Exo - en to ro translation catalogue (252 entries)

en:        %s [options] --build-list [[name file]...]
ro:        %s [opțiuni] --build-list [[nume fișier]...]

en:        exo-open --launch TYPE [PARAMETERs...]
ro:        exo-open --launch TIP [PARAMETRI...]

en:   --build-list      Parse (name, file) pairs
ro:   --build-list      Prelucrează perechile de nume și fișiere

en:   --extern          Generate extern symbols
ro:   --extern          Generează simboluri externe

en:   --launch TYPE [PARAMETERs...]       Launch the preferred application of
                                          TYPE with the optional PARAMETERs, where
                                          TYPE is one of the following values.
ro:   --launch TIP [PARAMETRI...]         Pornește programul preferat de tipul TIP
                                          cu parametrii opționali PARAMETRI, unde
                                          TIP are una dintre valorile de mai jos.

en:   --name=identifier C macro/variable name
ro:   --name=identificator de macro ori variabilă C

en:   --output=filename Write generated csource to specified file
ro: --output=filename Scrie csource generat către fișierul specificat

en:   --static          Generate static symbols
ro:   --static          Generează simboluri statice

en:   --strip-comments  Remove comments from XML files
ro:   --strip-comments  Șterge comentariile din fișierele XML

en:   --strip-content   Remove node contents from XML files
ro:   --strip-content   Șterge conținutul nodurilor din fișierele XML

en:   --working-directory DIRECTORY       Default working directory for applications
                                          when using the --launch option.
ro:   --working-directory DIRECTOR        Director de lucru implicit pentru programe
                                          când se utilizează comanda --launch.

en:   -?, --help                          Print this help message and exit
ro:   -?, --help                          Arată acest mesaj de ajutor

en:   -V, --version                       Print version information and exit
ro:   -V, --version                       Arată versiunea curentă

en:   -V, --version     Print version information and exit
ro:   -V, --version     Arată versiunea curentă și ieși

en:   -h, --help        Print this help message and exit
ro:   -h, --help        Arată acest mesaj de ajutor și ieși

en:   WebBrowser       - The preferred Web Browser.
      MailReader       - The preferred Mail Reader.
      FileManager      - The preferred File Manager.
      TerminalEmulator - The preferred Terminal Emulator.
ro:   WebBrowser       - Navigatorul preferat.
      MailReader       - Clientul de mail preferat.
      FileManager      - Managerul de fișiere preferat.
      TerminalEmulator - Emulatorul de terminal preferat.

en: %s (Xfce %s)
    
    Copyright (c) 2003-2006
            os-cillation e.K. All rights reserved.
    
    Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.
    
    Built with Gtk+-%d.%d.%d, running Gtk+-%d.%d.%d.
    
    Please report bugs to <%s>.
ro: %s (Xfce %s)
    
    Drepturi de autor © 2003-2006
            os-cillation e.K. Toate drepturile rezervate.
    
    Scris de Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.
    
    Compilat cu Gtk+-%d.%d.%d, pornit cu Gtk+-%d.%d.%d.
    
    Raportați orice probleme la <%s>.

en: %s comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY,
    You may redistribute copies of %s under the terms of
    the GNU Lesser General Public License which can be found in the
    %s source package.
ro: %s nu vine cu ABSOLUT NICIO GARANȚIE.
    Puteți redistribui copii ale %s în termenii
    licenței GNU LGPL, disponibilă în pachetul cu sursele %s.

en: Action Icons
ro: Iconițele pentru acțiuni

en: Active item border color
ro: Culoare pentru marginea elementelor active

en: Active item fill color
ro: Culoare de umplere pentru elemente active

en: Active item index
ro: Index de elemente active

en: Active item text color
ro: Culoarea textului pentru elemente active

en: All Files
ro: Toate fișierele

en: All Icons
ro: Toate iconițele

en: Animations
ro: Animații

en: Application Chooser Button
ro: Buton selector de programe

en: Application Icons
ro: Iconițele programelor

en: Block Device
ro: Dispozitiv de tip «block»

en: Browse the file system
ro: Gestionați fișierele din sistem

en: Browse the file system to choose a custom command.
ro: Parcurgeți sistemul de fișiere pentru a alege o altă comandă.

en: Browse the web
ro: Navigați pe net

en: C_omment:
ro: C_omentariu:

en: C_reate
ro: _Creează

en: Caja File Manager
ro: Managerul de fișiere Caja

en: Character Device
ro: Dispozitiv de tip «character»

en: Choose Preferred Application
ro: Alegeți un program preferat

en: Choose a custom File Manager
ro: Alegeți un alt manager de fișiere

en: Choose a custom Mail Reader
ro: Alegeți un alt client de mail

en: Choose a custom Terminal Emulator
ro: Alegeți un alt emulator de terminal

en: Choose a custom Web Browser
ro: Alegeți un alt navigator

en: Choose filename
ro: Alegeți un nume de fișier

en: Clear search field
ro: Curăță câmpul de căutare

en: Column Spacing
ro: Spațiere între coloane

en: Column spacing
ro: Spațiere între coloane

en: Comm_and:
ro: Co_mandă:

en: Copyright (c) %s
            os-cillation e.K. All rights reserved.
    
    Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.
ro: Drepturi de autor © %s
            os-cillation e.K. Toate drepturile rezervate.
    
    Scris de Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.

en: Create Directory
ro: Creați un director

en: Create Launcher
ro: Creați un lansator

en: Create Launcher <b>%s</b>
ro: Creați un lansator <b>%s</b>

en: Create Link
ro: Creați un link

en: Create a new desktop file in the given directory
ro: Creează un nou fișier desktop în directorul dat

en: Cursor item border color
ro: Culoarea marginii cursorului

en: Cursor item fill color
ro: Culoarea de umplere pentru cursor

en: Cursor item text color
ro: Culoarea textului pentru cursor

en: Customize Toolbar...
ro: Personalizați bara cu unelte…

en: Debian Sensible Browser
ro: Navigatorul standard Debian

en: Debian X Terminal Emulator
ro: Terminalul standard Debian

en: Device Icons
ro: Iconițele de dispozitive

en: Drag an item onto the toolbars above to add it, from the toolbars in the items table to remove it.
ro: Trageți un element deasupra unei bare cu unelte pentru a-l adăuga, ori din bara cu unelte între celelalte elemente pentru a-l scoate.

en: Edit Directory
ro: Editare pentru director

en: Edit Launcher
ro: Editare pentru lansator

en: Edit Link
ro: Editare pentru link

en: Emblems
ro: Embleme

en: Emoticons
ro: Iconițele simbolice

en: Enable Search
ro: Activează căutarea

en: Enlightened Terminal Emulator
ro: Terminalul Enlightened

en: Epiphany Web Browser
ro: Navigatorul Epiphany

en: Executable Files
ro: Fișierele executabile

en: Failed to create "%s".
ro: Nu s-a putut crea „%s”.

en: Failed to execute default File Manager
ro: Nu s-a putut porni managerul de fișiere implicit

en: Failed to execute default Mail Reader
ro: Nu s-a putut porni clientul de mail implicit

en: Failed to execute default Terminal Emulator
ro: Nu s-a putut porni emulatorul de terminal implicit

en: Failed to execute default Web Browser
ro: Nu s-a putut porni navigatorul implicit

en: Failed to launch preferred application for category "%s".
ro: Nu s-a putut lansa programul preferat pentru categoria „%s”.

en: Failed to load contents from "%s": %s
ro: Nu s-a putut încărca conținutul fișierului „%s”: %s

en: Failed to load image "%s": Unknown reason, probably a corrupt image file
ro: Dintr-un motiv necunoscut, nu s-a putut încărca imaginea „%s”, probabil că fișierul de tip imagine e corupt

en: Failed to open "%s".
ro: Nu s-a putut deschide „%s”.

en: Failed to open %s for writing
ro: Nu s-a putut deschide „%s” pentru scriere

en: Failed to open URI "%s".
ro: Nu s-a putut deschide URI-ul „%s”.

en: Failed to open display
ro: Nu s-a putut deschide displayul

en: Failed to open file "%s": %s
ro: Nu s-a putut deschide fișierul „%s”: %s

en: Failed to parse contents of "%s": %s
ro: Nu s-a putut prelucra conținutul fișierului „%s”: %s

en: Failed to read file "%s": %s
ro: Nu s-a putut citi fișierul „%s”: %s

en: Failed to save "%s".
ro: Nu s-a putut salva „%s”.

en: Failed to set default File Manager
ro: Nu s-a putut defini managerul de fișiere implicit

en: Failed to set default Mail Reader
ro: Nu s-a putut defini clientul de mail implicit

en: Failed to set default Terminal Emulator
ro: Nu s-a putut defini emulatorul de terminal implicit

en: Failed to set default Web Browser
ro: Nu s-a putut defini navigatorul implicit

en: File "%s" has no type key
ro: Fișierul „%s” nu are o cheie „type”

en: File Manager
ro: Manager de fișiere

en: File Type Icons
ro: Iconițele pentru tipuri de fișiere

en: File location is not a regular file or directory
ro: Calea fișierului nu este un fișier ori director obișnuit

en: Folder
ro: Dosar

en: Follow state
ro: Urmează starea

en: GNOME Terminal
ro: Terminalul GNOME

en: Galeon Web Browser
ro: Navigatorul Galeon

en: Homogeneous
ro: Omogen

en: How the text and icon of each item are positioned relative to each other
ro: Modul de poziționare relativă a textului și iconiței fiecărui element

en: Icon
ro: Iconiță

en: Icon Bar Model
ro: Model de bară cu iconițe

en: Icon View Model
ro: Model de vizualizare cu iconițe

en: Icon column
ro: Coloană cu iconițe

en: If you don't specify the --launch option, exo-open will open all specified
    URLs with their preferred URL handlers. Else, if you specify the --launch
    option, you can select which preferred application you want to run, and
    pass additional parameters to the application (i.e. for TerminalEmulator
    you can pass the command line that should be run in the terminal).
ro: Dacă nu specificați comanda --launch, exo-open va deschide URL-urile
    specificate cu programele preferate. Dacă specificați comanda --launch,
    puteți selecta ce programe preferate doriți să porniți și puteți transmite
    parametri suplimentari acelui program (de ex. pentru TerminalEmulator
    puteți transmite o comandă de executat în acel terminal la pornire).

en: Image Files
ro: Fișierele de tip imagine

en: Invalid helper type "%s"
ro: Tipul asocierii „%s” este nevalid

en: Konqueror Web Browser
ro: Navigatorul Konqueror

en: Launch the default helper of TYPE with the optional PARAMETER, where TYPE is one of the following values.
ro: Lansează programul TIP cu parametrul opțional PARAMETRU, unde TIP are una dintre următoarele valori:

en: Launching desktop files is not supported when %s is compiled without GIO-Unix features.
ro: Nu există suport pentru lansarea de fișiere desktop când %s este compilat fără facilități GIO-Unix

en: Layout mode
ro: Mod de afișare

en: Links Text Browser
ro: Navigatorul text Links

en: Location Icons
ro: Iconițele pentru locuri

en: Lynx Text Browser
ro: Navigatorul text Lynx

en: Mail Reader
ro: Client de mail

en: Margin
ro: Margine

en: Markup column
ro: Coloană de tip markup

en: Menu Icons
ro: Iconițele pentru meniuri

en: Model column to search through when searching through item
ro: Model de coloană pentru căutare când se face căutarea într-un element

en: Model column used to retrieve the absolute path of an image file to render
ro: Model de coloană utilizat pentru a obține calea completă pentru fișierul de tip imagine de afișat

en: Model column used to retrieve the icon pixbuf from
ro: Coloană model utilizată pentru extragerea iconiței pixbuf

en: Model column used to retrieve the text from
ro: Coloană model utilizată pentru extragerea textului

en: Model column used to retrieve the text if using Pango markup
ro: Model de coloană utilizat pentru extragerea textului când se utilizează markup Pango

en: Model for the icon bar
ro: Model pentru bara cu iconițe

en: Mozilla Browser
ro: Navigatorul Mozilla

en: Netscape Navigator
ro: Navigatorul Netscape

en: No application selected
ro: Nu ați selectat niciun program

en: No command specified
ro: Nu s-a specificat o comandă

en: No file selected
ro: Niciun fișier nu e selectat

en: No file/folder specified
ro: Nu s-a specificat un fișier ori dosar

en: No helper defined for "%s".
ro: Nu a fost definit niciun ajutor pentru " 1 %s ".

en: No icon
ro: Fără iconiță

en: Number of columns
ro: Număr de coloane

en: Number of columns to display
ro: Număr de coloane de afișat

en: Open the Preferred Applications
    configuration dialog
ro: Deschide fereastra de configurare
    a programelor preferate

en: Opera Browser
ro: Navigatorul Opera

en: Options:
ro: Opțiuni:

en: Orientation
ro: Orientare

en: PCMan File Manager
ro: Managerul de fișiere PCMan

en: Perl Scripts
ro: Scripturile Perl

en: Pixbuf column
ro: Coloană pixbuf

en: Please choose your preferred File Manager
    now and click OK to proceed.
ro: Selectați managerul de fișiere preferat
    și alegeți OK pentru a continua.

en: Please choose your preferred Mail Reader
    now and click OK to proceed.
ro: Selectați clientul de mail preferat
    și alegeți OK pentru a continua.

en: Please choose your preferred Terminal
    Emulator now and click OK to proceed.
ro: Selectați emulatorul de terminal preferat
    și alegeți OK pentru a continua.

en: Please choose your preferred Web
    Browser now and click OK to proceed.
ro: Selectați navigatorul preferat
    și alegeți OK pentru a continua.

en: Please report bugs to <%s>.
ro: Raportați eventualele probleme la <%s>.

en: Preferred Applications
ro: Programe preferate

en: Preferred Applications (Web Browser, Mail Reader and Terminal Emulator)
ro: Programe preferate (navigator, client de mail etc.)

en: Preset URL when creating a link
ro: URL predefinit la crearea unui link

en: Preset command when creating a launcher
ro: Comandă predefinită la crearea unui lansator

en: Preset comment when creating a desktop file
ro: Comentariu predefinit la crearea unui fișier desktop

en: Preset icon when creating a desktop file
ro: Iconiță predefinită la crearea unui fișier desktop

en: Preset name when creating a desktop file
ro: Nume predefinit la crearea unui fișier desktop

en: Press left mouse button to change the selected application.
ro: Cu un clic stânga puteți schimba programul selectat.

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Print version information and exit
ro: Arată detaliile de versiune și ieși

en: Python Scripts
ro: Scripturile Python

en: Query the default helper of TYPE, where TYPE is one of the following values.
ro: Solicitați ajutorul standard de tip TYPE, unde TYPE este una dintre următoarele valori.

en: Read your email
ro: Citiți-vă mailul

en: Render differently based on the selection state.
ro: Afișează diferit în funcție de starea selecției.

en: Reorderable
ro: Reordonabil

en: Restart command
ro: Comandă de repornire

en: Rodent File Manager
ro: Managerul de fișiere Rodent

en: Row Spacing
ro: Spațiere între rânduri

en: Row spacing
ro: Spațiere între rânduri

en: Ruby Scripts
ro: Scripturile Ruby

en: Run in _terminal
ro: Pornește în _terminal

en: SOCKET ID
ro: ID SOCKET

en: Search Column
ro: Coloană de căutare

en: Select _icon from:
ro: Selectați _iconița dintre:

en: Select a working directory
ro: Selectați un director de lucru

en: Select an Application
ro: Selectați un program

en: Select an icon
ro: Selectați o iconiță

en: Select application
ro: Selectați un program

en: Select default applications for various services
ro: Selectați programele implicite pentru anumite servicii

en: Select this option to enable startup notification when the command is run from the file manager or the menu. Not every application supports startup notification.
ro: Selectați această opțiune pentru a activa notificarea la pornire atunci când comanda este executată din managerul de fișiere sau din meniu. Nu toate programele au suport pentru notificare la pornire.

en: Select this option to run the command in a terminal window.
ro: Selectați această opțiune pentru a executa comanda într-un terminal.

en: Selection mode
ro: Mod de selectare

en: Session restart command
ro: Comandă de repornire a sesiunii

en: Settings manager socket
ro: Socket al managerului opțiunilor

en: Shell Scripts
ro: Scripturile shell

en: Single Click
ro: Clic unic

en: Single Click Timeout
ro: Limită de timp pentru clic unic

en: Space which is inserted at the edges of the icon view
ro: Spațiu adăugat la marginile vizualizării de iconițe

en: Space which is inserted between cells of an item
ro: Spațiu inserat între celulele unui element

en: Space which is inserted between grid column
ro: Spațiu inserat între coloanele grilei

en: Space which is inserted between grid rows
ro: Spațiu inserat între rândurile grilei

en: Spacing
ro: Spațiere

en: Specify the application you want to use
    as default File Manager for Xfce:
ro: Specificați ce program doriți să utilizați
    ca manager de fișiere implicit în Xfce:

en: Specify the application you want to use
    as default Mail Reader for Xfce:
ro: Specificați ce program doriți să utilizați
    ca client de mail implicit în Xfce:

en: Specify the application you want to use
    as default Terminal Emulator for Xfce:
ro: Specificați ce program doriți să utilizați
    ca emulator de terminal implicit în Xfce:

en: Specify the application you want to use
    as default Web Browser for Xfce:
ro: Specificați ce program doriți să utilizați
    ca navigator implicit în Xfce:

en: Status Icons
ro: Iconițele de status

en: TYPE [PARAMETER]
ro: TIP [PARAMETRU]

en: Terminal Emulator
ro: Emulator de terminal

en: Text column
ro: Coloană de text

en: Text for I_mportant Icons
ro: Text pentru iconițele i_mportante

en: Text for _All Icons
ro: Text pentru to_ate iconițele

en: The GIcon to render.
ro: Elementul GIcon de afișat.

en: The amount of space between two consecutive columns
ro: Spațiu liber între două coloane consecutive

en: The amount of space between two consecutive rows
ro: Spațiu liber între două rânduri consecutive

en: The amount of time after which the item under the mouse cursor will be selected automatically in single click mode
ro: Durata minimă pentru selectarea automată a elementului aflat sub cursor când se utilizează un singur clic

en: The file "%s" contains no data
ro: Fișierul „%s” nu conține niciun fel de date

en: The following TYPEs are supported for the --launch and --query commands:
    
      WebBrowser       - The preferred Web Browser.
      MailReader       - The preferred Mail Reader.
      FileManager      - The preferred File Manager.
      TerminalEmulator - The preferred Terminal Emulator.
ro: Următoarele TYPE-uri sunt suportate pentru comenzile --launch și --query:
    
    WebBrowser - Web Browser preferat.
    MailReader - Cititorul de mesaje preferat.
    FileManager - Managerul de fișiere preferat.
    TerminalEmulator - Emulatorul Terminal preferat.

en: The following TYPEs are supported for the --launch command:
ro: Următoarele valori TIP sunt suportate de comanda --launch:

en: The icon to render.
ro: Iconiță de afișat.

en: The layout mode
ro: Modul de afișare

en: The model for the icon view
ro: Model pentru vizualizarea cu iconițe

en: The orientation of the iconbar
ro: Orientarea barei cu iconițe

en: The selection mode
ro: Modul de selectare

en: The size of the icon to render in pixels.
ro: Dimensiunile în pixeli ale iconiței de afișat.

en: The width used for each item
ro: Lățime utilizată pentru fiecare element

en: Toolbar _Style
ro: _Stilul barei cu unelte

en: Type '%s --help' for usage.
ro: Încercați „%s --help” pentru detalii de utilizare.

en: Type of desktop file to create (Application or Link)
ro: Tip de fișier desktop de creat (program sau link)

en: Unable to detect the URI-scheme of "%s".
ro: Nu s-a putut detecta schema URI pentru „%s”.

en: Uncategorized Icons
ro: Iconițele necategorisite

en: Unsupported desktop file type "%s"
ro: Nu există suport pentru acest tip de fișier desktop: „%s”

en: Usage: %s [options] [file]
ro: Utilizare: %s [opțiuni] [fișier]

en: Usage: exo-open [URLs...]
ro: Utilizare: exo-open [URL-uri...]

en: Use _startup notification
ro: _Utilizează notificare la pornire

en: Use a custom application which is not included in the above list.
ro: Utilizați un program ce nu este inclus în lista de mai sus.

en: Use the command line
ro: Utilizați linia de comandă

en: View allows user to search through columns interactively
ro: Mod de vizualizare ce permite utilizatorului să caute interactiv în coloane

en: View is reorderable
ro: Vizualizarea este reordonabilă

en: W3M Text Browser
ro: Navigatorul text W3M

en: Web Browser
ro: Navigator

en: Whether the children should be all the same size
ro: Specifică dacă toți copiii ar trebui să fie de aceeași mărime

en: Whether the items in the view can be activated with single clicks
ro: Specifică dacă elementele vizualizării pot fi activate cu un singur clic

en: Width for each item
ro: Lățime pentru fiecare element

en: Window group
ro: Grup de ferestre

en: Window group leader
ro: Lider al grupului de ferestre

en: Working _Directory:
ro: _Director de lucru:

en: X Terminal
ro: Terminalul Xterm

en: Xfce Terminal
ro: Terminal Xfce

en: Xfe File Manager
ro: Managerul de fișiere Xfe

en: [FILE|FOLDER]
ro: [FIȘIER|DIRECTOR]

en: _Add a new toolbar
ro: _Adăugați o nouă bară cu unelte

en: _Cancel
ro: _Renunță

en: _Close
ro: _Închide

en: _Desktop Default
ro: Stilul _desktopului

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Icon:
ro: _Iconiță:

en: _Icons only
ro: Doar _iconițe

en: _Name:
ro: _Nume:

en: _Open
ro: _Deschide

en: _Other...
ro: Altce_va...

en: _Remove Toolbar
ro: Ște_rgeți bara cu unelte

en: _Save
ro: _Salvează

en: _Search icon:
ro: _Căutare în iconițe:

en: _Text only
ro: Doar _text

en: _Utilities
ro: _Utilitare

en: size
ro: mărime
