Exo - en to pa translation catalogue (230 entries)

en: Action Icons
pa: ਐਕਸ਼ਨ ਆਈਕਾਨ

en: Active
pa: ਐਕਟਿਵ

en: Active item border color
pa: ਐਕਟਿਵ ਆਈਟਮ ਬਾਰਡਰ ਰੰਗ

en: Active item fill color
pa: ਐਕਟਿਵ ਆਈਟਮ ਭਰਨ ਰੰਗ

en: Active item index
pa: ਐਕਟਿਵ ਆਈਟਮ ਐਂਡਕਸ

en: Active item text color
pa: ਐਕਟਿਵ ਆਈਟਮ ਟੈਕਸਟ ਰੰਗ

en: All Files
pa: ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ

en: All Icons
pa: ਸਭ ਆਈਕਾਨ

en: Animations
pa: ਐਨੀਮੇਸ਼ਨ

en: Application Chooser Button
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਚੋਣਕਾਰ ਬਟਨ

en: Application Icons
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਆਈਕਾਨ

en: Balsa
pa: ਬਲਸਾ

en: Block Device
pa: ਬਲਾਕ ਡਿਵਾਇਸ

en: Browse the file system
pa: ਫਾਇਲ ਸਿਸਟਮ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਕਰੋ

en: Browse the file system to choose a custom command.
pa: ਇੱਕ ਕਸਟਮ ਕਮਾਂਡ ਚੁਣਨ ਲਈ ਫਾਇਲ ਸਿਸਟਮ ਬਰਾਊਜ਼ ਕਰੋ।

en: Browse the web
pa: ਵੈੱਬ ਬਰਾਊਜ਼ ਕਰੋ

en: C_omment:
pa: ਟਿੱਪਣੀ(_o):

en: C_reate
pa: ਬਣਾਓ(_r)

en: Character Device
pa: ਕਰੈਕਟਰ ਡੀਵਾਇਸ

en: Choose Preferred Application
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਚੁਣੋ

en: Choose a custom File Manager
pa: ਇੱਕ ਕਸਟਮ ਫਾਇਲ ਮੈਨੇਜਰ ਚੁਣੋ

en: Choose a custom Mail Reader
pa: ਇੱਕ ਕਸਟਮ ਮੇਲ ਰੀਡਰ ਚੁਣੋ

en: Choose a custom Terminal Emulator
pa: ਇੱਕ ਕਸਟਮ ਟਰਮੀਨਲ ਈਮੂਲੇਟਰ ਚੁਣੋ

en: Choose a custom Web Browser
pa: ਇੱਕ ਕਸਟਮ ਵੈੱਬ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਚੁਣੋ

en: Choose filename
pa: ਫਾਇਲ-ਨਾਂ ਚੁਣੋ

en: Claws Mail
pa: ਕਲਾਵਸ ਮੇਲ

en: Clear search field
pa: ਖੋਜ ਖੇਤਰ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Column Spacing
pa: ਕਾਲਮ ਫਾਸਲਾ

en: Column spacing
pa: ਕਾਲਮ ਥਾਂ

en: Comm_and:
pa: ਕਮਾਂਡ(_a):

en: Copyright (c) %s
            os-cillation e.K. All rights reserved.
    
    Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.
pa: Copyright (c) %s
            os-cillation e.K. ਸਭ ਹੱਕ ਰਾਖਵੇਂ ਹਨ।
    
    Benedikt Meurer <benny@xfce.org> ਨੇ ਲਿਖਿਆ

en: Create Directory
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਬਣਾਓ

en: Create Launcher
pa: ਲਾਂਚਰ ਬਣਾਓ

en: Create Launcher <b>%s</b>
pa: ਲਾਂਚਰ <b>%s</b> ਬਣਾਓ

en: Create Link
pa: ਲਿੰਕ ਬਣਾਓ

en: Create a new desktop file in the given directory
pa: ਦਿੱਤੀ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ 'ਚ ਨਵੀਂ ਡੈਸਕਟਾਪ ਫਾਇਲ ਬਣਾਓ

en: Cursor item border color
pa: ਕਰਸਰ ਆਈਟਮ ਬਾਰਡਰ ਰੰਗ

en: Cursor item fill color
pa: ਕਰਸਰ ਆਈਟਮ ਭਰਨ ਰੰਗ

en: Cursor item text color
pa: ਕਰਸਰ ਆਈਟਮ ਟੈਕਸਟ ਰੰਗ

en: Customize Toolbar...
pa: ਕਸਟਮਾਈਜ਼ ਟੂਲ-ਬਾਰ...

en: Debian Sensible Browser
pa: ਡੇਬੀਅਨ ਸੈਂਸੇਬਲ ਬਰਾਊਜ਼ਰ

en: Debian X Terminal Emulator
pa: ਡੇਬੀਅਨ X ਟਰਮੀਨਲ ਈਮੁਲੇਟਰ

en: Device Icons
pa: ਡੀਵਾਇਸ ਆਈਕਾਨ

en: Drag an item onto the toolbars above to add it, from the toolbars in the items table to remove it.
pa: ਆਈਟਮ ਨੂੰ ਟੂਲਬਾਰ ਉੱਤੇ ਜੋੜਨ ਲਈ ਇਸ ਉੱਤੇ ਸੁੱਟੋ, ਟੂਲਬਾਰ ਤੋਂ ਆਈਟਮ ਟੇਬਲ 'ਚ ਇਸ ਨੂੰ ਹਟਾਉਣ ਲਈ।

en: Edit Directory
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਸੋਧ

en: Edit Launcher
pa: ਲਾਂਚਰ ਸੋਧ

en: Edit Link
pa: ਲਿੰਕ ਸੋਧ

en: Emblems
pa: ਈਮਬਲੇਮਸ

en: Emoticons
pa: ਈਮੋਸ਼ਨ

en: Enable Search
pa: ਖੋਜ ਯੋਗ

en: Encompass
pa: ਇਨ-ਕੰਪਾਸ

en: Enlightened Terminal Emulator
pa: ਇਨਲਾਈਟਮਿੰਟ ਟਰਮੀਨਲ ਈਮੂਲੇਟਰ

en: Epiphany Web Browser
pa: ਏਪੀਫਨੀ ਵੈੱਬ ਬਰਾਊਜ਼ਰ

en: Evolution
pa: ਨੋਵਲ ਈਵੂਲੇਸ਼ਨ

en: Executable Files
pa: ਚੱਲਣਯੋਗ ਫਾਇਲਾਂ

en: Failed to create "%s".
pa: "%s" ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ।

en: Failed to execute default File Manager
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਫਾਇਲ ਮੈਨੇਜਰ ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: Failed to execute default Mail Reader
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਮੇਲ ਰੀਡਰ ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: Failed to execute default Terminal Emulator
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਟਰਮੀਨਲ ਈਮੁਲੇਟਰ ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Failed to execute default Web Browser
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਵੈੱਬ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: Failed to launch preferred application for category "%s".
pa: ਕੈਟਾਗਰੀ "%s" ਲਈ ਪਸੰਦੀਦਾ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ।

en: Failed to load contents from "%s": %s
pa: "%s" ਤੋਂ ਸਮਗੱਰੀ ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ: %s

en: Failed to load image "%s": Unknown reason, probably a corrupt image file
pa: ਚਿੱਤਰ "%s" ਲੋਡ ਕਰਨਾ ਅਸਫਲ ਰਿਹਾ: ਅਣਜਾਣ ਕਾਰਨ, ਸ਼ਾਇਦ ਤਸਵੀਰ-ਫਾਇਲ ਖ਼ਰਾਬ ਹੈ

en: Failed to open "%s".
pa: "%s" ਖੋਲ੍ਹਣਾ ਅਸਫਲ ਰਿਹਾ ।

en: Failed to open %s for writing
pa: ਲਿਖਣ ਵਾਸਤੇ %s ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: Failed to open URI "%s".
pa: URI "%s" ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ।

en: Failed to open display
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Failed to open file "%s": %s
pa: ਫਾਇਲ "%s" ਖੋਲ੍ਹਣਾ ਅਸਫਲ ਰਿਹਾ: %s

en: Failed to parse contents of "%s": %s
pa: "%s" ਦੀ ਸਮੱਗਰੀ ਪਾਰਸ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ: %s

en: Failed to read file "%s": %s
pa: ਫਾਇਲ "%s" ਪੜ੍ਹਨਾ ਅਸਫਲ ਰਿਹਾ: %s

en: Failed to save "%s".
pa: "%s" ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ।

en: Failed to set default File Manager
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਫਾਇਲ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਸੈੱਟ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Failed to set default Mail Reader
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਮੇਲ ਰੀਡਰ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Failed to set default Terminal Emulator
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਟਰਮੀਨਲ ਈਮੁਲੇਟਰ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Failed to set default Web Browser
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਵੈੱਬ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: File "%s" has no type key
pa: ਫਾਇਲ "%s" ਵਿੱਚ ਕੋਈ ਟਾਈਪ ਕੀ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: File Manager
pa: ਫਾਇਲ ਮੈਨੇਜਰ

en: File Type Icons
pa: ਫਾਇਲ ਟਾਈਪ ਆਈਕਾਨ

en: File location is not a regular file or directory
pa: ਫਾਇਲ ਟਿਕਾਣਾ ਇੱਕ ਰੈਗੂਲਰ ਫਾਇਲ ਜਾਂ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Folder
pa: ਫੋਲਡਰ

en: Follow state
pa: ਹਾਲਤ ਵੇਖੋ

en: GIcon
pa: ਜੀ-ਆਈਕਾਨ

en: GNOME Terminal
pa: GNOME ਟਰਮੀਨਲ

en: Galeon Web Browser
pa: Galeon ਵੈੱਬ ਬਰਾਊਜ਼ਰ

en: Homogeneous
pa: ਹੋਮੋਜ਼ੀਨੀਅਸ

en: How the text and icon of each item are positioned relative to each other
pa: ਹਰੇਕ ਆਈਟਮ ਦੇ ਟੈਕਸਟ ਅਤੇ ਆਈਕਾਨ ਇੱਕ ਦੂਜੇ ਦੇ ਕੋਲ ਕਿਵੇਂ ਰੱਖੇ ਜਾਣ

en: Icon
pa: ਆਈਕਾਨ

en: Icon Bar Model
pa: ਆਈਕਾਨ ਬਾਰ ਮਾਡਲ

en: Icon View Model
pa: ਆਈਕਾਨ ਵਿਊ ਮਾਡਲ

en: Image Files
pa: ਚਿੱਤਰ ਫਾਇਲਾਂ

en: Invalid helper type "%s"
pa: ਅਢੁੱਕਵੀਂ ਹੈੱਲਪਰ ਟਾਈਫ "%s"

en: KMail
pa: ਕੇਮੇਲ

en: Konqueror Web Browser
pa: ਕੋਨਕਿਊਰੋਰ ਵੈੱਬ ਬਰਾਊਜ਼ਰ

en: Launching desktop files is not supported when %s is compiled without GIO-Unix features.
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਫਾਇਲਾਂ ਚਲਾਉਣਾ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ, ਜਦੋਂ %s ਨੂੰ GIO-Unix ਫੀਚਰ ਬਿਨਾਂ ਕੰਪਾਇਲ ਕੀਤਾ ਹੋਵੇ।

en: Layout mode
pa: ਲੇ-ਆਉਟ ਮੋਡ

en: Links Text Browser
pa: Links ਟੈਕਸਟ ਬਰਾਊਜ਼ਰ

en: Location Icons
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਆਈਕਾਨ

en: Lynx Text Browser
pa: Lynx ਟੈਕਸਟ ਬਰਾਊਜ਼ਰ

en: Mail Reader
pa: ਮੇਲ ਰੀਡਰ

en: Margin
pa: ਮਾਰਜ਼ਨ

en: Markup column
pa: ਮਾਰਕਅੱਪ ਕਾਲਮ

en: Menu Icons
pa: ਮੇਨੂ ਆਈਕਾਨ

en: Model column to search through when searching through item
pa: ਖੋਜ ਕਰਨ ਲਈ ਮਾਡਲ ਕਾਲਮ, ਜਿਸ ਵਿੱਚ ਆਈਟਮ ਲੱਭਣੀ ਹੈ

en: Model column used to retrieve the icon pixbuf from
pa: ਆਈਕਾਨ pixbuf ਤੋਂ ਹਾਸਿਲ ਕਰਨ ਲਈ ਮਾਡਲ ਕਾਲਮ ਵਰਤਿਆ ਗਿਅਾ

en: Model column used to retrieve the text from
pa: ਟੈਕਸਟ ਤੋਂ ਲੈਣ ਲਈ ਮਾਡਲ ਕਾਲਮ ਵਰਤਿਆ

en: Model column used to retrieve the text if using Pango markup
pa: ਮਾਡਲ ਕਾਲਮ, ਜੋ ਕਿ ਟੈਕਸਟ ਲੈਣ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ, ਜੇ ਪੈਂਗੋ ਮਾਰਕਅੱਪ ਹੋਵੇ

en: Model for the icon bar
pa: ਆਈਕਾਨ ਬਾਰ ਲਈ ਮਾਡਲ

en: Mozilla Browser
pa: ਮੋਜ਼ੀਲਾ ਬਰਾਊਜ਼ਰ

en: Mozilla Firefox
pa: ਮੋਜ਼ੀਲਾ ਫਾਇਰਫਾਕਸ

en: Mozilla Mail
pa: ਮੋਜ਼ੀਲਾ ਮੇਲ

en: Mozilla Thunderbird
pa: ਮੋਜ਼ੀਲਾ ਥੰਡਰਬਰਡ

en: Mutt
pa: ਮੱਟ

en: Nautilus
pa: ਨਟੀਲਸ

en: No application selected
pa: ਕੋਈ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨਹੀਂ ਚੁਣੀ

en: No command specified
pa: ਕੋਈ ਕਮਾਂਡ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤੀ ਗਈ

en: No file selected
pa: ਕੋਈ ਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਚੁਣੀ

en: No file/folder specified
pa: ਕੋਈ ਫਾਇਲ/ਫੋਲਡਰ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ

en: No icon
pa: ਆਈਕਾਨ ਨਹੀਂ

en: Number of columns
pa: ਕਾਲਮਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Number of columns to display
pa: ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਕਾਲਮਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Open the Preferred Applications
    configuration dialog
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਸੰਰਚਨਾ ਡਾਈਲਾਗ
    ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Opera Browser
pa: ਓਪੇਰਾ ਬਰਾਊਜ਼ਰ

en: Options:
pa: ਚੋਣਾਂ:

en: Orientation
pa: ਸਥਿਤੀ

en: PCMan File Manager
pa: PCMan ਫਾਇਲ ਮੈਨੇਜਰ

en: Perl Scripts
pa: ਪਰਲ ਸਕ੍ਰਿਪਟ

en: Pixbuf column
pa: Pixbuf ਕਾਲਮ

en: Please choose your preferred File Manager
    now and click OK to proceed.
pa: ਆਪਣਾ ਪਸੰਦੀਦਾ ਫਾਇਲ ਮੈਨੇਜਰ ਹੁਣ
    ਚੁਣੋ ਅਤੇ ਠੀਕ ਹੈ ਨੂੰ ਦਬਾਓ ਜੀ।

en: Please choose your preferred Mail Reader
    now and click OK to proceed.
pa: ਆਪਣਾ ਪਸੰਦੀਦਾ ਮੇਲ ਰੀਡਰ ਹੁਣ
    ਚੁਣੋ ਅਤੇ ਠੀਕ ਹੈ ਨੂੰ ਦਬਾਓ ਜੀ।

en: Please choose your preferred Terminal
    Emulator now and click OK to proceed.
pa: ਆਪਣਾ ਪਸੰਦੀਦਾ ਟਰਮੀਨਲ ਈਮੂਲੇਟਰ ਹੁਣ
    ਚੁਣੋ ਅਤੇ ਠੀਕ ਹੈ ਨੂੰ ਦਬਾਓ ਜੀ।

en: Please choose your preferred Web
    Browser now and click OK to proceed.
pa: ਆਪਣਾ ਪਸੰਦੀਦਾ ਵੈੱਬ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਹੁਣ
    ਚੁਣੋ ਅਤੇ ਠੀਕ ਹੈ ਨੂੰ ਦਬਾਓ ਜੀ।

en: Please report bugs to <%s>.
pa: ਬੱਗ ਜਾਣਕਾਰੀ %s ਨੂੰ ਦਿਓ।

en: Preferred Applications
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ

en: Preferred Applications (Web Browser, Mail Reader and Terminal Emulator)
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ (ਵੈੱਬ ਬਰਾਊਜ਼ਰ, ਮੇਲ ਰੀਡਰ ਅਤੇ ਟਰਮੀਨਲ ਈਮੁਲੇਟਰ)

en: Preset URL when creating a link
pa: ਪ੍ਰੀ-ਸੈੱਟ URL ਜਦੋਂ ਲਿੰਕ ਬਣਾਇਆ ਜਾਵੇ

en: Preset command when creating a launcher
pa: ਪ੍ਰੀ-ਸੈੱਟ ਕਮਾਂਡ, ਜਦੋਂ ਲਾਂਚਰ ਬਣਾਇਆ ਜਾਵੇ

en: Preset comment when creating a desktop file
pa: ਪ੍ਰੀ-ਸੈੱਟ ਟਿੱਪਣੀ, ਜਦੋਂ ਡੈਸਕਟਾਪ ਫਾਇਲ ਬਣਾਈ ਜਾਵੇ

en: Preset icon when creating a desktop file
pa: ਪ੍ਰੀ-ਸੈੱਟ ਆਈਕਾਨ, ਜਦੋਂ ਡੈਸਕਟਾਪ ਫਾਇਲ ਬਣਾਈ ਜਾਵੇ

en: Preset name when creating a desktop file
pa: ਪ੍ਰੀ-ਸੈੱਟ ਨਾਂ, ਜਦੋਂ ਡੈਸਕਟਾਪ ਫਾਇਲ ਬਣਾਈ ਜਾਵੇ

en: Press left mouse button to change the selected application.
pa: ਚੁਣੀ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਬਦਲਣ ਲਈ ਲਿਫਟ ਮਾਊਸ ਬਟਨ ਵਰਤੋਂ।

en: Preview
pa: ਝਲਕ

en: Print version information and exit
pa: ਵਰਜਨ ਜਾਣਕਾਰੀ ਛਾਪੋ ਅਤੇ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Python Scripts
pa: ਪਾਈਥਨ ਸਕ੍ਰਿਪਟ

en: RXVT Unicode
pa: RXVT ਯੂਨੀਕੋਡ

en: Read your email
pa: ਆਪਣੀ ਈਮੇਲ ਪੜ੍ਹੋ

en: Render differently based on the selection state.
pa: ਚੋਣ ਹਾਲਤ ਦੇ ਢੰਗ ਮੁਤਾਬਕ ਵੱਖਰੇ ਢੰਗ ਨਾਲ ਰੈਡਰ ਕਰੋ।

en: Reorderable
pa: ਮੁੜ-ਕ੍ਰਮਬੱਧ ਯੋਗ

en: Restart command
pa: ਰੀ-ਸਟਾਰਟ ਕਮਾਂਡ

en: Row Spacing
pa: ਕਤਾਰ ਫਾਸਲਾ

en: Row spacing
pa: ਕਤਾਰ ਥਾਂ

en: Ruby Scripts
pa: ਰੂਬੀ ਸਕ੍ਰਿਪਟਾਂ

en: Run in _terminal
pa: ਟਰਮੀਨਲ 'ਚ ਚਲਾਓ(_t)

en: Search Column
pa: ਖੋਜ ਕਾਲਮ

en: Select _icon from:
pa: ਆਈਕਾਨ ਚੁਣੋ(_i):

en: Select an Application
pa: ਇੱਕ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਚੁਣੋ

en: Select an icon
pa: ਇੱਕ ਆਈਕਾਨ ਚੁਣੋ

en: Select application
pa: ਐਪੀਕੇਸ਼ਨ ਚੁਣੋ

en: Select default applications for various services
pa: ਕਈ ਸਰਵਿਸਾਂ ਲਈ ਡਿਫਾਲਟ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਚੁਣੋ।

en: Select this option to run the command in a terminal window.
pa: ਕਮਾਂਡ ਟਰਮੀਨਲ ਵਿੰਡੋ ਚਲਾਉਣ ਲੀ ਇਹ ਚੋਣ ਕਰੋ

en: Selection mode
pa: ਸਲੈਕਸ਼ਨ ਮੋਡ

en: Separator
pa: ਵੱਖਰੇਵਾਂ

en: Session restart command
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਰੀ-ਸਟਾਰਟ ਕਮਾਂਡ

en: Settings manager socket
pa: ਸੈਟਿੰਗ ਮੈਨੇਜਰ ਸਾਕਟ

en: Shell Scripts
pa: ਸ਼ੈੱਲ ਸਕ੍ਰਿਪਟ

en: Single Click
pa: ਸਿੰਗਲ ਕਲਿੱਕ

en: Single Click Timeout
pa: ਸਿੰਗਲ ਕਲਿੱਕ ਟਾਈਮ-ਆਉਟ

en: Socket
pa: ਸਾਕਟ

en: Space which is inserted at the edges of the icon view
pa: ਥਾਂ, ਜੋ ਕਿ ਆਈਕਾਨ ਵਿਊ ਦੇ ਕੋਨਿਆਂ ਉੱਤੇ ਦਿੱਤੀ ਜਾਂਦੀ ਹੈ

en: Space which is inserted between cells of an item
pa: ਆਈਟਮ ਦੇ ਸੈੱਲਾਂ ਵਿੱਚ ਦਿੱਤੀ ਜਾਣ ਵਾਲੀ ਸਪੇਸ

en: Space which is inserted between grid column
pa: ਗਰਿੱਡ ਕਾਲਮਾਂ ਵਿੱਚ ਦਿੱਤੀ ਜਾਣ ਵਾਲੀ ਸਪੇਸ

en: Space which is inserted between grid rows
pa: ਗਰਿੱਡ ਕਤਾਰਾਂ ਵਿੱਚ ਦਿੱਤੀ ਜਾਣ ਵਾਲੀ ਸਪੇਸ

en: Spacing
pa: ਖਾਲੀ ਥਾਂ

en: Specify the application you want to use
    as default File Manager for Xfce:
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਦਿਓ, ਜਿਸ ਨੂੰ ਤੁਸੀਂ Xfce ਲਈ
    ਡਿਫਾਲਟ ਫਾਇਲ ਮੈਨੇਜਰ ਬਣਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ:

en: Specify the application you want to use
    as default Mail Reader for Xfce:
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਦਿਓ, ਜਿਸ ਨੂੰ ਤੁਸੀਂ Xfce ਲਈ
    ਡਿਫਾਲਟ ਮੇਲ ਰੀਡਰ ਬਣਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ:

en: Specify the application you want to use
    as default Terminal Emulator for Xfce:
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਦਿਓ, ਜਿਸ ਨੂੰ ਤੁਸੀਂ Xfce ਲਈ
    ਡਿਫਾਲਟ ਟਰਮੀਨਲ ਈਮੁਲੇਟਰ ਬਣਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ:

en: Specify the application you want to use
    as default Web Browser for Xfce:
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਦਿਓ, ਜਿਸ ਨੂੰ ਤੁਸੀਂ Xfce ਲਈ
    ਡਿਫਾਲਟ ਵੈੱਬ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਬਣਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ:

en: Status Icons
pa: ਹਾਲਤ ਆਈਕਾਨ

en: Terminal Emulator
pa: ਟਰਮੀਨਲ ਈਮੂਲੇਟਰ

en: Text column
pa: ਟੈਕਸਟ ਕਾਲਮ

en: Text for I_mportant Icons
pa: ਖਾਸ ਆਈਕਾਨਾਂ ਲਈ ਟੈਕਸਟ(_m)

en: Text for _All Icons
pa: ਸਭ ਆਈਕਾਨ ਲਈ ਟੈਸਕਟ(_A)

en: The GIcon to render.
pa: ਰੈਂਡਰ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਜੀ-ਆਈਕਾਨ ਹੈ।

en: The amount of space between two consecutive columns
pa: ਦੋ ਨੇੜਲੇ ਕਾਲਮਾਂ ਵਿੱਚ ਖਾਲੀ ਥਾਂ

en: The amount of space between two consecutive rows
pa: ਦੋ ਨੇੜਲੀਆਂ ਕਤਾਰਾਂ ਵਿੱਚ ਖਾਲੀ ਥਾਂ

en: The amount of time after which the item under the mouse cursor will be selected automatically in single click mode
pa: ਸਮਾਂ, ਜਿਸ ਦੇ ਬਾਅਦ ਮਾਊਸ ਕਰਸਰ ਹੇਠਲੀ ਆਈਟਮ ਨੂੰ ਸਿੰਗਲ ਕਲਿੱਕ ਮੋਡ ਵਿੱਚ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਚੁਣਿਆ ਜਾਵੇਗਾ

en: The file "%s" contains no data
pa: ਫਾਇਲ "%s" ਵਿੱਚ ਕੋਈ ਡਾਟਾ ਨਹੀਂ

en: The icon to render.
pa: ਰੈਂਡਰ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਆਈਕਾਨ।

en: The layout mode
pa: ਲੇਆਉਟ ਮੋਡ

en: The model for the icon view
pa: ਆਈਕਾਨ ਵਿਊ ਲਈ ਮਾਡਲ

en: The orientation of the iconbar
pa: ਆਈਕਾਨ-ਬਾਰ ਦੀ ਸਥਿਤੀ

en: The selection mode
pa: ਸਲੈਕਸ਼ਨ ਮੋਡ

en: The size of the icon to render in pixels.
pa: ਰੈਂਡਰ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਆਈਕਾਨ ਦਾ ਮਾਪ ਪਿਕਸਲਾਂ 'ਚ।

en: The width used for each item
pa: ਹਰੇਕ ਆਈਟਮ ਲਈ ਵਰਤੀ ਚੌੜਾਈ

en: Thunar
pa: ਥੰਨਰ

en: Toolbar _Style
pa: ਟੂਲਬਾਰ ਸਟਾਈਲ(_S)

en: Type '%s --help' for usage.
pa: ਮੱਦਦ ਲਈ '%s --help' ਲਿਖੋ।

en: Type of desktop file to create (Application or Link)
pa: ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਡੈਸਕਟਾਪ ਫਾਇਲ ਕਿਲਮ (ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਜਾਂ ਲਿੰਕ)

en: Unable to detect the URI-scheme of "%s".
pa: "%s" ਲਈ URI-ਸਕੀਮ ਖੋਜਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ।

en: Uncategorized Icons
pa: ਬਿਨਾਂ-ਵਰਗ ਆਈਕਾਨ

en: Unsupported desktop file type "%s"
pa: ਨਾ-ਸਹਾਇਕ ਡੈਸਕਟਾਪ ਫਾਇਲ ਕਿਸਮ "%s"

en: Usage: %s [options] [file]
pa: ਵਰਤੋਂ: %s [options] [file]

en: Usage: exo-open [URLs...]
pa: ਵਰਤੋਂ: exo-open [URLs...]

en: Use _startup notification
pa: ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਵਰਤੋਂ(_s)

en: Use a custom application which is not included in the above list.
pa: ਕਸਟਮ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਚੁਣੋ, ਜੋ ਕਿ ਉੱਤੇ ਦਿੱਤੀ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Use the command line
pa: ਕਮਾਂਡ ਲਾਈਨ ਵਰਤੋਂ

en: View allows user to search through columns interactively
pa: ਵਿਊ ਯੂਜ਼ਰ ਨੂੰ ਕਾਲਮ ਵਿੱਚ ਖੋਜ ਕਰਨ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ

en: View is reorderable
pa: ਵਿਊ ਮੁੜ-ਕ੍ਰਮਬੱਧ ਯੋਗ ਹੈ

en: W3M Text Browser
pa: W3M ਟੈਕਸਟ ਬਰਾਊਜ਼ਰ

en: Web Browser
pa: ਵੈੱਬ ਬਰਾਊਜ਼ਰ

en: Whether the children should be all the same size
pa: ਕੀ ਚਿਲਡਰਨ ਇੱਕੋ ਸਾਈਜ਼ ਦੇ ਹੋਣ

en: Whether the items in the view can be activated with single clicks
pa: ਕੀ ਵਿਊ ਵਿੱਚ ਆਈਟਮਾਂ ਨੂੰ ਸਿੰਗਲ ਕਲਿੱਕ ਨਾਲ ਐਕਟੀਵੇਟ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇ

en: Width for each item
pa: ਹਰੇਕ ਆਈਟਮ ਲਈ ਚੌੜਾਈ

en: Window group
pa: ਵਿੰਡੋ ਗਰੁੱਪ

en: Window group leader
pa: ਵਿੰਡੋ ਗਰੁੱਪ ਲੀਡਰ

en: X Terminal
pa: X ਟਰਮੀਨਲ

en: Xfce Terminal
pa: Xfce ਟਰਮੀਨਲ

en: _Add a new toolbar
pa: ਇੱਕ ਨਵਾਂ ਟੂਲਬਾਰ ਸ਼ਾਮਿਲ(_A)

en: _Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ(_C)

en: _Close
pa: _ਬੰਦ

en: _Desktop Default
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਡਿਫਾਲਟ(_D)

en: _Help
pa: ਸਹਾਇਤਾ(_H)

en: _Icon:
pa: ਆਈਕਾਨ(_I):

en: _Icons only
pa: ਆਈਕਾਨ ਹੀ(_I)

en: _Name:
pa: ਨਾਂ(_N):

en: _Open
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ(_O)

en: _Other...
pa: ਹੋਰ(_O)...

en: _Remove Toolbar
pa: ਟੂਲਬਾਰ ਹਟਾਓ(_R)

en: _Search icon:
pa: ਆਈਕਾਨ ਖੋਜ(_S):

en: _Text only
pa: ਟੈਕਸਟ ਹੀ(_T)

en: size
pa: ਮਾਪ
