texinfo 5.1.90 - en to id translation catalogue (384 entries)

en: 	Try `%s --help' for a complete list of options.
id: 	Coba `%s --help' untuk sebuah daftar lengkap dari opsi.

en:    Source files groveled to make this file include:
id:    Berkas sumber groveled untuk membuat berkas ini dimasukan:

en:   The defaults for the @if... conditionals depend on the output format:
      if generating Docbook, --ifdocbook is on and the others are off;
      if generating HTML, --ifhtml is on and the others are off;
      if generating Info, --ifinfo is on and the others are off;
      if generating plain text, --ifplaintext is on and the others are off;
      if generating XML, --ifxml is on and the others are off.
id:   Baku untuk kondisional @if... tergantung dari format keluaran:
      jika menghasilkan HTML, --ifhtml adalah on dan yang lain adalah off;
      jika menghasilkan Info, --ifinfo adalah on dan yang lain adalah off;
      jika menghasilkan plain text, --ifplaintext adalah on dan yang lain adalah off;
      jika menghasilkan XML, --ifxml adalah on dan yang lain adalah off.

en:  --entry=TEXT        insert TEXT as an Info directory entry,
                          overriding any corresponding entry from DIR-FILE.
                          TEXT is written as an Info menu item line followed
                           by zero or more extra lines starting with whitespace.
                          If you specify more than one entry, all are added.
                          If you don't specify any entries, they are determined
                           from information in the Info file itself.
id:  --entry=TEXT        masukan TEKS sebagai sebuah masukan direktori Info.
                         TEKS ditulis sebagai sebuah item menu Info baris
                         diikuti dengan nol atau lebih baris dimulai dengan spasi.
                         Jika anda menspesifikasikan lebih dari satu masukan, semua akan ditambahkan.
                         Jika anda tidka menspesifikasikan masukan apapun, mereka ditentukan
                         dari informasi dalam berkas Info itu sendiri.
                         Ketika menghapus, TEKS menspesifikasikan masukan untuk menghapus.
                         TEKS hanya dihapus sebagai resort terakhir, jika
                         masukan ditentukan dari berkas Info tidak ada,
                         dan nama dasar dari berkas Info tidak ditemukan juga.

en:  --help              display this help and exit.
     --info-dir=DIR      same as --dir-file=DIR/dir.
     --info-file=FILE    specify Info file to install in the directory;
                          equivalent to using the INFO-FILE argument.
     --item=TEXT         same as --entry=TEXT.
     --keep-old          do not replace entries, or remove empty sections.
id:  --help              tampilkan pesan bantuan ini dan keluar.
     --info-dir=DIR      sama seperti --dir-file=DIR/dir.
     --info-file=BERKAS  spesifikasikan berkas Info untuk dipasang dalam direktori;
                         sama dengan menggunakan argumen BERKAS-INFO.
     --item=TEKS         sama seperti --entry=TEKS.
     --keep-old          jangan ganti masukan, atau hapus daerah kosong.

en:  --maxwidth, --max-width=COL  wrap description at column COL.
     --menuentry=TEXT    same as --name=TEXT.
     --name=TEXT         the name of the entry is TEXT; used with --description
                          to become synonymous with the --entry option.
     --no-indent         do not format new entries in the DIR file.
     --quiet             suppress warnings.
id:  --help              tampilkan pesan bantuan ini dan keluar.
     --menuentry=TEKS    sama seperti --name=TEKS.
     --name=TEKS         nama dari masukan adalah TEKS; gunakan dengan --description
                         untuk menjadi sinonim dengan opsi --entry.
     --no-indent         jangan format masukan baru dalam berkas DIR.
     --quiet             tekan peringatan.

en:  --silent            suppress warnings.
     --test              suppress updating of DIR-FILE.
     --version           display version information and exit.
id:  --silent            tekan peringatan.
     --test              tekang pengupdatan dari BERKAS-DIR.
     --version           tampilkan informasi versi dan keluar.

en:  backward
id:  kebelakang

en:  case-sensitively
id:  tidak membedakan besar huruf

en: "%s" is invalid
id: "%s" tidak valid

en: "%s", line %u:
id: "%s", naris %u:

en: %c%s expects `i' or `j' as argument, not `%s'
id: %c%s diduga `i' atau `j' sebagai sebuah argumen, bukan `%s'

en: %c%s is obsolete.
id: %c%s sudah ditinggalkan

en: %c%s is obsolete; %s
id: %c%s sudah ditinggalkan %s

en: %c%s requires a name
id: %c%s membutuhkan sebuah nama

en: %d completion:
     | %d completions:
id[0]: %d komplesi:
id[1]: %d komplesi:

en: %s for %s
id: %s untuk %s

en: %s is not a valid language code
id: %s bukan sebuah kode bahasa ISO 639 yang valid

en: %s is not a valid region code
id: %s bukan sebuah kode bahasa ISO 639 yang valid

en: %s reference to nonexistent `%s'
id: titik `%s' tidak tereferensi `%s'

en: %s requires an argument: the formatter for %citem
id: %s membutuhkan sebuah argumen: peformat untuk %c item

en: %s: --footnote-style arg must be `separate' or `end', not `%s'.
id: %s: --footnote-style arg harus berupa `separate' atau `end', bukan `%s'.

en: %s: --paragraph-indent arg must be numeric/`none'/`asis', not `%s'.
id: %s: --paragraph-indent arg harus berupa numerik/`none'/`asis', bukan `%s'.

en: %s: Specify the Info file only once.
id: %s: Spesifikasikan berkas Info hanya sekali.

en: %s: already have dir file: %s
id: %s: telah memiliki berkas dir: %s

en: %s: could not open %s for writing: %s
id: %s: tidak dapat membuka %s --css-file: %s

en: %s: could not read (%s) and could not create (%s)
id: %s: tidak dapat membaca (%s) dan tidak dapat membuat (%s)

en: %s: empty file
id: %s: berkas kosong

en: %s: error on closing internal links file %s: %s
id: %s: mengabaikan keluaran link internal kedua `%s'. %s

en: %s: invalid option -- '%c'
id: %s: opsi tidak valid -- '%c'

en: %s: missing file argument.
id: %s: hilang argumen berkas.

en: %s: option requires an argument -- '%c'
id: %s: opsi membutuhkan sebuah argumen -- '%c'

en: %s: unknown variable %s
id: aksi `%s' tidak dikenal %s

en: %s: unknown variable %s
id: aksi `%s' tidak dikenal %s

en: ---------- Footnotes ----------
id: ---------- Catatan kaki ----------

en: -----Info: (), lines ----,
id: -----Info: (), baris ---,

en: --css-include ended in comment
id: --css-file berakhir dalam komentar

en: 1...9       Pick the first...ninth item in this node's menu.
id: 1...9       Pilih pertama...kesembilan item dalam titik menu ini.

en: @%s `%s' previously defined
id: @%s makro `%s' telah didefinisikan sebelumnya

en: @%s arg must be `on', `off' or `odd', not `%s'
id: @%s arg harus berupa numerik, bukan `%s'.

en: @%s arg must be `separate' or `end', not `%s'
id: @%s: --footnote-style arg harus berupa `separate' atau `end', bukan `%s'.

en: @%s arg must be `top' or `bottom', not `%s'
id: @%s arg harus berupa numerik, bukan `%s'

en: @%s expected braces
id: @%s diduga kurung

en: @%s in empty multitable
id: @%s: berkas kosong

en: @%s is not meaningful outside `@float' environment
id: @%s tidak berarti diluar lingkungan `@float'

en: @%s missing argument
id: %s: hilang argumen berkas.

en: @%s missing first argument
id: @%s: hilang argumen berkas.

en: @%s node name should not contain `%s'
id: @%s masukan indeks yang berisi `%s'.

en: @%s not allowed inside `@%s' block
id: @%s tidak berarti didalam blok `@%s'

en: @%s not meaningful inside `@%s' block
id: @%s tidak berarti didalam blok `@%s'

en: @%s not meaningful outside `@titlepage' and `@quotation' environments
id: @%s tidak berarti diluar lingkunga `@titlepage' dan `@quotation'

en: @%s only meaningful on a @multitable line
id: @%s tidak berarti diluar lingkungan `@titlepage'

en: @%s outside of any node
id: @%s (diluar dari titik apapun)

en: @%s reference to nonexistent node `%s'
id: @%s referensi ke titik yang tidak ada `%s' (mungkin pembagian tidak benar?)

en: @%s seen before first @node
id: @%s terlihat sebelum @node pertama, membuat titik `Top'

en: @%s should not appear in @%s
id: %s: tidak dapat membuka --css-file: %s

en: @%s to `%s', different from %s name `%s'
id: @%s to `%s', different from  %s name `%s'

en: @%s: could not find %s
id: %s: tidak dapat membuka --css-file: %s

en: @%s: could not open %s: %s
id: %s: tidak dapat membuka --css-file: %s %s

en: @allowcodebreaks arg must be `true' or `false', not `%s'
id: --footnote-style arg harus berupa `separate' atau `end', bukan `%s'.

en: @exampleindent arg must be numeric/`asis', not `%s'
id: --paragraph-indent arg harus berupa numerik/`none'/`asis', bukan `%s'.

en: @firstparagraphindent arg must be `none' or `insert', not `%s'
id: --paragraph-indent arg harus berupa numerik/`none'/`asis', bukan `%s'.

en: @image file `%s' (for HTML) not found, using `%s'
id: @image berkas `%s' (untuk HTML) tidak dapat dibaca: %s

en: @image file `%s' not found, using `%s'
id: @image berkas `%s' tidak dapat dibaca: %s

en: @image file `%s' unreadable: %s
id: @image berkas `%s' tidak dapat dibaca: %s

en: @image missing filename argument
id: @image hilang argumen nama berkas

en: @paragraphindent arg must be numeric/`none'/`asis', not `%s'
id: --paragraph-indent arg harus berupa numerik/`none'/`asis', bukan `%s'.

en: @sp arg must be numeric, not `%s'
id: @sp arg harus berupa numerik, bukan `%s'.

en: @strong{Note...} produces a spurious cross-reference in Info; reword to avoid that
id: @strong{Note...} menghasilkan sebuah referensi silang spurious dalam Info; reword ke untuk menghindari

en: @urefbreakstyle arg must be `after'/`before'/`none', not `%s'
id: --footnote-style arg harus berupa `separate' atau `end', bukan `%s'.

en: Accept (or force completion of) this line
id: Terima (atau paksa penyelesaian dari) baris ini

en: Add or remove entries in INFO-FILE from the Info directory DIR-FILE.
id: Tambah atau hapus masukan dalam BERKAS-INFO dari direktori Info BERKAS-DIR.

en: Add this digit to the current numeric argument
id: Tambahkan digit ini ke argumen numerik sekarang

en: Basic Info command keys
id: Kunci perintah Informasi Dasar

en: Building completions...
id: Buat komplesi...

en: Cancel current operation
id: Batalkan operasi sekarang

en: Cancel or quit operation
id: Batal atau keluar operasi

en: Cannot delete a permanent window
id: Tidak dapat menghapus sebuah jendela permanen

en: Cannot find a window!
id: Tidak dapat menemukan sebuah jendela!

en: Commands available in Info windows:
id: Perintah yang tersedia dalam jendela Info:

en: Commands available in the echo area:
id: Perintah yang tersedia di daerah echo:

en: Conditional processing in input:
      --ifdocbook       process @ifdocbook and @docbook even if
                          not generating Docbook.
      --ifhtml          process @ifhtml and @html even if not generating HTML.
      --ifinfo          process @ifinfo even if not generating Info.
      --ifplaintext     process @ifplaintext even if not generating plain text.
      --iftex           process @iftex and @tex.
      --ifxml           process @ifxml and @xml.
      --no-ifdocbook    do not process @ifdocbook and @docbook text.
      --no-ifhtml       do not process @ifhtml and @html text.
      --no-ifinfo       do not process @ifinfo text.
      --no-ifplaintext  do not process @ifplaintext text.
      --no-iftex        do not process @iftex and @tex text.
      --no-ifxml        do not process @ifxml and @xml text.
    
      Also, for the --no-ifFORMAT options, do process @ifnotFORMAT text.
id: Pemrosesan kondisional dalam masukan:
      --ifdocbook       proses @ifdocbook dan @docbook walaupun
                        tidak menghasilkan Docbook.
      --ifhtml          proses @ifhtml dan @html walaupun tidak menghasilkan HTML.
      --ifinfo          proses @ifinfo walaupun tidak menghasilkan Info.
      --ifplaintext     proses @ifplaintext walaupun tidak menghasilkan plain teks.
      --iftex           proses @iftex dan @tex; mengimplikasikan --no-split.
      --ifxml           proses @ifxml dan @xml.
      --no-ifdocbook    jangan proses @ifdocbook dan @docbook teks.
      --no-ifhtml       jangan proses @ifhtml dan @html teks.
      --no-ifinfo       jangan proses @ifinfo teks.
      --no-ifplainteks  jangan proses @ifplaintext teks.
      --no-iftex        jangan proses @iftex dan @tex teks.
      --no-ifxml        jangan proses @ifxml dan @xml teks.
    
      Juga, untuk opsi --no-ifFORMAT, jangan proses @ifnotFORMAT teks.

en: Controls what happens when scrolling is requested at the end of a node
id: Kontrol apa yang akan terjadi ketika scrolling diminta diakhir dari sebuah titik

en: Controls whether scroll-behavior affects cursor movement commands
id: Kontrol ketika perilaku scroll mempengaruhi perintah perpindahan kursor

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
id: Hak Cipta (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    Lisensi GPLv3+: GNU GPL versi 3 atau lebih lanjut <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    Ini adalah aplikasi bebas: anda bebas untuk mengubah dan meredistribusikannya.
    TIDAK ADA GARANSI, sampai batas yang masih diijinkan oleh hukum yang berlaku.

en: Couldn't manipulate the file %s.
id: Tidak dapat memanipulasi berkas %s.

en: Delete all other windows
id: Hapus seluruh jendela lain

en: Delete the character behind the cursor
id: Hapus karakter dibelakang kursor

en: Delete the character under the cursor
id: Hapus karakter dibawah kursor

en: Delete the current window
id: Hapus jendela sekarang

en: Describe command:
id: Jelaskan perintah:

en: Describe key: %s
id: Jelaskan kunci: %s

en: Describe variable:
id: Jelaskan variabel:

en: Display help message
id: Tampilkan pesan bantuan

en: Divide the available screen space among the visible windows
id: Bagi ruang layar yang tersedia diantara jendela yang terlihat

en: END-INFO-DIR-ENTRY without matching START-INFO-DIR-ENTRY
id: END-INFO-DIR-ENTRY tanpa pasangan START-INFO-DIR-ENTRY

en: Email bug reports to bug-texinfo@gnu.org,
    general questions and discussion to help-texinfo@gnu.org.
    Texinfo home page: http://www.gnu.org/software/texinfo/
id: Email laporan bug ke bug-texinfo@gnu.org,
    pertanyaan umum dan diskusi ke help-texinfo@gnu.org.
    Texinfo halaman rumah: http://www.gnu.org/software/texinfo/

en: Error in regular expression `%s': %s
id: Error dalam ekspresi regular `%s': %s

en: Examples:
      makeinfo foo.texi                      write Info to foo's @setfilename
      makeinfo --html foo.texi               write HTML to @setfilename
      makeinfo --xml foo.texi                write Texinfo XML to @setfilename
      makeinfo --docbook foo.texi            write Docbook XML to @setfilename
      makeinfo --plaintext foo.texi          write plain text to standard output
      makeinfo --pdf foo.texi                write PDF using texi2dvi
    
      makeinfo --html --no-headers foo.texi  write html without node lines, menus
      makeinfo --number-sections foo.texi    write Info with numbered sections
      makeinfo --no-split foo.texi           write one Info file however big
id: Contoh:
      makeinfo foo.texi                      tulis Info ke foo @setfilename
      makeinfo --html foo.texi               tulis HTML ke @setfilename
      makeinfo --xml foo.texi                tulis Texinfo XML ke @setfilename
      makeinfo --docbook foo.texi            tulis DocBook XML ke @setfilename
      makeinfo --no-headers foo.texi         tulis plain teks ke standar keluaran
    
      makeinfo --html --no-headers foo.texi  tulis html tanpa baris titik, menu
      makeinfo --numer-sections foo.texi     tulis Info dengan daerah bernomor
      makeinfo --no-split foo.texi            tulis satu berkas Info walaupun besar

en: Explain the use of a variable
id: Jelaskan penggunaan dari sebuah variabel

en: Extra regular expression specified, ignoring `%s'
id: Ekstra ekspresi regular dispesifikasikan, mengabaikan `%s'

en: Failing
id: Menggagalkan

en: Find Invocation node of [%s]:
id: Cari titik pemanggilan dari [%s]:

en: Find file:
id: Cari berkas:

en: Find the node describing program invocation
id: Cari titik yang menjelaskan pemanggilan aplikasi

en: Finding index entries...
id: Mencari masukan indeks...

en: Follow menus:
id: Ikuti menus:

en: Follow xref (%s):
id: Mengikuti xref (%s):

en: Follow xref:
id: Mengikuti xref:

en: Footnotes could not be displayed
id: Catatan kaki tidak dapat ditampilkan

en: Get Manpage:
id: Dapatkan Halaman manual:

en: Goto node:
id: Pergi ke titik:

en: Grovel all known info file's indices for a string and build a menu
id: Grovel semua informasi berkas yang diketahui indices untuk sebuah string dan buat sebuah menu

en: Grow (or shrink) this window
id: Naikan (atau turunkan) jendela ini

en: I-search backward:
id: I-search kebelakang:

en: Index entry:
id: Masukan indeks:

en: Insert a TAB character
id: Masukan sebuah karakter TAB

en: Insert completion
id: Masukan komplesi

en: Insert next character verbatim
id: Masukan karakter selanjutnya satu demi satu

en: Invalid character class name
id: tidak seperti karakter

en: Invalid collation character
id: karakter terkode tidak valid

en: Invalid preceding regular expression
id: Error dalam ekspresi regular

en: Invalid regular expression
id: Error dalam ekspresi regular

en: Kill ring is empty
id: Rantai terminasi kosong

en: Kill the word following the cursor
id: Hapus kata di kursor yang mengikuti

en: Kill the word preceding the cursor
id: Hapus kata yang mengawali kursor

en: Kill to the beginning of the line
id: Hapus ke awal dari baris

en: Kill to the end of the line
id: Hapus ke akhir dari baris

en: List possible completions
id: Daftar kemungkinan komplesi

en: Look up a string in the index for this file
id: Mencari sebuah string dalam indeks untuk berkas ini

en: Make a window containing a menu of all of the currently visited nodes
id: Buat sebuah jendela berisi sebuah menu dari seluruh dari titik yang baru baru ini dikunjungi

en: Memory exhausted
id: kehabisan memori

en: Move backward a character
id: Pinda kebelakang satu karakter

en: Move backward a word
id: Pindah kebelakang satu kata

en: Move backwards or up through node structure
id: Pindah kebelakang atau keatas melalui struktur node

en: Move down to the next line
id: Pindah kebawah ke baris selanjutnya

en: Move forward a character
id: Pindah kedepan satu karakter

en: Move forward a word
id: Pindah kedepan satu kata

en: Move forwards or down through node structure
id: Pindah kedepan atau kebawah melalui struktur titik

en: Move the cursor to a specific line of the window
id: Pindah kursor ke baris spesifik dari jendela

en: Move to the end of the line
id: Pindah ke akhir dari baris

en: Move to the end of this line
id: Pindah ke akhir dari baris ini

en: Move to the end of this node
id: Pindah ke akhir dari titik ini

en: Move to the next cross reference
id: Pindah ke referensi silang selanjutnya

en: Move to the previous cross reference
id: Pindah ke referensi silang sebelumnya

en: Move to the start of the line
id: Pindah ke awal dari baris

en: Move to the start of this line
id: Pindah ke awal dari baris ini

en: Move to the start of this node
id: Pindah ke awal dari titik ini

en: Move to the start of this node's menu
id: Pindah ke awal dari titik menu ini

en: Move up to the previous line
id: Pindah keatas ke baris sebelumnya

en: NUL character (\000) not permitted
id: karakter NULL (\000) tidak diijinkan

en: NUL character (^%c) not permitted
id: karakter NULL (^%c) tidak diijinkan

en: No completions
id: Tidak ada komplesi

en: No dir file specified; try --help for more information.
id: Tidak ada berkas direktori dispesifikasikan; coba --help untuk informasi lebih lanjut.

en: No indices found.
id: Tidak ada indices ditemukan.

en: No input file specified; try --help for more information.
id: Tidak ada berkas masukan dispesifikasikan; coba --help untuk informasi lebih lanjut.

en: No previous regular expression
id: Tidak ada string pencarian sebelumnya

en: No previous search string
id: Tidak ada string pencarian sebelumnya

en: Not complete
id: Tidak lengkap

en: Only @%s 10 or 11 is supported, not `%s'
id: Hanya @%s 10 atau 11 yang didukung, bukan `%s'

en: Options for HTML:
          --css-include=FILE      include FILE in HTML <style> output;
                                    read stdin if FILE is -.
          --css-ref=URL           generate CSS reference to URL.
          --internal-links=FILE   produce list of internal links in FILE.
          --split=SPLIT           split at SPLIT, where SPLIT may be `chapter',
                                    `section' or `node'.
          --transliterate-file-names  use file names in ASCII transliteration.
          --node-files            produce redirection files for nodes and 
                                    anchors; default is set only if split.
id: Opsi untuk HTML:
          --css-include=BERKAS    masukan BERKAS dalam HTML <style> keluaran;
                                  baca stdin jika BERKAS adalah -.
          --css-ref=URL           hasilkan referensi ke sebuah berkas CSS.
          --internal-links=BERKAS hasilkan daftar dari links internal dalam BERKAS.
          --transliterate-file-names
                                  hasilkan nama berkas dalam transliterasi ASCII.

en: Options for Info and plain text:
          --disable-encoding      do not output accented and special characters
                                    in Info output based on @documentencoding.
          --enable-encoding       override --disable-encoding (default).
          --fill-column=NUM       break Info lines at NUM characters (default %d).
          --footnote-style=STYLE  output footnotes in Info according to STYLE:
                                    `separate' to put them in their own node;
                                    `end' to put them at the end of the node, in
                                    which they are defined (this is the default).
          --paragraph-indent=VAL  indent Info paragraphs by VAL spaces (default %d).
                                    If VAL is `none', do not indent; if VAL is
                                    `asis', preserve existing indentation.
          --split-size=NUM        split Info files at size NUM (default %d).
id: Opsi untuk Info dan plain teks:
          --disable-encoding      jangan keluarkan accented dan karakter spesial
                                  dalam keluaran Info berdasar dari @documentencoding.
          --enable-encoding       override --disable-encoding (baku).
          --fill-column=NUM       break baris Info di karakter NUM (baku %d).
          --footnote-style=GAYA   keluarkan catatan kaki dalam Info menurut GAYA:
                                  `separate' untuk menempatkan nya menurut titiknya;
                                  `end' untuk menempatkannya di akhir dari titik, dalam
                                   definisinya (ini adalah baku).
          --paragraph-indent=VAL   indent Info paragraph denga VAL spaces (baku %d).
                                   Jika VAL adalah `none', jangan indent; jika VAL adalah
                                   `asis', jaga indentasi yang sudah ada.
          --split-size=NUM         pisah berkas Info di ukuran NUM (baku %d).

en: Pipe the contents of this node through INFO_PRINT_COMMAND
id: Pipe isi dari titik ini melalui INFO_PRINT_COMMAND

en: Point doesn't appear within this window's node!
id: Titik tidak kelihatan didalam titik jendela ini!

en: Premature end of regular expression
id: Error dalam ekspresi regular

en: Print documentation for KEY
id: Tampilkan dokumentasi untuk KUNCI

en: Quit
id: Berhenti

en: Quit using Info
id: Berhenti menggunakan Info

en: Read a command name in the echo area and execute it
id: Baca sebuah nama perintah dalam daerah echo dan jalankan itu

en: Read a footnote or cross reference and select its node
id: Baca sebuah catatan kaki atau referensi silang dan pilih titiknya

en: Read a list of menus starting from dir and follow them
id: Baca sebuah daftar dari menu berawal dari dir dan ikuti tersebut

en: Read a manpage reference and select it
id: Baca sebuah referensi halaman manual dan pilih itu

en: Read a menu item and select its node
id: Baca sebuah item menu dan pilih titiknya

en: Read a node name and select it
id: Baca sebuah nama titik dan pilih itu

en: Read a string and search backward for it
id: Baca sebuah string dan cari kebelakang untuk itu

en: Read a string and search for it
id: Baca sebuah string dan cari itu

en: Read a string and search for it case-sensitively
id: Baca sebuah string dan cari itu dengan tidak membedakan besar huruf

en: Read the name of a file and select it
id: Baca nama dari sebuah berkas dan pilih itu

en: Read the name of an Info command and describe it
id: Baca nama dari sebuah perintah Info dan jelaskan itu

en: Redraw the display
id: Gambar kembali tampilan

en: Regexp I-search backward:
id: Regexp I-search kebelakang:

en: Regexp search
id: Pencarian regexp

en: Regular expression too big
id: Menggunakan ekspresi regular untuk pencarian.

en: Repeat last search in the reverse direction
id: Ulangi pencarian terakhir dalam arah terbalik

en: Repeat last search in the same direction
id: Ulangi pencarian terakhir dalam arah yang sama

en: Run command bound to this key's lowercase variant
id: Jalankan perintah terikat variasi kunci huruf kecil ini

en: START-INFO-DIR-ENTRY without matching END-INFO-DIR-ENTRY
id: START-INFO-DIR-ENTRY tanpat pasangan END-INFO-DIR-ENTRY

en: Same as scroll-behaviour
id: Sama seperti scroll-behaviour

en: Scroll backward in this window
id: Scroll kebelakang dalam jendela ini

en: Scroll backward in this window and set default window size
id: Scroll kebelakang dalam jendela ini dan set ukuran baku jendela

en: Scroll backward in this window staying within node
id: Scroll kebelakang dalam jendela ini tetap dalam titik

en: Scroll backward in this window staying within node and set default window size
id: Scroll kebelakan dalam jendela ini tetap dalam titik dan set ukuran baku jendela

en: Scroll down by half screen size
id: Scroll kebawah dengan setengah ukuran layar

en: Scroll down by lines
id: Scroll ke bawah dengan baris

en: Scroll forward in this window
id: Scroll kedepan di jendela ini

en: Scroll forward in this window and set default window size
id: Scroll kedepan dalam jendela ini dan set ukuran baku jendela

en: Scroll forward in this window staying within node
id: Scroll kedepan dalam jendela ini tetap dalam titik

en: Scroll forward in this window staying within node and set default window size
id: Scroll kedepan dalam jendela ini tetap dalam titik dan set ukuran baku jendela

en: Scroll the completions window
id: Scroll jendela komplesi

en: Scroll the other window
id: Scroll ke jendela lain

en: Scroll the other window backward
id: Scroll ke jendela lain terbalik

en: Scroll up by half screen size
id: Scroll keatas dengan setengah ukuran layar

en: Scroll up by lines
id: Scroll ke atas dengan baris

en: Search
id: Pencarian

en: Search interactively for a string as you type it
id: Pencarian secara interaktif untuk sebuah string seperti anda mengetikkannya

en: Searching subfile %s ...
id: Pencarian subfile %s ...

en: Select a node which has been previously visited in a visible window
id: Pilih sebuah titik yang telah dikunjungi sebelumnya dalam jendela terlihat

en: Select reference or menu item appearing on this line
id: Pilih referensi atau menu item muncul dalam baris ini

en: Select the Next node
id: Pilih titik Sebelumnya

en: Select the Prev node
id: Pilih titik Selanjutnya

en: Select the Up node
id: Pilih titik Atas

en: Select the first node in this file
id: Pilih titik pertama dalam berkas ini

en: Select the last item in this node's menu
id: Pilih item terakhir dalam menu titik ini

en: Select the last node in this file
id: Pilih titik terakhir dalam berkas ini

en: Select the most recently selected node
id: Pilih titik yang dipilih paling baru

en: Select the next window
id: Pilih jendela selanjutnya

en: Select the previous window
id: Pilih jendela sebelumnya

en: Select this menu item
id: Pilih menu item ini

en: Select visited node:
id: Pilih titik yang dikunjungi:

en: Set %s to value (%d):
id: Set %s ke nilai (%d):

en: Set %s to value (%s):
id: Set %s ke nilai (%s):

en: Set screen height to (%d):
id: Set tinggi layar ke (%d):

en: Set the height of the displayed window
id: Set tinggi dari jendela yang ditampilkan

en: Set the value of an Info variable
id: Set nilai dari sebuah variabel Info

en: Set variable:
id: Set variabel:

en: Show the footnotes associated with this node in another window
id: Tampilkan catatan kaki yang berasosiasi dengan titik ini di jendela lain

en: Show what to type to execute a given command
id: Tunjukkan apa yang harus diketikan untuk menjalankan perintah yang diberikan

en: Sole completion
id: Sole komplesi

en: Split the current window
id: Pisahkan jendela sekarang

en: Start (or multiply by 4) the current numeric argument
id: Awal (atau kelipatan dari 4) argumen numerik sekarang

en: The current search path is:
id: Jalur pencarian saat ini adalah:

en: The following commands can only be invoked via %s:
id: Perintah berikut hanya dapat dipanggil melalui %s:

en: The following commands cannot be invoked at all:
id: Perintah berikut tidak dapat dipanggil sama sekali:

en: The number lines to scroll when the cursor moves out of the window
id: Jumlah baris untuk scroll ketika kursor keluar dari jendela

en: The reference disappeared! (%s).
id: Referensi menghilang! (%s).

en: This window has no additional nodes
id: Jendela ini tidak memiliki titik tambahan

en: Toggle the state of line wrapping in the current window
id: Toggle keadaan dari baris wrapping dalam jendela sekarang

en: Toggle the usage of regular expressions in searches
id: Toggle penggunaan dari ekspresi regular dalam pencarian

en: Transpose characters at point
id: Transpose karakter di titik

en: Try --help for more information.
id: Coba --help untuk informasi lebih lanjut.

en: Try `%s --help' for more information.
id: Coba `%s --help' untuk informasi lebih lanjut.

en: Unknown system error
id: Sistem error tidak diketahui

en: Unmatched ( or \(
id: Tidak cocok ( atau \(

en: Unmatched ) or \)
id: Tidak cocok ) atau \)

en: Unmatched \{
id: Tidak cocok \{

en: Usage: %s [OPTION]... [INFO-FILE [DIR-FILE]]
id: Penggunaan: %s [OPSI]... [BERKAS-INFO [BERKAS-DIR]]

en: Usage: %s [OPTION]... [MENU-ITEM...]
    
    Read documentation in Info format.
id: Penggunaan: %s [OPSI]... [DAFTAR-MENU...]
    
    Baca dokumentasi dalam format Info.

en: Visit as many menu items at once as possible
id: Kunjungi banyak menu item sekaligus jika memungkinkan

en: What to do when a scrolling command is issued at the end of the last node
id: Apa yang akan dilakukan ketika sebuah perintah scrolling diberikan diakhir dari titik terakhir

en: When "On", Info accepts and displays ISO Latin characters
id: Ketika "On", Info menerima dan menampilkan karakter ISO Latin

en: When "On", Info garbage collects files which had to be uncompressed
id: Ketikan "On", Info mengkoleksi berkas sampah yang telah diunkompress

en: When "On", creating or deleting a window resizes other windows
id: Ketika "On", pembuatan atau penghapusan sebuah jendela mengubah ukuran jendela lain

en: When "On", errors cause the bell to ring
id: Ketika "On",  error menyebabkan bell untuk mendering

en: When "On", flash the screen instead of ringing the bell
id: Ketika "On", flash layar daripada deringkan bell

en: When "On", footnotes appear and disappear automatically
id: Ketika "On", catatan kaki muncul dan menghilang secara otomatis

en: When "On", the portion of the matched search string is highlighted
id: Ketika "On", bagian dari string pencarian yang tidak cocok dihighlighted

en: Where is command:
id: Dimana perintahnya:

en: Yank back a previous kill
id: Kembalikan ke terminasi sebelumnya

en: Yank back the contents of the last kill
id: Kembalikan isi dari terminasi terakhir

en: \ in @%s expansion followed `%s' instead of parameter name or \
id: \ dalam @%s ekspansi makro diikuti oleh `%s' daripada nama parameter \

en: \%-10[abort-key]  Cancel the current operation.
id: \%-10[abort-key]  Batalkan operasi sekarang.

en: \%-10[beginning-of-node]  Go to the beginning of this node.
id: \%-10[beginning-of-node]  Pergi ke awal dari titik ini.

en: \%-10[end-of-node]  Go to the end of this node.
id: \%-10[end-of-node]  Pergi ke akhir dari titik ini.

en: \%-10[get-info-help-node]  Invoke the Info tutorial.
id: \%-10[get-info-help-node]  Panggil tutorial Info.

en: \%-10[global-next-node]  Go to the next node in the document.
id: \%-10[global-next-node]  Pergi ke titik selanjutnya dalam dokumen.

en: \%-10[global-prev-node]  Go to the previous node in the document.
id: \%-10[global-prev-node]  Pergi ke titik sebelumnya dalam dokumen.

en: \%-10[goto-node]  Go to a node specified by name.
id: \%-10[goto-node]  Pergi ke titik dispesifikasikan oleh nama.

en: \%-10[history-node]  Go back to the last node seen in this window.
id: \%-10[history-node]  Pergi kebelakan ke titik terakhir terlihat di jendela ini.

en: \%-10[index-search]  Search for a specified string in the index, and
                  select the node referenced by the first entry found.
id: \%-10[index-search]  Cari untuk sebuah string dispesifikasikan dalam indeks, dan
                  pilih sebuah titik direferensikan oleh masukan pertama yang ditemukan.

en: \%-10[last-menu-item]  Pick the last item in this node's menu.
id: \%-10[last-menu-item]  Pilih item terakhir dalam titik menu ini.

en: \%-10[menu-item]  Pick a menu item specified by name.
id: \%-10[menu-item]  Pilih sebuah menu item dispesifikasikan oleh nama.

en: \%-10[move-to-next-xref]  Skip to the next hypertext link.
id: \%-10[move-to-next-xref]  Lewati ke link hyperteks selanjutnya.

en: \%-10[next-line]  Move down one line.
id: \%-10[next-line]  Pindah kebawah satu baris.

en: \%-10[next-node]  Go to the next node on this level.
id: \%-10[next-node]  Pergi ke titik selanjutnya di tingkat ini.

en: \%-10[prev-line]  Move up one line.
id: \%-10[prev-line]  Pindah keatas satu baris.

en: \%-10[prev-node]  Go to the previous node on this level.
id: \%-10[prev-node]  Pergi ke titik sebelumnya di tingkat ini.

en: \%-10[quit-help]  Close this help window.
id: \%-10[quit-help]  Tutup jendela bantuan ini.

en: \%-10[quit]  Quit Info altogether.
id: \%-10[quit]  Keluar Info sekaligus.

en: \%-10[scroll-backward]  Scroll backward one screenful.
id: \%-10[scroll-backward]  Scroll kebelakang satu layar penuh.

en: \%-10[scroll-forward]  Scroll forward one screenful.
id: \%-10[scroll-forward]  Scroll kedepan satu layar penuh.

en: \%-10[search-next]  Search for next occurrence.
id: \%-10[search-next]  Cari untuk pertemuan selanjutnya.

en: \%-10[search-previous]  Search for previous occurrence.
id: \%-10[search-previous]  Cari untuk kejadian sebelumnya.

en: \%-10[search]  Search forward for a specified string.
id: \%-10[search]  Cari kedepan untuk string yang dispesifikasikan.

en: \%-10[select-reference-this-line]  Follow the hypertext link under the cursor.
id: \%-10[select-reference-this-line]  Ikuti link hypertext dibawah kursor.

en: \%-10[top-node]  Go to the top node of this document.
id: \%-10[top-node]  Pergi ke titik paling atas dari dokumen ini.

en: \%-10[up-node]  Go up one level.
id: \%-10[up-node]  Pergi ke atas satu tingkat.

en: \%-10[xref-item]  Follow a cross reference specified by name.
id: \%-10[xref-item]  Mengikuti sebuah referensi silang dispesifikan oleh nama.

en: `.' or `,' must follow @xref
id: `.' atau `,' harus mengikuti

en: `.' or `,' must follow @xref, not %s
id: `.' atau `,' harus mengikuti, bukan `%s'

en: `@end' expected `%s', but saw `%s'
id: `@end' diduga `%s', tetapi terlihat `%s'

en: accent command `@%s' not allowed as @%s argument
id: %s: opsi `--%s' tidak mengijinkan sebuah argumen

en: action name too long
id: nama aksi terlalu panjang

en: bad argument to @%s
id: Argumen ke @%s buruk

en: bad argument to @%s: %s
id: Argumen ke @%s: %s buruk

en: bad name for @%s
id: Argumen ke @%s buruk

en: chm.pm: could not open %s for writing: %s
id: tidak dapat membuka %s: %s

en: closing %s
id: Menghapus %s

en: could not create directories `%s' or `%s': %s
id: Tidak dapat membuat direktori `%s' atau `%s': %s

en: could not create directory `%s': %s
id: Tidak dapat membuat direktori `%s': %s

en: could not open %s for writing: %s
id: tidak dapat membuka %s --css-file: %s

en: could not open %s for writing: %s
id: %s: tidak dapat membuka --css-file: %s

en: could not open %s: %s
id: %s: tidak dapat membuka --css-file: %s

en: could not open --include-file %s: %s
id: tidak dapat membuka --css-file: %s: %s

en: could not open html refs config file %s: %s
id: tidak dapat membuka --css-file: %s: %s

en: could not read %s: %s
id: %s: tidak dapat membuka --css-file: %s

en: could not read init file %s
id: Tidak dapat membuat berkas keluaran `%s'.

en: document without nodes
id: Tidak ada menu di titik ini.

en: empty argument in @%s
id: Argumen ke @%s buruk

en: empty menu entry name in `%s'
id: Tidak ada menu dalam titik `%s'.

en: empty multitable
id: berkas kosong

en: entry for index `%s' outside of any node
id: Masukan untuk indeks `%s' diluar dari titik apapun

en: environment command %s as argument to @%s
id: Gunakan kurung untuk %s memberi sebuah perintah sebagai sebuah argumen ke @%s

en: error loading %s: %s
id: error menulis ke `%s': %s

en: error on closing %s: %s
id: error menutup berkas keluaran `%s': %s

en: error on closing @verbatiminclude file %s: %s
id: error menutup berkas keluaran `%s' : %s

en: error on closing CSS file %s: %s
id: error menutup berkas keluaran `%s': %s

en: error on closing TOC frame file %s: %s
id: error menutup berkas keluaran `%s': %s

en: error on closing frame file %s: %s
id: error menutup berkas keluaran `%s': %s

en: error on closing html refs config file %s: %s
id: error menutup berkas keluaran `%s': %s

en: error on closing image text file %s: %s
id: error menutup berkas keluaran `%s': %s

en: error on closing macro expand file %s: %s
id: error menutup berkas keluaran `%s': %s

en: error on closing redirection node file %s: %s
id: error menutup berkas keluaran `%s': %s

en: error writing to %s: %s
id: error menulis ke `%s': %s

en: excess command line argument `%s'
id: kelebihan argumen baris perintah `%s'

en: expected @%s on or off, not `%s'
id: Diduga @%s on atau off, bukan `%s'

en: expected @end %s
id: Diduga `%s'

en: extra characters following action `%s'
id: karakter ekstra mengikuti aksi `%s'

en: file empty for renamed node `%s'
id: titik `%s' tidak tereferensi

en: finished printing node %s
id: Mencetak titik %s...

en: found file %s
id: Cari berkas: %s

en: here is the previous definition as @%s
id: disini adalah definisi sebelumnya dari `%s'

en: here is the previous definition of `%s'
id: disini adalah definisi sebelumnya dari `%s'

en: ignoring @tab outside of multitable
id: mengabaikan @tab diluar dari multitabel

en: ignoring unrecognized TEXINFO_OUTPUT_FORMAT value `%s'
id: Mengabaikan nilai TEXINFO_OUTPUT_FORMAT tidak dikenal `%s'.

en: key sequence too long
id: urutan kunci terlalu panjang

en: l2h: could not load %s: %s
id: tidak dapat membuka --css-file: %s %s

en: l2h: could not open %s for writing: %s
id: tidak dapat membuka --css-file: %s %s

en: l2h: could not open %s: %s
id: tidak dapat membuka --css-file: %s %s

en: l2h: could not open latex file %s for writing: %s
id: tidak dapat membuka --css-file: %s %s

en: looking for file %s in %s
id: Membuat berkas `%s' dari `%s'.

en: macro `%s' called with too many args
id: Makro `%s' dipanggil di baris dengan terlalu banyak args

en: macro `%s' declared without argument called with an argument
id: Makro `%s' dipanggil di baris dengan terlalu banyak args

en: macro `%s' previously defined
id: makro `%s' telah didefinisikan sebelumnya

en: memory exhausted
id: kehabisan memori

en: misplaced %c
id: Salah tempat %c

en: missing `=' immediately after variable name
id: hilang `=' langsung setelah nama variabel

en: missing action name
id: hilang nama aksi

en: missing key sequence
id: hilang urutan kunci

en: missing name for @%s
id: hilang nama aksi @%s

en: missing type
id: hilang nama aksi

en: missing variable name
id: hilang nama variabel

en: must be after `@%s' to use `@%s'
id: Harus berada dalam lingkungan `@%s' untuk menggunakan `@%s'

en: no entries found for `%s'; nothing deleted
id: tidak ada masukan ditemukan untuk `%s'; tidak ada yang dihapus

en: no htmlxref.cnf entry found for `%s'
id: tidak ada masukan indeks ditemukan untuk `%s'

en: no info dir entry in `%s'
id: tidak ada masukan direktori info dalam `%s'

en: no matching `%cend %s'
id: Tidak cocok `%cend %s'

en: node `%s' lacks menu item for `%s' despite being its Up target
id: Titik `%s' kurang item menu untuk `%s' dariapda target Up nya

en: old name for `%s' is a node of the document
id: Tidak ada `%s' untuk titik ini didalam dokumen ini.

en: perhaps your @top node should be wrapped in @ifnottex rather than @ifinfo?
id: mungkin titik @top anda seharusnya wrapped dalam @ifnottex daripada @ifinfo?

en: printing node %s...
id: Mencetak titik %s...

en: region %s inside region %s is not allowed
id: Catatan %s kaki didalam catatan kaki %s tidak diijinkan

en: remaining argument on @%s line: %s
id: Argumen ke @%s: %s buruk

en: superfluous argument to @%s
id: Argumen ke @%s buruk

en: superfluous argument to @%s %s: %s
id: Argumen ke @%s: %s buruk %s

en: tex4ht.pm: could not open %s: %s
id: tidak dapat membuka --css-file: %s %s

en: too many columns in multitable item (max %d)
id: Terlalu banyak kolom dalam multitable item (maksimal %d)

en: undefined flag: %s
id: opsi tidak terdefinisi: %s

en: unexpected @
id: Diduga @

en: unexpected argument on @%s line: %s
id: Argumen ke @%s: %s buruk

en: unknown @end %s
id: Indeks `%s' tidak diketahui

en: unknown action `%s'
id: aksi `%s' tidak dikenal

en: unknown command `%s'
id: Perintah `%s' tidak diketahui

en: unknown index `%s' in @printindex
id: Indeks `%s' tidak diketahui dalam @printindex

en: unknown source index in @%s: %s
id: Indeks `%s' tidak diketahui %s

en: unknown tree transformation %s
id: aksi `%s' tidak dikenal

en: unmatched `%c%s'
id: Tidak cocok `%c%s'

en: unrecognized encoding name `%s'
id: nama pengkodean `%s' tidak diketahui

en: unrecognized type: %s
id: opsi tidak dikenal %s

en: unreferenced node `%s'
id: titik `%s' tidak tereferensi

en: use braces to give a command as an argument to @%s
id: Gunakan kurung untuk memberi sebuah perintah sebagai sebuah argumen ke @%s

en: value %s is not valid for variable %s
id: Set nilai %s dari sebuah variabel Info %s

en: value too long
id: nilai terlalu panjang

en: variable name too long
id: nama variabel terlalu panjang

en: writing node %s...
id: Menulis titik %s...
