Geany 1.30 - en to lb translation catalogue (839 entries)

en: "%s" was not found.
lb: "%s" konnt net fonnt ginn.

en: %s %s -- %s (in directory: %s)
lb: %s %s -- %s (am Ordner: %s)

en: %s (in directory: %s)
lb: %s (am Ordner: %s)

en: %s source file
lb: %s Quellcode Fichier

en: %s: replaced %d occurrence of "%s" with "%s". | %s: replaced %d occurrences of "%s" with "%s".
lb[0]: %s: %d mol gouf "%s" duerch "%s" ersaat.
lb[1]: %s: %d mol gouf "%s" duerch "%s" ersaat.

en: (built on or after %s)
lb: (compiléiert den %s oder méi spéit)

en: (only inside Geany)
lb: (nëmmen am Geany)

en: (with BOM)
lb: (mat BOM)

en: (without BOM)
lb: (ouni BOM)

en: , read-only
lb: , schreifgeschützt

en: <b>Auto-close quotes and brackets</b>
lb: <b>Gänseféisercher an Klammeren automatesch zoumaachen</b>

en: <b>Commands</b>
lb: <b>Commanden</b>

en: <b>Completions</b>
lb: <b>Vervollstännegungen</b>

en: <b>Display</b>
lb: <b>Uweisen</b>

en: <b>Editor tabs</b>
lb: <b>Editor Tabs</b>

en: <b>Encodings</b>
lb: <b>Zeechencodéierungen</b>

en: <b>Features</b>
lb: <b>Fonctiounen</b>

en: <b>Fonts</b>
lb: <b>Schrëften</b>

en: <b>Indentation</b>
lb: <b>Aréckung:</b>

en: <b>Keyboard shortcuts</b>
lb: <b>Tastatur Kierzel</b>

en: <b>Long line marker</b>
lb: <b>Zeilenlängt markéieren bei:</b>

en: <b>Miscellaneous</b>
lb: <b>Verschiddenes</b>

en: <b>New files</b>
lb: <b>Nei Fichieren</b>

en: <b>Page %d of %d</b>
lb: <b>Sait %d vun %d</b>

en: <b>Paths</b>
lb: <b>Weeër</b>

en: <b>Projects</b>
lb: <b>Projeten</b>

en: <b>Saving files</b>
lb: <b>Fichieren späicheren</b>

en: <b>Search</b>
lb: <b>Sichen</b>

en: <b>Shutdown</b>
lb: <b>Ausschalten</b>

en: <b>Sidebar</b>
lb: <b>Saitenleescht</b>

en: <b>Startup</b>
lb: <b>Starten</b>

en: <b>Tab positions</b>
lb: <b>Tab Positioun</b>

en: <b>Template data</b>
lb: <b>Donnéeën vir Virlagen</b>

en: <b>Tool paths</b>
lb: <b>Pad bei d'Geschir</b>

en: <b>Toolbar</b>
lb: <b>Geschirleescht</b>

en: <i>Warning: these settings are overridden by the current project. See <b>Project->Properties</b>.</i>
lb: <i>Warnung: Dës Astellungen ginn iwwerschriwwen duerch déi vum aktuellen Projet. Kuckt ënnert Projet->Astellungen.</i>

en: A fast and lightweight IDE
lb: En klenge an schnelle IDE

en: A fast and lightweight IDE using GTK+
lb: En klenge an schnelle IDE fir GTK+

en: A string which is added when toggling a line comment in a source file, it is used to mark the comment as toggled.
lb: Eng Zeechenketten, déi bei engem Zeilenkommentar benotzt gëtt, fir den Kommentar ze markéieren den duerch en Tastenkierzel an- oder ausgeschalt kann ginn.

en: About Geany
lb: Iwwert Geany

en: Action
lb: Aktioun

en: Active
lb: Aktiv

en: Add a little header to every page containing the page number, the filename and the current date (see below). It takes 3 lines of the page.
lb: Eng Kappzeil op all Säit setzen mat der Unzuel un Säiten, den Numm vum Fichier an dem aktuellen Datum (c.f. Ënnen). Duerfir ginn 3 Zeilen vun der Säit gebraucht

en: Add line numbers to the printed page
lb: Mat Zeilennummeren drécken

en: Add page numbers at the bottom of each page. It takes 2 lines of the page.
lb: Säitenzuel um Enn vun all Säit uginn. Duerfir ginn 2 Zeilen vun der Säit gebraucht.

en: Adds a file browser tab to the sidebar.
lb: Fügt en Fichiersbrowser zur Saitenleescht bäi.

en: All Source
lb: All d'Quellen

en: All files
lb: All d'Fichieren

en: Allows the VTE to receive keyboard shortcuts (apart from focus commands)
lb: Erlaabt dem VTE Tastenkierzel ze emfänken (ofgesinn vun den Fokus Commanden)

en: An error occurred or file information could not be retrieved (e.g. from a new file).
lb: Et ass en Feeler opgetrueden oder d'Informatiounen vum Fichier konnten net fonnt ginn (e.g. vun engem neien Fichier)

en: An error occurred while converting the file from UTF-8 in "%s". The file remains unsaved.
lb: Et ass en Feeler geschitt beim konvertéiren vum Fichier vun UTF-8 an "%s". Den Fichier ass net gespäichert.

en: Anchors
lb: Ankeren

en: Any unsaved changes will be lost.
lb: All net gespäichert Ännerungen ginn verluer.

en: Appendix
lb: Unhank

en: Arabic
lb: Arabesch

en: Are you sure you want to reload '%s'?
lb: Well dier wierklech '%s' nei lueden?

en: Armenian
lb: Armenesch

en: Arrow characters
lb: Feiler

en: Auto Save
lb: Automatesch späicheren

en: Auto save _interval:
lb: _Intervalle tëschent automateschem späicheren:

en: Auto-close curly bracket when typing an opening one
lb: Ronn Klameren automatesch zoumaachen wann eng Klamer opgemaach gëtt

en: Auto-close double quote when typing an opening one
lb: Duebel Gänseféisercher beim antippen automatesch zoumaachen

en: Auto-close parenthesis when typing an opening one
lb: Klameren automatesch zoumaachen wann eng Klamer opgemaach gëtt

en: Auto-close square-bracket when typing an opening one
lb: Eckeg Klameren automatesch zoumaachen wann eng Klamer opgemaach gëtt

en: Automatic completion of known symbols in open files (function names, global variables, ...)
lb: Automatesch Vervollstännegung vun bekannten Symboler an oppenen Fichieren (Fonctiounsnimm, global variabelen, ...)

en: Automatic continuation of multi-line comments
lb: Automatesch weiderfueren bei Kommentaren iwwert en puer Zeilen

en: Autosave: Saved %d file automatically. | Autosave: Saved %d files automatically.
lb[0]: Automatesch späicheren: %d Fichier gespäichert.
lb[1]: Automatesch späicheren: %d Fichieren gespäichert.

en: Background
lb: Hannergrond

en: Background color:
lb: Hannergrondfaarf:

en: Backup Copy
lb: Sécherheetskopie

en: Backup Copy: Directory could not be created (%s).
lb: Sécherheetskopie: Den Ordner konnt net erstallt ginn (%s).

en: Backup Copy: File could not be read (%s).
lb: Sécherheetskopie: Den Fichier konnt net gelies ginn (%s).

en: Backup Copy: File could not be saved (%s).
lb: Sécherheetskopie: Den Fichier konnt net gespäichert ginn (%s).

en: Backup directory does not exist or is not writable.
lb: Den Ordner fir Sécherheetskopien existéiert net oder kann net beschriwwen ginn.

en: Bad regex for filetype %s: %s
lb: Schlechten regulären Ausdrock fir den Typ vun Fichier %s: %s

en: Baltic
lb: Baltesch

en: Base GType:
lb: Basis GType:

en: Base class:
lb: Basis Klass

en: Base directory of all files that make up the project. This can be a new path, or an existing directory tree. You can use paths relative to the project filename.
lb: Basisordner an dem all d'Fichieren vum Projet leien. Dier kënnt en Ordner wielen deen et schon gëtt oder awer en neien Ordner uginn. Den Pad kann an absoluter oder relativer Form uginn ginn.

en: Base header:
lb: Basis Header Fichier:

en: Base path:
lb: Basis Pad:

en: Basic
lb: Einfach

en: Be verbose
lb: Ausféierlech Angaben

en: Beep on errors or when compilation has finished
lb: Pieptoun ausginn wann Feeler optrieden oder d'Compiléieren fäerdeg ass

en: Blocks
lb: Bléck

en: Bottom
lb: Ënnen

en: Build
lb: Erstellen

en: Build options
lb: Optiounen fir d'Erstellung

en: Build the current file
lb: Aktuellen Fichier erstellen

en: Build the current file with Make and the default target
lb: Den aktuellen Fichier mat Make an mam standard Ziel erstellen

en: Build the current file with Make and the specified target
lb: Den aktuellen Fichier mat Make erstellen an en Ziel uginn

en: C Standard Library
lb: C Standard Bibliothéik

en: C++ (C Standard Library)
lb: C++ (C Standard Bibliothéik)

en: C++ Standard Library
lb: C++ Standard Bibliothéik

en: C_ase sensitive
lb: Grouss _an Klengschreiwung ënnerscheeden

en: C_hange
lb: Ä_nneren

en: C_lose All
lb: A_lles zoumaachen

en: C_onfiguration Files
lb: Fichieren fir d'K_onfiguratioun

en: C_reate
lb: E_rstellen

en: Calls the View->Toggle All Additional Widgets command
lb: Rifft d'Commande Usicht->Zousätzlech Infofënstern an/ausblennen

en: Celtic
lb: Keltesch

en: Central European
lb: Zentraleuropäesch

en: Change the directory to the base directory of the currently opened project
lb: Den Ordner dem Basisordner vun engem Projet beim opmaachen vun engem Projet upassen

en: Chapter
lb: Kapitel

en: Character
lb: Buschtaaw

en: Characters:
lb: Buschtawen:

en: Chinese Simplified
lb: Vereinfacht chinesesch

en: Chinese Traditional
lb: Traditionellt chinesesch

en: Choose Project Base Path
lb: Den basis Pad vum Projet wielen

en: Choose Project Filename
lb: Fichiersnumm vum Projet wielen

en: Choose a special character from the list below and double click on it or use the button to insert it at the current cursor position.
lb: Wielt en speziellt Zeechen aus der Lëscht aus an klickt zwee mol drop oder benotzt den Knäppchen fir et bei der aktueller  Positioun vum Curseur anzefügen.

en: Choose font
lb: Schrëft auswielen

en: Class
lb: Klass

en: Class Builder
lb: Klassengenerator

en: Classes
lb: Klassen

en: Clipboard
lb: Zwëschenspäicher

en: Close
lb: Zoumaachen

en: Close All
lb: Alles zoumaachen

en: Close Ot_her Documents
lb: Aner Dokumenter _zoumaachen

en: Close _dialog
lb: _Dialog zoumaachen

en: Close all
lb: Alles zoumaachen

en: Close all open files
lb: All oppen Fichieren zoumaachen

en: Close the current file
lb: Aktuellen Fichier zoumaachen

en: Color Chooser
lb: Faarf auswielen

en: Command
lb: Commande

en: Command:
lb: Commande:

en: Comment line(s)
lb: Zeil(en) kommentéiren

en: Comment toggle marker:
lb: Kommentaremschaltzeechen:

en: Company name
lb: Numm vun der Firma

en: Company:
lb: Firma:

en: Compilation failed.
lb: Compiléieren feelgeschloen.

en: Compilation finished successfully.
lb: Compiléieren mat Erfolleg ofgeschloss.

en: Compile
lb: Compiléieren

en: Compile the current file
lb: Den aktuellen Fichier compiléieren

en: Compile the current file with Make
lb: Den aktuellen Fichier mat Make compiléieren

en: Complete snippet
lb: Code vervollstännegen

en: Complete word
lb: Wuert vervollstännegen

en: Completion list height:
lb: Heischt vun Wuertvervollstännegungslescht

en: Completions
lb: Vervollstännegungen

en: Configuration directory could not be created (%s).
lb: Den Cofiguratiounsordner konnt net erstallt ginn (%s).

en: Configuration directory could not be created (%s).
    There could be some problems using Geany without a configuration directory.
    Start Geany anyway?
lb: Den Cofiguratiounsordner konnt net erstallt ginn (%s).
    Et kinnten Problemer optrieden, wan Geany ouni Configuratiounsordner benotzt gëtt.
    Geany trotzdem starten?

en: Configuration files reloaded.
lb: Fichier mat den Configuratiounen nei gelueden.

en: Confirm exit
lb: Ophalen bestätegen

en: Constants
lb: Konstanten

en: Conte_xt Action
lb: Konte_xt Aktioun

en: Context Action
lb: Kontext Aktioun

en: Context action command. The currently selected word can be used with %s. It can appear anywhere in the given command and will be replaced before execution.
lb: Kontextaktiouns Commande. Dat aktuell ausgewielten Wuert kann mat %s benotzt ginn. Et kann iwwerall an der Commande virkommen an gëtt virun der Ausféierung ersat.

en: Context action:
lb: Kontext Aktioun:

en: Continue automatically multi-line comments in languages like C, C++ and Java when a new line is entered inside such a comment
lb: Verlängert den Kommentarberäich an den Sproochen C, C++ an Java, wann eng nei Zeil an engem Kommentar derbäi gesat gëtt.

en: Contributors
lb: Kollaborateuren

en: Convert and Set to _LF (Unix)
lb: Konvertéieren an anstellen op _LF (Unix)

en: Copy
lb: Kopéieren

en: Copy _All
lb: _Alles kopeiren

en: Copy the current selection
lb: Aktuell Sélectioun kopéieren

en: Could not execute configured external command '%s' (%s).
lb: Konnt dei agestallten extern Commande '%s' (%s) net ausféieren.

en: Could not find file '%s'.
lb: Konnt den Fichier '%s' net fannen.

en: Could not load tags file '%s'.
lb: Konnt den Tag Fichier '%s' net lueden.

en: Could not open directory (%s)
lb: Konnt den Ordner net opmaachen (%s)

en: Could not open file %s (%s)
lb: Konnt den fichier %s (%s) net opmaachen

en: Create Cla_ss
lb: Nei Kla_ss

en: Create Class
lb: Nei Klass

en: Create a new file
lb: En neien Fichier erstellen

en: Create constructor
lb: Neie Konstruktor

en: Create destructor
lb: Neie Destruktor

en: Create the project's base path directory?
lb: Soll den Projetsbasisordner erstallt ginn?

en: Creates source files for new class types.
lb: Erstellt nei Klassen an engem neien Fichier.

en: Curly brackets { }
lb: Gewellten Klameren

en: Current chars
lb: Momentan Buschtawen

en: Cursor blinks
lb: Curseur blénkt

en: Custom Date Format
lb: Benotzerdefinéierten Format fir den Datum

en: Cut
lb: Ausschneiden

en: Cut the current selection
lb: Aktuell Sélectioun erausschneiden

en: Cyrillic
lb: Kyrillesch

en: Cyrillic/Russian
lb: Kyrillesch/Russesch

en: Cyrillic/Ukrainian
lb: Kyrillesch/Ukrainesch

en: Date format string could not be converted (possibly too long).
lb: Den Datumsformat konnt net changéiert ginn (wahrscheinlech ze laang).

en: Date format:
lb: Format vum Datum:

en: Date/_Time format for backup files ("man strftime" for details):
lb: Datum/Zäi_t Format fir Sécherheetskopien ("man strftime" fir Detailer):

en: Date:
lb: Datum:

en: Debug Messages
lb: Debug Messagen

en: Decrease indent
lb: Manner arécken

en: Decrease indent by one space
lb: Aréckung ëm een Ofstand verklengeren

en: Decrease indentation
lb: Manner arécken

en: Default encoding (new files):
lb: Standard Zeechencodéierung (nei Fichieren):

en: Default end of line characters:
lb: Standard Zeechen fir Zeilenenn:

en: Defines
lb: Definitiounen

en: Definition of "%s" not found.
lb: Definitioun vun "%s" konnt net fonnt ginn.

en: Delete the current selection
lb: Aktuell Auswiel läschen

en: Detect from file
lb: Aus dem Fichier erausfannen

en: Developer:
lb: Entwéckler:

en: Developers
lb: Entwéckler

en: Disable Drag and Drop
lb: Drag and Drop deaktivéieren

en: Disable drag and drop completely in the editor window so you can't drag and drop any selections within or outside of the editor window
lb: Drag and drop vollstänneg an der Editorsfënster deaktivéieren sou dass dier keng Auswiel innerhalb oder ausserhalb vun der Editorsfënster méi kënnt hin an hier beweegen.

en: Disable menu shortcut key (F10 by default)
lb: Menüskierzel deaktivéiren (standardméisseg F10)

en: Disable this option to keep the dialog open
lb: Dës Optioun deaktivéieren fir den Dialog net zouzemaachen

en: Disabled
lb: Deaktivéiert

en: Disk check timeout:
lb: Zäitintervall zum Préiwen vun Ännerungen um Fichier:

en: Display
lb: Uweisen

en: Do you really want to quit?
lb: Well dier wierklech ophalen?

en: Do you want to close it before proceeding?
lb: Wëllt dier et zoumaachen virum weiderfueren?

en: Do you want to reload it?
lb: Wierklech nei lueden?

en: Do you want to save it before closing?
lb: Well dier virum zoumaachen späicheren?

en: Document
lb: Dokument

en: Document Setup
lb: Dokument ariichten

en: Document successfully exported as '%s'.
lb: Dokument mat Erfolleg als '%s' exportéiert.

en: Documents
lb: Dokumenter

en: Don't load auto completion data (see documentation)
lb: Automatesch Vervollstännegungsdonnéeen net lueden (Dokumentatioun beuechten)

en: Don't load plugins
lb: Keng PlugIns lueden

en: Don't load terminal support
lb: Keng Ënnerstëtzung fir den Terminal lueden

en: Don't load the previous session's files
lb: Fichieren aus der Sëtzung vun virdrun net lueden

en: Don't open files in a running instance, force opening a new instance
lb: Fichieren net an enger schonns lafenden Instanz, mä an enger neien Instanz opmaachen

en: Don't show message window at startup
lb: D'Noriichtenfënster beim Start net uweisen

en: Don't use run script
lb: Run-Skript net benotzen

en: Don't use the simple run script which is usually used to display the exit status of the executed program
lb: Den Run-Skript, den normalerweis benotzt gëtt fir den Status vun ausgefouerten Programmer zeréckzeginn, net benotzen

en: Double quotes " "
lb: Duebel Gänseféisercher " "

en: Double-clicking hides all additional widgets
lb: Duebel-klicken verstoppt all déi zousätzlech Fënsteren

en: E_ncoding:
lb: E_ncodage:

en: E_xtra options:
lb: E_xtra Optiounen:

en: East _Asian
lb: Ost_asiatesch

en: Email address of the developer
lb: E-mail Adress vum Entwéckler

en: Enable newline to strip the trailing spaces on the previous line
lb: Beim wiessel an eng nei Zeil, ginn d'Ofstänn um Enn vun der Zeil vun virdrun geläscht

en: Enable plugin support
lb: PlugIn Ënnerstëtzung aschalten

en: Ensure new line at file end
lb: Garantéiert dass déi Läscht Zeil vum Fichier eidel ass.

en: Ensures that at the end of the file is a new line
lb: Garantéiert dass um Enn vum Fichier ëmmer eng eidel Zeil steet.

en: Enter Tab Width
lb: Breet vun engem Tab aginn

en: Enter here a custom date and time format. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
lb: Hei kann en benotzerdefinéierten Datumsformat aginn ginn. Dobäi kënnen all d'Spécificateuren benotzt ginn, déi och an der ANSI C Fonctioun strftime virkommen.

en: Enter the amount of spaces which should be replaced by a tab character.
lb: D'Unzuel un Espacen aginn déi en Tab sollen ersetzen

en: Enter the line you want to go to:
lb: Gitt d'Zeil an bei déi dier wëllt goen:

en: Enter tool paths below. Tools you do not need can be left blank.
lb: Den Pad bei d'Geschir ënnen aginn. Den Pad fir Geschir dat dier net braucht kann eidel gelooss ginn.

en: Environment
lb: Environnement

en: Error
lb: Feeler

en: Error message: %s
    The error occurred at "%s" (line: %d, column: %d).
lb: Feelermeldung: %s
    Et as en Feeler em  "%s" (Zeil: %d, Kolonn: %d) geschitt.

en: Error message: %s.
lb: Feelermeldung: %s.

en: Error renaming file.
lb: Feeler beim ëmbenennen vum Fichier

en: Error saving file (%s).
lb: Feeler beim späicheren vum Fichier (%s).

en: Error saving file.
lb: Feeler beim späicheren vum Fichier

en: Example:
    CFLAGS=`pkg-config gtk+-2.0 --cflags` %s -g gtk2.c.tags /usr/include/gtk-2.0/gtk/gtk.h
lb: Beispill:
    CFLAGS=`pkg-config gtk+-2.0 --cflags` %s -g gtk2.c.tags /usr/include/gtk-2.0/gtk/gtk.h

en: Executables
lb: Ausféierbar Fichieren

en: Execute:
lb: Ausféieren

en: Explicitly defines a filetype for the file, if it would not be detected by filename extension.
    Note if you choose multiple files, they will all be opened with the chosen filetype.
lb: Definéiert den Fichierstyp fir den Fichier, wann en net mat der Endung erausfonnt kann ginn.
    Wann dier en puer Fichieren auswielt, ginn se alleguer mat dem ausgewielten Fichierstyp opgemaach.

en: Explicitly defines an encoding for the file, if it would not be detected. This is useful when you know that the encoding of a file cannot be detected correctly by Geany.
    Note if you choose multiple files, they will all be opened with the chosen encoding.
lb: Definéiert d'Zeechencodéierung fir den Fichier, wann se net erausfonnt kann ginn. Dëst ass praktesch wann dier wësst dass Geany d'Zeechencodéierung vum Fichier net kann erausfannen.
    Wann dier en puer Fichieren auswielt, ginn se alleguer mat der ausgewielten Zeechencodéierung opgemaach.

en: Export
lb: Exportéiren

en: Export File
lb: Fichier exportéiren

en: Exports the current file into different formats.
lb: Exportéiert den aktuellen Fichier an verschidden Formater.

en: External open command:
lb: Extern Opmaachen Commande:

en: Extra plugin path:
lb: Extra PlugIn Pad

en: Failed to load one or more session files.
lb: Konnt verschidden Sëtzungsfichieren net lueden.

en: Features
lb: Fonctiounen

en: File
lb: Fichier

en: File %s closed.
lb: Den Fichier %s as zou

en: File %s printed.
lb: Den Fichier %s gouf gedréckt

en: File %s reloaded.
lb: Fichier %s nei gelueden

en: File %s saved.
lb: Fichier %s gespäichert.

en: File '%s' could not be written (%s).
lb: Den Fichier '%s' konnt net geschriwwen ginn (%s).

en: File Browser
lb: Fichier's Browser

en: File tabs will be placed on the left of the notebook
lb: Nei Tabs ginn lenks vun der Lescht mat den Fichieren plazéiert

en: File tabs will be placed on the right of the notebook
lb: Nei Tabs ginn riets vun der Lescht mat den Fichieren plazéiert

en: Filename:
lb: Numm vum Fichier:

en: Files
lb: Fichieren

en: Find
lb: Fannen

en: Find Document Usage
lb: Am Dokument nosichen

en: Find Next
lb: Nächsten fannen

en: Find Previous
lb: Viregen fannen

en: Find Usage
lb: An allen Dokumenter nosichen

en: Find _Document Usage
lb: Am _Dokument nosichen

en: Find _Next
lb: _Nächsten fannen

en: Find _Previous
lb: _Viregen fannen

en: Find _Usage
lb: _An allen Dokumenter nosichen

en: Find in Files
lb: An den Fichieren fannen

en: Find the entered text in the current file
lb: Den agetippten Text am aktuellen Fichier fannen

en: Focus
lb: Fokusséiren

en: Focus File List
lb: Lescht mat den Fichieren fokusseiren

en: Focus Path Entry
lb: Pad fokusseiren

en: Fold all
lb: Zesummeklappen

en: Fold or unfold all children of a fold point. By pressing the Shift key while clicking on a fold symbol the contrary behavior is used.
lb: Eran- oder Erausklappen vun allen Ënnerpunkten vun engem Quellcodeblock. Bei gedréckter Shift Tast gëtt den Géigendeel gemat wann op d'Symbol geklickt gëtt.

en: Fold/unfold all children of a fold point
lb: All ënnergeuerdnet Quellcodebléck eran/erausklappen

en: Follow the path of the current file
lb: Dem Pad vum aktuellen Fichier nogoen

en: Font updated (%s).
lb: Schrëft gewiesselt (%s).

en: Foreground color:
lb: Virdergrondfaarf:

en: Forward declaration "%s" not found.
lb: Vijenzeg Deklaratioun vun "%s" net fonnt.

en: Found %d match for "%s". | Found %d matches for "%s".
lb[0]: %d Iwwerteneestëmmung fonnt fir "%s".
lb[1]: %d Iwwerteneestëmmungen fonnt fir "%s".

en: Full_screen
lb: Vollbild_schierm

en: Fullscreen
lb: Vollbildschierm

en: Functions
lb: Fonctiounen

en: Geany looks by default in the global installation path and in the configuration directory. The path entered here will be searched additionally for plugins. Leave blank to disable.
lb: Geany kontrolléiert standardméisseg den Installatiounsordner an den Konfiguratiounsordner. En Pad den hei aginn gëtt, gëtt zousätzlech bei der Sich no PlugIn berücksichtegt. D'Feld gëtt ignoréiert wann et eidel ass.

en: Geany needs to move your old configuration directory before starting.
lb: Geany muss ären aalen Configuratiounsordner virum Start beweegen.

en: Geany project files
lb: Geany Projetsfichieren

en: General
lb: Allgemeng

en: Generate global tags file (see documentation)
lb: Globalen Tag Fichier erstellen (Dokumentatioun beuechten)

en: Georgian
lb: Georgesch

en: Gives the focus automatically to widgets below the mouse cursor. Works for the main editor widget, the scribble, the toolbar search and goto line fields and the VTE.
lb: Fokusséiert automatesch déi Fënster ënnert dem Mauszeiger. Fonctionnéiert fir d'Haaptfënster, dem Notizbuch, dem Sich an Goen Feld an der Geschirleescht an fir den VTE.

en: Go to
lb: Goen

en: Go to End of Line
lb: Un den Enn vun der Zeil goen

en: Go to Line
lb: Bei d'Zeil goen

en: Go to Next Word Part
lb: Bei dat nächst Deelwuert goen

en: Go to Previous Word Part
lb: Bei dat Deelwuert vun virdrun goen

en: Go to Start of Line
lb: Un den Ufank vun der Zeil goen

en: Go to matching brace
lb: Bei déi passend Klamer goen

en: Grab Key
lb: Knäppchen drécken

en: Greek
lb: Griichesch

en: Greek characters
lb: Griichesch Buschtaawen

en: Group:
lb: Grupp:

en: H1 Headings
lb: H1 Iwwerschrëft

en: H2 Headings
lb: H2 Iwwerschrëft

en: H3 Headings
lb: H3 Iwwerschrëft

en: HTML (name)
lb: HTML (Numm)

en: HTML Characters
lb: HTML Zeechen

en: HTML characters
lb: HTML Zeechen

en: H_ide Sidebar
lb: Sa_itenleescht verstoppen

en: Header file:
lb: Header Fichier:

en: Hebrew
lb: Hebräesch

en: Hebrew Visual
lb: Hebräesch visuell

en: Help
lb: Hëllef

en: Here you can change keyboard shortcuts for various actions. Select one and press the Change button to enter a new shortcut, or double click on an action to edit the string representation of the shortcut directly.
lb: Hei kënnt dier d'Tastenkierzel vir verschidden Aktiounen änneren. Wielt eng eraus an dréckt op. Änneren fir den neien Kierzel anzeginn oder klickt zweemol op eng Aktioun fir den Kierzel direkt ze änneren.

en: Home
lb: Perséinlechen Ordner

en: How often to check for changes to document files on disk, in seconds. Zero disables checking.
lb: Wei oft kontrolléiert soll ginn op den Fichier op der Festplack changéiert huet. Null deaktivéiert d'Kontrolléieren.

en: ID Selectors
lb: ID

en: ISO 8859-1 characters
lb: ISO 8859-1 Buschtawen

en: I_nsert Comments
lb: Kommentar _afügen

en: In Se_lection
lb: An der Sé_lectioun

en: In Sessi_on
lb: An der Sët_zung

en: In_dent Type
lb: Type vun _Aréckung

en: Increase indent
lb: Méi arécken

en: Increase indent by one space
lb: Aréckung ëm een Ofstand vergréisseren

en: Increase indentation
lb: Méi arécken

en: Indentation
lb: Aréckung

en: Information
lb: Informatioun

en: Inheritance
lb: Veriewung

en: Initial version:
lb: Ufänglech Versiounsnummer

en: Initials of the developer name
lb: Initialen vum Numm vun Entwéckler

en: Initials:
lb: Initialen:

en: Insert
lb: Afügen

en: Insert Dat_e
lb: Datum afüg_en

en: Insert File _Header
lb: _Kappzeil afügen

en: Insert Mu_ltiline Comment
lb: En puer Zeilen laangen Ko_mmentar afügen

en: Insert Special HTML Characters
lb: Speziell HTML Zeechen afügen

en: Insert _BSD License Notice
lb: _BSD Lizenz Notiz afügen

en: Insert _ChangeLog Entry
lb: _Changelog Entrée androen

en: Insert _Function Description
lb: Beschreiwung vun der _Fonctioun afügen

en: Insert _GPL Notice
lb: _GPL Notiz afügen

en: Insert date
lb: Datum afügen

en: Inserts HTML character entities like '&amp;'.
lb: HTML Zeechen wei '&amp;' afügen

en: Instant Save
lb: Direkt späicheren

en: Integrated Development Environment
lb: Integréiert Entwécklungsumgebung

en: Interfaces
lb: Interface

en: Invalid directory for find in files.
lb: Ongültegen Ordner

en: Invert syntax highlighting colors
lb: Syntaxervirhiewung emdréinen

en: Invert the sense of matching, to select non-matching lines
lb: Changéiert d'Iwwerteneestëmmungen sou dass net ausgewielten Zeilen ausgewielt ginn

en: Japanese
lb: Japanesch

en: Jump to the entered line number
lb: Bei dei agetippten Zeilennummer goen

en: Keybindings
lb: Kierzel

en: Keyboard Shortcuts
lb: Tastatur Kierzel

en: Keyboard _Shortcuts
lb: _Kierzel

en: Keys
lb: Indicen

en: Korean
lb: Koreanesch

en: Labels
lb: Label

en: Left
lb: Lenks

en: License
lb: Lizenz

en: License text could not be found, please visit http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.txt to view it online.
lb: Den Lizenztext konnt net fonnt ginn, gitt w.e.g. op http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.txt fir den Text online ze liesen.

en: Line
lb: Zeil

en: Line _Breaking
lb: Zeilenem_broch

en: Line breaking column:
lb: Kolonn fir den automateschen Zeilenëmbroch

en: Line wrapping
lb: Visuellen Zeilenëmbroch

en: Lines:
lb: Zeilen:

en: Load files from the last session
lb: Fichieren aus der leschter Sëtzung lueden

en: Load virtual terminal support
lb: Ënnerstëtzung fir en virtuellen Terminal lueden

en: Loaded %s tags file '%s'.
lb: %s Tag Fichier '%s' gelueden.

en: Macros
lb: Makroen

en: Mail address:
lb: E-mail Adress:

en: Make custom target
lb: Make mat eegenem Ziel

en: Mark all matches in the current document
lb: All d'Iwwerteneestëmmungen am aktuellen Dokument markéieren

en: Marks spaces with dots and tabs with arrows
lb: Markéiert Ofstänn mat Punkten an Tabulatoren mat Feiler

en: Match braces
lb: Klameren déi iwwerteneestëmmen

en: Match from s_tart of word
lb: Wuert_ufank fannen

en: Match only a _whole word
lb: Nëmmen ganz _Wierder fannen

en: Mathematical characters
lb: Mathematesch Buschtaawen

en: Max. symbol name suggestions:
lb: Max. Unzuel un Virschléi fir Vervollstännegung vun Symboler:

en: Members
lb: Memberen

en: Message window:
lb: Noriichtenfënster:

en: Messages
lb: Messagen

en: Methods
lb: Methoden

en: Miscellaneous
lb: Verschiddenes

en: Miscellaneous characters
lb: Verschidden Buschtawen

en: Module
lb: Modul

en: Modules
lb: Moduler

en: Move cursor in snippet
lb: Mauszeiger am Codestéck beweegen

en: Move document first
lb: Dokument un den Ufank beweegen

en: Move document last
lb: Dokument un den Schluss beweegen

en: Move document left
lb: Dokument no lenks beweegen

en: Move document right
lb: Dokument no riets beweegen

en: Move it now?
lb: Elo Beweegen?

en: Name:
lb: Numm:

en: Navigate back a location
lb: Eng Positioun no vir goen

en: Navigate forward a location
lb: Eng Positioun no hannen goen

en: New
lb: Nei

en: New (with _Template)
lb: Nei (mat _Virlag)

en: New Project
lb: Neie Projet

en: New file "%s" opened.
lb: Neien Fichier "%s" opgemaach.

en: Newline strips trailing spaces
lb: Eng nei Zeil läscht d'Ofstänn um Enn vun der Zeil vun virdrun

en: Next Me_ssage
lb: Nächsten _Message

en: Next Message
lb: Nächsten Message

en: Next error
lb: Nächsten Feeler

en: No custom commands defined.
lb: Keng Benotzerdefinéiert Commanden definéiert.

en: No matches found for "%s".
lb: Keng Iwwerteneestëmmung fond fir "%s".

en: No matches found.
lb: Keng Iwwerteneestëmmungen fonnt.

en: No more build errors.
lb: Keng weider Feelermeldungen

en: No more message items.
lb: Keng weider Meldungen.

en: No plugins available.
lb: Keng PlugIns verfügbar

en: No text to find.
lb: Keen Text fir ze fannen.

en: None
lb: Ouni

en: Nordic
lb: Nordesch

en: Notebook tab
lb: Tab

en: Open
lb: Opmaachen

en: Open File
lb: Fichier opmaachen

en: Open Project
lb: Projet Opmaachen

en: Open Selected F_ile
lb: Ausgewielten F_ichier opmaachen

en: Open a color chooser dialog, to interactively pick colors from a palette
lb: Den Faarfwieler Dialog zum Auswielen vun enger Faarf aus enger Palette

en: Open an existing file
lb: En Fichier opmaachen

en: Open new documents from the command-line
lb: Nei Fichieren vun der Kommandozeil aus opmaachen

en: Open selected file
lb: Ausgewielten Fichier opmaachen

en: Opens at startup the files from the last session
lb: Mëscht beim Starten d'Fichieren vun der leschter Sëtzung op

en: Opens the file in read-only mode. If you choose more than one file to open, all files will be opened read-only.
lb: Mëscht den Fichier am schreifgeschützten Modus op. Wann méi wei een Fichier opgemaach gëtt, dann sinn se all Schreifgeschützt.

en: Options
lb: Optiounen

en: Other
lb: Anerer

en: Other options to pass to Grep
lb: Aner Optioune fir un grep weiderzeginn

en: Other:
lb: Anerer

en: Override Geany keybindings
lb: Tastenkierzel vun Geany iwwerschreiwen

en: Override that keybinding?
lb: Den Kierzel iwwerschreiwen?

en: Owner:
lb: Besëtzer:

en: Pack the toolbar to the main menu to save vertical space
lb: Setzt d'Geschirleescht direkt hannert den Haaptmenü fir vertikal Plaz ze spueren.

en: Package
lb: Pak

en: Page %d of %d
lb: Säit %d vun %d

en: Page Set_up
lb: Saitenastell_ungen

en: Parenthesis ( )
lb: Klameren ( )

en: Passing data and executing custom command: %s
lb: Donnéeën ginn weidergeleet an déi benotzerdefinéiert Commande '%s' gëtt ausgefouert.

en: Paste
lb: Afügen

en: Paste the contents of the clipboard
lb: Inhalt aus dem Zwëschenspäicher afügen

en: Path (and possibly additional arguments) to your favorite browser
lb: Pad (an aner argumenter) zu ärem Browser

en: Path to start in when opening project files
lb: Pad fir Projetsfichieren opzemaachen

en: Path to the command for printing files (use %f for the filename)
lb: Pad zur Commande fir Fichieren ze drécken (benotzt %f fir den Numm vum Fichier)

en: Placement of new file tabs:
lb: Positioun vun den Tabs vun neien Fichieren:

en: Please set a print command in the preferences dialog first.
lb: W.e.g. fir d'eischt eng Commande fir ze drécken an den Astellungen aginn.

en: Please set the filetype for the current file before using this function.
lb: Stellt w.e.g. den Fichierstyp fir den aktuellen Fichier an éier dier dës Fonctioun benotzt.

en: Plugin configuration directory could not be created.
lb: Den Configuratiounsordner vum PlugIn konnt nët erstallt ginn.

en: Pr_evious Message
lb: M_essage vun virdrun

en: Preference_s
lb: A_stellungen

en: Preferences
lb: Astellungen

en: Press the combination of the keys you want to use for "%s".
lb: Dréckt den Kierzel den dier fir "%s" wëllt benotzen.

en: Pressing tab/shift-tab indents/unindents instead of inserting a tab character
lb: Tabulator an Shift+Tabulator récken den Text eran oder eraus aplaz en Tabulator Zeechen anzefügen

en: Previous Message
lb: Viregen Message

en: Previous Translators
lb: Vireg Iwwersetzer

en: Previous error
lb: Viregen Feeler

en: Print
lb: Drécken

en: Print Geany's installation prefix
lb: Den Installatiounsordner vun Geany ausginn

en: Print document
lb: Dokument drécken

en: Print internal filetype names
lb: Weist déi ënnerstëtzen Fichierstypen un

en: Print line numbers
lb: Zeilennummer drécken

en: Print only the basename (without the path) of the printed file
lb: Nemmen den Basisnumm (ouni den Pad) vum gedréckten Fichier drécken

en: Print only the basename(without the path) of the printed file
lb: Nemmen den Basisnumm (ouni den Pad) vum gedréckten Fichier drécken

en: Print page header
lb: Kappzeil drécken

en: Print page numbers
lb: Säitenzuel drécken

en: Printing
lb: Drécken

en: Printing of %s failed (%s).
lb: Den Fichier %s konnt net gedréckt gin (%s)

en: Prints a vertical line in the editor window at the given cursor position (see below)
lb: Setzt eng vertikal Linn an d'Editorsfënster bei d'Positioun vum Curseur déi uginn gouf (kuckt ënnen)

en: Process could not be stopped (%s).
lb: Prozess konnt net gestoppt ginn (%s).

en: Process failed (%s)
lb: Prozess feelgeschloen (%s)

en: Project
lb: Projet

en: Project "%s" closed.
lb: Projet "%s" gouf zougemaach

en: Project "%s" created.
lb: Projet "%s" erstallt.

en: Project "%s" opened.
lb: Den Projet "%s" ass op.

en: Project "%s" saved.
lb: Den Projet "%s" gouf gespäichert.

en: Project Properties
lb: Eegenschaften vum Projet

en: Project base directory could not be created (%s).
lb: Den Projetsordner konnt net erstallt ginn (%s).

en: Project file "%s" could not be loaded.
lb: Projetsfichier "%s" konnt net gelueden gin.

en: Project file could not be written (%s).
lb: Projetsfichier konnt net geschriwwen ginn (%s).

en: Project files
lb: Fichieren vum Projet

en: Project files:
lb: Fichieren vum Projet:

en: Properties
lb: Eegenschaften

en: Punctuation characters
lb: Punktuatiounszeechen

en: Question
lb: Fro

en: Quit Geany
lb: Geany verloossen

en: R_eload As
lb: Nei _lueden als

en: R_ename
lb: Ëmb_enennen

en: Range:
lb: Beräich:

en: Re_place All
lb: A_lleguer ersetzen

en: Read _Only
lb: _Nëmmen liesen

en: Read:
lb: Liesen:

en: Recent _Files
lb: _Fir d'läscht opgemaach

en: Recent files list length:
lb: Unzuel vun den fir d'läscht opgematen Fichieren:

en: Redo
lb: Widderhuelen

en: Redo the last modification
lb: Läscht Ännerung widderhuelen

en: Refresh
lb: Nei lueden

en: Reload file
lb: Fichier nei lueden

en: Reload symbol list
lb: Lescht mat den Symboler nei lueden

en: Reload the current file from disk
lb: Den aktuellen Fichier nei lueden

en: Remove Error _Indicators
lb: Feelermarké_ierungen ewechmaachen

en: Remove _Markers
lb: _Markéierung ewechmaachen

en: Removes all messages from the status bar. The messages are still displayed in the status messages window.
lb: Läscht all d'Meldungen an der Statuszeil. D'Meldungen ginn nach ëmmer an der Fënster fir Statusmeldungen ugewisen.

en: Renders the font size of the document together with the current zoom level
lb: Berücksichtegt den Zoomlevel fir d'Schrëftgréisst am exportéierten Dokument

en: Replace
lb: Ersetzen

en: Replace & Fi_nd
lb: Ersetzen & Fa_nnen

en: Replace Tabs with S_paces
lb: Tabulatoren duerch Ofstänn e_rsetzen

en: Replace \\, \t, \n, \r and \uXXXX (Unicode characters) with the corresponding control characters
lb: Ersetzt \\, \t, \n, \r an \uXXXX (Unicode Zeechen) duerch déi entspriechend Zeechen

en: Replace all matches found in the currently selected text
lb: All Iwwerteneestëmmungen am momentan ausgewielten Text ersetzen

en: Replace spaces with tabs
lb: Ofstänn duerch Tabulatoren ersetzen

en: Replace special characters
lb: Speziell Buschtawen ersetzen

en: Replace tabs with space
lb: Tabs duerch Espacen ersetzen

en: Replace wit_h:
lb: Ersetzen duerc_h:

en: Replaces all tabs in document with spaces
lb: All Tabs am Dokument duerch Espacen ersetzen

en: Right
lb: Riets

en: Romanian
lb: Rumänesch

en: Run
lb: Ausféiren

en: Run or view the current file
lb: Aktuellen Fichier ausféieren oder betruechten

en: Run programs in VTE instead of opening a terminal emulation window. Please note, programs executed in VTE cannot be stopped
lb: Programmer an der VTE ausféieren aplaz eng nei Terminalfënster opzemaachen. Opgepasst: Programmer an déi an der VTE ausgefouert ginn, kënnen net gestoppt ginn.

en: SP
lb: Ofstand

en: Sa_ve All
lb: A_ll späicheren

en: Sa_ve all open files
lb: _All oppen Fichieren späicheren

en: Save
lb: Späicheren

en: Save Actions
lb: Aktiounen späicheren

en: Save All
lb: Alles späicheren

en: Save File
lb: Fichier späicheren

en: Save all
lb: Alles späicheren

en: Save all open files
lb: All oppen Fichieren späicheren

en: Save as
lb: Späicheren als

en: Save only current open _file
lb: Nëmmen momentan oppen _Fichieren späicheren

en: Save the current file
lb: Den aktuellen Fichier späicheren

en: Save the file and rename it
lb: Den Fichier späicheren an ëmbenennen

en: Scribble
lb: Notizen

en: Scroll down the view by one line
lb: Eng Zeil no ennen scrollen

en: Scroll on keystroke
lb: Bei Tastendrock scrollen

en: Scroll on output
lb: Bei enger Ausgab scrollen

en: Scroll to current line
lb: Bei dei aktuell Zeil scrollen

en: Scroll up the view by one line
lb: Eng Zeil no uewen scrollen

en: Scrollback lines:
lb: Zeilen zeréckscrollen

en: Search
lb: Sichen

en: Search _backwards
lb: _Hannerzeg sichen

en: Search completed with %d match. | Search completed with %d matches.
lb[0]: %d Iwwerteneestëmmung bei der Sich fonnt.
lb[1]: %d Iwwerteneestëmmungen bei der Sich fonnt.

en: Searching...
lb: Am gaang ze sichen...

en: Section
lb: Sectioun

en: Sections
lb: Sectiounen

en: See grep's manual page for more information
lb: Consultéiert d'grep Benotzerhandbuch fir weider Informatiounen

en: Select
lb: Auswielen

en: Select All
lb: Alles Auswielen

en: Select Directory
lb: Ordner auswielen

en: Select File
lb: Fichier wielen

en: Select Folder
lb: Ordner wielen

en: Select current word
lb: Aktuellt Wuert auswielen

en: Send to Custom Command 1
lb: Un d'Benotzerdefinéiert Commande 1 schécken

en: Send to Custom Command 2
lb: Un d'Benotzerdefinéiert Commande 2 schécken

en: Send to Custom Command 3
lb: Un d'Benotzerdefinéiert Commande 3 schécken

en: Set Custom Commands
lb: Benotzerdefinéiert Commanden setzen

en: Set File_type
lb: Den _Typ vun Fichier definéiren

en: Set Line E_ndings
lb: Zeilen_enn festleeën

en: Set _Encoding
lb: Z_eechencodéierung setzen

en: Set encoding:
lb: Zeechencodéierung setzen:

en: Set filetype:
lb: Den Typ vun Fichier definéiren

en: Set path from document
lb: Den Pad vum Dokument aus astellen

en: Set the information to be used in templates. See the documentation for details.
lb: D'Informatiounen astellen déi an den Virlagen soll benotzt ginn. Kuckt an d'Dokumentatioun fir méi Detailer.

en: Sets the color of the long line marker
lb: Stellt d'Faarf vun der Ëmbrochhëllef fir laang Zeilen an

en: Sets the default encoding for newly created files
lb: Stellt dei standard Zeechencodéierung fir nei Fichieren an

en: Sets the editor font
lb: Stellt d'Schrëft vum Editor an

en: Sets the font for the message window
lb: D'Schrëft fir d'Noriichtenfënster astellen.

en: Sets the font for the symbol list
lb: Stellt d'Schrëft fir d'Symbollescht an

en: Sets the font for the terminal widget
lb: D'Schrëft fir den Terminal astellen

en: Sets the foreground color of the text in the terminal widget
lb: Virdergrondfaarf vum Text am Terminal astellen

en: Sets the path to the shell which should be started inside the terminal emulation
lb: Den Pad vun der Shell astellen déi innerhalb der Terminal emulatioun gestart soll ginn

en: Setting %s indentation mode for %s.
lb: Stellt den Aréckungsmodus %s fir %s an.

en: Settings
lb: Astellungen

en: Shortcut
lb: Ofkierzung

en: Show Color Chooser
lb: Faarwe Auswieler uweisen

en: Show Indentation _Guides
lb: _Aréckungshëllef uweisen

en: Show Line _Endings
lb: Zeilen_enn uweisen

en: Show Message _Window
lb: Noriichtenfënster u_weisen

en: Show S_ymbol List
lb: Lescht mat den S_ymboler uweisen

en: Show Side_bar
lb: Säitenleescht u_weisen

en: Show White S_pace
lb: Espacen u_weisen

en: Show _Document List
lb: Lescht mat den _Dokumenter uweisen

en: Show _Hidden Files
lb: Verstoppten Fic_hieren uweisen

en: Show _Line Numbers
lb: Zei_lennummer uweisen

en: Show _Markers Margin
lb: _Markéierungsrand uweisen

en: Show _Toolbar
lb: _Geschirleescht uweisen

en: Show _hidden files
lb: _Verstoppten Fichieren uweisen

en: Show calltip
lb: Calltip uweisen

en: Show close buttons
lb: Knäppchen fir zouzemaachen uweisen

en: Show documents list
lb: Lëscht mat den Fichieren uweisen

en: Show editor tabs
lb: Tabs vum Editor uweisen

en: Show hidden files
lb: Verstoppten Fichieren uweisen

en: Show indentation guides
lb: Hëllef fir d'Aréckung uweisen

en: Show line endings
lb: Zeilenenn uweisen

en: Show line numbers
lb: Zeilennummer uweisen

en: Show markers margin
lb: Markéierungsrand uweisen

en: Show status bar
lb: Statusleescht uweisen

en: Show symbol list
lb: Lëscht mat den Symboler uweisen

en: Show the preferences dialog
lb: Den Dialog mat den Astellungen uweisen

en: Show version and exit
lb: Versioun uweisen an nees erausgoen

en: Show white space
lb: Espacen uweisen

en: Shows a confirmation dialog on exit
lb: En Dialog uweisen fir d'Erausgoen ze bestätegen

en: Shows a small cross button in the file tabs to easily close files when clicking on it (requires restart of Geany)
lb: Weist en klengt Kräiz an den Tabs vun den Fichieren un fir se einfach duerch klicken op d'Kräiz zouzemaachen.

en: Shows or hides the Line Number margin
lb: Weist oder verstoppt den Rand mat den Zeilennummeren

en: Shows or hides the small margin right of the line numbers, which is used to mark lines
lb: Weist oder verstoppt den klengen Rand riets vun den Zeilennummeren, den benotzt gëtt fir d'Markéierungen unzeweisen

en: Shows small dotted lines to help you to use the right indentation
lb: Weist eng getëppelt Linn un fir d'Aréckung ze erliichteren

en: Shows the line ending character
lb: Zeechen fir Zeilenenn uweisen

en: Sidebar:
lb: Saitenleescht:

en: Single quotes ' '
lb: Einfach Gänseféisercher ' '

en: Snippet completion
lb: Code Vervollstännegung

en: Some of the many contributors (for a more detailed list, see the file %s):
lb: E puer Kollaborateuren (fir eng méi detailléiert Lescht, kuckt an den Fichier %s):

en: Sort by _Appearance
lb: No _Optrieden sënneren

en: Sort by _Name
lb: No _Numm sënneren

en: Source file:
lb: Quellcode Fichier:

en: South European
lb: Südeuropäesch

en: Spaces
lb: Espacen

en: Special Characters
lb: Speziell Buschtawen

en: Specifies the history in lines, which you can scroll back in the terminal widget
lb: Gëtt d'Unzuel un Zeilen un dei een am Terminal kann zeréckscrollen

en: Specifies the number of files which are stored in the Recent files list
lb: Setzt d'Unzuel un Fichieren déi an der Lescht vun den fir d'läscht opgematen Fichieren ugewisen ginn.

en: Specify a format for the date and time stamp which is added to the page header on each page. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
lb: Gidd en Datumsformat an, den fir d'Kappzeil benotzt gëtt. Dobäi kënnen all déi Specificateuren benotzt ginn déi och an der ANSI C Fonctioun 'strftime' benotzt kënnen ginn.

en: Specify a format for the {datetime} wildcard. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
lb: Gidd den Datumsformat fir den Specificateur {datetime} an. Dobäi kënnen all déi Specificateuren benotzt ginn déi och an der ANSI C Fonctioun 'strftime' benotzt kënnen ginn.

en: Specify a format for the {date} wildcard. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
lb: Gidd den Datumsformat fir den Specificateur {date} an. Dobäi kënnen all déi Specificateuren benotzt ginn déi och an der ANSI C Fonctioun 'strftime' benotzt kënnen ginn.

en: Specify a format for the {year} wildcard. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
lb: Gidd den Datumsformat fir den Specificateur {year} an. Dobäi kënnen all déi Specificateuren benotzt ginn déi och an der ANSI C Fonctioun 'strftime' benotzt kënnen ginn.

en: Split Window
lb: Fënster opdeelen

en: Splits the editor view into two windows.
lb: Spléckt d'Editorsfënster an zwou Fënsteren op.

en: Square brackets [ ]
lb: Eckeg Klameren [ ]

en: Startup
lb: Ufänken

en: Startup path:
lb: Startpad:

en: Status messages
lb: Status Messagen

en: Stop scrolling at last line
lb: Um Enn vum Dokument net méi weiderscrollen

en: Store project file inside the project base directory
lb: Projetsfichier am Projetsbasisordner erstellen

en: Strip trailing spaces and tabs
lb: Läscht Ofstänn an Tabulatoren um Zeilenenn

en: Structs
lb: Strukturen

en: Structures
lb: Strukturen

en: Subsection
lb: Ënner-sectioun

en: Subsubsection
lb: Ënner-ënner-sectioun

en: Suppress snippet completion
lb: Keng Vervollstännegung vun Code

en: Suppress status messages in the status bar
lb: Keng Statusmeldungen an der Statuszeil uweisen

en: Switch to Compiler
lb: Zum Compiler wiesselen

en: Switch to Document
lb: Zum Dokument wiesselen

en: Switch to Editor
lb: Zum Editor wiesselen

en: Switch to Scribble
lb: An den Notizblock wiesselen

en: Switch to Search Bar
lb: An d'Sichfënster wiesselen

en: Switch to Sidebar
lb: An d'Saitenleescht wiesselen

en: Switch to VTE
lb: An den VTE wiesselen

en: Switch to last used document
lb: Zum läscht benotzten Dokument wiesselen

en: Switch to left document
lb: Zum lenken Dokument wiesselen

en: Switch to right document
lb: Zum rietsen Dokument wiesselen

en: Switch to status message list at new message
lb: Bei neien Meldungen an d'Fënster vun den Statusmeldungen wiesselen

en: Switch to the status message tab (in the notebook window at the bottom) if a new status message arrives
lb: Wiesselt automatesch an den Tab mat den Statusmeldungen am Infoberäich, wann eng nei Statusmeldung do ass.

en: Symbol list:
lb: Lëscht mat den Symboler

en: Symbols
lb: Symboler

en: TAB
lb: Tabulator

en: T_abs and Spaces
lb: T_abs an Espacen

en: T_oggle Case of Selection
lb: Gr_ouss an Klengschreiwen an der Auswiel vertauschen

en: Tabs and Spaces
lb: Tabs an Espacen

en: Targets
lb: Zieler

en: Technical characters
lb: Technesch Buschtaawen

en: Templates
lb: Virlagen

en: The Geany developer team
lb: Geany Entwéckler Equipe

en: The background color of characters after the given cursor position (see below) changed to the color set below, (this is recommended if you use proportional fonts)
lb: D'Hannergrondfaarf vun den Zeechen, déi hannert der Curseurspositioun stin dei festgeluegt gouf (kuckt ënnen), gëtt an dei Faarf geännert déi uginn gouf. (praktesch fir proportional Schrëften.

en: The combination '%s' is already used for "%s".
lb: Den Kierzel '%s' gëtt schonns fir "%s" benotzt.

en: The command to execute when using "Open with". You can use %f and %d wildcards.
    %f will be replaced with the filename including full path
    %d will be replaced with the path name of the selected file without the filename
lb: Commande dei ausgefouert soll ginn bei "Opmaachen mat". Dier kënnt d'Spécificateuren %f an %d benotzen.
    %f gëtt duerch den Fichiersnumm mam vollstännegen Pad ersat
    %d gëtt duerch den Pad vum ausgewielten Fichier ouni den Fichiersnumm ersaat

en: The executed custom command exited with an unsuccessful exit code.
lb: Déi benotzerdefinéiert Commande huet mat engem Feeler opgehaalen.

en: The executed custom command returned an error. Your selection was not changed. Error message: %s
lb: Dei ausgefouert benotzerdefinéiert Commande huet eng Feelermeldung erëmginn D'Auswiel gouf net geännert. Feelermeldung: %s

en: The file "%s" could not be opened properly and has been truncated. This can occur if the file contains a NULL byte. Be aware that saving it can cause data loss.
    The file was set to read-only.
lb: Den Fichier "%s" konnt net richteg opgemaach ginn an ass ofgeschnidden ginn. Dëst kann virkommen wann den Fichier en NULL Byte enthält. Wann dier den Fichier elo späichert, kinnt dier Donnéeën verléieren. Den Fichier gouf als schreifgeschützt agestallt.

en: The file "%s" does not look like a text file or the file encoding is not supported.
lb: Den Fichier "%s" ass keen Text Fichier oder d'Zeechencodéierung gëtt net ënnerstetzt

en: The file "%s" is not valid %s.
lb: Den Fichier "%s" as keen gültegen %s.

en: The file "%s" will be printed with the following command:
    
    %s
lb: Den Fichier "%s" gëtt mat den folgenden Commanden gedréckt:
    
    %s

en: The file '%s' already exists. Do you want to overwrite it?
lb: Den Fichier '%s' gëtt et schonns. Wëllt dier en iwwerschreiwen?

en: The file '%s' is not saved.
lb: Den Fichier '%s' ass net gespäichert.

en: The following keyboard shortcuts are configurable:
lb: Déi folgend Kierzel kënnen agestallt ginn:

en: The long line marker is a thin vertical line in the editor, it helps to mark long lines, or as a hint to break the line. Set this value to a value greater than 0 to specify the column where it should appear.
lb: D'Embrochhëllef fir laang Zeilen ass eng denn vertikal Linn an der Editorsfënster. Se hëlleft dobäi laang Zeilen ze markéieren an dobäi op en eventuellen Zeilenembroch hinzeweisen. Wäerter méi grouss wei 0 ginn Kolonn un an där d'Linn soll ugewisen ginn.

en: The name of the developer
lb: Den Numm vum Entwéckler

en: The path "%s" does not exist.
lb: Den Pad "%s" existéiert net.

en: The plugin "%s" is not binary compatible with this release of Geany - please recompile it.
lb: Den PlugIn "%s" ass net compatibel mat dëser Versioun vun Geany - dier musst en nei compiléieren.

en: The specified project name is too long (max. %d characters).
lb: Den Numm fir den Projet ass ze laang (max. %d Buschtawen)

en: The specified project name is too short.
lb: Den Numm fir den Projet ass ze kuerz

en: The width in chars of a single indent
lb: Breet an Buschtawen vun enger eenzelnen Aréckung

en: This is Geany %s.
lb: Dëst as Geany '%s'.

en: This option disables the keybinding to popup the menu bar (default is F10). Disabling it can be useful if you use, for example, Midnight Commander within the VTE.
lb: Dës Optioun deaktivéiert den Kierzel fir d'Menüsleescht unzeweisen (standardméisseg F10). Deaktivéierung kann nëtzlech sinn, wann dier z.B. den Midnight Commander an der VTE benotzt.

en: This plugin provides different actions related to saving of files.
lb: Dësen PlugIn erméiglecht verschidden Actiounen déi mam späicheren vun Fichieren verbonnen sinn.

en: Toggle All Additional Widgets
lb: Zousätzlech Infofënstern an/ausblennen

en: Toggle All _Additional Widgets
lb: _Zousätzlech Infofënsteren aus- oder ablennen

en: Toggle Line breaking
lb: Automateschen Zeilenembroch emschalten

en: Toggle Line wrapping
lb: Visuellen Zeilenembroch emschalten

en: Toggle Messages Window
lb: Noriichtenfënster verstoppen

en: Toggle Sidebar
lb: Saitenleescht un an ausschalten

en: Toggle current fold
lb: Aktuell Fal emdréinen

en: Toggle line commentation
lb: Kommentéierung ëmdréinen

en: Toggle marker
lb: Markéierung setzen

en: Toggle plugin status
lb: PlugIn un an ausschalten

en: Toggle the documents list on and off
lb: Lescht mat den Dokumenter un an ausschalten

en: Toggle the symbol list on and off
lb: Lescht mat den Symboler un an ausschalten

en: Too many items selected!
lb: Zevill Elementer ausgewielt!

en: Toolbar
lb: Geschirleescht

en: Tools
lb: Geschir

en: Top
lb: Uewen

en: Translators
lb: Iwwersetzer

en: Try to resave the file?
lb: Probéieren den Fichier nach eng kéier ze späicheren?

en: Turkish
lb: Türkesch

en: Type Selectors
lb: Typ

en: Type a defined short character sequence and complete it to a more complex string using a single keypress
lb: Duerch drécken vun enger Tast en kuerzt Stéck Code zu engem méi komplexen Text erweideren

en: Type constructors
lb: Konstruktor Typ

en: Type here what you want, use it as a notice/scratch board
lb: Hei kënnt dier aginn wat dier wëllt, benotzt et wei en Notizbuch

en: Type:
lb: Typ:

en: Typedefs / Enums
lb: Typdefinitiounen / Enumeratiounen

en: Types
lb: Typen

en: U_ncomment Line(s)
lb: Zeil(en) auskomme_ntéiren

en: Uncomment line(s)
lb: Zeil(en) auskommentéiren

en: Undo
lb: Réckgängeg

en: Undo the last modification
lb: Läscht Ännerung réckgängeg maachen

en: Unfold all
lb: Erausklappen

en: Unknown filetype extension for "%s".
lb: Onbekannten Fichierstyp Endung fir "%s".

en: Up
lb: Erop

en: Use _escape sequences
lb: _Escape Sequenzen benotzen

en: Use an external command for printing
lb: Eng extern Commande fir ze drécken benotzen

en: Use current word under the cursor when opening the Find, Find in Files or Replace dialog and there is no selection
lb: Benotzt dat Wuert ënnert dem Curseur beim Sichen an Ersetzen

en: Use indicators to show compile errors
lb: Markéierungen benotzen fir Feeler beim compiléieren unzeweisen

en: Use native GTK printing
lb: GTK-Dréckënnerstëtzung benotzen

en: Use one tab per indent
lb: Een Tab pro Aréckung benotzen

en: Use project-based session files
lb: Sëtzung am Projet späichern an erëm opmaachen

en: Use spaces if the total indent is less than the tab width, otherwise use both
lb: Ofstänn benotzen wann déi ganz Aréckung méi kleng ass wei d'Breet vun engem Tabulator, soss déi zwee benotzen

en: Use spaces when inserting indentation
lb: Espacen benotzen fir anzerécken.

en: Use the basename of the printed file
lb: Den Basisnumm vum gedréckten Fichier benotzen.

en: Use the current file's directory for Find in Files
lb: Den Ordner vum aktuellen Fichier benotzen fir 'An den Fichieren fannen'

en: Use the current word under the cursor for Find dialogs
lb: Dat Wuert ennert dem Curseur sichen

en: Variables
lb: Variabelen

en: Version number, which a new file initially has
lb: Ufänglech Versiounsnummer vun engem neien Fichier

en: Vietnamese
lb: Vietnamesesch

en: View
lb: Usicht

en: Warning
lb: Warnung

en: Western
lb: Westlech

en: When "smart" home is enabled, the HOME key will move the caret to the first non-blank character of the line, unless it is already there, it moves to the very beginning of the line. When this feature is disabled, the HOME key always moves the caret to the start of the current line, regardless of its current position.
lb: Wann déi intelligent Pos1-Tast (Home) aktivéiert ass, spréngt en Curseur beim Tastendrock bei dat éischt Zeechen vun der Zeil. Wann en schonns do ass, spréngt en zum Ufank vun der Zeil. Wann dës Optioun net aktivéiert ass, spréngt den Curseur ëmmer un den Ufank vun der Zeil ouni op déi aktuell Positioun Récksiicht ze huelen.

en: When enabled, a project file is stored by default inside the project base directory when creating new projects instead of one directory above the base directory. You can still change the path of the project file in the New Project dialog.
lb: Wann aktivéiert, dann gëtt en Projetsfichier standardméisseg am Projetsbasisordner gespäichert wann en neien Projet erstallt gëtt aplaz am Ordner iwwert dem Basisordner. Dier kënnt den Pad vum Projetsfichier nach ëmmer am 'Neie Projet' Dialog änneren.

en: Whether the virtual terminal emulation (VTE) should be loaded at startup, disable it if you do not need it
lb: Ob den virtuellen Terminal (VTE) beim Start gelueden soll ginn, dier kënnt en deaktivéieren wann dier en net braucht

en: Whether to beep if an error occurred or when the compilation process has finished
lb: Ob en Pieptoun ausginn gëtt wann en Feeler optrëtt oder wann den Compiléierviergang eriwwer ass

en: Whether to blink the cursor
lb: Ob den Curseur blénken soll

en: Whether to detect the indentation type from file contents when a file is opened
lb: Ob den Aréckungstyp mat Hëllef vum Inhalt vum Fichier beim opmaachen vum Fichier soll erausfonnt ginn

en: Whether to scroll to the bottom if a key was pressed
lb: Ob bei engem Tastendrock bis zum Schluss gescrollt soll ginn

en: Whether to scroll to the bottom when output is generated
lb: Leet fest ob d'Fënster bei enger Ausgab gescrollt soll gin.

en: Whether to show the status bar at the bottom of the main window
lb: Ob d'Statusleescht ennen an der Haaptfënster soll ugewisen ginn

en: Whether to stop scrolling one page past the last line of a document
lb: Ob um Enn vum Dokument nach eng Säit laang weidergescrollt kann ginn

en: Whether to store a project's session files and open them when re-opening the project
lb: Späichert déi oppen Fichieren (aktuell Sëtzung) zesummen mam Projet an mëscht déi Fichieren och erëm op wann den Projet opgemaach gëtt.

en: Whether to use indicators (a squiggly underline) to highlight the lines where the compiler found a warning or an error
lb: Ob Markéierungen (gewellten Stricher) sollen benotzt ginn fir Zeilen ze zeechnen an deenen den Compiler Feeler oder Warnungen fonnt huet

en: Without encoding
lb: Ouni Zeechencodéierung

en: Word Count
lb: Wierder zielen

en: Words:
lb: Wierder:

en: Wrap search and find again?
lb: D'Sich um Ufank resp. Enn vum Dokument weiderféieren?

en: Wrap the line at the window border and continue it on the next line. Note: line wrapping has a high performance cost for large documents so should be disabled on slow machines.
lb: Mëscht bei laangen Zeilen en Ëmbroch um Bord vun der Fënster an setzt se an der nächster Zeil fort. Opgepasst: Bei groussen Dokumenter erfuerdert den Zeilenëmbroch vill Rechenleeschtung an sollt dowéinst op méi luesen Maschinnen deaktivéiert ginn.

en: Write:
lb: Schreiwen:

en: Year:
lb: Joer:

en: You can send the current selection to any of these commands and the output of the command replaces the current selection.
lb: Dier kënnt déi aktuell Auswiel un all dës Commanden schécken. Déi aktuell Auswiel gëtt dann duerch d'Ausgab vum Programm ersat.

en: You have specified an invalid project filename.
lb: Dier hutt en schlechten Numm fir den Projetsfichier uginn.

en: Your configuration directory has been successfully moved from "%s" to "%s".
lb: Ären Configuratiounsordner as vun "%s" no "%s" beweegt ginn.

en: Your old configuration directory "%s" could not be moved to "%s" (%s). Please move manually the directory to the new location.
lb: Ären aalen Configuratiounsordner "%s" konnt nët no "%s" beweegt ginn (%s). Beweegt den Ordner w.e.g. manuell.

en: Zoom In
lb: Eran zoomen

en: Zoom Out
lb: Eraus zoomen

en: Zoom in the text
lb: An den Text eranzoomen

en: Zoom out the text
lb: Aus dem Text erauszoomen

en: [FILES...]
lb: [FICHIEREN...]

en: _Auto-indentation
lb: _Automatesch arécken

en: _Build
lb: _Erstellen

en: _Close
lb: _Zoumaachen

en: _Collapse All
lb: Alles eran_klappen

en: _Color Chooser
lb: _Faarwe auswielen

en: _Comment Line(s)
lb: Zeil(en) _kommentéiren

en: _Compile
lb: _Compiléiren

en: _Decrease Indent
lb: M_anner arécken

en: _Directory to save backup files in:
lb: Or_dner wou Sécherheetskopien sollen gespäichert ginn:

en: _Directory:
lb: Or_dner:

en: _Document
lb: _Dokument

en: _Don't save
lb: _Net späicheren

en: _East European
lb: Ost_europäesch

en: _Edit
lb: B_eaarbeschten

en: _Enable
lb: Aschalt_en

en: _Expand All
lb: Alles _erausklappen

en: _Export
lb: _Exportéiren

en: _File
lb: _Fichier

en: _Filetype to use for newly opened files:
lb: Den _Fichierstyp den fir nei Fichieren soll benotzt ginn

en: _Find All
lb: Alles _fannen

en: _Fold All
lb: Alles Zesumme_klappen

en: _Format
lb: _Formateiren

en: _Help
lb: _Hëllef

en: _Hide Message Window
lb: Noriic_htenfënster verstoppen

en: _In Document
lb: Am _Dokument

en: _Increase Indent
lb: Mé_i arécken

en: _Insert
lb: _Afügen

en: _Insert "include <...>"
lb:  "include <...>"  _afügen

en: _Invert search results
lb: S_ichmuster emdreinen.

en: _Line Wrapping
lb: Opteschen Zei_lenëmbroch

en: _Make All
lb: _Make all

en: _Mark
lb: _Markéieren

en: _Markup Languages
lb: _Markup Sproochen

en: _Middle Eastern
lb: _Mëttleren Osten

en: _More Options
lb: _Méi Optiounen

en: _Next
lb: _Nächsten

en: _Next Error
lb: _Nächsten Feeler

en: _Override
lb: I_wwerschreiwen

en: _Plugin Manager
lb: _PlugIn Manager

en: _Previous
lb: V_ireg

en: _Previous Error
lb: _Viregen Feeler

en: _Print status message if files have been automatically saved
lb: _Statusmeldung ausginn wann Fichieren automatesch gespäichert goufen

en: _Programming Languages
lb: _Programméiersproochen

en: _Project
lb: _Projet

en: _Recent Projects
lb: Fi_r d'läscht opgematen Projeten

en: _Recurse in subfolders
lb: _An den Ënnerordneren

en: _Reload
lb: _Nei lueden

en: _Reload Configuration
lb: _Configuratioun nei lueden

en: _Replace
lb: E_rsetzen

en: _Restart Terminal
lb: Terminal nei sta_rten

en: _SE & SW Asian
lb: _Südost & Südwest Asien

en: _Scripting Languages
lb: _Skriptsproochen

en: _Search
lb: _Sichen

en: _Search for:
lb: _Sichen:

en: _Send Selection to
lb: Au_swiel verschécken un

en: _Send Selection to Terminal
lb: Au_swiel un den Terminal schecken

en: _Set Custom Date Format
lb: Benotzerdefinéierten Format fir den Datum _setzen

en: _Set Path From Document
lb: Den Pad vum Dokument au_s definéieren.

en: _Spaces
lb: _Espacen

en: _Split Window
lb: Fën_ster opdeelen

en: _Strip Trailing Spaces
lb: Of_stänn um Zeilenenn läschen

en: _Toggle Line Commentation
lb: Kommen_téierung ëmdréinen

en: _Tools
lb: _Geschir

en: _Unfold All
lb: Alles Era_usklappen

en: _Unsplit
lb: Opspléck_ung réckgängeg maachen

en: _Use Custom Date Format
lb: Benotzerdefinéierten Format fir den Dat_um benotzen

en: _Use current zoom level
lb: Den akt_uellen Zoom Level benotzen.

en: _Use regular expressions
lb: Reg_ulär Ausdréck benotzen

en: _View
lb: _Usicht

en: _Website
lb: _Websäit

en: _West European
lb: _Westeuropäesch

en: _Word Count
lb: _Wierder zielen

en: _Write Unicode BOM
lb: Unicode BOM schrei_wen

en: developer
lb: Entwéckler

en: invisible
lb: onsiichtbar

en: maintainer
lb: Haaptentwéckler

en: projects
lb: Projeten

en: seconds
lb: sekonnen

en: selection
lb: Sélectioun

en: translation maintainer
lb: Iwwersetzungskoordinator

en: unknown
lb: onbekannt

en: untitled
lb: ouni Titel

en: whole document
lb: ganzt Dokument
