Exo - en to nn translation catalogue (253 entries)

en:        %s [options] --build-list [[name file]...]
nn:        %s [val] --build-list [[namn fil]...]

en:        exo-open --launch TYPE [PARAMETERs...]
nn:        exo-open --launch TYPE [Parametrar...]

en:   --build-list      Parse (name, file) pairs
nn:   --build-list      Tolk (namn, fil)

en:   --extern          Generate extern symbols
nn:   --extern          Lag eksterne symbol

en:   --launch TYPE [PARAMETERs...]       Launch the preferred application of
                                          TYPE with the optional PARAMETERs, where
                                          TYPE is one of the following values.
nn:   --launch TYPE [PARAMETRAR...]        Start standardprogrammet av
                                          TYPE med valfrie PARAMETRAR, der
                                          TYPE er ein av følgjande typar.

en:   --name=identifier C macro/variable name
nn:   --name=identifikator C makroo/variabelnamn

en:   --static          Generate static symbols
nn:   --static          Generer statiske symbol

en:   --strip-comments  Remove comments from XML files
nn:   --strip-comments  Fjern kommentarar frå XML-filer

en:   --strip-content   Remove node contents from XML files
nn:   --strip-content   Fjern nodeinnhald frå XML-filer

en:   --working-directory DIRECTORY       Default working directory for applications
                                          when using the --launch option.
nn:   --working-directory MAPPE           Standard arbeidsmappe for program
                                          ved bruk av valet --launch.

en:   -?, --help                          Print this help message and exit
nn:   -?, --help                          Skriv ut denne meldinga og avslutt

en:   -V, --version                       Print version information and exit
nn:   -V, --version                       Skriv ut versjonsinformasjon og avslutt

en:   -V, --version     Print version information and exit
nn:   -V, --version     Skriv ut versjonsinformasjon og avslutt

en:   -h, --help        Print this help message and exit
nn:   -h, --help        Skriv ut denne hjelpa og avslutt

en:   WebBrowser       - The preferred Web Browser.
      MailReader       - The preferred Mail Reader.
      FileManager      - The preferred File Manager.
      TerminalEmulator - The preferred Terminal Emulator.
nn:   WebBrowser       - Standard nettlesar.
      MailReader       - Standard epostlesar.
     FileManager       - Standard filutforskar
     TerminalEmulator - Standard teminalprogram.

en: %s (Xfce %s)
    
    Copyright (c) 2003-2006
            os-cillation e.K. All rights reserved.
    
    Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.
    
    Built with Gtk+-%d.%d.%d, running Gtk+-%d.%d.%d.
    
    Please report bugs to <%s>.
nn: %s (Xfce %s)
    
    Opphavsrettt (c) 2003-2006
            osar-cillation e.K. Alle rettar reservert.
    
    Skrive av Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.
    
    Bygd med Gtk+-%d.%d.%d, køyrar Gtk+-%d.%d.%d.
    
    Meld feil til <%s>.

en: %s comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY,
    You may redistribute copies of %s under the terms of
    the GNU Lesser General Public License which can be found in the
    %s source package.
nn: %s har ABSOLUTT INGEN GARANTI,
    Du kan spreia kopiar av %s under vilkåra i
    GNU Lesser General Public Lisens som ligg i %s kjeldekodedistribusjonen.

en: Action Icons
nn: Handlingsikon

en: Active
nn: Aktiv

en: Active item border color
nn: Kantfarge på aktivt element

en: Active item fill color
nn: Fyllfarge på aktivt element

en: Active item index
nn: Aktivt element indeks

en: Active item text color
nn: Tekstfarge på aktivt element

en: All Files
nn: Alle filer

en: All Icons
nn: Alle ikon

en: Animations
nn: Animasjonar

en: Application Chooser Button
nn: Programveljarknapp

en: Application Icons
nn: Programikon

en: Block Device
nn: Blokkfil

en: Browse the file system
nn: Bla gjennom filsystemet

en: Browse the file system to choose a custom command.
nn: Bla gjennom filsystemet for å velja kommando.

en: Browse the web
nn: Surf på nettet

en: C_omment:
nn: K_ommentar:

en: C_reate
nn: _lag ny

en: Caja File Manager
nn: Caja filutforskar

en: Character Device
nn: Teikn-eining

en: Choose Preferred Application
nn: Vel standardprogram

en: Choose a custom File Manager
nn: Vel din eigen filutforskar

en: Choose a custom Mail Reader
nn: Vel din eigen epostlesar

en: Choose a custom Terminal Emulator
nn: Vel ditt eige terminalprogram

en: Choose a custom Web Browser
nn: Vel din eigen nettlesar

en: Choose filename
nn: Vel filnamn

en: Claws Mail
nn: Claws Epost

en: Clear search field
nn: Tøm søkjefelt

en: Column Spacing
nn: Spaltemellomrom

en: Column spacing
nn: Spaltemellomrom

en: Comm_and:
nn: Komm_ando.

en: Copyright (c) %s
            os-cillation e.K. All rights reserved.
    
    Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.
nn: Copyright (c) %s
            osar-cillation e.K. Alle rettar reserverte.
    
    Skrive av Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.

en: Create Directory
nn: Lag mappe

en: Create Launcher
nn: Lag ny snarveg

en: Create Launcher <b>%s</b>
nn: Lag ny snarveg <b>%s</b>

en: Create Link
nn: Lag ny lenkje

en: Create a new desktop file in the given directory
nn: Lag ein ny desktop-fil i gjeven katalog

en: Cursor item border color
nn: Kantfarge på spesielle element

en: Cursor item fill color
nn: Fyllfarge på peikaren

en: Cursor item text color
nn: Tekstfarge på peikar

en: Customize Toolbar...
nn: Tilpass verktøylinja ...

en: Debian X Terminal Emulator
nn: Debian X-terminalprogram

en: Device Icons
nn: Einingsikon

en: Drag an item onto the toolbars above to add it, from the toolbars in the items table to remove it.
nn: Dra eit element til verktøylinja for å leggje til, eller frå verktøylinja til elementlista for å fjerna det

en: Edit Directory
nn: Rediger mappe

en: Edit Launcher
nn: Rediger snarveg

en: Edit Link
nn: Rediger lenkje

en: Emblems
nn: Emblem

en: Emoticons
nn: Smileys

en: Enable Search
nn: Tillat søk

en: Enlightened Terminal Emulator
nn: Enlightened terminalprogram

en: Epiphany Web Browser
nn: Epiphany nettlesar

en: Executable Files
nn: Kjørbare filer

en: Failed to create "%s".
nn: Klarte ikkje lage "%s".

en: Failed to execute default File Manager
nn: Klarte ikkje starta standard filutforskar

en: Failed to execute default Mail Reader
nn: Klarte ikkje starta standard epostlesar

en: Failed to execute default Terminal Emulator
nn: Klarte ikkje starta standard terminalprogram

en: Failed to execute default Web Browser
nn: Klarte ikkje starta standard nettlesar

en: Failed to launch preferred application for category "%s".
nn: Klarte ikkje å starta standardprogram for kategorien "%s".

en: Failed to load contents from "%s": %s
nn: Klarte ikkje lasta innhaldet frå "%s": %s

en: Failed to load image "%s": Unknown reason, probably a corrupt image file
nn: Klarte ikkje lasta bilete "%s": Ukjend årsak, sannsynlegvis er fila øydelagd.

en: Failed to open "%s".
nn: Klarte ikkje opna "%s".

en: Failed to open %s for writing
nn: Klarte ikkje opna %s for skriving

en: Failed to open URI "%s".
nn: Klarte ikkje opna URI "%s".

en: Failed to open display
nn: Klarte ikkje opna skjerm

en: Failed to open file "%s": %s
nn: Klarte ikkje opna fila "%s": %s

en: Failed to parse contents of "%s": %s
nn: Klarte ikkje tolke innhaldet i "%s": %s

en: Failed to read file "%s": %s
nn: Klarte ikkje lese frå file "%s": %s

en: Failed to save "%s".
nn: Klarte ikkje lagre "%s".

en: Failed to set default File Manager
nn: Klarte ikkje setja standard-filutforskar

en: Failed to set default Mail Reader
nn: Klarte ikkje setje standard epostlesar

en: Failed to set default Terminal Emulator
nn: Klarte ikkje setja standard-terminalprogram

en: Failed to set default Web Browser
nn: Klarte ikkje setje standard nettlesar

en: File "%s" has no type key
nn: Fila "%s" har ingen typenøkkel

en: File Manager
nn: Filutforskar

en: File Type Icons
nn: Filtypeikon

en: File location is not a regular file or directory
nn: Filplassering er ikkje ei fil eller mappe

en: Folder
nn: Mappe

en: Follow state
nn: Følg tilstand

en: GIcon
nn: GIkon

en: GNOME Terminal
nn: GNOME terminal

en: Galeon Web Browser
nn: Galeon nettlesar

en: Homogeneous
nn: Homogen

en: How the text and icon of each item are positioned relative to each other
nn: Korleis tekst og ikon for kvart element er plassert i høve til kvarandre

en: Icon
nn: Ikon

en: Icon Bar Model
nn: Ikon-verktøylinjemodell

en: Icon View Model
nn: Ikonvisingsmodell

en: Icon column
nn: Ikonspalte

en: If you don't specify the --launch option, exo-open will open all specified
    URLs with their preferred URL handlers. Else, if you specify the --launch
    option, you can select which preferred application you want to run, and
    pass additional parameters to the application (i.e. for TerminalEmulator
    you can pass the command line that should be run in the terminal).
nn: Viss du ikkje bruker valet --launch vil exo-open opna alle spesifiserte
    Url'ar med deira førvalde Url-handterarar. Viss du bruker valet --launch
    kan du velja kva for eit standardprogram du vil køyra og i tillegg
    senda parametrar til programmet (td. for terminalprogrammet kan du senda
    kommandoane som skal køyrast i terminalvindauga).

en: Image Files
nn: Bildefiler

en: Invalid helper type "%s"
nn: Ugyldig hjelpertype "%s"

en: Konqueror Web Browser
nn: Konqueror nettlesar

en: Launch the default helper of TYPE with the optional PARAMETER, where TYPE is one of the following values.
nn: Start standardhjelpar av TYPE med valfritt PARAMETER, der TYPE er ein av desse verdiane.

en: Launching desktop files is not supported when %s is compiled without GIO-Unix features.
nn: Oppstart av desktop-filer er ikkje støtta når %s er kompilert utan GIO-Unix- funksjonar.

en: Layout mode
nn: Utformingsmodus

en: Links Text Browser
nn: Links tekstnettlesar

en: Location Icons
nn: Plasseringsikon

en: Lynx Text Browser
nn: Lynx tekstnettlesar

en: Mail Reader
nn: Epostlesar

en: Margin
nn: Marg

en: Markup column
nn: Markeringsspalte

en: Menu Icons
nn: Menyikon

en: Model column to search through when searching through item
nn: Modellspalte å søkja gjennom ved søk etter element

en: Model column used to retrieve the absolute path of an image file to render
nn: Modellspalte brukt for å henta den absolutte stien til ei biletfil som skal teiknast

en: Model column used to retrieve the icon pixbuf from
nn: Modellspalte som pixbuf blir henta frå

en: Model column used to retrieve the text from
nn: Modellspalte som teksten blir henta frå

en: Model column used to retrieve the text if using Pango markup
nn: Modellspalte brukt for å hente tekst om Pango blir nytta

en: Model for the icon bar
nn: Modell for ikonverktøylinja

en: Mozilla Browser
nn: Mozilla nettlesar

en: No application selected
nn: Ingen program valde

en: No command specified
nn: Ingen kommando er nemnd

en: No file selected
nn: Inga fil er vald

en: No file/folder specified
nn: Inga fil/mappe er nemnd

en: No helper defined for "%s".
nn: Ingen hjelpar definert for «%s».

en: No icon
nn: Utan ikon

en: Number of columns
nn: Kor mange spalter

en: Number of columns to display
nn: Kor mange spalter å visa

en: Open the Preferred Applications
    configuration dialog
nn: Opna standard 
    oppsettsdialog

en: Opera Browser
nn: Opera nettlesar

en: Options:
nn: Val:

en: Orientation
nn: Orientering

en: PCMan File Manager
nn: PCMan filutforskar

en: PCManFM-Qt File Manager
nn: PCManFM-Qt filutforskar

en: Perl Scripts
nn: Perlskript

en: Pixbuf column
nn: Pixbufspalte

en: Please choose your preferred File Manager
    now and click OK to proceed.
nn: Vel favoritt-filutforskaren din no
    og klikk OK for å halda fram.

en: Please choose your preferred Mail Reader
    now and click OK to proceed.
nn: Vel favoritt-epostlesaren din no
    og klikk OK for å halda fram.

en: Please choose your preferred Terminal
    Emulator now and click OK to proceed.
nn: Vel favoritt-terminalprogrammet ditt no
    og klikk OK for å halda fram.

en: Please choose your preferred Web
    Browser now and click OK to proceed.
nn: Vel favorittnettlesaren din no
    og klikk OK for å halda fram.

en: Please report bugs to <%s>.
nn: Meld programfeil til <%s>.

en: Preferred Applications
nn: Standardprogram

en: Preferred Applications (Web Browser, Mail Reader and Terminal Emulator)
nn: Standardprogram (nettlesar, epostlesar og terminalprogram)

en: Preset URL when creating a link
nn: Standard Url for nye lenkjer

en: Preset command when creating a launcher
nn: Standard kommando for nye snarvegar

en: Preset comment when creating a desktop file
nn: Standard kommentar for nye desktop-filer

en: Preset icon when creating a desktop file
nn: Standard ikon for nye dekstop-filer

en: Preset name when creating a desktop file
nn: Standard namn for nye desktop-filer

en: Press left mouse button to change the selected application.
nn: Bruk venstre museknapp for å endra valt program.

en: Preview
nn: Førehandsvising

en: Print version information and exit
nn: Skriv ut versjonsinformasjon og avslutt

en: Python Scripts
nn: Pythonscript

en: ROX-Filer
nn: ROX-filer

en: Read your email
nn: Les eposten din

en: Render differently based on the selection state.
nn: Teikn ulikt basert på vald tilstand.

en: Reorderable
nn: Kan forandre rekkjefølgd

en: Restart command
nn: Omstart kommando

en: Rodent File Manager
nn: Rodent filutforskar

en: Row Spacing
nn: Radmellomrom

en: Row spacing
nn: Radmellomorom

en: Ruby Scripts
nn: Rubyskript

en: Run in _terminal
nn: Køyr i _terminal

en: SOCKET ID
nn: SOKKEL-ID

en: Search Column
nn: Søkjespalte

en: Select _icon from:
nn: Vel _ikon frå:

en: Select a working directory
nn: Vel arbeidsmappe

en: Select an Application
nn: Vel eit program

en: Select an icon
nn: Vel eit ikon

en: Select application
nn: Vel program

en: Select default applications for various services
nn: Vel standardprogram for ulike oppgåver

en: Select this option to enable startup notification when the command is run from the file manager or the menu. Not every application supports startup notification.
nn: Vel dette valet for å slå på oppstartsvarsel når kommandoen blir køyrt frå filutforskaren eller frå menyen. Ikkje alle program støttar oppstartsvarsel.

en: Select this option to run the command in a terminal window.
nn: Vel denne for å køyra kommandoen i eit terminalvindauge.

en: Selection mode
nn: Veljarmodus

en: Separator
nn: Skilje

en: Session restart command
nn: Auka omstartkommando

en: Settings manager socket
nn: Sokkel for innstillingshandterar

en: Shell Scripts
nn: Skallskript

en: Single Click
nn: Enkeltklikk

en: Single Click Timeout
nn: Enkeltklikk tidsgrense

en: Socket
nn: sokkel

en: Space which is inserted at the edges of the icon view
nn: Mellomrom som blir lagt langs kanten på ikonvisinga

en: Space which is inserted between cells of an item
nn: Mellomrom som blir brukt mellom celler i eit element

en: Space which is inserted between grid column
nn: Mellomrom som blir plassert mellom spaltegitter

en: Space which is inserted between grid rows
nn: Mellomrom nytta mellom rutenettrader

en: Spacing
nn: Mellomrom

en: Specify the application you want to use
    as default File Manager for Xfce:
nn: Vel programmet du ynskjer å bruka som
    standard filutforskar i Xfce:

en: Specify the application you want to use
    as default Mail Reader for Xfce:
nn: Vel programmet du ynskjer å bruka som
    standard epostlesar i Xfce:

en: Specify the application you want to use
    as default Terminal Emulator for Xfce:
nn: Vel programmet du ynskjer å bruka som
    standard teminalprogram i Xfce:

en: Specify the application you want to use
    as default Web Browser for Xfce:
nn: Vel programmet du ynskjer å bruka som
    standard nettlesar i Xfce:

en: Status Icons
nn: Statusikon

en: Terminal Emulator
nn: Terminalprogram

en: Text column
nn: Tekstspalte

en: Text for I_mportant Icons
nn: Tekst for _viktige ikon

en: Text for _All Icons
nn: Tekst for _alle ikon

en: The GIcon to render.
nn: GIkonet som skal teiknast.

en: The amount of space between two consecutive columns
nn: Mengda rom mellom to påfølgjande spalter

en: The amount of space between two consecutive rows
nn: Mengda rom mellom to påfølgjande rader

en: The amount of time after which the item under the mouse cursor will be selected automatically in single click mode
nn: Tida det tek før eit element under musepeikaren blir valt automatisk i enkeltklikkmodus.

en: The file "%s" contains no data
nn: Fila "%s" inneheld ingen data

en: The following TYPEs are supported for the --launch command:
nn: Desse typane er støtta for --launch kommandoen:

en: The icon to render.
nn: Ikonet som skal teiknast

en: The layout mode
nn: Utformingsmodusen

en: The model for the icon view
nn: Modellen for ikonvising

en: The orientation of the iconbar
nn: Orientering av ikonverktøylinje

en: The selection mode
nn: Veljarmodus

en: The size of the icon to render in pixels.
nn: Biletpunkt-storleiken på ikonet som skal teiknast.

en: The width used for each item
nn: Breidda som blir brukt på kvart element

en: Toolbar _Style
nn: Verktøylinje_stil

en: Type '%s --help' for usage.
nn: Skriv '%s --help' for bruksinstruksjonar

en: Type of desktop file to create (Application or Link)
nn: Type desktop-fil som skal lagast (program eller lenkje)

en: Unable to detect the URI-scheme of "%s".
nn: Klarte ikkje finna URI-schema for "%s".

en: Uncategorized Icons
nn: Ikkje kategoriserte ikon

en: Unsupported desktop file type "%s"
nn: Ikkje støtta desktop-filtype "%s"

en: Usage: %s [options] [file]
nn: Bruk: %s [val] [fil]

en: Usage: exo-open [URLs...]
nn: Bruk: exo-open [url'er...]

en: Use _startup notification
nn: Bruk _oppstartsvarsel

en: Use a custom application which is not included in the above list.
nn: Bruk sjølvvalt program som ikkje ligg i lista ovanfor

en: Use the command line
nn: Bruk kommandlinja

en: View allows user to search through columns interactively
nn: Gje brukaren løyve til å søkja gjennom spalter interaktivt

en: View is reorderable
nn: Visinga kan sorterast

en: W3M Text Browser
nn: W3M tekstnettlesar

en: Web Browser
nn: Nettlesar

en: Whether the children should be all the same size
nn: Om alle underoppføringar skal vere same storleik

en: Whether the items in the view can be activated with single clicks
nn: Om elementa i visinga kan aktiverast med enkeltklikk

en: Width for each item
nn: Breidd for kvart element

en: Window group
nn: Vindusgruppe

en: Window group leader
nn: Vindauge gruppeleder

en: Working _Directory:
nn: Arbei_dsmappe:

en: Xfce Terminal
nn: Xfce-terminal

en: Xfe File Manager
nn: Xfe filutforskar

en: [FILE|FOLDER]
nn: [FIL|MAPPE]

en: _Add a new toolbar
nn: _legg til ny verktøylinje

en: _Cancel
nn: Av_bryt

en: _Close
nn: L_ukk

en: _Desktop Default
nn: _skrivebordstandard

en: _Help
nn: _Hjelp

en: _Icon:
nn: _ikon:

en: _Icons only
nn: Berre _ikon

en: _Internet
nn: _Internett

en: _Name:
nn: _namn:

en: _Open
nn: _Opna

en: _Other...
nn: _Andre ...

en: _Remove Toolbar
nn: _Fjern verktøylinje

en: _Save
nn: _Lagra

en: _Search icon:
nn: _søkjeikon:

en: _Text only
nn: Berre _tekst

en: _Utilities
nn: _Verktøy

en: size
nn: storleik
