Geany 1.30 - en to re translation catalogue (680 entries)

en: "%s" was not found.
re: "%s" nu a fost găsit.

en: %s %s -- %s (in directory: %s)
re: %s %s -- %s (în dosar: %s)

en: %s (in directory: %s)
re: %s (în dosarul: %s)

en: %s source file
re: Sursă %s

en: %s: replaced %d occurrence of "%s" with "%s". | %s: replaced %d occurrences of "%s" with "%s".
re[0]: %s: am înlocuit %d apariție a lui "%s" cu "%s"
re[1]: %s: am înlocuit %d apariții ale "%s" cu "%s"
re[2]: %s: am înlocuit %d apariții ale "%s" cu "%s"

en: (built on or after %s)
re: (construit la sau după %s)

en: (only inside Geany)
re: (numai în Geany)

en: (with BOM)
re: (cu BOM)

en: (without BOM)
re: (fără BOM)

en: , read-only
re: , doar-citire

en: <b>Commands</b>
re: <b>Comenzi</b>

en: <b>Completions</b>
re: <b>Completări</b>

en: <b>Display</b>
re: <b>Afișare</b>

en: <b>Editor tabs</b>
re: <b>Tab-uri editor</b>

en: <b>Encodings</b>
re: Codări

en: <b>Features</b>
re: <b>Funcții</b>

en: <b>Fonts</b>
re: <b>Font-uri</b>

en: <b>Indentation</b>
re: <b>Indentare</b>

en: <b>Keyboard shortcuts</b>
re: <b>Scurtături</b>

en: <b>Long line marker</b>
re: <b>Marcaj linie lungă</b>

en: <b>Miscellaneous</b>
re: <b>Diverse</b>

en: <b>New files</b>
re: <b>Fișiere noi</b>

en: <b>Page %d of %d</b>
re: <b>Pagina %d din %d</b>

en: <b>Paths</b>
re: <b>Căi</b>

en: <b>Projects</b>
re: <b>Proiect</b>

en: <b>Saving files</b>
re: <b>Salvare fișiere</b>

en: <b>Search</b>
re: <b>Căutare</b>

en: <b>Shutdown</b>
re: <b>Închidere</b>

en: <b>Sidebar</b>
re: <b>Bară laterală</b>

en: <b>Startup</b>
re: <b>Pornire</b>

en: <b>Tab positions</b>
re: <b>Poziții tab-uri</b>

en: <b>Template data</b>
re: <b>Date șablon</b>

en: <b>Tool paths</b>
re: <b>Căi unelte</b>

en: <b>Toolbar</b>
re: <b>Bară de unelte</b>

en: A fast and lightweight IDE
re: Un IDE rapid și puțin consumator de resurse

en: A fast and lightweight IDE using GTK+
re: Un IDE rapid folosind GTK+

en: About Geany
re: Despre Geany

en: Action
re: Acțiune

en: Active
re: Activ

en: Adds a file browser tab to the sidebar.
re: Adaugă un tab navigator fișiere la bara laterală.

en: All files
re: Toate fișierele

en: An error occurred or file information could not be retrieved (e.g. from a new file).
re: O eroare s-a produs, sau informațiile despre fișier nu au putut fi obținute (e.g. dintr-un fișier nou)

en: An error occurred while converting the file from UTF-8 in "%s". The file remains unsaved.
re: O eroare s-a produs la conversia fișierului din UTF-8 în "%s". Fișierul rămâne nesalvat.

en: Any unsaved changes will be lost.
re: Orice schimbări nesalvate se vor pierde.

en: Appendix
re: Anexă

en: Arabic
re: Arabă

en: Are you sure you want to reload '%s'?
re: Sunteți sigur că doriți să reîncărcați '%s'?

en: Armenian
re: Armeană

en: Arrow characters
re: Săgețele

en: Auto Save
re: Salvare automată

en: Auto save _interval:
re: _Interval salvare automată:

en: Automatic completion of known symbols in open files (function names, global variables, ...)
re: Completarea automată a simbolurilor cunoscute în fișierele deschise (nume de funcții, variabile globale, ...)

en: Autosave: Saved %d file automatically. | Autosave: Saved %d files automatically.
re[0]: Salvare automată: %d fișier a fost salvat.
re[1]: Salvare automată: %d fișiere au fost salvate.
re[2]: Salvare automată: %d fișiere au fost salvate.

en: Background
re: Fundal

en: Background color:
re: Culoare fundal:

en: Backup Copy
re: Copie de siguranță

en: Backup Copy: Directory could not be created (%s).
re: Copie de siguranță: Dosarul nu a putut fi creat (%s).

en: Backup Copy: File could not be read (%s).
re: Copie de siguranță: Fișierul nu a putut fi citit (%s).

en: Backup Copy: File could not be saved (%s).
re: Copie de siguranță: Fișierul nu a putut fi salvat (%s).

en: Backup directory does not exist or is not writable.
re: Dosarul copii de siguranță nu există sau nu poate fi scris.

en: Bad regex for filetype %s: %s
re: Expresie regulată greșită pentru tipul de fișier %s: %s

en: Baltic
re: Baltică

en: Base GType:
re: GType de bază:

en: Base class:
re: Clasă de bază:

en: Base directory of all files that make up the project. This can be a new path, or an existing directory tree. You can use paths relative to the project filename.
re: Dosarul de bază pentru toate fișierele din proiect. Acesta poate fi o cale nouă, sau un arbore de directoare existent. Puteți folosi căi relative la numele de fișier al proiectului.

en: Base header:
re: Antet de bază:

en: Base path:
re: Cale de bază:

en: Basic
re: Fundamental

en: Beep on errors or when compilation has finished
re: Bipăie la erori sau la sfârșitul compilării

en: Blocks
re: Blocuri

en: Bottom
re: Jos

en: Browser:
re: Navigator:

en: Build
re: Construiește

en: Build options
re: Opțiuni construcție

en: C Standard Library
re: Biblioteca standard C

en: C++ (C Standard Library)
re: C++ (Biblioteca standard C)

en: C++ Standard Library
re: Biblioteca standard C++

en: C_ase sensitive
re: Ma_juscule semnificative

en: C_hange
re: Sc_himbă

en: C_lose All
re: Înc_hide toate

en: C_reate
re: C_rează

en: Celtic
re: Celtică

en: Central European
re: Central europeană

en: Chapter
re: Capitol

en: Character
re: Caracter

en: Characters:
re: Caractere:

en: Chinese Simplified
re: Chineză simplificată

en: Chinese Traditional
re: Chineză tradițională

en: Choose Project Base Path
re: Alegeți calea de bază a proiectului

en: Choose Project Filename
re: Alegeți numele fișierului proiect

en: Choose a special character from the list below and double click on it or use the button to insert it at the current cursor position.
re: Alegeți un caracter special din lista de mai jos și faceți dublu click pe el sau folosiți butonul pentru a-l insera la poziția curentă a cursorului.

en: Choose font
re: Alege font

en: Class
re: Clasă

en: Class Builder
re: Constructor clasă

en: Classes
re: Clase

en: Close
re: Închide

en: Close Ot_her Documents
re: Închide celelal_te fișiere

en: Close _dialog
re: Închide _dialogul

en: Close all
re: Închide toate

en: Close the current file
re: Închide fișierul curent

en: Color Chooser
re: Selector culoare

en: Command
re: Comandă

en: Command:
re: Comandă:

en: Comment line(s)
re: Comentează liniile

en: Company name
re: Nume companie

en: Company:
re: Companie:

en: Compilation failed.
re: Compilare eșuată

en: Compilation finished successfully.
re: Compilare terminată cu succes.

en: Compile
re: Compilează

en: Compile the current file
re: Compilează fișierul curent

en: Compiler
re: Compilator

en: Complete word
re: Completează cuvânt

en: Completions
re: Completări

en: Configuration directory could not be created (%s).
re: Dosarul de configurație nu a putut fi creat (%s).

en: Configuration directory could not be created (%s).
    There could be some problems using Geany without a configuration directory.
    Start Geany anyway?
re: Dosarul de configurație nu a putut fi creat (%s).
    Ar putea fi probleme la rularea Geany fără un dosar de configurație.
    Porniți oricum Geany?

en: Configuration files reloaded.
re: Fișierele de configurare au fost reîncărcate

en: Confirm exit
re: Confirmă ieșirea

en: Constants
re: Constante

en: Conte_xt Action
re: Acțiune conte_xtuală

en: Context Action
re: Acțiune contextuală

en: Context action command. The currently selected word can be used with %s. It can appear anywhere in the given command and will be replaced before execution.
re: Comandă acțiune contextuală. Cuvântul selectat poate fi referit prin %s. Poate apărea oriunde în comanda dată și va fi înlocuit înainte de execuție.

en: Context action:
re: Acțiune contextuală:

en: Contributors
re: Contribuitori

en: Convert and Set to _LF (Unix)
re: Convertește și stabilește _LF (Unix)

en: Copy
re: Copiază

en: Could not execute configured external command '%s' (%s).
re: Nu am putut executa comanda externă '%s' (%s).

en: Could not find file '%s'.
re: Nu am putut găsi fișierul '%s'.

en: Could not load tags file '%s'.
re: Nu am putut încărca fișierul de etichete '%s'.

en: Could not open directory (%s)
re: Nu am putut deschide dosarul (%s)

en: Could not open file %s (%s)
re: Nu am putut deschide fișierul %s (%s)

en: Create Cla_ss
re: Crează cla_să

en: Create Class
re: Crează clasă

en: Create a new file
re: Crează un fișier nou

en: Create constructor
re: Crează constructor

en: Create destructor
re: Crează destructor

en: Create the project's base path directory?
re: Creez dosarul cale de bază al proiectului?

en: Creates source files for new class types.
re: Crează fișiere sursă pentru noile tipuri de clase.

en: Credits
re: Mulțumiri

en: Current chars
re: Caractere curente

en: Custom Date Format
re: Format dată personalizat

en: Cut
re: Taie

en: Cyrillic
re: Chirilică

en: Cyrillic/Russian
re: Chirilică/Rusă

en: Cyrillic/Ukrainian
re: Chirilică/Ucraineană

en: Date format string could not be converted (possibly too long).
re: Formatul de dată nu a putut fi convertit (posibil este prea lung).

en: Date format:
re: Format dată:

en: Date/_Time format for backup files ("man strftime" for details):
re: Format Dată/_Timp pentru copiile de siguranță ("man strftime" pentru detalii:

en: Date:
re: Data:

en: Debug Messages
re: Mesaje depanare

en: Decrease indent
re: Micșorează indentarea

en: Decrease indentation
re: Micșorează indentarea

en: Default encoding (new files):
re: Codare implicită (fișiere noi):

en: Default end of line characters:
re: Caracter sfârșit de linie implicit:

en: Defines
re: Constante

en: Definition of "%s" not found.
re: Nu am găsit definiția "%s".

en: Detect from file
re: Determină din fișier

en: Developer:
re: Dezvoltator:

en: Developers
re: Dezvoltatori

en: Directory _levels to include in the backup destination:
re: Nive_luri de directoare pentru includerea în destinația copiei de siguranță:

en: Disable Drag and Drop
re: Dezactivează trage și plasează

en: Disable menu shortcut key (F10 by default)
re: Dezactivează scurtătura de meniu (implicit F10)

en: Disabled
re: Dezactivat

en: Display
re: Afișare

en: Do you really want to quit?
re: Sigur doriți să părăsiți programul?

en: Do you want to close it before proceeding?
re: Doriți să-l închideți înainte de a merge mai departe?

en: Do you want to reload it?
re: Doriți să-l reîncărcați?

en: Do you want to save it before closing?
re: Doriți să-l salvați înainte de a-l închide?

en: Document Setup
re: Setare document

en: Document successfully exported as '%s'.
re: Documentul a fost exportat cu succes ca '%s'.

en: Documents
re: Documente

en: Don't load auto completion data (see documentation)
re: Nu încărca datele de completare automată (vezi documentația)

en: Don't load plugins
re: Nu încărca module

en: Don't load terminal support
re: Nu încărca suport pentru terminal

en: Don't load the previous session's files
re: Nu încărca fișierele din sesiunea anterioară

en: Don't open files in a running instance, force opening a new instance
re: Nu deschide fișierele în instanța curentă, forțează deschiderea unei noi instanțe

en: Don't show message window at startup
re: Nu arăta fereastra de mesaje la pornire

en: Don't use run script
re: Nu folosi scriptul de rulare.

en: E_xtra options:
re: Opțiuni e_xtra:

en: East _Asian
re: _Asia de est

en: Email address of the developer
re: Adresa email a dezvoltatorului

en: Enable plugin support
re: Activează suport pentru module

en: Ensure new line at file end
re: Asigură linie nouă la sfârșitul fișierului

en: Ensures that at the end of the file is a new line
re: Asigură că la sfârșitul fișierului este o linie nouă

en: Enter Tab Width
re: Introduceți lățimea tabului

en: Enter here a custom date and time format. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
re: Introduceți un format de dată și timp. Puteți folosi oricare dintre specificatorii de conversie folosiți cu funcția ANSI C strftime.

en: Enter the amount of spaces which should be replaced by a tab character.
re: Introduceți numărul de spații care să fie înlocuite de un caracter tab.

en: Enter the line you want to go to:
re: Introduceți linia la care doriți să mergeți:

en: Enter tool paths below. Tools you do not need can be left blank.
re: Introduceți căile către unelte. Numele uneltelor de care nu aveți nevoie pot fi lăsate goale.

en: Environment
re: Mediu

en: Error
re: Eroare

en: Error message: %s
    The error occurred at "%s" (line: %d, column: %d).
re: Mesaj de eroare: %s
    Eroarea s-a produs la "%s" (linia: %d, coloana: %d).

en: Error message: %s.
re: Mesaj de eroare: %s.

en: Error saving file (%s).
re: Eroare la salvarea fișierului (%s).

en: Error saving file.
re: Eroare la salvarea fișierului.

en: Example:
    CFLAGS=`pkg-config gtk+-2.0 --cflags` %s -g gtk2.c.tags /usr/include/gtk-2.0/gtk/gtk.h
re: Exemplu:
    CFLAGS=`pkg-config gtk+-2.0 --cflags` %s -g gtk2.c.tags /usr/include/gtk-2.0/gtk/gtk.h

en: Executables
re: Executabile

en: Execute:
re: Execuție:

en: Export
re: Exportă

en: Export File
re: Exportă fișier

en: Exports the current file into different formats.
re: Exportă fișierul curent în diferite formate.

en: External open command:
re: Comandă deschidere externă:

en: Failed to load one or more session files.
re: Încărcarea unuia sau mai multor fișiere de sesiune eșuată.

en: Features
re: Funcții

en: File
re: Fișier

en: File %s closed.
re: Fișierul %s a fost închis.

en: File %s printed.
re: Fișierul %s a fost imprimat.

en: File %s reloaded.
re: Fișierul %s a fost reîncărcat.

en: File %s saved.
re: Fișierul %s a fost salvat.

en: File '%s' could not be written (%s).
re: Fișierul '%s' nu a putut fi scris (%s).

en: File Browser
re: Navigator fișiere

en: File tabs will be placed on the left of the notebook
re: Tab-urile de fișier vor fi plasate în stânga

en: File tabs will be placed on the right of the notebook
re: Tab-urile de fișier vor fi plasate în dreapta

en: Filename:
re: Nume fișier:

en: Files
re: Fișiere

en: Filter:
re: Filtru:

en: Find
re: Caută

en: Find Next
re: Caută următor

en: Find Previous
re: Caută precedent

en: Find Usage
re: Caută folosiri

en: Find _Document Usage
re: Caută folosiri în _document

en: Find _Next
re: Caută ur_mător

en: Find _Previous
re: Caută _precedent

en: Find _Usage
re: Caută f_olosiri

en: Find in Files
re: Caută în fișiere

en: Find the entered text in the current file
re: Caută textul introdus în fișierul curent

en: Focus
re: Focalizează

en: Focus File List
re: Focalizează lista de fișiere

en: Focus Path Entry
re: Focalizează introducerea căii

en: Fold all
re: Restrânge toate

en: Follow the path of the current file
re: Urmărește calea fișierului curent

en: Font updated (%s).
re: Font actualizat (%s).

en: Foreground color:
re: Culoare text:

en: Found %d match for "%s". | Found %d matches for "%s".
re[0]: Am găsit %d potrivire "%s".
re[1]: Am găsit %d potriviri "%s".
re[2]: Am găsit %d potriviri "%s".

en: Full_screen
re: Ecran c_omplet

en: Fullscreen
re: Ecran complet

en: Functions
re: Funcții

en: Geany project files
re: Fișiere de proiect Geany

en: Generate global tags file (see documentation)
re: Generează fișier global de etichete (vezi documentația)

en: Georgian
re: Georgiană

en: Go to
re: Mergi la

en: Go to End of Line
re: Mergi la finalul liniei

en: Go to Line
re: Mergi la linia

en: Go to Start of Line
re: Mergi la începutul liniei

en: Grab Key
re: Înhață tasta

en: Greek
re: Greacă

en: Greek characters
re: Caractere grecești

en: Group:
re: Grup:

en: HTML (name)
re: HTML (cuvântul)

en: HTML Characters
re: Caractere HTML

en: HTML characters
re: Caractere HTML

en: H_ide Sidebar
re: Ascun_de bara laterală

en: Header file:
re: Fișier antet:

en: Hebrew
re: Ebraică

en: Hebrew Visual
re: Ebraică vizual

en: Help
re: Ajutor

en: Here you can change keyboard shortcuts for various actions. Select one and press the Change button to enter a new shortcut, or double click on an action to edit the string representation of the shortcut directly.
re: Aici puteți schimba scurtăturile pentru diverse acțiuni. Selectați una și apăsați butonul Schimbă pentru a introduce o nouă scurtătură, sau dați dublu click pe o acțiune și editați direct reprezentarea ca șir a scurtăturii.

en: Home
re: Acasă

en: ISO 8859-1 characters
re: Caractere ISO 8859-1

en: I_nsert Comments
re: I_nserează comentarii

en: In Se_lection
re: În se_lecție

en: In Sessi_on
re: În _sesiune

en: In_dent Type
re: Tip in_dentare

en: Increase indent
re: Mărește indentarea

en: Increase indentation
re: Mărește indentarea

en: Info
re: Informații

en: Information
re: Informație

en: Inheritance
re: Moștenire

en: Initial version:
re: Versiunea inițială:

en: Initials of the developer name
re: Inițialele dezvoltatorului

en: Initials:
re: Inițiale:

en: Insert
re: Inserează

en: Insert Dat_e
re: In_serează dată

en: Insert File _Header
re: Inserează _antet fișier

en: Insert Mu_ltiline Comment
re: Inserează comentariu _multi-linie

en: Insert Special HTML Characters
re: Inserează caracter HTML special

en: Insert _BSD License Notice
re: Insereză notiță licență _BSD

en: Insert _ChangeLog Entry
re: Inserează intrare _ChangeLog

en: Insert _Function Description
re: Inserează descrierea _funcției

en: Insert _GPL Notice
re: Inserează notiță GPL

en: Insert date
re: Inserează dată

en: Inserts HTML character entities like '&amp;'.
re: Inserează entități HTML precum '&amp;'.

en: Instant Save
re: Salvare instantanee

en: Integrated Development Environment
re: Mediu de dezvoltare

en: Interface
re: Interfață

en: Interfaces
re: Interfețe

en: Invalid directory for find in files.
re: Dosar invalid pentru căutare în fișiere.

en: Invert syntax highlighting colors
re: Inversează culorile de evidențiere

en: Japanese
re: Japoneză

en: Keybindings
re: Combinații de taste

en: Keyboard Shortcuts
re: Scurtături

en: Keyboard _Shortcuts
re: S_curtături

en: Keys
re: Chei

en: Korean
re: Koreană

en: Label
re: Etichetă

en: Labels
re: Etichete

en: Left
re: Stânga

en: License
re: Licență

en: License text could not be found, please visit http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.txt to view it online.
re: Textul licenței nu a putut fi găsit, vă rugăm vizitați http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.txt pentru al vizualiza online.

en: Line
re: Linie

en: Line wrapping
re: Încadrare linii

en: Lines:
re: Linii:

en: Load files from the last session
re: Încarcă fișierele din ultima sesiune

en: Load virtual terminal support
re: Încarcă suport pentru terminal virtual

en: Loaded %s tags file '%s'.
re: Am încărcat %s fișier de etichete '%s'.

en: Macros
re: Macrocomenzi

en: Mail address:
re: Adresă mail:

en: Makefile
re: Fișier make

en: Match braces
re: Potrivește paranteze

en: Match from s_tart of word
re: Potriveș_te numai de la începutul cuvântului

en: Match only a _whole word
re: Potrivește numai cu_vinte întregi

en: Mathematical characters
re: Operatori matematici

en: Members
re: Membri

en: Message window:
re: Fereastra de mesaje:

en: Messages
re: Mesaje

en: Methods
re: Metode

en: Miscellaneous characters
re: Caractere diverse

en: Module
re: Modul

en: Modules
re: Module

en: Move document first
re: Mută documentul la început

en: Move document last
re: Mută documentul la final

en: Move document left
re: Mută documentul în stânga

en: Move document right
re: Mută documentul în dreapta

en: Name:
re: Nume:

en: Namespaces
re: Spațiu de nume

en: Navigate back a location
re: Mergi înapoi cu o locație

en: Navigate forward a location
re: Mergi înainte cu o locație

en: New
re: Nou

en: New (with _Template)
re: Nou (din șa_blon)

en: New Project
re: Proiect nou

en: New file "%s" opened.
re: Fișierul nou "%s" a fost deschis.

en: Newline strips trailing spaces
re: Linia nouă șterge dâra de spații

en: Next Me_ssage
re: _Mesaj următor

en: Next Message
re: Mesajul următor

en: Next error
re: Eroarea următoare

en: No custom commands defined.
re: Nici o comandă personalizată.

en: No matches found for "%s".
re: Nu am găsit nici o potrivire pentru "%s".

en: No matches found.
re: Nici o potrivire nu a fost găsită.

en: No more build errors.
re: Nu mai sunt erori de construire.

en: No more message items.
re: Nu mai sunt mesaje.

en: No plugins available.
re: Nu există module disponibile.

en: No text to find.
re: Nici un text de căutat.

en: None
re: Nimic

en: Nordic
re: Nordică

en: Open
re: Deschide

en: Open File
re: Deschide fișier

en: Open Project
re: Deschide proiect

en: Open Selected F_ile
re: Deschide fi_șierul selectat

en: Open an existing file
re: Deschide un fișier existent

en: Open selected file
re: Deschide fișierul selectat

en: Opens at startup the files from the last session
re: Deschide la pornire fișierele din ultima sesiune

en: Opens the file in read-only mode. If you choose more than one file to open, all files will be opened read-only.
re: Deschide fișierul în mod doar-citire. Dacă alegeți mai mult de un fișier, toate fișierele vor fi deschise în mod doar-citire.

en: Options
re: Opțiuni

en: Other
re: Altul

en: Other options to pass to Grep
re: Alte opțiuni pentru Grep

en: Other:
re: Altul:

en: Override Geany keybindings
re: Suprascrie asocierile de taste ale Geany

en: Override that keybinding?
re: Suprascrieți combinația de taste?

en: Owner:
re: Proprietar:

en: Package
re: Pachet

en: Page Set_up
re: Setări pa_gină

en: Paste
re: Lipește

en: Path (and possibly additional arguments) to your favorite browser
re: Calee (eventual parametrii adiționali) către navigatorul favorit

en: Path to start in when opening project files
re: Calea de pornire la deschidere fișierelor de proiect

en: Placement of new file tabs:
re: Poziționarea tab-urilor de fișier nou:

en: Please set the filetype for the current file before using this function.
re: Vă rugăm setați tipul de fișier pentru fișierul curent înainte de a folosi această funcție.

en: Plugin
re: Modul

en: Plugin configuration directory could not be created.
re: Dosarul de setări al modulelor nu a putut fi creat.

en: Plugins
re: Module

en: Pr_evious Message
re: Mesajul ant_erior

en: Preferences
re: Preferințe

en: Press the combination of the keys you want to use for "%s".
re: Tastați combinația de taste pe care doriți să o folosiți pentru "%s".

en: Previous Message
re: Mesajul anterior

en: Previous Translators
re: Traducători precedenți

en: Previous error
re: Eroarea anterioară

en: Print
re: Imprimă

en: Print Geany's installation prefix
re: Afișează prefixul de instalare al Geany

en: Print internal filetype names
re: Imprimă numele interne de tipuri de fișier

en: Print line numbers
re: Imprimă numere de linie

en: Print page header
re: Imprimă antetul paginii

en: Print page numbers
re: Imprimă numerele de pagină

en: Printing
re: Imprimare

en: Printing of %s failed (%s).
re: Imprimarea lui %s a eșuat (%s).

en: Process could not be stopped (%s).
re: Procesul nu a putut fi oprit (%s).

en: Process failed (%s)
re: Procesul a eșuat (%s)

en: Project
re: Proiect

en: Project "%s" closed.
re: Proiectul "%s" a fost închis.

en: Project "%s" created.
re: Proiectul "%s" a fost creat.

en: Project "%s" opened.
re: Proiectul "%s" a fost deschis.

en: Project "%s" saved.
re: Proiectul "%s" a fost salvat.

en: Project Properties
re: Proprietăți proiect

en: Project base directory could not be created (%s).
re: Dosarul de bază al proiectului nu a putut fi creat (%s).

en: Project file "%s" could not be loaded.
re: Fișierul proiect "%s" nu a putut fi încărcat.

en: Project file could not be written (%s).
re: Fișierul proiect nu a putut fi scris (%s).

en: Project files
re: Fișiere proiect

en: Project files:
re: Fișierele proiectului:

en: Properties
re: Proprietăți

en: Punctuation characters
re: Semne de punctuație

en: Question
re: Întrebare

en: Quit Geany
re: Părăsește Geany

en: R_eload As
re: R_eîncarcă

en: R_ename
re: R_edenumește

en: Range:
re: Interval:

en: Re_place All
re: Înlocuie_ște peste tot

en: Read _Only
re: Doar _citire

en: Read:
re: Citire:

en: Recent _Files
re: _Fișiere recente

en: Recent files list length:
re: Lungime listă fișiere recente:

en: Redo
re: Repetă

en: Redo the last modification
re: Reface ultima modificare

en: Refresh
re: Reîmprospătare

en: Reload file
re: Reîncarcă fișier

en: Reload symbol list
re: Reîncarcă lista de simboluri

en: Reload the current file from disk
re: Reîncarcă fișierul curent de pe disc

en: Remove Error _Indicators
re: Șterge _indicatori de eroare

en: Remove _Markers
re: Șterge _marcatori

en: Removes all messages from the status bar. The messages are still displayed in the status messages window.
re: Șterge toate mesajele din bara de stare. Mesajele sunt totuși afișate în fereastra de mesaje de stare.

en: Replace
re: Înlocuiește

en: Replace & Fi_nd
re: Î_nlocuiește & Caută

en: Replace Tabs with S_paces
re: Î_nlocuiește tab-urile cu spații

en: Replace all matches found in the currently selected text
re: Înlocuiește toate potrivirile din textul selctat curent

en: Replace tabs with space
re: Înlocuiește tab-urile cu spații

en: Replace wit_h:
re: Înlocuiește c_u:

en: Right
re: Dreapta

en: Romanian
re: Română

en: Run
re: Rulează

en: Run or view the current file
re: Execută sau vizualizează fișierul curent

en: Sa_ve All
re: Sa_lvează tot

en: Sa_ve all open files
re: S_alvează toate fișierele deschise

en: Save
re: Salvează

en: Save Actions
re: Acțiuni salvare

en: Save File
re: Salvează fișier

en: Save all
re: Salvează toate

en: Save all open files
re: Salvează toate fișierele deschise

en: Save as
re: Salvează ca

en: Save only current open _file
re: Salvează numai _fișierul deschis curent

en: Save the current file
re: Salvează fișierul curent

en: Scroll on keystroke
re: Derulare la atingere de tastă

en: Scroll on output
re: Derulare la ieșire

en: Scrollback lines:
re: Linii istoric:

en: Search
re: Căutare

en: Search _backwards
re: Caută îna_poi

en: Search completed with %d match. | Search completed with %d matches.
re[0]: Căutare finalizată cu %d potrivire.
re[1]: Căutare finalizată cu %d potriviri.
re[2]: Căutare finalizată cu %d potriviri.

en: Search failed.
re: Căutare eșuată.

en: Section
re: Secțiune

en: Sections
re: Secțiuni

en: Select
re: Selectează

en: Select All
re: Selectează tot

en: Select Directory
re: Selectați dosar

en: Select File
re: Selectați fișier

en: Select Folder
re: Selectați dosar

en: Select current word
re: Selectează cuvântul curent

en: Send to Custom Command 1
re: Trimite la comanda personalizată 1

en: Send to Custom Command 2
re: Trimite la comanda personalizată 2

en: Send to Custom Command 3
re: Trimite la comanda personalizată 3

en: Set Custom Commands
re: Stabilește comenzi personalizate

en: Set File_type
re: Stabilește _tipul de fișier

en: Set Line E_ndings
re: Stabilește sfârșiturile de li_nie

en: Set _Encoding
re: Stabilește codar_ea

en: Set encoding:
re: Stabilește codarea:

en: Set filetype:
re: Stabilește tipul de fișier:

en: Set path from document
re: Stabilește calea din document

en: Set the information to be used in templates. See the documentation for details.
re: Stabiliți informația folosită în șabloane. Vedeți documentația pentru detalii.

en: Sets the color of the long line marker
re: Stabilește culoarea marcajului de linie lungă

en: Sets the editor font
re: Stabilește font-ul editorului

en: Sets the font for the message window
re: Stabilește font-ul ferestrei de mesaje

en: Sets the font for the symbol list
re: Stabilește font-ul listei de simboluri

en: Setting %s indentation mode for %s.
re: Stabilesc modul de indentare %s pentru %s.

en: Settings
re: Setări

en: Shortcut
re: Scurtătură

en: Show Color Chooser
re: Arată Selector culoare

en: Show Message _Window
re: Arată _fereastra de mesaje

en: Show S_ymbol List
re: Arată lista de s_imboluri

en: Show Side_bar
re: Arată bara _laterală

en: Show _Document List
re: Arată lista de _documente

en: Show _Hidden Files
re: Arată fișierele a_scunse

en: Show _Line Numbers
re: Arată numerele de _linie

en: Show _Markers Margin
re: Arată _marginile de marcare

en: Show _Toolbar
re: Arată _bara de unelte

en: Show _hidden files
re: Arată fișierele _ascunse

en: Show close buttons
re: Arată butoane de închidere

en: Show documents list
re: Arată lista de documente

en: Show editor tabs
re: Arată tab-uri în editor

en: Show hidden files
re: Arată fișierele ascunse

en: Show indentation guides
re: Arată ghidări indentare

en: Show line endings
re: Arată sfârșiturile de linie

en: Show status bar
re: Arată bara de stare

en: Show symbol list
re: Arată lista de simboluri

en: Show version and exit
re: Arată versiunea și ieși

en: Show white space
re: Arată spațiu albe

en: Sidebar:
re: Bară laterală:

en: Some of the many contributors (for a more detailed list, see the file %s):
re: Câțiva dintre mulții contribuitori (pentru o listă mai detaliată, consultați fișierul %s):

en: Sort by _Appearance
re: Sortează după _apariție

en: Sort by _Name
re: Sortează după _nume

en: Source file:
re: Fișier sursă:

en: South European
re: Sud europeană

en: Spaces
re: Spații

en: Special Characters
re: Caractere speciale

en: Split Window
re: Împarte fereastra

en: Splits the editor view into two windows.
re: Împarte vizualizarea editorului în două ferestre.

en: Startup path:
re: Cale de pornire:

en: Status
re: Stare

en: Status messages
re: Mesaje de stare

en: Store project file inside the project base directory
re: Salvează fișierul proiect în dosarul de bază al proiectului

en: Subsection
re: Subsecțiune

en: Subsubsection
re: Subsubsecțiune

en: Suppress status messages in the status bar
re: Suprimă mesajele de stare în bara de stare

en: Switch to Compiler
re: Comută la compilator

en: Switch to Editor
re: Treci la editor

en: Switch to Scribble
re: Treci la scribble

en: Switch to Search Bar
re: Treci la bara de căutare

en: Switch to Sidebar
re: Treci la bara laterală

en: Switch to VTE
re: Treci la VTE

en: Switch to last used document
re: Treci la ultimul document folosit

en: Switch to left document
re: Treci la documentul din stânga

en: Switch to right document
re: Treci la documentul din dreapta

en: Switch to status message list at new message
re: Comută la lista de mesaje de stare la un mesaj nou

en: Symbol list:
re: Listă simboluri:

en: Symbols
re: Simboluri

en: T_abs and Spaces
re: T_ab-uri și spații

en: Tabs
re: Tab-uri

en: Tabs and Spaces
re: Tab-uri și spații

en: Targets
re: Ținte

en: Technical characters
re: Caractere tehnice

en: Templates
re: Șabloane

en: Thai
re: Tailandeză

en: The Geany developer team
re: Echipa dezvoltatorilor Geany

en: The combination '%s' is already used for "%s".
re: Combinația '%s' este deja în uz pentru  "%s".

en: The command to execute when using "Open with". You can use %f and %d wildcards.
    %f will be replaced with the filename including full path
    %d will be replaced with the path name of the selected file without the filename
re: Comanda care va fi executată la folosirea "Deschide cu". Puteți folosi metacaracterele %f și %d.
    %f va fi înlocuit cu numele de fișier incluzând calea completă
    %d va fi înlocuit cu calea fișierului fără numele acestuia

en: The file "%s" could not be opened properly and has been truncated. This can occur if the file contains a NULL byte. Be aware that saving it can cause data loss.
    The file was set to read-only.
re: Fișierul "%s" nu a putut fi deschis și a fost truncat. Acest lucru se poate întâmpla atunci când fișierul conține un octet NULL. Luați aminte că salvarea lui poate cauza pierderi de date.
    Fișierul a fost setat ca doar-citire.

en: The file "%s" does not look like a text file or the file encoding is not supported.
re: Fișierul"%s" nu arată ca un fișier text sau codarea nu este suportată.

en: The file "%s" is not valid %s.
re: Fișierul "%s" nu este un valid %s.

en: The file "%s" will be printed with the following command:
    
    %s
re: Fișierul "%s" va fi imprimat cu următoarea comandă:
    
    %s

en: The file '%s' already exists. Do you want to overwrite it?
re: Fișierul '%s' există deja. Doriți să-l suprascrieți?

en: The file '%s' is not saved.
re: Fișierul '%s' nu este salvat.

en: The following keyboard shortcuts are configurable:
re: Următoarele scurtături sunt configurabile:

en: The name of the developer
re: Numele dezvoltatorului

en: The path "%s" does not exist.
re: Calea "%s" nu există.

en: The plugin "%s" is not binary compatible with this release of Geany - please recompile it.
re: Modulul "%s" nu este compatibil binar cu această versiune de Geany - vă rugăm compilați-l din nou.

en: The specified project name is too long (max. %d characters).
re: Numele de proiect specificat este prea lung (max. %d caractere).

en: The specified project name is too short.
re: Numele de proiect specificat este prea scurt

en: The width in chars of a single indent
re: Lățimea în caractere  a indentării

en: This is Geany %s.
re: Acesta este Geany %s.

en: This option disables the keybinding to popup the menu bar (default is F10). Disabling it can be useful if you use, for example, Midnight Commander within the VTE.
re: Această opțiune dezactivează asocierea de taste pentru afișarea meniului (implicit F10). Dezactivarea este utilă dacă vreți să folosiți, de exemplu, Midnight Commander în VTE.

en: This plugin provides different actions related to saving of files.
re: Acest modul oferă acțiuni diferite legat€ de salvarea fișierelor.

en: Toggle All Additional Widgets
re: Comută toate controalele adiționale

en: Toggle All _Additional Widgets
re: Comută toate controalele adiționale

en: Toggle Messages Window
re: Comută fereastra de mesaje

en: Toggle Sidebar
re: Comută bara laterală

en: Toggle the documents list on and off
re: Comută vizibilitatea listei de documente

en: Toggle the symbol list on and off
re: Comută vizibilitatea listei de simboluri

en: Too many items selected!
re: Prea mulți itemi selectați!

en: Toolbar
re: Bară de unelte

en: Tools
re: Unelte

en: Top
re: Sus

en: Translators
re: Traducători

en: Try to resave the file?
re: Încearcă să salveze din nou fișierul?

en: Turkish
re: Turcă

en: Type constructors
re: Constructori tip

en: Type here what you want, use it as a notice/scratch board
re: Scrieți orice doriți, folosiți spațiul ca pe o zonă de notițe/mâzgălituri

en: Type:
re: Tip:

en: Types
re: Tipuri

en: U_ncomment Line(s)
re: Decome_ntează linia/liniile

en: Uncomment line(s)
re: Decomentează liniile

en: Undo
re: Refă

en: Undo the last modification
re: Anulează ultima modificare

en: Unfold all
re: Extinde toate

en: Unicode
re: Unicod

en: Unknown filetype extension for "%s".
re: Extensie necunoscută pentru "%s".

en: Up
re: Sus

en: Use _escape sequences
re: Folosește s_ecvențe întârziate

en: Use an external command for printing
re: Folosește o comandă externă pentru imprimare

en: Use indicators to show compile errors
re: Folosește indicatori pentru a arăta erorile de compilare

en: Use native GTK printing
re: Folosește imprimare GTK nativă

en: Use one tab per indent
re: Folosește indentare la un tab

en: Use project-based session files
re: Folosește fișiere de sesiune bazate pe proiect

en: Use spaces if the total indent is less than the tab width, otherwise use both
re: Folosește spații dacă indentarea totală este mai mică decât lătimea tab-ului, altfel amândouă

en: Use spaces when inserting indentation
re: Folosește spații la indentare

en: Use the basename of the printed file
re: Folosește numele fișierului imprimat

en: Use the current word under the cursor for Find dialogs
re: Folosește cuvântul de sub cursor pentru dialogurile de căutare

en: Variables
re: Variabile

en: Version number, which a new file initially has
re: Numărul de versiune, pe care îl are un fișier nou

en: Vietnamese
re: Vietnameză

en: Warning
re: Avertizare

en: Western
re: Vestică

en: When "smart" home is enabled, the HOME key will move the caret to the first non-blank character of the line, unless it is already there, it moves to the very beginning of the line. When this feature is disabled, the HOME key always moves the caret to the start of the current line, regardless of its current position.
re: Când tasta acasă "inteligentă" este activată, tasta HOME va muta indicatorul la primul caracter diferit de spațiu al liniei, iar dacă este deja acolo, va muta indicatorul la începutul liniei. Când această funcție este dezactivată, tasta HOME va muta întotdeauna indicatorul la începutul liniei curente, indiferent de poziția curentă a acestuia.

en: Without encoding
re: Fără codare

en: Word Count
re: Contor cuvinte

en: Words:
re: Cuvinte:

en: Wrap the line at the window border and continue it on the next line. Note: line wrapping has a high performance cost for large documents so should be disabled on slow machines.
re: Împarte linia conform cu marginea ferestrei și le continuă pe linia următoare. Notă: despărțirea pe linii consumă multe resurse pe documente mari, așa că ar trebuie dezactivată pe mașini încete.

en: Write:
re: Scriere

en: Year:
re: An:

en: You have specified an invalid project filename.
re: Ați ales un nume de proiect invalid.

en: Zoom In
re: Mărește

en: Zoom Out
re: Micșorează

en: Zoom in the text
re: Mărește textul

en: Zoom out the text
re: Micșorează textul

en: [FILES...]
re: [FIȘIERE...]

en: _Auto-indentation
re: Indentare _automată

en: _Build
re: Cons_truiește

en: _Close
re: Înc_hide

en: _Color Chooser
re: Selector _culoare

en: _Comment Line(s)
re: _Comentează linia/liniile

en: _Compile
re: _Compilează

en: _Decrease Indent
re: Mi_cșorează indentarea

en: _Directory to save backup files in:
re: _Dosar copii de siguranță:

en: _Directory:
re: _Dosar:

en: _Don't save
re: _Nu salva

en: _East European
re: _Este europeană

en: _Edit
re: _Editare

en: _Enable
re: _Activează

en: _Export
re: _Exportă

en: _File
re: _Fișier

en: _Filetype to use for newly opened files:
re: Tip de _fișier folosit pentru fișierele nou deschise:

en: _Find All
re: Găsește to_ate

en: _Fold All
re: _Restrânge toate

en: _Format
re: F_ormat

en: _Help
re: _Ajutor

en: _Hide Message Window
re: _Ascunde fereastra de mesaje

en: _In Document
re: _În document

en: _Increase Indent
re: _Mărește indentarea

en: _Input Methods
re: Metode _intrare

en: _Insert
re: _Inserează

en: _Insert "include <...>"
re: _Inserează "include <...>"

en: _Invert search results
re: _Inversează rezultatele căutării

en: _Line Wrapping
re: Despărțire pe _linii

en: _Mark
re: _Marchează

en: _Markup Languages
re: Limbaje de pre_zentare

en: _Middle Eastern
re: _Orientul mijlociu

en: _Next
re: _Următor

en: _Next Error
re: Eroarea ur_mătoare

en: _Override
re: S_uprascrie

en: _Plugin Manager
re: Manager _module

en: _Previous
re: A_nterior

en: _Previous Error
re: Eroare a_nterioră

en: _Print status message if files have been automatically saved
re: _Afișează mesaj de stare la salvarea automată a fișierelor.

en: _Programming Languages
re: Limbaje de _programare

en: _Project
re: _Proiect

en: _Recurse in subfolders
re: Pa_rcurge recursiv subdirectoarele

en: _Reload
re: _Reîncarcă

en: _Reload Configuration
re: _Reîncarcă configurația

en: _Replace
re: Î_nlocuiește

en: _Restart Terminal
re: _Repornește consola

en: _SE & SW Asian
re: Asia de _SE & SV

en: _Scripting Languages
re: Limbaje de _scripting

en: _Search
re: _Căutare

en: _Search for:
re: _Caută după:

en: _Send Selection to
re: Trimite _selecția la

en: _Set Custom Date Format
re: _Stabilește format personalizat dată

en: _Set Path From Document
re: _Stabilește calea din document

en: _Spaces
re: _Spații

en: _Split Window
re: Î_mparte fereastra

en: _Strip Trailing Spaces
re: _Elimină dâra de spații

en: _Tabs
re: _Tab-uri

en: _Toggle Line Commentation
re: _Comută comentarea liniilor

en: _Tools
re: _Unelte

en: _Unfold All
re: _Extinde toate

en: _Use Custom Date Format
re: _Folosește format dată personalizat

en: _Use current zoom level
re: _Folosește nivelul curent de zoom

en: _Use regular expressions
re: F_olosește expresii regulate

en: _View
re: _Vizualizare

en: _Website
re: Site _web

en: _West European
re: _Vest europeană

en: _Word Count
re: Contor cu_vinte

en: _Write Unicode BOM
re: Sc_rie caracter Unicod BOM

en: dd.mm.yyyy
re: zz.ll.aaaa

en: dd.mm.yyyy hh:mm:ss
re: zz.ll.aaaa oo:mm:ss

en: developer
re: dezvoltator

en: invisible
re: invizibil

en: maintainer
re: responsabil

en: mm.dd.yyyy
re: ll.zz.aaaa

en: mm.dd.yyyy hh:mm:ss
re: ll.zz.aaaa oo:mm:ss

en: projects
re: proiecte

en: seconds
re: secunde

en: selection
re: selecție

en: translation maintainer
re: responsabil traducere

en: unknown
re: necunoscut

en: untitled
re: fără titlu

en: whole document
re: întregul document

en: yyyy/mm/dd
re: aaaa/ll/zz

en: yyyy/mm/dd hh:mm:ss
re: aaaa/ll/zz oo:mm:ss
