Exo - en to fi translation catalogue (256 entries)

en:        %s [options] --build-list [[name file]...]
fi:         %s [valitsimet] --build-list [[nimi tiedosto]...]

en:        exo-open --launch TYPE [PARAMETERs...]
fi:         exo-open --launch TYYPPI [PARAMETRIT...]

en:   --build-list      Parse (name, file) pairs
fi:   --build-list      Lue (nimi, tiedosto)-parit

en:   --extern          Generate extern symbols
fi:   --extern          Generoi extern-symbolit

en:   --launch TYPE [PARAMETERs...]       Launch the preferred application of
                                          TYPE with the optional PARAMETERs, where
                                          TYPE is one of the following values.
fi:   --launch TYYPPI [PARAMETRIT...]     Suorita TYYPIN oletussovellus
                                          käyttäen valinnaisia PARAMETREJA,
                                          kun TYYPPI on joku alla luetelluista.

en:   --name=identifier C macro/variable name
fi:   --name=tunniste   C-makron tai muuttujan nimi

en:   --output=filename Write generated csource to specified file
fi:   --output=tiedostonnimi Kirjoita luotu csource määritettyyn tiedostoon

en:   --static          Generate static symbols
fi:   --static          Generoi staattiset symbolit

en:   --strip-comments  Remove comments from XML files
fi:   --strip-comments  Poista kommentit XML-tiedostoista

en:   --strip-content   Remove node contents from XML files
fi:   --strip-content   Poista noodien sisältö XML-tiedostoista

en:   --working-directory DIRECTORY       Default working directory for applications
                                          when using the --launch option.
fi:   --working-directory KANSIO          Sovellusten oletusarvoinen työkansio
                                          käytettäessä --launch -valitsinta.

en:   -?, --help                          Print this help message and exit
fi:   -?, --help                          Näytä tämä ohjeteksti ja poistu

en:   -V, --version                       Print version information and exit
fi:   -V, --version                       Näytä versiotiedot ja poistu

en:   -V, --version     Print version information and exit
fi:   -V, --version     Näytä versiotiedot ja poistu

en:   -h, --help        Print this help message and exit
fi:   -h, --help        Näytä tämä ohjeteksti ja poistu

en:   WebBrowser       - The preferred Web Browser.
      MailReader       - The preferred Mail Reader.
      FileManager      - The preferred File Manager.
      TerminalEmulator - The preferred Terminal Emulator.
fi:   WebBrowser       - Oletusarvoinen web-selain.
      MailReader       - Oletusarvoinen sähköpostiohjelma.
      FileManager      - Oletusarvoinen tiedostonhallinta.
      TerminalEmulator - Oletusarvoinen pääteohjelma.

en: %s (Xfce %s)
    
    Copyright (c) 2003-2006
            os-cillation e.K. All rights reserved.
    
    Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.
    
    Built with Gtk+-%d.%d.%d, running Gtk+-%d.%d.%d.
    
    Please report bugs to <%s>.
fi: %s (Xfce %s)
    
    Copyright (c) 2003-2006
            os-cillation e.K. Kaikki oikeudet pidätetään.
    
    Käännettäessä Gtk+-%d.%d.%d, nyt käytössä Gtk+-%d.%d.%d.
    
    Ilmoita ohjelmavirheistä osoitteeseen <%s>.

en: %s comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY,
    You may redistribute copies of %s under the terms of
    the GNU Lesser General Public License which can be found in the
    %s source package.
fi: %s ei ole MINKÄÄNLAISEN TAKUUN ALAINEN.
    Voit levittää ja kopioida %s -ohjelmistoa GNU Lesser General
    Public License -lisenssin ehtojen mukaisesti. Lisenssin löydät
    %s -lähdekoodipakkauksesta.

en: Action Icons
fi: Toimintokuvakkeet

en: Active
fi: Aktiivinen

en: Active item border color
fi: Aktiivisen kohteen reunuksen väri

en: Active item fill color
fi: Aktiivisen kohteen täyttöväri

en: Active item index
fi: Aktiivisen kuvakkeen indeksi

en: Active item text color
fi: Aktiivisen kohteen tekstin väri

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: All Icons
fi: Kaikki kuvakkeet

en: Animations
fi: Animaatiot

en: Application Chooser Button
fi: Sovellusvalitsinpainike

en: Application Icons
fi: Sovelluskuvakkeet

en: Block Device
fi: Lohkolaite

en: Browse the file system
fi: Selaa tiedostojärjestelmää

en: Browse the file system to choose a custom command.
fi: Selaa tiedostojärjestelmää valitaksesi mukautetun komennon.

en: Browse the web
fi: Selaa verkkosivuja

en: C_omment:
fi: Ko_mmentti:

en: C_reate
fi: _Luo

en: Caja File Manager
fi: Caja-tiedostonhallinta

en: Character Device
fi: Merkkilaite

en: Choose Preferred Application
fi: Valitse oletussovellus

en: Choose a custom File Manager
fi: Valitse mukautettu tiedostonhallinta

en: Choose a custom Mail Reader
fi: Valitse mukautettu sähköpostiohjelma

en: Choose a custom Terminal Emulator
fi: Valitse mukautettu pääteohjelma

en: Choose a custom Web Browser
fi: Valitse mukautettu web-selain

en: Choose filename
fi: Valitse tiedostonimi

en: Claws Mail
fi: Claws-sähköposti

en: Clear search field
fi: Tyhjennä hakukenttä

en: Column Spacing
fi: Sarakkeiden välit

en: Column spacing
fi: Sarakkeiden väli

en: Comm_and:
fi: _Komento:

en: Copyright (c) %s
            os-cillation e.K. All rights reserved.
    
    Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.
fi: Copyright (c) %s
            os-cillation e.K. Kaikki oikeudet pidätetään.
    
    Kirjoittanut Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.

en: Create Directory
fi: Luo kansio

en: Create Launcher
fi: Luo käynnistin

en: Create Launcher <b>%s</b>
fi: Luo käynnistin <b>%s</b>

en: Create Link
fi: Luo linkki

en: Create a new desktop file in the given directory
fi: Luo uusi desktop-tiedosto valittuun kansioon

en: Cursor item border color
fi: Osoitinkohteen reunuksen väri

en: Cursor item fill color
fi: Osoitinkohteen täyttöväri

en: Cursor item text color
fi: Osoitinkohteen tekstin väri

en: Customize Toolbar...
fi: Mukauta välinepalkkia...

en: Debian Sensible Browser
fi: Debianin sensible-browser

en: Debian X Terminal Emulator
fi: Debianin X-pääteohjelma

en: Device Icons
fi: Laitekuvakkeet

en: Drag an item onto the toolbars above to add it, from the toolbars in the items table to remove it.
fi: Lisää ja poista ylläolevissa välinepalkeissa olevia kohteita raahaamalla.

en: Edit Directory
fi: Muokkaa kansiota

en: Edit Launcher
fi: Muokkaa käynnistintä

en: Edit Link
fi: Muokkaa linkkiä

en: Emblems
fi: Tunnuskuvat

en: Emoticons
fi: Hymiöt

en: Enable Search
fi: Salli haku

en: Enlightened Terminal Emulator
fi: ETerm-pääteohjelma

en: Epiphany Web Browser
fi: Epiphany web-selain

en: Executable Files
fi: Suoritettavat tiedostot

en: Failed to create "%s".
fi: Kohteen "%s" luominen epäonnistui.

en: Failed to execute default File Manager
fi: Oletustiedostonhallinnan käynnistys epäonnistui

en: Failed to execute default Mail Reader
fi: Oletussähköpostiohjelman käynnistys epäonnistui

en: Failed to execute default Terminal Emulator
fi: Oletuspäätteen käynnistys epäonnistui

en: Failed to execute default Web Browser
fi: Oletusselaimen käynnistys epäonnistui

en: Failed to launch preferred application for category "%s".
fi: Oletussovelluksen suorittaminen kategorialle "%s" epäonnistui.

en: Failed to load contents from "%s": %s
fi: Kohteen "%s" sisällön lataus epäonnistui: %s

en: Failed to load image "%s": Unknown reason, probably a corrupt image file
fi: Kuvan "%s" lataus epäonnistui: Syy tuntematon, kuvatiedosto luultavasti viallinen

en: Failed to open "%s".
fi: Kohteen "%s" avaaminen epäonnistui.

en: Failed to open %s for writing
fi: Tiedoston %s avaaminen kirjoitettavaksi epäonnistui

en: Failed to open URI "%s".
fi: URI:n "%s" avaaminen epäonnistui.

en: Failed to open display
fi: Näytön avaaminen epäonnistui

en: Failed to open file "%s": %s
fi: Tiedoston "%s" avaaminen epäonnistui: %s

en: Failed to parse contents of "%s": %s
fi: Tiedoston "%s" sisällön jäsennys epäonnistui: %s

en: Failed to read file "%s": %s
fi: Tiedoston "%s" lukeminen epäonnistui: %s

en: Failed to save "%s".
fi: Kohteen "%s" tallentaminen epäonnistui.

en: Failed to set default File Manager
fi: Oletustiedostonhallinnan asettaminen epäonnistui

en: Failed to set default Mail Reader
fi: Oletussähköpostiohjelman asettaminen epäonnistui

en: Failed to set default Terminal Emulator
fi: Oletuspäätesovelluksen asettaminen epäonnistui

en: Failed to set default Web Browser
fi: Oletusselaimen asettaminen epäonnistui

en: File "%s" has no type key
fi: Tiedostolla "%s" ei ole Type-kenttää

en: File Manager
fi: Tiedostonhallinta

en: File Type Icons
fi: Tiedostotyyppikuvakkeet

en: File location is not a regular file or directory
fi: Sijainti ei ole tavallinen tiedosto tai kansio

en: Folder
fi: Kansio

en: Follow state
fi: Seuraa tilaa

en: GNOME Terminal
fi: Gnomen pääte

en: Galeon Web Browser
fi: Galeon web-selain

en: Homogeneous
fi: Tasamittainen

en: How the text and icon of each item are positioned relative to each other
fi: Kuinka kohteiden teksti ja kuvake sijoitetaan suhteessa toisiinsa

en: Icon
fi: Kuvake

en: Icon Bar Model
fi: Kuvakepalkkimalli

en: Icon View Model
fi: Kuvakenäkymämalli

en: Icon column
fi: Kuvakesarake

en: If you don't specify the --launch option, exo-open will open all specified
    URLs with their preferred URL handlers. Else, if you specify the --launch
    option, you can select which preferred application you want to run, and
    pass additional parameters to the application (i.e. for TerminalEmulator
    you can pass the command line that should be run in the terminal).
fi: Jos et määritä --launch -valitsinta, exo-open avaa kaikki määritetyt URL:t
    niiden oletuskäsittelijöillä. Muussa tapauksessa voit valita suoritettavan
    sovelluksen ja antaa sille lisäparametreja (voit esimerkiksi määrittää
    päätteessä suoritettavan komentorivin).

en: Image Files
fi: Kuvatiedostot

en: Invalid helper type "%s"
fi: Sovellustyyppi "%s" ei kelpaa

en: Konqueror Web Browser
fi: Konqueror web-selain

en: Launch the default helper of TYPE with the optional PARAMETER, where TYPE is one of the following values.
fi: Käynnistä TYYPIN oletussovellus käyttäen valinnaista VALITSINTA. TYYPPI on yksi seuraavista arvoista.

en: Launching desktop files is not supported when %s is compiled without GIO-Unix features.
fi: Työpöytätiedostojen käynnistystä ei tueta, kun %s on käännetty ilman GIO-Unix -toiminnallisuutta.

en: Layout mode
fi: Asettelutapa

en: Links Text Browser
fi: Links-tekstiselain

en: Location Icons
fi: Sijaintikuvakkeet

en: Lynx Text Browser
fi: Lynx-tekstiselain

en: Mail Reader
fi: Sähkopostiohjelma

en: Margin
fi: Marginaali

en: Markup column
fi: Merkkaussarake

en: Menu Icons
fi: Valikkokuvakkeet

en: Model column to search through when searching through item
fi: Mallin sarake, josta etsitään kohteen kautta etsittäessä

en: Model column used to retrieve the absolute path of an image file to render
fi: Mallisarake, jota käytetään näytettävän kuvan absoluuttista polkua hakiessa

en: Model column used to retrieve the icon pixbuf from
fi: Mallin sarake, josta kuvakkeen pixbuf noudetaan

en: Model column used to retrieve the text from
fi: Mallin sarake, josta teksti noudetaan

en: Model column used to retrieve the text if using Pango markup
fi: Mallin sarake, josta teksti noudetaan käytettäessä Pango-merkkausta

en: Model for the icon bar
fi: Kuvakepalkin malli

en: Mozilla Browser
fi: Mozilla-selain

en: Mozilla Mail
fi: Mozillan sähköposti

en: No application selected
fi: Ei sovellusta valittuna

en: No command specified
fi: Ei komentoa määritetty

en: No file selected
fi: Ei tiedostoa valittuna

en: No file/folder specified
fi: Tiedostoa/kansiota ei määritetty

en: No helper defined for "%s".
fi: Tyypille "%s" ei ole määritelty oletussovellusta.

en: No icon
fi: Ei kuvaketta

en: Number of columns
fi: Sarakkeiden määrä

en: Number of columns to display
fi: Näytettävien sarakkeiden määrä

en: Open the Preferred Applications
    configuration dialog
fi: Avaa oletussovellusten
    asetusdialogi

en: Opera Browser
fi: Opera-selain

en: Options:
fi: Valinnat:

en: Orientation
fi: Suunta

en: PCMan File Manager
fi: PCMan-tiedostonhallinta

en: Perl Scripts
fi: Perl-skriptit

en: Pixbuf column
fi: Pixbuf-sarake

en: Please choose your preferred File Manager
    now and click OK to proceed.
fi: Valitse haluamasi tiedostonhallinta ja
    napsauta OK jatkaaksesi.

en: Please choose your preferred Mail Reader
    now and click OK to proceed.
fi: Valitse haluamasi sähköpostiohjelma ja
    napsauta OK jatkaaksesi.

en: Please choose your preferred Terminal
    Emulator now and click OK to proceed.
fi: Valitse haluamasi pääteohjelma ja
    napsauta OK jatkaaksesi.

en: Please choose your preferred Web
    Browser now and click OK to proceed.
fi: Valitse haluamasi web-selain ja
    napsauta OK jatkaaksesi.

en: Please report bugs to <%s>.
fi: Ilmoitathan ohjelmistovirheet osoitteeseen <%s>.

en: Preferred Applications
fi: Oletussovellukset

en: Preferred Applications (Web Browser, Mail Reader and Terminal Emulator)
fi: Oletussovellukset (web-selain, sähköposti ja pääteohjelma)

en: Preset URL when creating a link
fi: Esiasetettu URL luotaessa linkkiä

en: Preset command when creating a launcher
fi: Esiasetettu komento luotaessa käynnistintä

en: Preset comment when creating a desktop file
fi: Esiasetettu kommentti luotaessa desktop-tiedostoa

en: Preset icon when creating a desktop file
fi: Esiasetettu kuvake luotaessa desktop-tiedostoa

en: Preset name when creating a desktop file
fi: Esiasetettu nimi luotaessa desktop-tiedostoa

en: Press left mouse button to change the selected application.
fi: Paina hiiren vasenta painiketta vaihtaaksesi sovelluksen.

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Print version information and exit
fi: Näytä versiotiedot ja poistu

en: Python Scripts
fi: Python-skriptit

en: Query the default helper of TYPE, where TYPE is one of the following values.
fi: Tiedustele tyypin TYPE oletussovellusta, jossa TYPE on yksi seuraavista arvoista.

en: Read your email
fi: Käytä sähköpostiasi

en: Render differently based on the selection state.
fi: Piirrä eri tavoin valinnan tilasta riippuen.

en: Reorderable
fi: Uudelleen järjestettävä

en: Restart command
fi: Uudelleenkäynnistyskomento

en: Rodent File Manager
fi: Rodent-tiedostonhallinta

en: Row Spacing
fi: Rivivälit

en: Row spacing
fi: Riviväli

en: Ruby Scripts
fi: Ruby-skriptit

en: Run in _terminal
fi: Suorita _päätteessä

en: SOCKET ID
fi: PISTOKE

en: Search Column
fi: Hakusarake

en: Select _icon from:
fi: Valitse _kuvake kohteesta:

en: Select a working directory
fi: Valitse työkansio

en: Select an Application
fi: Valitse sovellus

en: Select an icon
fi: Valitse kuvake

en: Select application
fi: Valitse sovellus

en: Select default applications for various services
fi: Valitse oletussovellukset erinäisille palveluille

en: Select this option to enable startup notification when the command is run from the file manager or the menu. Not every application supports startup notification.
fi: Valitse tämä ottaaksesi käyttöön käynnistyksen huomautuksen, kun komento suoritetaan tiedostonhallinnasta tai valikosta. Kaikki sovellukset eivät tue käynnistyksen huomautusta.

en: Select this option to run the command in a terminal window.
fi: Valitse tämä suorittaaksesi komennon pääteikkunassa.

en: Selection mode
fi: Valintatapa

en: Separator
fi: Erotin

en: Session restart command
fi: Istunnon uudelleenkäynnistyskomento

en: Settings manager socket
fi: Asetustenhallinnan pistoke

en: Shell Scripts
fi: Komentotulkin skriptit

en: Single Click
fi: Kertanapsautus

en: Single Click Timeout
fi: Kertanapsautusviive

en: Socket
fi: Pistoke

en: Space which is inserted at the edges of the icon view
fi: Kuvakenäkymän reunoille lisättävä tyhjä tila

en: Space which is inserted between cells of an item
fi: Kohteen lohkojen välinen tyhjä tila

en: Space which is inserted between grid column
fi: Ruudukon sarakkeiden välinen tyhjä tila

en: Space which is inserted between grid rows
fi: Ruudukon rivien välinen tyhjä tila

en: Spacing
fi: Välit

en: Specify the application you want to use
    as default File Manager for Xfce:
fi: Määritä Xfce:n oletusarvoinen
    tiedostonhallintasovellus:

en: Specify the application you want to use
    as default Mail Reader for Xfce:
fi: Määritä Xfce:n oletusarvoinen
    sähköpostiohjelma:

en: Specify the application you want to use
    as default Terminal Emulator for Xfce:
fi: Määritä Xfce:n oletusarvoinen
    päätesovellus:

en: Specify the application you want to use
    as default Web Browser for Xfce:
fi: Määritä Xfce:n oletusarvoinen web-selain:

en: Status Icons
fi: Tilakuvakkeet

en: TYPE [PARAMETER]
fi: TYYPPI [VALITSIN]

en: Terminal Emulator
fi: Pääteohjelma

en: Text column
fi: Tekstisarake

en: Text for I_mportant Icons
fi: Teksti vain t_ärkeille kuvakkeille

en: Text for _All Icons
fi: Teksti k_aikille kuvakkeille

en: The GIcon to render.
fi: Piirrettävä GIcon.

en: The amount of space between two consecutive columns
fi: Vierekkäisten sarakkeiden välinen tyhjä tila

en: The amount of space between two consecutive rows
fi: Peräkkäisten rivien välinen tyhjä tila

en: The amount of time after which the item under the mouse cursor will be selected automatically in single click mode
fi: Viive, jonka jälkeen hiiren osoittimen alla oleva kohde valitaan automaattisesti kertanapsautustilassa

en: The file "%s" contains no data
fi: Tiedosto "%s" ei sisällä tietoa

en: The following TYPEs are supported for the --launch and --query commands:
    
      WebBrowser       - The preferred Web Browser.
      MailReader       - The preferred Mail Reader.
      FileManager      - The preferred File Manager.
      TerminalEmulator - The preferred Terminal Emulator.
fi: Seuraavat TYPE-argumentit ovat tuettuja --launch ja --query -komennoille:
    
      WebBrowser       - Oletus verkon selaamiseen.
      MailReader       - Oletussähköpostisovellus.
      FileManager      - Oletus tiedostonhallintaan.
      TerminalEmulator - Oletuspäätesovellus.

en: The following TYPEs are supported for the --launch command:
fi: Komento --launch tukee seuraavia TYYPPEJÄ:

en: The icon to render.
fi: Piirrettävä kuvake.

en: The layout mode
fi: Asettelutapa

en: The model for the icon view
fi: Kuvakenäkymän malli

en: The orientation of the iconbar
fi: Kuvakepalkin suunta

en: The selection mode
fi: Valintatapa

en: The size of the icon to render in pixels.
fi: Piirrettävän kuvakkeen koko kuvapisteinä.

en: The width used for each item
fi: Ruudukon kohteiden leveys

en: Toolbar _Style
fi: Välinepalkin t_yyli

en: Type '%s --help' for usage.
fi: Saat ohjeita komennolla "%s --help".

en: Type of desktop file to create (Application or Link)
fi: Luotavan desktop-tiedoston tyyppi (sovellus tai linkki)

en: Unable to detect the URI-scheme of "%s".
fi: Kohteen "%s" URI-skeemaa ei tunnistettu.

en: Uncategorized Icons
fi: Luokittelemattomat kuvakkeet

en: Unsupported desktop file type "%s"
fi: Tyypin "%s" desktop-tiedostoja ei tueta

en: Usage: %s [options] [file]
fi: Käyttö: %s [valitsimet] [tiedosto]

en: Usage: exo-open [URLs...]
fi: Käyttö: exo-open [URL:t...]

en: Use _startup notification
fi: Käytä käynnistyksen _huomautusta

en: Use a custom application which is not included in the above list.
fi: Valitse mukautettu sovellus, jota ei löydy yläpuoliselta listalta.

en: Use the command line
fi: Käytä komentoriviä

en: View allows user to search through columns interactively
fi: Käyttäjä voi hakea näkymän sarakkeista interaktiivisesti

en: View is reorderable
fi: Näkymän voi järjestää uudelleen

en: W3M Text Browser
fi: W3M -tekstiselain

en: Web Browser
fi: Web-selain

en: Whether the children should be all the same size
fi: Ovatko kaikki lapsielementit samankokoisia

en: Whether the items in the view can be activated with single clicks
fi: Voiko näkymän kohteet valita kertanapsautuksilla

en: Width for each item
fi: Kohteiden leveys

en: Window group
fi: Ikkunaryhmä

en: Window group leader
fi: Ikkunaryhmän johtaja

en: Working _Directory:
fi: _Työkansio:

en: X Terminal
fi: X-pääte

en: Xfce Terminal
fi: Xfce pääte

en: Xfe File Manager
fi: Xfe-tiedostonhallinta

en: [FILE|FOLDER]
fi: [TIEDOSTO|KANSIO]

en: _Add a new toolbar
fi: _Lisää uusi välinepalkki

en: _Cancel
fi: _Peruuta

en: _Close
fi: _Sulje

en: _Desktop Default
fi: Työpöydän _oletus

en: _Help
fi: O_hje

en: _Icon:
fi: Ku_vake:

en: _Icons only
fi: Pelkät _kuvakkeet

en: _Name:
fi: _Nimi:

en: _Open
fi: _Avaa

en: _Other...
fi: _Muu...

en: _Remove Toolbar
fi: _Poista välinepalkki

en: _Save
fi: _Tallenna

en: _Search icon:
fi: _Etsi kuvaketta:

en: _Text only
fi: Pelkkä t_eksti

en: _Utilities
fi: _Työkalut

en: size
fi: koko
