Arch Linux Pacman package manager - en to ro translation catalogue (161 entries)

en: %s appears to be truncated: %jd/%jd bytes
ro: %s pare a fi trunchiat: %jd/%jd octeți

en: %s database is inconsistent: filename of package %s is illegal
ro: baza de date %s este inconsistentă: numele de fișier al pachetului %s este nepermis

en: %s database is inconsistent: filename of package %s is too long
ro: baza de date %s este inconsistentă: numele de fișier al pachetului %s este prea lung

en: %s database is inconsistent: name mismatch on package %s
ro: baza de date %s este inconsecventă: nepotrivire de nume la pachetul %s

en: %s database is inconsistent: version mismatch on package %s
ro: baza de date %s este inconsecventă: nepotrivire de versiune la pachetul %s

en: %s will be installed before its %s dependency
ro: %s va fi instalat înaintea dependenței sale %s

en: %s will be removed after its %s dependency
ro: %s va fi eliminat înaintea dependenței sale %s

en: %s-%s is up to date -- reinstalling
ro: %s-%s este actualizat -- se reinstalează

en: %s-%s is up to date -- skipping
ro: %s-%s este actualizat -- se omite

en: %s: downgrading from version %s to version %s
ro: %s: retrogradare de la versiunea %s la versiunea %s

en: %s: ignoring package downgrade (%s => %s)
ro: %s: se ignoră retrogradarea pachetului (%s => %s)

en: %s: ignoring package upgrade (%s => %s)
ro: %s: se ignoră actualizarea pachetului (%s => %s)

en: %s: local (%s) is newer than %s (%s)
ro: %s: (%s) local este mai nou decât %s (%s)

en: %s: missing required signature
ro: %s: lipsește semnătura necesară

en: Partition %s is mounted read only
ro: Partiția %s este montată numai pentru citire

en: Partition %s too full: %jd blocks needed, %ju blocks free
ro: Partiția %s prea plină: %jd blocuri necesare, %ju blocuri libere

en: Unknown signal
ro: Semnal necunoscut

en: call to execv failed (%s)
ro: eșec la apelul execv (%s)

en: call to waitpid failed (%s)
ro: eșec la apelul waitpid (%s)

en: cannot open package file
ro: nu se poate deschide fișierul pachetului

en: cannot remove %s (%s)
ro: nu se poate elimina %s (%s)

en: cannot remove all files for package
ro: nu se pot elimina toate fișierele din pachet

en: cannot remove file '%s': %s
ro: nu se poate elimina fișierul '%s': %s

en: cannot replace %s by %s
ro: nu se poate înlocui %s cu %s

en: cannot resolve "%s", a dependency of "%s"
ro: nu se poate rezolva "%s", o dependență a "%s"

en: command failed to execute correctly
ro: executarea corectă a comenzii a eșuat

en: command terminated by signal %d: %s
ro: comandă terminată de semnalul %d: %s

en: conflicting dependencies
ro: dependențe în conflict

en: conflicting files
ro: fișiere în conflict

en: corrupted database entry '%s'
ro: intrare coruptă în baza de date '%s'

en: could not add entry '%s' in cache
ro: nu s-a putut adăuga intrarea '%s' în cache

en: could not change directory to %s (%s)
ro: nu s-a putut schimba directorul în %s (%s)

en: could not change the root directory (%s)
ro: nu s-a putut schimba directorul root (%s)

en: could not commit removal transaction
ro: nu s-a putut efectua tranzacția de eliminare

en: could not commit transaction
ro: nu s-a putut efectua tranzacția

en: could not copy tempfile to %s (%s)
ro: nu s-a putut copia tempfile în %s (%s)

en: could not create database
ro: nu s-a putut crea baza de date

en: could not create directory %s: %s
ro: nu s-a putut crea directorul %s: %s

en: could not create pipe (%s)
ro: nu s-a putut crea o redirecționare (%s)

en: could not create temp directory
ro: nu s-a putut crea directorul temp

en: could not determine cachedir mount point %s
ro: nu s-a putut determina partiția de montare pentru cachedir %s

en: could not determine filesystem mount points
ro: nu s-au putut determina locurile de montare ale sistemului de fișiere

en: could not determine mount point for file %s
ro: nu s-a putut determina locul de montare al fișierului %s

en: could not determine root mount point %s
ro: nu s-a putut determina locul de montare al partiției root %s

en: could not extract %s (%s)
ro: nu s-a putut extrage %s (%s)

en: could not find %s in database -- skipping
ro: nu s-a putut găsi %s în baza de date -- se omite

en: could not find database
ro: nu s-a putut găsi baza de date

en: could not find or read directory
ro: nu s-a putut găsi sau citi directorul

en: could not find or read file
ro: nu s-a putut găsi sau citi fișierul

en: could not find or read package
ro: nu s-a putut găsi sau citi pachetul

en: could not find repository for target
ro: nu s-a putut găsi depozitul pentru țintă

en: could not fork a new process (%s)
ro: nu s-a putut ramifica un nou proces (%s)

en: could not fully load metadata for package %s-%s
ro: nu s-au putut încărca complet metadatele pentru pachetul %s-%s

en: could not get current working directory
ro: nu s-a putut determina directorul de lucru curent

en: could not get file information for %s
ro: nu s-au putut obține informațiile despre fișier pentru %s

en: could not get filesystem information
ro: nu s-au putut obține informații despre sistemul de fișiere

en: could not get filesystem information for %s: %s
ro: nu s-au putut obține informații despre sistemul de fișiere pentru %s: %s

en: could not open database
ro: nu s-a putut deschide baza de date

en: could not open directory: %s: %s
ro: nu s-a putut deschide directorul: %s: %s

en: could not open file %s: %s
ro: nu s-a putut deschide fișierul %s: %s

en: could not open file: %s: %s
ro: nu s-a putut deschide fișierul %s: %s

en: could not parse package description file '%s' from db '%s'
ro: nu s-a putut analiza fișierul '%s' de descriere a pachetului din db '%s'

en: could not parse package description file in %s
ro: nu s-a putut analiza fișierul de descriere a pachetului în %s

en: could not remove %s
ro: nu s-a putut elimina %s

en: could not remove database entry
ro: nu s-a putut elimina intrarea din baza de date

en: could not remove database entry %s-%s
ro: nu s-a putut elimina intrarea în baza de date %s-%s

en: could not remove entry '%s' from cache
ro: nu s-a putut elimina intrarea '%s' din cache

en: could not remove lock file %s
ro: nu s-a putut elimina fișierul de blocare %s

en: could not remove tmpdir %s
ro: nu s-a putut elimina tmpdir %s

en: could not rename %s to %s (%s)
ro: nu s-a putut redenumi %s în %s (%s)

en: could not restore working directory (%s)
ro: nu s-a putut restabili directorul de lucru curent (%s)

en: could not satisfy dependencies
ro: nu pot fi satisfăcute dependențele

en: could not stat file %s: %s
ro: nu s-a putut determina starea fișierului %s: %s

en: could not update database
ro: nu s-a putut actualiza baza de date

en: could not update database entry %s-%s
ro: nu s-a putut actualiza în baza de date intrarea %s-%s

en: couldn't find or create package cache, using %s instead
ro: nu s-a putut găsi sau crea cache-ul pentru pachet; se folosește %s în schimb.

en: database already registered
ro: bază de date deja înregistrată

en: database is incorrect version
ro: baza de date are o versiune incorectă

en: database not initialized
ro: bază de date neinițializată

en: database path is undefined
ro: calea bazei de date este nedefinită

en: delta patch failed
ro: aplicarea delta a eșuat

en: dependency cycle detected:
ro: a fost detectat un ciclu de dependență:

en: directory ownership differs on %s
    filesystem: %u:%u  package: %u:%u
ro: proprietarul directorului diferă pentru %s
    sistem fișiere: %u:%u pachet: %u:%u

en: directory permissions differ on %s
    filesystem: %o  package: %o
ro: permisiunile directorului diferă la %s
    sistem fișiere: %o  pachet: %o

en: disk
ro: disc

en: downgrading package %s (%s => %s)
ro: se retrogradează pachetul %s (%s => %s)

en: download library error
ro: eroare în biblioteca de descărcare

en: duplicate target
ro: țintă duplicat

en: duplicated database entry '%s'
ro: intrare duplicat în baza de date '%s'

en: error invoking external downloader
ro: eroare la invocarea descărcătorului extern

en: error while reading file %s: %s
ro: eroare la citirea fișierului %s: %s

en: error while reading mtree of package %s: %s
ro: eroare la citirea mtree pentru pachetul %s: %s

en: error while reading package %s: %s
ro: eroare la citirea pachetului %s: %s

en: extract: not overwriting dir with file %s
ro: extragere: nu se suprascrie dir cu fișierul %s

en: failed retrieving file '%s' from %s : %s
ro: eșec la obținerea fișierului '%s' din %s : %s

en: failed retrieving file '%s' from %s : expected download size exceeded
ro: eșec la obținerea fișierului '%s' din %s : dimensiunea de descărcare așteptată a fost depășită

en: failed to create temporary file for download
ro: eșec la crearea fișierului temporar pentru descărcare

en: failed to download %s
ro: eșec la descărcarea %s

en: failed to read signature file: %s
ro: eșec la citirea fișierului de semnătură: %s

en: failed to retrieve some files
ro: eșec la obținerea unor fișiere

en: failed to retrieve some files
ro: eșec la obținerea unor fișiere

en: failed to run transaction hooks
ro: eșec la executarea hook-urilor de tranzacție

en: file not found in file list for package %s. skipping extraction of %s
ro: fișierul nu a fost găsit în lista de fișiere pentru pachetul %s. Se omite extragerea lui %s

en: gpgme error
ro: eroare gpgme

en: ignoring package %s-%s
ro: se ignoră pachetul %s-%s

en: ignoring package replacement (%s-%s => %s-%s)
ro: se ignoră înlocuirea pachetului (%s-%s => %s-%s)

en: invalid PGP signature
ro: semnătură PGP nevalidă

en: invalid name for database entry '%s'
ro: nume nevalid pentru intrarea în baza de date '%s'

en: invalid or corrupted database
ro: bază de date nevalidă sau coruptă

en: invalid or corrupted database (PGP signature)
ro: bază de date nevalidă sau coruptă (semnătura PGP)

en: invalid or corrupted delta
ro: delta nevalid sau corupt

en: invalid or corrupted package
ro: pachet nevalid sau corupt

en: invalid or corrupted package (PGP signature)
ro: pachet nevalid sau corupt (semnătură PGP)

en: invalid or corrupted package (checksum)
ro: pachet nevalid sau corupt (sumă de control)

en: invalid package version in %s
ro: versiune de pachet nevalidă în %s

en: invalid regular expression
ro: expresie regulată nevalidă

en: invalid url for server
ro: adresa url nevalidă pentru server

en: libarchive error
ro: eroare libarchive

en: library already initialized
ro: bibliotecă deja inițializată

en: library not initialized
ro: bibliotecă neinițializată

en: lock file missing %s
ro: lipsește fișierul de blocare %s

en: missing PGP signature
ro: lipsește semnătura PGP

en: missing package metadata in %s
ro: lipsă metadate pentru pachet în %s

en: missing package name in %s
ro: lipsește numele pachetului în %s

en: missing package version in %s
ro: lipsește versiunea pachetului în %s

en: no %s cache exists, creating...
ro: nu există cache %s, se crează...

en: no servers configured for repository
ro: nu sunt servere configurate pentru depozit

en: not enough free disk space
ro: nu există destul spațiu liber pe disc

en: not enough free disk space
ro: nu există destul spațiu liber pe disc

en: operation cancelled due to ignorepkg
ro: operație anulată datorită ignorepkg

en: operation not compatible with the transaction type
ro: operațiune incompatibilă cu tipul tranzacției

en: out of memory!
ro: depășire de memorie!

en: package architecture is not valid
ro: architectura pachetului este nevalidă

en: package filename is not valid
ro: numele fișierului pachet este nevalid

en: package missing required signature
ro: pachetului îi lipsește semnătura necesară

en: permission denied
ro: permisiune respinsă

en: problem occurred while installing %s
ro: problemă apărută la instalarea %s

en: problem occurred while upgrading %s
ro: problemă apărută la actualizarea %s

en: removing %s from target list
ro: se elimină '%s' din lista țintă

en: removing '%s' from target list because it conflicts with '%s'
ro: se elimină '%s' din lista țintă deoarece este în conflict cu '%s'

en: removing invalid database: %s
ro: se elimină baza de date nevalidă %s

en: removing invalid file: %s
ro: se elimină fișierul nevalid: %s

en: required key missing from keyring
ro: cheia necesară lipsește din lanțul de chei

en: transaction aborted
ro: tranzacție abandonată

en: transaction already initialized
ro: tranzacție deja inițializată

en: transaction commit attempt when database is not locked
ro: efectuarea tranzacției așteaptă până baza de date nu va fi blocată

en: transaction not initialized
ro: tranzacție neinițializată

en: transaction not prepared
ro: tranzacție nepregătită

en: unable to extract %s%s: path too long
ro: nu se poate extrage %s%s: cale prea lungă

en: unable to extract %s.pacnew: path too long
ro: nu se poate extrage %s.pacnew: cale prea lungă

en: unable to lock database
ro: nu se poate bloca baza de date

en: unable to read from pipe (%s)
ro: nu se poate citi din redirecționare (%s)

en: unable to write to pipe (%s)
ro: nu se poate scrie în redirecționare (%s)

en: unexpected error
ro: eroare neașteptată

en: unexpected system error
ro: eroare de sistem neașteptată

en: unknown database file: %s
ro: fișier pentru baza de date necunoscut: %s

en: unknown validation type for package %s: %s
ro: tipul de validare este necunoscut pentru pachetul %s: %s

en: unresolvable package conflicts detected
ro: s-au detectat conflicte nerezolvabile în pachet

en: url '%s' is invalid
ro: Adresa url '%s' este nevalidă

en: warning given when extracting %s (%s)
ro: s-a primit o avertizare la extragerea %s (%s)

en: wrong or NULL argument passed
ro: argument furnizat greșit sau NULL
