Xfce4-session - en to ro translation catalogue (199 entries)

en: (Unknown program)
ro: (Program necunoscut)

en: (Unknown)
ro: (Necunoscută)

en: <b>Author:</b>
ro: <b>Autor:</b>

en: <b>Compatibility</b>
ro: <b>Compatibilitate</b>

en: <b>Description:</b>
ro: <b>Descriere:</b>

en: <b>Homepage:</b>
ro: <b>Adresă:</b>

en: <b>Information</b>
ro: <b>Informații</b>

en: <b>Logout Settings</b>
ro: <b>Opțiuni pentru ieșirea din sesiune</b>

en: <b>Security</b>
ro: <b>Securitate</b>

en: <b>Session Chooser</b>
ro: <b>Selector de sesiuni</b>

en: <b>Shutdown</b>
ro: <b>Oprire</b>

en: <b>Version:</b>
ro: <b>Versiune:</b>

en: Ad_vanced
ro: A_vansate

en: Add application
ro: Adăugare a unui nou program

en: All Xfce cache files could not be cleared
ro: Nu s-au putut curăța toate fișierele de cache ale Xfce

en: All files
ro: Toate fișierele

en: Always
ro: Întotdeauna

en: Always save the session when logging out
ro: Salvează întotdeauna sesiunea la ieșire

en: An error occurred
ro: A intervenit o eroare

en: App_lication Autostart
ro: _Pornire automată

en: Are you sure you want to empty the session cache?
ro: Sigur doriți să goliți cache-ul sesiunii?

en: Are you sure you want to remove "%s"
ro: Sigur doriți să eliminați „%s”?

en: Are you sure you want to terminate "%s"?
ro: Sigur doriți să închideți „%s”?

en: Automatically save session on logo_ut
ro: Salvea_ză automat sesiunea la ieșire

en: Background color:
ro: Culoarea fundalului:

en: Balou Splash Engine
ro: Motorul temei Balou

en: Balou theme
ro: Tema Balou

en: Below is the list of applications that will be started automatically when you login to your Xfce desktop, in addition to the applications that were saved when you logged out last time. Cursive applications belong to another desktop environment, but you can still enable them if you want.
ro: Aceasta este lista programelor ce vor fi pornite automat când veți intra în mediul desktop Xfce, pe lângă programele salvate la ultima ieșire din Xfce. Programele cu nume scrise cursiv aparțin altor medii desktop, dar le puteți activa dacă doriți.

en: Can only terminate clients when in the idle state
ro: Clienții pot fi terminați doar când sunt inactivi

en: Cancel the login attempt and return to the login screen.
ro: Anulează încercarea de autentificare și revino la ecranul precedent.

en: Choose a name for the new session:
ro: Introduceți un nume pentru noua sesiune:

en: Choose image...
ro: Selectați o imagine…

en: Choose session
ro: Alegeți o sesiune

en: Choose session name
ro: Precizați numele sesiunii

en: Choose the session you want to restore. You can simply double-click the session name to restore it.
ro: Alegeți sesiunea pe care doriți să o restaurați. Puteți face asta printr-un dublu-clic de maus.

en: Choose theme file to install...
ro: Alegeți fișierul cu tema de instalat…

en: Choose theme filename...
ro: Selectați fișierul temei…

en: Clear save_d sessions
ro: C_urăță sesiunile salvate

en: Clear sessions
ro: Curăță sesiunile

en: Colors
ro: Culori

en: Command:
ro: Comandă:

en: Con_figure
ro: _Opțiuni

en: Configure Balou...
ro: Opțiunile temei Balou…

en: Configure Simple...
ro: Opțiunile temei Simplu…

en: Continue anyway
ro: Continuă oricum

en: Could not look up internet address for %s.
    This will prevent Xfce from operating correctly.
    It may be possible to correct the problem by adding
    %s to the file /etc/hosts on your system.
ro: Nu s-a putut determina o adresă DNS validă pentru %s.
    Aceasta va împiedica funcționarea corectă a mediului Xfce.
    Probabil că problema poate fi corectată prin adăugarea
    %s în fișierul /etc/hosts al acestui sistem.

en: Create a new session.
ro: Creează o sesiune nouă.

en: Customize desktop startup and splash screen
ro: Personalizați inițializarea desktopului și tema de pornire

en: Demonstrates the selected splash screen
ro: Simulează pornirea cu tema selectată

en: Description:
ro: Descriere:

en: Disable binding to TCP ports
ro: Fără utilizare de porturi TCP

en: Display the session chooser every time Xfce starts
ro: Arată selectorul de sesiuni la fiecare intrare în Xfce

en: Edit application
ro: Editare a programului selectat

en: Empty the session cache
ro: Curățare a cache-ului sesiunii

en: Failed adding "%s"
ro: Nu s-a putut adăuga „%s”

en: Failed to create file %s
ro: Nu s-a putut crea fișierul %s

en: Failed to edit item
ro: Nu s-a putut edita elementul

en: Failed to edit item "%s"
ro: Nu s-a putut edita elementul „%s”

en: Failed to hibernate session
ro: Nu s-a putut hiberna sesiunea

en: Failed to open %s for reading
ro: Nu s-a putut deschide %s pentru citire

en: Failed to open %s for writing
ro: Nu s-a putut deschide %s pentru scriere

en: Failed to remove item
ro: Nu s-a putut elimina elementul

en: Failed to suspend session
ro: Nu s-a putut suspenda sesiunea

en: Failed to toggle item
ro: Nu s-a putut (dez)activa elementul

en: Failed to unlink %s: %s
ro: Nu s-a putut desface legătura %s: %s

en: Failed to write file %s
ro: Nu s-a putut scrie fișierul %s

en: Halt without displaying the logout dialog
ro: Oprește calculatorul fără a afișa fereastra de ieșire

en: Hibernate without displaying the logout dialog
ro: Hibernează calculatorul fără a afișa fereastra de ieșire

en: If running
ro: Dacă e pornită

en: Image
ro: Imagine

en: Images
ro: Imagini

en: Immediately
ro: Imediat

en: Last accessed: %s
ro: Ultima accesare: %s

en: Launch GN_OME services on startup
ro: Lansează serviciile G_NOME la pornire

en: Launch _KDE services on startup
ro: Lansează serviciile _KDE la pornire

en: Launch screensaver and locker program
ro: Porniți programul de protecție a ecranului

en: Loading desktop settings
ro: Se încarcă opțiunile desktopului

en: Loading session data
ro: Se încarcă datele sesiunii

en: Lock screen be_fore sleep
ro: _Blochează ecranul înainte de suspendare ori hibernare

en: Log Out
ro: Ieșire

en: Log out
ro: Ieșire

en: Log out %s
ro: Ieșire pentru %s

en: Log out of the Xfce Desktop
ro: Ieșire din mediul desktop Xfce

en: Log out quickly; don't save the session
ro: Ieși repede, nu salva sesiunea

en: Log out without displaying the logout dialog
ro: Ieși din sesiune fără a afișa fereastra de ieșire

en: Manage _remote applications
ro: Gestionează programe la _distanță

en: Manage remote applications over the network (this may be a security risk)
ro: Gestionează programe la distanță prin rețea (posibil risc de securitate)

en: Mice
ro: Șoricel

en: Mice Splash Engine
ro: Motorul temei Șoricel

en: Name:
ro: Nume:

en: Never
ro: Niciodată

en: New session
ro: Sesiune nouă

en: No description given
ro: Nu este disponibilă o descriere

en: None
ro: Fără

en: Opens the configuration panel for the selected splash screen
ro: Deschide o fereastră cu opțiunile temei de pornire selectate

en: Performing Autostart...
ro: Se lansează programele de pornit automat…

en: Please check that the file is a valid splash theme archive.
ro: Verificați dacă fișierul este arhiva validă a unei teme de pornire

en: Please report bugs to <%s>.
ro: Raportați problemele la <%s>.

en: Print version information and exit
ro: Arată detalii despre versiune și ieși

en: Priority
ro: Prioritate

en: Pro_mpt on logout
ro: C_onfirmare la ieșire

en: Prompt for confirmation when logging out
ro: Cere confirmare la ieșirea din sesiune

en: Quit the program, and remove it from the session
ro: Închide programul și șterge-l din sesiune

en: Reboot without displaying the logout dialog
ro: Repornește calculatorul fără a afișa fereastra de ieșire

en: Received error while trying to log out
ro: S-a primit o eroare la încercarea de ieșire din sesiune

en: Restart Style
ro: Tip de repornire

en: Run xflock4 before suspending or hibernating the system
ro: Pornește xflock4 înainte de suspendarea ori hibernarea sistemului

en: SOCKET ID
ro: ID SOCKET

en: S_plash
ro: Te_mă de pornire

en: Save Sess_ion
ro: Salvea_ză sesiunea

en: Saving Session
ro: Se salvează sesiunea

en: Screensaver
ro: Protector de ecran

en: Select a command
ro: Selectați o comandă…

en: Sessio_n
ro: _Sesiune

en: Session Manager Error
ro: Eroare a managerului de sesiune

en: Session Save Error
ro: Eroare de salvare a sesiunii

en: Session and Startup
ro: Sesiuni și pornire

en: Session manager must be in idle state when requesting a checkpoint
ro: Managerul de sesiune trebuie să fie inactiv când se cere un punct de control

en: Session manager must be in idle state when requesting a shutdown
ro: Managerul de sesiune trebuie să fie inactiv când se cere oprirea

en: Settings manager socket
ro: Socket al managerului opțiunilor

en: Shut _Down
ro: _Oprire

en: Shutdown Failed
ro: Oprirea a eșuat

en: Shutdown is blocked by the kiosk settings
ro: Oprirea este inhibată în modul de operare de tip chioșc

en: Simple
ro: Simplu

en: Simple Splash Engine
ro: Motorul temei Simplu

en: Start GNOME services, such as gnome-keyring
ro: Pornește serviciile GNOME precum gnome-keyring

en: Start KDE services, such as kdeinit
ro: Pornește serviciile KDE precum kdeinit

en: Starting %s
ro: Se pornește %s

en: Starting Assistive Technologies
ro: Se pornesc facilitățile de accesibilitate

en: Starting KDE services
ro: Se pornesc serviciile KDE

en: Starting The Gimp
ro: Se pornește GIMP

en: Starting The Gnome Keyring Daemon
ro: Se pornește serviciul cheilor GNOME

en: Starting the Beep Media Player
ro: Se pornește Beep Media Player

en: Starting the Desktop Manager
ro: Se pornește managerul desktopului

en: Starting the Gnome Terminal Emulator
ro: Se pornește terminalul GNOME

en: Starting the KDE Advanced Text Editor
ro: Se pornește editorul de text KDE

en: Starting the KDE Clipboard Manager
ro: Se pornește managerul de clipboard KDE

en: Starting the KDE Mail Reader
ro: Se pornește clientul de mail KDE

en: Starting the KDE News Reader
ro: Se pornește clientul de news KDE

en: Starting the KDE Terminal Emulator
ro: Se pornește terminalul KDE

en: Starting the Konqueror
ro: Se pornește Konqueror

en: Starting the Panel
ro: Se pornesc panourile

en: Starting the Session Management Proxy
ro: Se pornește proxy-ul managerului de sesiuni

en: Starting the Taskbar
ro: Se pornește modulul Taskbar

en: Starting the VI Improved Editor
ro: Se pornește editorul VIM

en: Starting the Volume Controller
ro: Se pornește mixerul audio

en: Starting the Window Manager
ro: Se pornește managerul de ferestre

en: Starting the X Multimedia System
ro: Se pornește XMMS

en: Starting the X Terminal Emulator
ro: Se pornește terminalul X

en: Starting the X-Chat IRC Client
ro: Se pornește clientul IRC X-Chat

en: Sus_pend
ro: _Suspendare

en: Suspend without displaying the logout dialog
ro: Suspendă calculatorul fără a afișa fereastra de ieșire

en: Terminate Program
ro: Închidere program

en: Text color:
ro: Culoarea textului:

en: The Xfce development team. All rights reserved.
ro: Echipa de dezvoltare Xfce. Toate drepturile sunt rezervate.

en: The application will lose any unsaved state and will not be restarted in your next session.
ro: Programul va pierde informațiile nesalvate și nu va mai fi repornit în următoarea sesiune.

en: The client doesn't have any properties set yet
ro: Clientul nu are încă proprietăți modificate

en: The list of applications in the failsafe session is empty.
ro: Lista programelor din sesiunea de rezervă este goală.

en: The location and the format of the autostart directory has changed.
    The new location is
    
      %s
    
    where you can place .desktop files to, that describe the applications
    to start when you login to your Xfce desktop. The files in your old
    autostart directory have been successfully migrated to the new
    location.
    You should delete this directory now.
ro: Calea și formatul directorului pentru programe pornite automat
    s-au schimbat. Noua cale este:
    
     %s
    
    unde puteți plasa fișiere .desktop ce descriu programele de pornit
    automat la inițializarea desktopului Xfce. Fișierele din vechiul
    director au fost migrate cu succes în noua cale.
    Puteți șterge acest director acum.

en: The saved states of your applications will not be restored during your next login.
ro: Informațiile nesalvate de către aceste programe nu vor fi restaurate la următoarea autentificare.

en: The specified failsafe session ("%s") is not marked as a failsafe session.
ro: Sesiunea de rezervă specificată („%s”) nu este marcată ca sesiune de rezervă

en: Theme File Error
ro: Eroare în fișierul temei

en: These applications are a part of the currently-running session, and can be saved when you log out.  Changes below will only take effect when the session is saved.
ro: Aceste programe sunt parte a sesiunii pornite curent și pot fi salvate la ieșirea din sesiune. Modificările vizibile aici vor avea efecte doar după salvarea sesiunii.

en: This will permanently remove the application from the list of automatically started applications
ro: Această acțiune va elimina definitiv programul selectat din lista programelor pornite automat

en: Try again
ro: Reîncearcă

en: Type '%s --help' for usage.
ro: Încercați „%s --help” pentru detalii de utilizare.

en: Unable to contact D-Bus session bus
ro: Nu s-a putut contacta sesiunea D-Bus

en: Unable to contact settings server
ro: Nu s-a putut contacta serverul opțiunilor

en: Unable to create user interface from embedded definition data
ro: Nu s-a putut crea interfața de utilizare din datele predefinite

en: Unable to determine failsafe session name.  Possible causes: xfconfd isn't running (D-Bus setup problem); environment variable $XDG_CONFIG_DIRS is set incorrectly (must include "%s"), or xfce4-session is installed incorrectly.
ro: Nu s-a putut determina numele sesiunii de rezervă. Cauze posibile: xfconfd nu e pornit (problemă de opțiuni D-Bus), variabila de mediu $XDG_CONFIG_DIRS e incorectă (trebuie să includă „%s”) ori o instalare xfce4-session incorectă.

en: Unable to install splash theme from file "%s"
ro: Nu s-a putut instala tema de pornire din fișierul „%s”.

en: Unable to load a failsafe session
ro: Nu s-a putut încărca sesiunea de rezervă

en: Unable to remove splash theme "%s" from directory %s.
ro: Nu s-a putut șterge tema de pornire „%s” din directorul %s.

en: Unable to save the session
ro: Nu s-a putut salva sesiunea

en: Unable to terminate program.
ro: Nu s-a putut închide programul.

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: Unknown shutdown method %d
ro: Metodă necunoscută de oprire %d

en: Use custom image
ro: Imagine personalizată

en: Use this session to run Xfce as your desktop environment
ro: Utilizați această sesiune pentru a inițializa mediul desktop Xfce

en: Verifying DNS settings
ro: Se verifică opțiunile DNS

en: Version information
ro: Detalii despre versiune

en: Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>
ro: Scris de Benedikt Meurer <benny@xfce.org>

en: Xfce Session
ro: Sesiune Xfce

en: You might need to delete some files manually in "%s".
ro: S-ar putea să trebuiască să ștergeți manual unele fișiere în „%s”.

en: Your session is being saved.  If you do not wish to wait, you may close this window.
ro: Vi se salvează sesiunea… Dacă nu doriți să așteptați, puteți închide această fereastră.

en: _Display chooser on login
ro: Arată selectorul _de sesiuni la pornire

en: _Export theme
ro: _Exportă tema

en: _General
ro: _Generale

en: _Hibernate
ro: _Hibernare

en: _Install new theme
ro: _Instalează o temă nouă

en: _Log Out
ro: _Ieșire

en: _Proceed
ro: C_ontinuă

en: _Quit Program
ro: Î_nchide programul

en: _Remove theme
ro: Șt_erge tema

en: _Restart
ro: R_epornire

en: _Save session for future logins
ro: Salvea_ză sesiunea

en: _Test
ro: T_estare

en: and Brian Tarricone <kelnos@xfce.org>.
ro: și Brian Tarricone <kelnos@xfce.org>.

en: label
ro: etichetă
