Xfce4-session - en to fi translation catalogue (201 entries)

en: (Unknown program)
fi: (Tuntematon sovellus)

en: (Unknown)
fi: (Tuntematon)

en: <b>Author:</b>
fi: <b>Tekijä:</b>

en: <b>Compatibility</b>
fi: <b>Yhteensopivuus</b>

en: <b>Description:</b>
fi: <b>Kuvaus:</b>

en: <b>Homepage:</b>
fi: <b>Kotisivu:</b>

en: <b>Information</b>
fi: <b>Tietoja</b>

en: <b>Logout Settings</b>
fi: <b>Uloskirjausasetukset</b>

en: <b>Security</b>
fi: <b>Turvallisuus</b>

en: <b>Session Chooser</b>
fi: <b>Istunnon valitsin</b>

en: <b>Shutdown</b>
fi: <b>Sammutus</b>

en: <b>Version:</b>
fi: <b>Versio:</b>

en: Ad_vanced
fi: _Lisäasetukset

en: Add application
fi: Lisää sovellus

en: All Xfce cache files could not be cleared
fi: Kaikkia Xfce:n väliaikaistiedostoja ei voitu poistaa

en: All files
fi: Kaikki tiedostot

en: Always
fi: Aina

en: Always save the session when logging out
fi: Tallenna istunto aina uloskirjautuessa

en: An error occurred
fi: Virhe

en: App_lication Autostart
fi: Sovellusten _automaattinen käynnistys

en: Are you sure you want to empty the session cache?
fi: Haluatko varmasti poistaa tallennetut istunnot?

en: Are you sure you want to remove "%s"
fi: Haluatko varmasti poistaa kohteen "%s"

en: Are you sure you want to terminate "%s"?
fi: Haluatko varmasti sulkea sovelluksen "%s"?

en: Automatically save session on logo_ut
fi: Tallenna istunto automaattisesti kirjautuessa _ulos

en: Background color:
fi: Taustaväri:

en: Balou Splash Engine
fi: Balou-käynnistyskuvateema

en: Balou theme
fi: Balou-teema

en: Below is the list of applications that will be started automatically when you login to your Xfce desktop, in addition to the applications that were saved when you logged out last time. Cursive applications belong to another desktop environment, but you can still enable them if you want.
fi: Alla on lista sovelluksista, jotka käynnistetään kirjautuessasi Xfce-työpöydällesi, sekä sovelluksista, jotka tallennettiin edellisen uloskirjautumisen yhteydessä. Kursiivilla merkityt sovellukset kuuluvat toiseen työpöytäympäristöön, mutta ovat silti käytettävissä.

en: Can only terminate clients when in the idle state
fi: Asiakasohjelmia voi sulkea vain joutenollessa

en: Cancel the login attempt and return to the login screen.
fi: Peruuta kirjautumisyritys ja palaa sisäänkirjautumisruutuun.

en: Choose a name for the new session:
fi: Valise nimi uudelle istunnolle:

en: Choose image...
fi: Valitse kuva...

en: Choose session
fi: Valitse istunto

en: Choose session name
fi: Valitse istunnon nimi

en: Choose the session you want to restore. You can simply double-click the session name to restore it.
fi: Valitse istunto, jonka haluat palauttaa. Voit kaksoisnapsauttaa istunnon nimeä palauttaaksesi sen.

en: Choose theme file to install...
fi: Valitse asennettava teematiedosto...

en: Choose theme filename...
fi: Valitse teematiedosto...

en: Clear save_d sessions
fi: Tyhjennä _tallennetut istunnot

en: Clear sessions
fi: Poista istunnot

en: Colors
fi: Värit

en: Command:
fi: Komento:

en: Con_figure
fi: Sää_dä

en: Configure Balou...
fi: Baloun asetukset...

en: Configure Simple...
fi: Simplen asetukset...

en: Continue anyway
fi: Jatka kuitenkin

en: Could not look up internet address for %s.
    This will prevent Xfce from operating correctly.
    It may be possible to correct the problem by adding
    %s to the file /etc/hosts on your system.
fi: %s:n internetosoitteen selvitys ei onnistunut.
    Tämä estää Xfce:tä toimimasta oikein.
    Ongelman voi ehkä korjata lisäämällä %s tiedostoon
    /etc/hosts järjestelmässäsi.

en: Create a new session.
fi: Luo uusi istunto.

en: Customize desktop startup and splash screen
fi: Mukauta työpöydän käynnistystä ja käynnistyskuvaa

en: Demonstrates the selected splash screen
fi: Näyttää valitun käynnistyskuvan toiminnassa

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Disable binding to TCP ports
fi: Älä sido TCP-portteja

en: Display the session chooser every time Xfce starts
fi: Näytä istunnon valitsin aina Xfce:n käynnistyessä

en: Edit application
fi: Muokkaa sovellusta

en: Empty the session cache
fi: Tyhjennä istuntovälimuisti

en: Failed adding "%s"
fi: Kohteen "%s" lisääminen epäonnistui

en: Failed to create file %s
fi: Tiedostoa %s ei voi luoda

en: Failed to edit item
fi: Kohteen muokkaus epäonnistui

en: Failed to edit item "%s"
fi: Kohteen "%s" muokkaus epäonnistui

en: Failed to hibernate session
fi: Lepotilaan asettaminen epäonnistui

en: Failed to open %s for reading
fi: Tiedoston %s avaaminen luettavaksi ei onnistu

en: Failed to open %s for writing
fi: Tiedoston %s avaaminen kirjoitettavaksi ei onnistu

en: Failed to remove item
fi: Kohteen poistaminen epäonnistui

en: Failed to suspend session
fi: Keskeytystilaan asettaminen epäonnistui

en: Failed to toggle item
fi: Kohteen tilan muutos epäonnistui

en: Failed to unlink %s: %s
fi: Kohteen %s irroitus epäonnistui: %s

en: Failed to write file %s
fi: Tiedostoon %s ei voi kirjoittaa

en: Font
fi: Kirjasin

en: Halt without displaying the logout dialog
fi: Sammuta näyttämättä uloskirjausdialogia

en: Hibernate without displaying the logout dialog
fi: Siirry lepotilaan näyttämättä uloskirjausdialogia

en: If running
fi: Jos käynnissä

en: Image
fi: Kuva

en: Images
fi: Kuvat

en: Immediately
fi: Välittömästi

en: Last accessed: %s
fi: Viimeksi käytetty: %s

en: Launch GN_OME services on startup
fi: Alusta _GNOME-palvelut käynnistäessä

en: Launch _KDE services on startup
fi: Alusta _KDE-palvelut käynnistetäessä

en: Launch screensaver and locker program
fi: Käynnistä näytönsäästäjä ja lukitusohjelma

en: Loading desktop settings
fi: Ladataan näytön asetuksia

en: Loading session data
fi: Ladataan istunnon tietoja

en: Lock screen be_fore sleep
fi: Lukitse näyttö _ennen keskeytys- ja lepotilaan siirtymistä

en: Log Out
fi: Kirjaudu ulos

en: Log out
fi: Kirjaudu ulos

en: Log out %s
fi: Kirjaa ulos %s

en: Log out of the Xfce Desktop
fi: Kirjaudu ulos Xfce-työpöydältä

en: Log out quickly; don't save the session
fi: Kirjaa ulos nopeasti; älä tallenna istuntoa

en: Log out without displaying the logout dialog
fi: Kirjaudu ulos näyttämättä uloskirjausdialogia

en: Manage _remote applications
fi: Hallitse etäso_velluksia

en: Manage remote applications over the network (this may be a security risk)
fi: Hallitse etäsovelluksia verkon yli (voi muodostaa turvallisuusriskin)

en: Mice
fi: Hiiret

en: Mice Splash Engine
fi: Hiiret-käynnistyskuvateema

en: Name:
fi: Nimi:

en: Never
fi: Ei koskaan

en: New session
fi: Uusi istunto

en: No description given
fi: Ei kuvausta

en: None
fi: Ei mitään

en: Opens the configuration panel for the selected splash screen
fi: Avaa valitun käynnistykuvan asetuspaneelin

en: Performing Autostart...
fi: Suoritetaan automaattinen käynnistys...

en: Please check that the file is a valid splash theme archive.
fi: Tarkista, että tiedosto on kelvollinen käynnistysteematiedosto.

en: Please report bugs to <%s>.
fi: Ilmoita ohjelmavirheistä osoitteeseen <%s>.

en: Print version information and exit
fi: Versiotiedot

en: Priority
fi: Tärkeys

en: Pro_mpt on logout
fi: _Vahvista kirjautuessa ulos

en: Program
fi: Sovellus

en: Prompt for confirmation when logging out
fi: Pyydä vahvistus uloskirjautuessa

en: Quit the program, and remove it from the session
fi: Lopeta sovellus ja poista se istunnosta

en: Reboot without displaying the logout dialog
fi: Käynnistä uudelleen näyttämättä uloskirjausdialogia

en: Received error while trying to log out
fi: Virhe uloskirjautuessa

en: Restart Style
fi: Käynnistystapa

en: Run xflock4 before suspending or hibernating the system
fi: Suorita xflock4 ennen keskytys- tai lepotilaan siirtymistä

en: SOCKET ID
fi: PISTOKE

en: S_plash
fi: Käy_nnistyskuva

en: Save Sess_ion
fi: Tallenna _istunto

en: Saving Session
fi: Tallennetaan istunto

en: Screensaver
fi: Näytönsäästäjä

en: Select a command
fi: Valitse komento

en: Sessio_n
fi: Istu_nto

en: Session Manager Error
fi: Istunnonhallinnan virhe

en: Session Save Error
fi: Istunnon tallennusvirhe

en: Session and Startup
fi: Istunto ja käynnistys

en: Session manager must be in idle state when requesting a checkpoint
fi: Istunnonhallinnan on oltava jouten pyydettäessä varmistuspistettä

en: Session manager must be in idle state when requesting a shutdown
fi: Istunnonhallinnan on oltava jouten pyydettäessä sammutusta

en: Settings manager socket
fi: Asetustenhallinnan pistoke

en: Shut _Down
fi: _Sammuta

en: Shutdown Failed
fi: Sammutus epäonnistui

en: Shutdown is blocked by the kiosk settings
fi: Kioskiasetukset estävät sammuttamisen

en: Simple
fi: Yksinkertainen

en: Simple Splash Engine
fi: Yksinkertainen käynnistyskuvateema

en: Start GNOME services, such as gnome-keyring
fi: Käynnistä GNOME-palvelut kuten avainrengas

en: Start KDE services, such as kdeinit
fi: Käynnistä KDE-palvelut kuten kdeinit

en: Starting %s
fi: Käynnistetään %s

en: Starting Assistive Technologies
fi: Käynnistetään apuvälineteknologiat

en: Starting KDE services
fi: Käynnistetään KDE-palvelut

en: Starting The Gimp
fi: Käynnistetään Gimp

en: Starting The Gnome Keyring Daemon
fi: Käynnistetään Gnomen avainrengaspalvelu

en: Starting the Beep Media Player
fi: Käynnistetään Beep Media Player

en: Starting the Desktop Manager
fi: Käynnistetään työpöydänhallinta

en: Starting the Gnome Terminal Emulator
fi: Käynnistetään Gnomen pääteohjelma

en: Starting the KDE Advanced Text Editor
fi: Käynnistetään KDE:n edistynyt tekstieditori (Kate)

en: Starting the KDE Clipboard Manager
fi: Käynnistetään KDE:n leikepöydänhallinta

en: Starting the KDE Mail Reader
fi: Käynnistetään KDE:n sähköpostiohjelma

en: Starting the KDE News Reader
fi: Käynnistetään KDE:n uutisryhmäohjelma

en: Starting the KDE Terminal Emulator
fi: Käynnistetään KDE:n pääteohjelma

en: Starting the Konqueror
fi: Käynnistetään Konqueror

en: Starting the Panel
fi: Käynnistetään paneeli

en: Starting the Session Management Proxy
fi: Käynnistetään istunnonhallinnan välipalvelin

en: Starting the Taskbar
fi: Käynnistetään tehtäväpalkki

en: Starting the VI Improved Editor
fi: Käynnistetään VI Improved Editor

en: Starting the Volume Controller
fi: Käynnistetään äänenvoimakkuuden säädin

en: Starting the Window Manager
fi: Käynnistetään ikkunointiohjelma

en: Starting the X Multimedia System
fi: Käynnistetään X Multimedia System

en: Starting the X Terminal Emulator
fi: Käynnistetään X Terminal Emulator

en: Starting the X-Chat IRC Client
fi: Käynnistetään X-Chat IRC-asiakasohjelma

en: Sus_pend
fi: K_eskeytystila

en: Suspend without displaying the logout dialog
fi: Siirry keskeytystilaan näyttämättä uloskirjausdialogia

en: Terminate Program
fi: Sulje sovellus

en: Text color:
fi: Tekstin väri:

en: The Xfce development team. All rights reserved.
fi: Xfce:n kehitystiimi. Kaikki oikeudet pidätetään.

en: The application will lose any unsaved state and will not be restarted in your next session.
fi: Sovelluksen tallentamattomat tiedot katoavat eikä sitä käynnistetä seuraavassa istunnossasi.

en: The client doesn't have any properties set yet
fi: Asiakasohjelmalle ei ole vielä määritetty tietoja

en: The list of applications in the failsafe session is empty.
fi: Vikasietoinen istunto ei sisällä sovelluksia.

en: The location and the format of the autostart directory has changed.
    The new location is
    
      %s
    
    where you can place .desktop files to, that describe the applications
    to start when you login to your Xfce desktop. The files in your old
    autostart directory have been successfully migrated to the new
    location.
    You should delete this directory now.
fi: Automaattikäynnistyskansion sijainti ja muoto on muuttunut.
    Uusi sijainti on
    
      %s
    
    ja sinne voit asettaa Xfce-työpöydälle kirjautuessasi suoritettavien
    sovellusten .desktop-tiedostot. Vanhassa kansiossa olleet tiedostot
    on onnistuneesti haettu uuteen sijaintiin.
    Vanha kansio pitäisi nyt poistaa.

en: The saved states of your applications will not be restored during your next login.
fi: Sovellusten tallennettuja tiloja ei palauteta, kun kirjaudut sisään seuraavan kerran.

en: The specified failsafe session ("%s") is not marked as a failsafe session.
fi: Määritettyä vikasietoista istuntoa ("%s") ei ole merkitty vikasietoiseksi.

en: Theme File Error
fi: Teematiedostovirhe

en: These applications are a part of the currently-running session, and can be saved when you log out.  Changes below will only take effect when the session is saved.
fi: Nämä sovellukset sisältyvät tämänhetkiseen istuntoon ja voidaan tallentaa uloskirjauksen yhteydessä. Tekemäsi muutokset astuvat voimaan vasta, kun istunto tallennetaan.

en: This will permanently remove the application from the list of automatically started applications
fi: Sovellus poistetaan pysyvästi automaattisesti käynnistettävien sovellusten listalta

en: Try again
fi: Yritä uudelleen

en: Type '%s --help' for usage.
fi: Saat käyttöohjeita kirjoittamalla "%s --help".

en: Unable to contact D-Bus session bus
fi: D-Bus -istuntoväylään ei saa yhteyttä

en: Unable to contact settings server
fi: Asetuspalvelimeen ei voi yhdistää

en: Unable to create user interface from embedded definition data
fi: Käyttöliittymän luominen sisällytetystä kuvauksesta ei onnistu

en: Unable to determine failsafe session name.  Possible causes: xfconfd isn't running (D-Bus setup problem); environment variable $XDG_CONFIG_DIRS is set incorrectly (must include "%s"), or xfce4-session is installed incorrectly.
fi: Vikasietoisen istunnon nimeä ei voi määrittää. Mahdollisia syitä: xfconfd ei ole käynnissä (D-Bus -ongelma), ympäristömuuttuja $XDG_CONFIG_DIRS on väärin asetettu (pitäisi sisältää "%s") tai xfce4-session on asennettu väärin.

en: Unable to install splash theme from file "%s"
fi: Käynnistyskuvateeman asennus ei onnistu tiedostosta "%s"

en: Unable to load a failsafe session
fi: Vikasietoista istuntoa ei voi ladata

en: Unable to remove splash theme "%s" from directory %s.
fi: Käynnistyskuvateeman "%s" poisto epäonnistui kansiosta %s.

en: Unable to save the session
fi: Istuntoa ei voi tallentaa

en: Unable to terminate program.
fi: Sovelluksen sulkeminen ei onnistu.

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: Unknown shutdown method %d
fi: Tuntematon sammutustapa: %d

en: Use custom image
fi: Käytä omaa kuvaa

en: Use this session to run Xfce as your desktop environment
fi: Valitse tämä istunto käyttääksesi Xfce-työpöytäympäristöä

en: Verifying DNS settings
fi: Varmennetaan DNS-asetukset

en: Version information
fi: Versiotiedot

en: Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>
fi: Kirjoittanut Benedikt Meurer <benny@xfce.org>

en: Xfce Session
fi: Xfce-istunto

en: You might need to delete some files manually in "%s".
fi: Sinun on ehkä poistettava tiedostoja käsin kansiosta "%s".

en: Your session is being saved.  If you do not wish to wait, you may close this window.
fi: Istuntoasi tallennetaan. Jos et halua odottaa, voit sulkea tämän ikkunan.

en: _Display chooser on login
fi: Näytä istunnon_valitsin kirjautuessa

en: _Export theme
fi: _Vie teema

en: _General
fi: _Yleiset

en: _Hibernate
fi: L_epotila

en: _Install new theme
fi: _Asenna uusi teema

en: _Log Out
fi: Kirjaudu _ulos

en: _Proceed
fi: _Jatka

en: _Quit Program
fi: _Lopeta sovellus

en: _Remove theme
fi: _Poista teema

en: _Restart
fi: _Käynnistä
    uudelleen

en: _Save session for future logins
fi: _Tallenna istunto

en: _Test
fi: K_okeile

en: and Brian Tarricone <kelnos@xfce.org>.
fi: sekä Brian Tarricone <kelnos@xfce.org>.

en: label
fi: nimike
