Arch Linux Pacman package manager - en to fi translation catalogue (305 entries)

en: 
    use '%s {-h --help}' with an operation for available options
fi: 
    suorita '%s {-h --help}' operaation kanssa käytettävissä olevien valitsimien listaamiseksi.

en:                        This program may be freely redistributed under
                           the terms of the GNU General Public License.
fi:                      Tätä ohjelmaa saa jakaa vapaasti GNU
                         General Public Licensen ehtojen mukaisesti.

en:       --arch <arch>    set an alternate architecture
fi:       --arch <arch>      määritä vaihtoehtoinen arkkitehtuuri

en:       --asdeps         install packages as non-explicitly installed
fi:       --asdeps           asenna paketit riippuvuuksina

en:       --asdeps         mark packages as non-explicitly installed
fi:       --asdeps           merkitse paketit riippuvuuksina asennetuiksi

en:       --asexplicit     install packages as explicitly installed
fi:       --asexplicit       asenna paketit itsenäisinä

en:       --asexplicit     mark packages as explicitly installed
fi:       --asexplicit       merkitse paketit itsenäisesti asennetuiksi

en:       --assume-installed <package=version>
                           add a virtual package to satisfy dependencies
fi:       --assume-installed <paketti=versio>
                           lisää virtuaalipaketti riippuvuusten ratkaisemiseksi

en:       --cachedir <dir> set an alternate package cache location
fi:       --cachedir <kansio> määritä vaihtoehtoinen sijainti välimuistille

en:       --color <when>   colorize the output
fi:       --color <milloin>   väritä tuloste

en:       --config <path>  set an alternate configuration file
fi:       --config <polku>   määritä vaihtoehtoinen asetustiedosto

en:       --confirm        always ask for confirmation
fi:       --confirm        pyydä aina vahvistusta

en:       --dbonly         only modify database entries, not package files
fi:       --dbonly           tee muutokset vain tietokantamerkintöihin, ei paketteihin

en:       --debug          display debug messages
fi:       --debug            näytä ohjelmavirheiden viestit

en:       --gpgdir <path>  set an alternate home directory for GnuPG
fi:       --gpgdir <polku>   määritä vaihtoehtoinen kotikansio GnuPG:lle

en:       --hookdir <dir>  set an alternate hook location
fi: --hookdir <dir> aseta vaihtoehtoinen koukkusijainti

en:       --ignore <pkg>   ignore a package upgrade (can be used more than once)
fi:       --ignore <paketti> ohita paketin päivitys (voidaan käyttää useamman kerran)

en:       --ignoregroup <grp>
                           ignore a group upgrade (can be used more than once)
fi:       --ignoregroup <ryhmä>
                             ohita ryhmän päivitys (voidaan käyttää useamman kerran)

en:       --logfile <path> set an alternate log file
fi:       --logfile <polku>  määritä vaihtoehtoinen lokitiedosto

en:       --machinereadable
                           produce machine-readable output
fi:       --machinereadable
                           tuota koneluettavaa tulostetta

en:       --needed         do not reinstall up to date packages
fi:       --needed           älä asenna ajan tasalla olevia pakatteja uudelleen

en:       --noconfirm      do not ask for any confirmation
fi:       --noconfirm        älä pyydä vahvistusta

en:       --noprogressbar  do not show a progress bar when downloading files
fi:       --noprogressbar    älä näytä edistymispalkkia tiedostoja ladattaessa

en:       --noscriptlet    do not execute the install scriptlet if one exists
fi:       --noscriplet       älä suorita asennusskriptiä, jos sellainen on olemassa

en:       --print-format <string>
                           specify how the targets should be printed
fi:       --print-format <rimpsu>
                             missä muodossa paketit tulisi listata

en:   -b, --dbpath <path>  set an alternate database location
fi:   -b, --dbpath <polku>   määritä vaihtoehtoinen sijainti tietokannalle

en:   -c, --cascade        remove packages and all packages that depend on them
fi:   -c, --cascade          poista paketit ja kaikki niiden riippuvuudet

en:   -c, --changelog      view the changelog of a package
fi:   -c, --changelog        näytä paketin muutosloki

en:   -c, --clean          remove old packages from cache directory (-cc for all)
fi:   -c, --clean            poista vanhat paketit varastosta (-cc poistaa kaikki)

en:   -d, --deps           list packages installed as dependencies [filter]
fi:   -d, --deps             listaa riippuvuuksina asennetut paketit [suodatin]

en:   -d, --nodeps         skip dependency version checks (-dd to skip all checks)
fi:   -d, --nodeps           ohita versio riippuvuudet (-dd ohittaa kaikki riippuvuudet)

en:   -e, --explicit       list packages explicitly installed [filter]
fi:   -e, --explicit         listaa itsenäisesti asennetut paketit [suodatin]

en:   -g, --groups         view all members of a package group
fi:   -g, --groups           listaa ryhmän paketit

en:   -g, --groups         view all members of a package group
                           (-gg to view all groups and members)
fi:   -g, --groups           listaa ryhmän paketit
                             (--g listaa kaikki ryhmät ja niiden paketit)

en:   -i, --info           view package information (-ii for backup files)
fi:   -i, --info             näytä paketin tiedot (-ii listaa varmuuskopiot)

en:   -i, --info           view package information (-ii for extended information)
fi:   -i, --info           näytä paketin tiedot (-ii näyttää lisää tietoa)

en:   -k, --check          check that package files exist (-kk for file properties)
fi:   -k, --check            varmistaa, että kaikki paketin tiedostot ovat levyllä (-kk tarkistaa myös tiedostojen ominaisuudet)

en:   -k, --check          test local database for validity (-kk for sync databases)
fi:   -k, --check          tarkista paikallisen tietokannan validius (-kk synkronointitietokannoille)

en:   -l, --list           list the files owned by the queried package
fi:   -l, --list           listaa etsittävän paketin omistamat tiedostot

en:   -l, --list <repo>    view a list of packages in a repo
fi:   -l, --list <varasto>   listaa varaston sisältämät paketit

en:   -m, --foreign        list installed packages not found in sync db(s) [filter]
fi:   -m, --foreign          listaa paketit, jotka eivät ole millään pakettilistalla [suodatin]

en:   -n, --native         list installed packages only found in sync db(s) [filter]
fi:   -n, --native         listaa vain ne paketit, jotka ovat pakettilistalla [suodatin]

en:   -n, --nosave         remove configuration files
fi:   -n, --nosave           poista myös asetustiedostot

en:   -o, --owns <file>    query the package that owns <file>
fi:   -o, --owns <tiedosto>  etsi pakettia, joka omistaa kyseisen tiedoston

en:   -p, --file <package> query a package file instead of the database
fi:   -p, --file <paketti>   etsi paketista pakettitietokannan sijaan

en:   -p, --print          print the targets instead of performing the operation
fi:   -p, --print            tulosta kohteet toiminnon suorittamisen sijasta

en:   -q, --quiet          show less information for query and search
fi:   -q, --quiet            näytä vähemmän tietoja

en:   -r, --root <path>    set an alternate installation root
fi:   -r, --root <polku>     määritä vaihtoehtoinen juuri asennukselle

en:   -s, --recursive      remove unnecessary dependencies
                           (-ss includes explicitly installed dependencies)
fi:   -s, --recursive        poista tarpeettomat riippuvuuden
                             (-ss poista myös itsenäisesti asennetut riippuvuudet)

en:   -s, --search <file>  search package file names for matching strings
fi:  -s, --search <file> hae pakettien nimistä vastaavia merkkijonoja

en:   -s, --search <regex> search locally-installed packages for matching strings
fi:   -s, --search <regex>   etsi merkkijonoa asennetuista paketeista

en:   -s, --search <regex> search remote repositories for matching strings
fi:   -s, --search <regex>   etsi merkkijonoa pakettivarastoista

en:   -t, --unrequired     list packages not (optionally) required by any
                           package (-tt to ignore optdepends) [filter]
fi:   -t, --unrequired       listaa paketit, jotka eivät ole (valinnaisia) riippuvuuksia
                             (-tt jättää valinnaiset riippuvuudet huomiotta) [suodatin]

en:   -u, --sysupgrade     upgrade installed packages (-uu enables downgrades)
fi:   -u, --sysupgrade     päivitä asennetut paketit (-uu ottaa käyttöön varhentamisen)

en:   -u, --unneeded       remove unneeded packages
fi:   -u, --unneeded         poista tarpeettomat paketit

en:   -u, --upgrades       list outdated packages [filter]
fi:   -u, --upgrades         listaa paketit, joille on saatavilla päivityksiä [suodatin]

en:   -v, --verbose        be verbose
fi:   -v, --verbose          näytä yksityiskohtaisempia tietoja

en:   -w, --downloadonly   download packages but do not install/upgrade anything
fi:   -w, --downloadonly     lataa paketit, mutta älä asenna/päivitä mitään

en:   -x, --regex          enable searching using regular expressions
fi:   -x, --regex          ota käyttöön haku säännöllisillä lausekkeilla

en:   -y, --refresh        download fresh package databases from the server
                           (-yy to force a refresh even if up to date)
fi:   -y, --refresh          lataa uusimmat pakettilistat palvelimelta
                             (-yy pakottaa päivityksen, vaikka listat ovat jo ajan tasalla)

en:   All current sync database packages
fi:   Kaikki pakettilistan paketit

en:   All locally installed packages
fi:   Kaikki asennetut paketit

en:   if you're sure a package manager is not already
      running, you can remove %s
fi:   jos olet varma, että pakettienhallinta ei ole
      käynnissä, voit poistaa tiedoston %s

en:  %s is up to date
fi:  %s on ajan tasalla

en:  [installed]
fi:  [asennettu]

en:  [pending]
fi:  [odottaa]

en:  there is nothing to do
fi:  ei mitään tehtävää

en: %jd altered file
     | %jd altered files
fi[0]: %jd muutettu tiedosto
fi[1]: %jd muutettua tiedostoa

en: %jd missing file
     | %jd missing files
fi[0]: %jd puuttuva tiedosto
fi[1]: %jd puuttuvaa tiedostoa

en: %s and %s are in conflict
fi: %s ja %s ovat ristiriidassa keskenään

en: %s and %s are in conflict (%s)
fi: %s ja %s ovat ristiriidassa keskenään (%s)

en: %s and %s are in conflict (%s). Remove %s?
fi: Paketit %s ja %s ovat ristiriidassa keskenään (%s). Poistetaanko paketti %s?

en: %s and %s are in conflict. Remove %s?
fi: Paketit %s ja %s ovat ristiriidassa keskenään. Poistetaanko paketti %s?

en: %s exists in both '%s' and '%s'
fi: tiedosto %s löytyy sekä paketista '%s' että '%s'

en: %s installed as %s.pacnew
fi: %s asennettu nimellä %s.pacnew

en: %s is designated as a HoldPkg.
fi: paketti %s on HoldPkg-listalla.

en: %s is in IgnorePkg/IgnoreGroup. Install anyway?
fi: Paketti %s on IgnorePkg/IgnoreGroup -listalla. Asenna siitä huolimatta?

en: %s is invalid or corrupted
fi: paketti %s ei ole kelvollinen tai se on vahingoittunut

en: %s optionally requires %s
fi: %s vaatii valinnaisesti paketin %s

en: %s saved as %s.pacsave
fi: %s tallennettu nimellä %s.pacsave

en: %s, %s from "%s"
fi: %s, %s käyttäjältä "%s"

en: %s: %jd total file,  | %s: %jd total files,
fi[0]: %s: yhteensä %jd tiedosto,
fi[1]: %s: yhteensä %jd tiedostoa,

en: %s: %s (File type mismatch)
fi: %s: %s (Tiedostotyyppi ei täsmää)

en: %s: %s (GID mismatch)
fi: %s: %s (GID ei täsmää)

en: %s: %s (Modification time mismatch)
fi: %s: %s (Muokkausaika ei täsmää)

en: %s: %s (Permissions mismatch)
fi: %s: %s (Käyttöoikeudet ei täsmää)

en: %s: %s (Size mismatch)
fi: %s: %s (Koko ei täsmää)

en: %s: %s (Symlink path mismatch)
fi: %s: %s (Symbolisen linkin polku ei täsmää)

en: %s: %s (UID mismatch)
fi: %s: %s (UID ei täsmää)

en: %s: %s exists in filesystem
fi: %s: tiedosto %s on jo asennettuna tiedostojärjestelmään

en: %s: install reason has been set to 'explicitly installed'
fi: %s: asennussyyksi on merkitty 'itsenäisesti asennettu'

en: %s: install reason has been set to 'installed as dependency'
fi: %s: asennussyyksi on merkitty 'asennettu riippuvuutena'

en: %s: no mtree file
fi: %s: ei mtree-tiedostoa

en: %s: removing %s breaks dependency '%s'
fi: %s: paketin %s poistaminen rikkoo riippuvuuden "'%s"

en: '%s' is a file, did you mean %s instead of %s?
fi: '%s' on tiedosto. Tarkoititko komentoa %s komennon %s sijasta?

en: '%s' is a file, you might want to use %s.
fi: '%s' on tiedosto. Haluat ehkä käyttää komentoa %s.

en: '%s' is not a valid debug level
fi: '%s' ei ole kelvollinen debuggaustaso

en: (none)
fi: (Ei ole)

en: Architecture
fi: Arkkitehtuuri

en: Backup Files
fi: Varmuuskopiot

en: Build Date
fi: Luomispäivä

en: Cache directory: %s
fi: Välimuistikansio: %s

en: Changelog for %s:
fi: Paketin %s muutosloki:

en: Compressed Size
fi: Pakattu koko

en: Conflicts With
fi: Ristiriidassa paketeille

en: Database directory: %s
fi: Tietokantakansio: %s

en: Depends On
fi: Riippuu paketeista

en: Description
fi: Kuvaus

en: Do you want to remove ALL files from cache?
fi: Haluatko poistaa KAIKKI tiedostot välimuistista?

en: Do you want to remove all other packages from cache?
fi: Haluatko poistaa kaikki muut paketit välimuistista?

en: Do you want to remove these packages?
fi: Haluatko poistaa nämä paketit?

en: Do you want to remove unused repositories?
fi: Haluatko poistaa käyttämättömät pakettivarastot?

en: Do you want to skip the above package for this upgrade? | Do you want to skip the above packages for this upgrade?
fi[0]: Haluatko ohittaa yllä olevan paketin päivittämisen?
fi[1]: Haluatko ohittaa yllä olevien pakettien päivittämisen?

en: Download Size
fi: Ladattava koko

en: Enter a number (default=%d)
fi: Anna luku (oletus=%d)

en: Enter a selection (default=all)
fi: Anna valinta (oletus=kaikki)

en: Errors occurred, no packages were upgraded.
fi: Yhtään pakettia ei päivitetty tapahtuneiden virheiden vuoksi.

en: Expired
fi: Vanhentunut

en: Explicitly installed
fi: Asennettu itsenäisesti

en: Failed to pass %s entry to libalpm
fi: Epäonnistuttiin siirtämään merkintä %s libalpm:lle

en: File %s is corrupted (%s).
    Do you want to delete it?
fi: Tiedosto %s on vahingoittunut (%s).
    Haluatko poistaa sen?

en: Groups
fi: Ryhmät

en: HoldPkg was found in target list. Do you want to continue?
fi: HoldPkg löytyi kohdelistasta. Haluatko jatkaa?

en: Import PGP key %u%c/%s, "%s", created: %s (revoked)?
fi: Tuodaanko PGP-avain %u%c/%s, "%s", luotu: %s (mitätöity)?

en: Import PGP key %u%c/%s, "%s", created: %s?
fi: Tuodaanko PGP-avain %u%c/%s, "%s", luotu: %s?

en: Install Date
fi: Asennuspäivä

en: Install Reason
fi: Asennuksen syy

en: Install Script
fi: Asennusskripti

en: Installed Size
fi: Koko asennettuna

en: Installed as a dependency for another package
fi: Asennettu toisen paketin riippuvuutena

en: Invalid
fi: Virheellinen

en: Key disabled
fi: Avain poissa käytöstä

en: Key expired
fi: Avain vanhentunut

en: Key unknown
fi: Avain tuntematon

en: Licenses
fi: Lisenssit

en: MD5 Sum
fi: MD5-summa

en: N
fi: E

en: NO
fi: EI

en: Name
fi: Nimi

en: Net Change
fi: Nettomuutos

en: Net Upgrade Size:
fi: Päivityksen yhteiskoko:

en: New Version
fi: Uusi versio

en: New optional dependencies for %s
fi: Paketilla %s on uusia valinnaisia riippuvuuksia

en: No
fi: Ei

en: No package owns %s
fi: Tiedosto %s ei ole minkään paketin omistuksessa

en: None
fi: Ei ole

en: Old Version
fi: Vanha version

en: Optional Deps
fi: Valinnaiset riippuvuudet

en: Optional For
fi: Valinnainen paketeille

en: Optional dependencies for %s
fi: Paketin %s valinnaiset riippuvuudet

en: Package
fi: Paketti

en: Packager
fi: Paketoija

en: Packages
fi: Paketit

en: Packages to keep:
fi: Säilytettävät paketit:

en: Proceed with download?
fi: Jatka lataamiseen?

en: Proceed with installation?
fi: Jatketaanko asentamista?

en: Processing package changes...
fi: Prosessoidaan pakettien muutoksia...

en: Provides
fi: Tarjoaa

en: Replace %s with %s/%s?
fi: Korvaa paketti %s paketilla %s/%s?

en: Replaces
fi: Korvaa paketit

en: Repository
fi: Pakettivarasto

en: Required By
fi: Riippuvuutena paketeille

en: Retrieving packages...
fi: Noudetaan paketteja...

en: Running post-transaction hooks...
fi: Suoritetaan jälkitoimenpidekoukkuja...

en: Running pre-transaction hooks...
fi: Suoritetaan ennakkotoimenpidekoukkuja...

en: SHA-256 Sum
fi: SHA-256-summa

en: Signature
fi: Allekirjoitus

en: Signature error
fi: Allekirjoitusvirhe

en: Signatures
fi: Allekirjoitukset

en: Starting full system upgrade...
fi: Aloitetaan järjestelmäpäivitys...

en: Synchronizing package databases...
fi: Päivitetään pakettitietokantoja...

en: The following package cannot be upgraded due to unresolvable dependencies:
     | The following packages cannot be upgraded due to unresolvable dependencies:
fi[0]: Seuraavaa pakettia ei voida päivittää selvittämättömien riippuvuuksien vuoksi:
fi[1]: Seuraavia paketteja ei voida päivittää selvittämättömien riippuvuuksien vuoksi:

en: There is %zu provider available for %s
     | There are %zu providers available for %s:
fi[0]: %zu paketti tarjoaa paketin %s:
fi[1]: %zu pakettia tarjoaa paketin %s:

en: Total Download Size:
fi: Latauksen yhteiskoko:

en: Total Installed Size:
fi: Asennettavan yhteiskoko:

en: Total Removed Size:
fi: Poistettavan yhteiskoko:

en: Unknown
fi: Vanha versio

en: Valid
fi: Kelvollinen

en: Validated By
fi: Validoitu tavoilla

en: Version
fi: Versio

en: Y
fi: K

en: YES
fi: KYLLÄ

en: Yes
fi: Kyllä

en: [Y/n]
fi: [K/e]

en: [ignored]
fi: [ohitettu]

en: [y/N]
fi: [k/E]

en: applying deltas...
fi: asennetaan deltoja...

en: argument '-' specified with empty stdin
fi: parametri '-' annettiin ilman syötettä stdinissä

en: argument '-' specified without input on stdin
fi: parametri '-' annettiin ilman syötettä stdinissä

en: backup file
fi: varmuuskopiotiedosto

en: checking available disk space
fi: tarkastetaan saatavilla olevaa levytilaa

en: checking available disk space...
fi: tarkastetaan saatavilla olevaa levytilaa...

en: checking delta integrity...
fi: tarkastetaan deltojen virheettömyyttä...

en: checking dependencies...
fi: tarkastetaan riippuvuuksia...

en: checking for file conflicts
fi: tarkastetaan tiedostoristiriitojen syntymistä

en: checking for file conflicts...
fi: tarkistetaan tiedostoristiriitoja

en: checking keyring...
fi: tarkistetaan avainrengasta...

en: checking keys in keyring
fi: tarkistetaan avainrenkaan avaimia

en: checking package integrity
fi: tarkastetaan pakettien virheettömyyttä

en: checking package integrity...
fi: tarkastetaan pakettien virheettömyyttä...

en: config file %s could not be read: %s
fi: asetustiedostoa %s ei voitu lukea: %s

en: config file %s, line %d: '%s' option '%s' not recognized
fi: asetustiedosto %s, rivi %d: '%s' valitsinta '%s' ei tunnistettu

en: config file %s, line %d: '%s' option invalid, no signature support
fi: asetustiedosto %s, rivi %d: virheellinen valinta '%s', ei allekirjoitustukea

en: config file %s, line %d: All directives must belong to a section.
fi: asetustiedosto %s, rivi %d: Kaikkien asetusvalintojen tulee kuulua johonkin osioon.

en: config file %s, line %d: directive '%s' in section '%s' not recognized.
fi: asetustiedosto %s rivi %d: direktiiviä '%s' osiossa '%s' ei tunnistettu.

en: config file %s, line %d: directive '%s' needs a value
fi: asetustiedosto %s rivi %d: direktiivi '%s' tarvitsee arvon

en: config file %s, line %d: invalid value for '%s' : '%s'
fi: asetustiedosto %s, rivi %d: virheellinen '%s'-arvo : '%s'

en: config parsing exceeded max recursion depth of %d.
fi: asetusten jäsentäminen ylitti rekursion enimmäissyvyyden (%d).

en: could not access cache directory %s
fi: välimuistikansion %s avaaminen epäonnistui

en: could not access database directory
fi: tietokantakansion avaaminen epäonnistui

en: could not add server URL to database '%s': %s (%s)
fi: palvelimen osoitetta ei voitu lisätä tietokantaan '%s': %s(%s)

en: could not calculate checksums for %s
fi: paketin %s tarkistussummaa ei voitu laskea

en: could not chdir to download directory %s
fi: latauskansioon '%s' ei voitu siirtyä

en: could not get current working directory
fi: nykyisen kansion sijaintia ei kyetty määrittämään

en: could not load package '%s': %s
fi: pakettia '%s' ei voitu ladata: %s

en: could not lock database: %s
fi: tietokannan lukitseminen epäonnistui: %s

en: could not register '%s' database (%s)
fi: tietokannan '%s' rekisteroiminen epäonnistui (%s)

en: could not remove %s: %s
fi: ei voida poistaa kohdetta %s: %s

en: could not rename %s to %s (%s)
fi: tiedoston %s nimeksi ei voitu muuttaa %s (%s)

en: could not restore working directory (%s)
fi: ei voitu palauttaa työhakemistoa (%s)

en: could not set install reason for package %s (%s)
fi: paketin %s asennusyytä ei voitu asettaa (%s)

en: database '%s' is not valid (%s)
fi: tietokanta '%s' ei ole kelvollinen (%s)

en: database not found: %s
fi: tietokantaa ei löydy: %s

en: downgrading
fi: varhennetaan

en: downgrading %s...
fi: varhennetaan pakettia %s...

en: downloading %s...
fi: ladataan pakettia %s...

en: downloading required keys...
fi: ladataan vaadittuja avaimia...

en: error:
fi: virhe:

en: failed to allocate string
fi: merkkijonoa ei voitu varata

en: failed to commit transaction (%s)
fi: latauksen suorittaminen epäonnistui (%s)

en: failed to init transaction (%s)
fi: latauksen alustaminen epäonnistui (%s)

en: failed to initialize alpm library
    (%s: %s)
fi: alpm-kirjaston alustaminen epäonnistui
    (%s: %s)

en: failed to prepare transaction (%s)
fi: latauksen valmistelu epäonnistui (%s)

en: failed to release transaction (%s)
fi: latauksen vapauttaminen epäonnistui (%s)

en: failed to reopen stdin for reading: (%s)
fi: stdin:in uudelleen avaaminen epäonnistui: (%s)

en: failed to update %s (%s)
fi: Pakettivaraston %s päivittäminen epäonnistui (%s)

en: failed.
fi: epäonnistui.

en: file type not recognized: %s%s
fi: tiedostotyyppiä ei tunnistettu: %s%s

en: file(s)
fi: tiedosto(t)

en: full trust
fi: täysi luotto

en: generating %s with %s...
fi: luodaan %s käyttämällä %s:aa/ää

en: group '%s' was not found
fi: ryhmää '%s' ei löytynyt

en: installed
fi: asennettu

en: installing
fi: asennetaan

en: installing %s...
fi: asennetaan pakettia %s...

en: insufficient columns available for table display
fi: ei tarpeeksi leveyttä taulukon näyttämiseen

en: invalid argument '%s' for %s
fi: virheellinen parametri '%s' valitsimelle %s

en: invalid number: %s
fi: virheellinen luku: %s

en: invalid option '-%c'
fi: virheellinen valitsin '-%c'

en: invalid option '--%s'
fi: virheellinen valitsin '--%s'

en: invalid option: '%s' and '%s' may not be used together
fi: virheellinen valitsin: '%s' ja '%s' ei voi käyttää yhdessä

en: invalid value: %d is not between %d and %d
fi: virheellinen arvo: %d ei ole arvojen %d ja %d välillä

en: loading package files
fi: ladataan paketteja

en: loading package files...
fi: ladataan paketteja...

en: loading packages...
fi: ladataan paketteja...

en: looking for conflicting packages...
fi: etsitään ristiriitaisia paketteja...

en: malloc failure: could not allocate %zu byte
     | malloc failure: could not allocate %zu bytes
fi[0]: malloc-virhe: %zu tavua ei voitu varata
fi[1]: malloc-virhe: %zu tavua ei voitu varata

en: marginal trust
fi: vähäinen luotto

en: memory exhausted
fi: muisti loppui

en: mirror '%s' contains the '%s' variable, but no '%s' is defined.
fi: peilipalvelimen '%s' asetuksissa on '%s'-muuttuja, mutta arvoa '%s' ei ole määritetty.

en: never trust
fi: ei luottoa

en: no '%s' configured
fi: '%s' ei ole asetettu

en: no changelog available for '%s'.
fi: paketille '%s' ei ole muutoslokia.

en: no file was specified for --owns
fi: valitsimelle --owns ei annettu tiedostoa

en: no install reason specified (use -h for help)
fi: asennussyytä ei ole määritelty (-h näyttää ohjeen)

en: no operation specified (use -h for help)
fi: mitään operaatiota ei annettu (-h tulostaa ohjeen)

en: no targets specified (use -h for help)
fi: yhtään kohdetta ei ole määritelty (-h tulostaa ohjeen)

en: no usable package repositories configured.
fi: yhtään kunnollista pakettivarastoa ei ole määritelty.

en: only one operation may be used at a time
fi: vain yksi operaatio voidaan suorittaa kerralla

en: operation
fi: operaatio

en: operations:
fi: operaatiot:

en: options
fi: valinnat

en: package %s does not have a valid architecture
fi: paketilla %s ei ole kelvollista arkkitehtuuria

en: package '%s' was not found
fi: pakettia '%s' ei löydy

en: package(s)
fi: paketti(tit)

en: path too long: %s%s
fi: polku on liian pitkä: %s%s

en: path too long: %s/
fi: polku on liian pitkä: %s/

en: path too long: %slocal/%s-%s/%s
fi: polku on liian pitkä: %slocal/%s-%s/%s

en: problem adding hookdir '%s' (%s)
fi: ongelma koukkusijainnin lisäämisessä '%s' (%s)

en: problem setting gpgdir '%s' (%s)
fi: ongelma asetettaessa gpg-kansiota "%s" (%s)

en: problem setting logfile '%s' (%s)
fi: ongelma asetettaessa lokitiedostoa "%s" (%s)

en: reinstalling
fi: asennetaan uudelleen

en: reinstalling %s...
fi: asennetaan pakettia %s uudelleen...

en: removal
fi: poisto

en: removing
fi: poistetaan

en: removing %s...
fi: poistetaan pakettia %s...

en: removing all files from cache...
fi: poistetaan kaikkia tiedostoja välimuistista...

en: removing old packages from cache...
fi: poistetaan vanhoja paketteja välimuistista...

en: removing unused sync repositories...
fi: poistetaan käyttämättömiä tietokantoja...

en: repository "%s" was not found.
fi: pakettivarastoa '%s' ei löydy.

en: repository '%s' does not exist
fi: pakettivarastoa '%s' ei ole olemassa

en: resolving dependencies...
fi: selvitetään riippuvuuksia...

en: running XferCommand: fork failed!
fi: XferCommand: haarauttaminen epäonnistui!

en: skipping target: %s
fi: ohitetaan kohde: %s

en: success!
fi: onnistui!

en: target not found: %s
fi: kohdetta %s ei löydy

en: try running pacman-db-upgrade
fi: kokeile suorittaa pacman-db-upgrade

en: unable to %s directory-file conflicts
fi: %s ei toimi kansio-tiedosto-ristiriidoille

en: unable to read symlink contents: %s
fi: symbolisen linkin sisältöä ei voitu lukea: %s

en: unknown trust
fi: tuntematon luottotaso

en: upgrading
fi: päivitetään

en: upgrading %s...
fi: päivitetään pakettia %s...

en: usage
fi: Käyttö

en: warning:
fi: varoitus:

en: you cannot perform this operation unless you are root.
fi: tämän operaation suorittamiseen vaaditaan ylläpitäjän oikeudet.
