaction not initialized
sr@latin: prenos nije pokrenut

en: transaction not prepared
sr@latin: prenos nije pripremljen

en: unable to extract %s%s: path too long
sr@latin: ne mogu da raspakujem %s%s: putanja je predugačka

en: unable to extract %s.pacnew: path too long
sr@latin: ne mogu da raspakujem %s.pacnew: putanja je predugačka

en: unable to lock database
sr@latin: ne mogu da zaključam bazu

en: unable to read from pipe (%s)
sr@latin: ne mogu da čitam iz cevi (%s)

en: unable to run hook %s: %s
sr@latin: ne mogu da pokrenem kopču %s: %s

en: unable to write to pipe (%s)
sr@latin: ne mogu da pišem u cev (%s)

en: unexpected error
sr@latin: neočekivana greška

en: unexpected system error
sr@latin: neočekivana sistemska greška

en: unknown database file: %s
sr@latin: nepoznat fajl baze: %s

en: unknown validation type for package %s: %s
sr@latin: nepoznat tip overe za paket %s: %s

en: unresolvable package conflicts detected
sr@latin: otkriveni su nerazrešivi sukobi paketa

en: url '%s' is invalid
sr@latin: „%s“ je neispravan url

en: warning given when extracting %s (%s)
sr@latin: dato je upozorenje pri raspakivanju %s (%s)

en: wrong or NULL argument passed
sr@latin: prosleđen je pogrešan ili prazan argument
