Xfce4-session - en to el translation catalogue (199 entries)

en: (Unknown program)
el: (Άγνωστο πρόγραμμα)

en: (Unknown)
el: (Άγνωστο)

en: <b>Author:</b>
el: <b>Δημιουργός:</b>

en: <b>Compatibility</b>
el: <b>Συμβατότητα</b>

en: <b>Description:</b>
el: <b>Περιγραφή:</b>

en: <b>Homepage:</b>
el: <b>Αρχική σελίδα:</b>

en: <b>Information</b>
el: <b>Πληροφορίες</b>

en: <b>Logout Settings</b>
el: <b>Ρυθμίσεις αποσύνδεσης</b>

en: <b>Security</b>
el: <b>Ασφάλεια</b>

en: <b>Session Chooser</b>
el: <b>Επιλογέας συνεδρίας</b>

en: <b>Shutdown</b>
el: <b>Τερματισμός</b>

en: <b>Version:</b>
el: <b> Έκδοση:</b>

en: Ad_vanced
el: Για πρ_οχωρημένους

en: Add application
el: Προσθήκη εφαρμογής

en: All Xfce cache files could not be cleared
el: Αδυναμία εκκαθάρισης όλων των αρχείων της λανθάνουσας μνήμης του Xfce

en: All files
el: Όλα τα αρχεία

en: Always
el: Πάντα

en: Always save the session when logging out
el: Να αποθηκεύεται πάντα η συνεδρία κατά την έξοδο

en: An error occurred
el: Παρουσιάστηκε ένα σφάλμα

en: Are you sure you want to empty the session cache?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να αδειάσετε την λανθάνουσα μνήμη της συνεδρίας;

en: Are you sure you want to remove "%s"
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να αφαιρέσετε το "%s";

en: Are you sure you want to terminate "%s"?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να τερματίσετε το "%s";

en: Background color:
el: Χρώμα παρασκηνίου:

en: Balou Splash Engine
el: Οθόνη εκκίνησης Balou

en: Balou theme
el: Θέμα Balou

en: Below is the list of applications that will be started automatically when you login to your Xfce desktop, in addition to the applications that were saved when you logged out last time. Cursive applications belong to another desktop environment, but you can still enable them if you want.
el: Η παρακάτω λίστα περιέχει τις εφαρμογές που θα εκκινούν αυτόματα, κάθε φορά που θα εισέρχεστε στην επιφάνεια εργασίας Xfce, επιπρόσθετα στις εφαρμογές που αποθηκεύτηκαν όταν αποσυνδεθήκατε την τελευταία φορά. Οι εφαρμογές ανήκουν σε άλλη επιφάνεια εργασίας, αλλά μπορείτε ακόμα να τις ενεργοποιήσετε εάν θέλετε.

en: Can only terminate clients when in the idle state
el: Μπορείτε μόνο να τερματίσετε πελάτες όταν είναι σε κατάσταση αδράνειας

en: Cancel the login attempt and return to the login screen.
el: Ακύρωση προσπάθειας εισόδου και επιστροφή στην οθόνη εισόδου.

en: Choose a name for the new session:
el: Επιλέξτε ένα όνομα για τη νέα συνεδρία:

en: Choose image...
el: Επιλογή εικόνας...

en: Choose session
el: Επιλέξτε συνεδρία

en: Choose session name
el: Επιλέξτε όνομα για τη συνεδρία

en: Choose the session you want to restore. You can simply double-click the session name to restore it.
el: Επιλέξτε τη συνεδρία που θέλετε να επαναφέρετε. Μπορείτε απλώς να κάνετε διπλό κλικ στο όνομα της συνεδρίας για να την επαναφέρετε.

en: Choose theme file to install...
el: Επιλέξτε το αρχείο με το θέμα που θέλετε να εγκαταστήσετε...

en: Choose theme filename...
el: Επιλέξτε το αρχείο θέματος...

en: Clear sessions
el: Εκκαθάριση συνεδρίας

en: Colors
el: Χρώματα

en: Command:
el: Εντολή:

en: Con_figure
el: Ρύ_θμιση

en: Configure Balou...
el: Ρύθμιση του Balou...

en: Configure Simple...
el: Ρύθμιση απλού...

en: Continue anyway
el: Συνέχεια έτσι κι αλλιώς

en: Could not look up internet address for %s.
    This will prevent Xfce from operating correctly.
    It may be possible to correct the problem by adding
    %s to the file /etc/hosts on your system.
el: Δεν ήταν δυνατό να εντοπιστεί η διεύθυνση internet για το %s.
    Αυτό αποτρέπει τη σωστή εκτέλεση του Xfce.
    Είναι πιθανό να διορθωθεί το πρόβλημα εάν προσθέσετε το %s
    στο αρχείο /etc/hosts του συστήματός σας.

en: Create a new session.
el: Δημιουργία νέας συνεδρίας

en: Customize desktop startup and splash screen
el: Παραμετροποίηση της επιφάνειας εκκίνησης και της οθόνης εισόδου

en: Demonstrates the selected splash screen
el: Επιδεικνύει την επιλεγμένη οθόνη εισόδου

en: Description:
el: Περιγραφή:

en: Disable binding to TCP ports
el: Απενεργοποίηση δέσμευσης θυρών TCP

en: Display the session chooser every time Xfce starts
el: Εμφάνιση του επιλογέα συνεδρίας κάθε φορά που ξεκινάει το xfce

en: Edit application
el: Επεξεργασία εφαρμογής

en: Either the password you entered is invalid, or the system administrator disallows shutting down this computer with your user account.
el: Είτε ο κωδικός που εισάγατε δεν ισχύει, ή ο διαχειριστής δεν επιτρέπει την απενεργοποίηση του υπολογιστή από αυτό τον λογαριασμό.

en: Empty the session cache
el: Άδειασμα λανθάνουσας μνήμης συνεδρίας

en: Error receiving response from shutdown helper: %s
el: Στάλθηκε εσφαλμένη απάντηση από τον τερματισμό της βοήθειας: %s

en: Error sending command to shutdown helper: %s
el: Στάλθηκε εσφαλμένη εντολή για τον τερματισμό της βοήθειας: %s

en: Failed adding "%s"
el: Αποτυχία στην προσθήκη "%s"

en: Failed to create file %s
el: Αδύνατη η δημιουργία του αρχείου %s

en: Failed to edit item
el: Η επεξεργασία του αντικειμένου απέτυχε

en: Failed to edit item "%s"
el: Η επεξεργασία του αντικειμένου "%s" απέτυχε

en: Failed to hibernate session
el: Αδυναμία αδρανοποίησης συνεδρίας

en: Failed to open %s for reading
el: Το άνοιγμα του %s για ανάγνωση απέτυχε

en: Failed to open %s for writing
el: Αδυναμία ανοίγματος του '%s' για εγγραφή

en: Failed to remove item
el: Αποτυχία στην διαγραφή του αντικειμένου

en: Failed to suspend session
el: Αποτυχία αναστολής συνεδρίας

en: Failed to toggle item
el: Αποτυχία εναλλαγής κατάστασης του αντικειμένου

en: Failed to unlink %s: %s
el: Αδύνατη η απομάκρυνση του δεσμού στο αρχείο %s: %s

en: Failed to write file %s
el: Αδύνατη η εγγραφή του αρχείου %s

en: Font
el: Γραμματοσειρά

en: Halt without displaying the logout dialog
el: Κλείσιμο χωρίς την εμφάνιση του διαλόγου αποσύνδεσης

en: Hibernate without displaying the logout dialog
el: Αδρανοποίηση χωρίς την εμφάνιση του διαλόγου αποσύνδεσης

en: If running
el: Εάν εκτελείται

en: Image
el: Εικόνα

en: Images
el: Εικόνες

en: Immediately
el: Αμέσως

en: Last accessed: %s
el: Τελευταία προσπέλαση: %s

en: Launch GN_OME services on startup
el: Έναρξη των υπηρεσιών του GN_OME κατά την εκκίνηση

en: Launch _KDE services on startup
el: Έναρξη των υπηρεσιών του _KDE κατά την εκκίνηση

en: Launch screensaver and locker program
el: Εκκίνηση προφύλαξης οθόνης και προγράμματος κλειδώματος

en: Loading desktop settings
el: Φορτώνονται οι ρυθμίσεις της επιφάνειας εργασίας

en: Loading session data
el: Φόρτωση δεδομένων συνεδρίας

en: Log Out
el: Αποσύνδεση

en: Log out
el: Αποσύνδεση

en: Log out %s
el: Αποσύνδεση %s

en: Log out of the Xfce Desktop
el: Αποσύνδεση από το περιβάλλον εργασίας Xfce

en: Log out quickly; don't save the session
el: Γρήγορη αποσύνδεση: να μην αποθηκευτεί η συνεδρία

en: Log out without displaying the logout dialog
el: Αποσύνδεση χωρίς την εμφάνιση του διαλόγου αποσύνδεσης

en: Manage _remote applications
el: Διαχείριση απ_ομακρυσμένων εφαρμογών

en: Manage remote applications over the network (this may be a security risk)
el: Διαχείριση απομακρυσμένων διαδικτυακών εφαρμογών (μπορεί να έχει ρίσκο ασφάλειας)

en: Mice
el: Ποντίκια

en: Mice Splash Engine
el: Οθόνη εκκίνησης με ποντίκια

en: Name:
el: Όνομα:

en: Never
el: Ποτέ

en: New session
el: Νέα συνεδρία

en: No description given
el: Δε δόθηκε περιγραφή

en: None
el: Κανένα

en: Opens the configuration panel for the selected splash screen
el: Ανοίγει το ταμπλό ρυθμίσεων για την επιλεγμένη οθόνη υποδοχής

en: Performing Autostart...
el: Αυτόματη εκκίνηση...

en: Please check that the file is a valid splash theme archive.
el: Παρακαλώ ελέγξτε ότι το αρχείο είναι ένα έγκυρο θέμα εκκίνησης.

en: Please enter your password
el: Παρακαλώ εισάγετε το συνθηματικό σας

en: Please report bugs to <%s>.
el: Παρακαλώ να αναφέρετε σφάλματα στο <%s>

en: Print version information and exit
el: Εμφάνιση πληροφοριών έκδοσης

en: Priority
el: Προτεραιότητα

en: Program
el: Πρόγραμμα

en: Prompt for confirmation when logging out
el: Προτροπή για επιβεβαίωση κατά την αποσύνδεση

en: Quit the program, and remove it from the session
el: Τερματισμός προγράμματος, και αφαίρεση του από την συνεδρία

en: Reboot without displaying the logout dialog
el: Επανεκκίνηση χωρίς την εμφάνιση του διαλόγου αποσύνδεσης

en: Received error while trying to log out
el: Λήφθηκε σφάλμα κατά την προσπάθεια αποσύνδεσης

en: Restart Style
el: Στυλ επανεκκίνησης

en: Run xflock4 before suspending or hibernating the system
el: Εκτέλεση xflock4 πριν την αναστολή ή την αδράνεια του συστήματος

en: SOCKET ID
el: ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΥΠΟΔΟΧΕΑ

en: S_plash
el: Ο_θόνη εισόδου

en: Saving Session
el: Αποθήκευση συνεδρίας

en: Screensaver
el: Προφύλαξη οθόνης

en: Select a command
el: Επιλογή εντολής

en: Session Manager Error
el: Σφάλμα διαχειριστή συνεδριών

en: Session Save Error
el: Σφάλμα αποθήκευσης συνεδρίας

en: Session and Startup
el: Συνεδρία και Εκκίνηση

en: Session manager must be in idle state when requesting a checkpoint
el: Ο διαχειριστής συνεδριών μπορεί να είναι σε κατάσταση αδράνειας όταν φτάσει σε ένα σημείο ελέγχου

en: Session manager must be in idle state when requesting a shutdown
el: Ο διαχειριστής συνεδρίας πρέπει να είναι σε κατάσταση αδράνειας όταν αιτηθεί να τερματιστεί

en: Settings manager socket
el: Διαχειριστής ρυθμίσεων υποδοχέα

en: Shut _Down
el: _Τερματισμός

en: Shutdown Failed
el: Ο τερματισμός απέτυχε

en: Shutdown command failed
el: Αποτυχία εντολής τερματισμού

en: Shutdown is blocked by the kiosk settings
el: Ο τερματισμός εμποδίζεται από τις ρυθμίσεις του kiosk

en: Simple
el: Απλό

en: Simple Splash Engine
el: Απλή οθόνη εκκίνησης

en: Start GNOME services, such as gnome-keyring
el: Εκκίνηση υπηρεσιών του GNOME, όπως το gnome-keyring

en: Start KDE services, such as kdeinit
el: Εκκίνηση υπηρεσιών του KDE, όπως το kdeinit

en: Starting %s
el: Εκκίνηση του %s

en: Starting Assistive Technologies
el: Εκκίνηση τεχνολογιών υποβοήθησης

en: Starting KDE services
el: Εκκίνηση των Υπηρεσιών του KDE

en: Starting The Gimp
el: Εκκίνηση του Gimp

en: Starting The Gnome Keyring Daemon
el: Εκκίνηση του δαίμονα GNOME Keyring.

en: Starting the Beep Media Player
el: Εκκίνηση του Αναπαραγωγέα μέσων Beep

en: Starting the Desktop Manager
el: Εκκίνηση του Διαχειριστή επιφάνειας εργασίας

en: Starting the Gnome Terminal Emulator
el: Εκκίνηση του Τερματικού του Gnome

en: Starting the KDE Advanced Text Editor
el: Εκκίνηση του Προχωρημένου επεξεργαστή κειμένου του KDE

en: Starting the KDE Clipboard Manager
el: Εφαρμογίδιο διαχείρισης προχείρου του KDE

en: Starting the KDE Mail Reader
el: Εκκίνηση του Αναγνώστη ηλεκ. αλληλογραφίας του KDE

en: Starting the KDE News Reader
el: Εκκίνηση του Αναγνώστη ειδήσεων του KDE

en: Starting the KDE Terminal Emulator
el: Εκκίνηση του Τερματικού του KDE

en: Starting the Konqueror
el: Εκκίνηση του Konqueror

en: Starting the Panel
el: Εκκίνηση του Ταμπλό

en: Starting the Session Management Proxy
el: Εκκίνηση του Μεσολαβητή διαχείρισης συνεδρίας

en: Starting the Taskbar
el: Εκκίνηση της Μπάρας εργασιών

en: Starting the VI Improved Editor
el: Εκκίνηση του Επεξεργαστή κειμένου VI Improved

en: Starting the Volume Controller
el: Εκκίνηση του Ρυθμιστή της έντασης ήχου

en: Starting the Window Manager
el: Εκκίνηση του Διαχειριστή παραθύρων

en: Starting the X Multimedia System
el: Εκκίνηση του XMMS

en: Starting the X Terminal Emulator
el: Εκκίνηση του Τερματικού Xterm

en: Starting the X-Chat IRC Client
el: Εκκίνηση του X-Chat

en: Sus_pend
el: Α_ναστολή

en: Suspend without displaying the logout dialog
el: Αναστολή χωρίς την εμφάνιση του διαλόγου αποσύνδεσης

en: Terminate Program
el: Τερματισμός προγράμματος

en: Text color:
el: Χρώμα κειμένου:

en: The Xfce development team. All rights reserved.
el: Η ομάδα ανάπτυξης του xfce. Με την επιφύλαξη παντός νόμιμου δικαιώματος.

en: The application will lose any unsaved state and will not be restarted in your next session.
el: Η εφαρμογή θα χάσει την μη αποθηκευμένη κατάσταση και δεν θα ξεκινήσει στην επόμενη συνεδρία σας.

en: The client doesn't have any properties set yet
el: Ο πελάτης δεν έχεις ορίσει καμία από τις ιδιότητες μέχρι στιγμής

en: The list of applications in the failsafe session is empty.
el: Η λίστα των εφαρμογών στην ασφαλή συνεδρία είναι κενή.

en: The location and the format of the autostart directory has changed.
    The new location is
    
      %s
    
    where you can place .desktop files to, that describe the applications
    to start when you login to your Xfce desktop. The files in your old
    autostart directory have been successfully migrated to the new
    location.
    You should delete this directory now.
el: Η θέση και η μορφή του καταλόγου αυτόματης εκκίνησης έχει αλλάξει.
    Η νέα θέση είναι
    
      %s
    
    όπου μπορείτε να τοποθετήσετε αρχεία τύπου .desktop που περιγράφουν
    τις εφαρμογές που θα ξεκινούν όταν συνδέεστε στο Xfce. Τα αρχεία από
    τον παλιό κατάλογο αυτόματης εκκίνησης έχουν μεταφερθεί επιτυχώς στη
    νέα θέση.
    Τώρα μπορείτε να σβήσετε αυτό τον κατάλογο.

en: The saved states of your applications will not be restored during your next login.
el: Η αποθηκευμένη κατάσταση των εφαρμογών σας δεν θα επαναφερθεί κατά την επόμενη συνεδρία σας.

en: The specified failsafe session ("%s") is not marked as a failsafe session.
el: Η συγκεκριμένη ασφαλής συνεδρία ("%s") δεν είναι σημειωμένη ως ασφαλής συνεδρία.

en: Theme File Error
el: Σφάλμα αρχείου θέματος

en: These applications are a part of the currently-running session, and can be saved when you log out.  Changes below will only take effect when the session is saved.
el: Αυτές οι εφαρμογές είναι μέρος της τρέχουσας συνεδρίας, και μπορεί να αποθηκευτούν κατά την αποσύνδεση. Οι παρακάτω αλλαγές θα έχουν ισχύ μόνο όταν η συνεδρία αποθηκευτεί.

en: This will permanently remove the application from the list of automatically started applications
el: Αυτό θα αφαιρέσει οριστικά την εφαρμογή από τη λίστα των αυτόματα εκτελούμενων εφαρμογών

en: Try again
el: Προσπάθεια ξανά

en: Type '%s --help' for usage.
el: Πληκτρολογήστε '%s --help' για βοήθεια.

en: Unable to contact D-Bus session bus
el: Αδυναμία επικοινωνίας με τον δίαυλο συνεδρίας D-Bus

en: Unable to contact settings server
el: Αδυναμία επικοινωνίας με τον διακομιστή ρυθμίσεων

en: Unable to create user interface from embedded definition data
el: Αδυναμία δημιουργίας διεπαφής χρήστη από τα ενσωματωμένα προσδιορισμένα δεδομένα

en: Unable to determine failsafe session name.  Possible causes: xfconfd isn't running (D-Bus setup problem); environment variable $XDG_CONFIG_DIRS is set incorrectly (must include "%s"), or xfce4-session is installed incorrectly.
el: Αδυναμία προσδιορισμού ονόματος ασφαλής συνεδρίας. Πιθανή αιτία: το xfconfd δεν τρέχει (πρόβλημα ρύθμισης D-BUS), οι μεταβλητές περιβάλλοντος $XDG_CONFIG_DIRS δεν είναι ορισμένες σωστά (πρέπει να συμπεριληφθεί το "%s"), ή το xfce4-session δεν έχει εγκατασταθεί σωστά.

en: Unable to install splash theme from file "%s"
el: Αδυναμία εγκατάστασης θέματος εκκίνησης από το αρχείο  "%s"

en: Unable to load a failsafe session
el: Αδυναμία φόρτωσης μίας ασφαλής συνεδρίας

en: Unable to remove splash theme "%s" from directory %s.
el: Αδύνατη η απομάκρυνση του θέματος οθόνης εκκίνησης "%s" από τον κατάλογο %s.

en: Unable to save the session
el: Αδυναμία αποθήκευσης της συνεδρίας

en: Unable to terminate program.
el: Αδυναμία τερματισμού προγράμματος.

en: Unknown error
el: (Άγνωστο σφάλμα)

en: Unknown shutdown method %d
el: Άγνωστη μέθοδος τερματισμού %d

en: Use custom image
el: Προσαρμοσμένη εικόνα

en: Use this session to run Xfce as your desktop environment
el: Χρήση αυτής της συνεδρία για εκτέλεση του Xfce ως περιβάλλον εργασίας

en: Verifying DNS settings
el: Επαλήθευση ρυθμίσεων DNS

en: Version information
el: Πληροφορίες έκδοσης

en: Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>
el: Γραμμένο από τον Benedikt Meuer <benny@xfce.org>

en: Xfce Session
el: Συνεδρία Xfce

en: You might need to delete some files manually in "%s".
el: Μπορεί να χρειαστείτε να διαγράψετε μερικά αρχεία χειροκίνητα στο "%s".

en: Your session is being saved.  If you do not wish to wait, you may close this window.
el: Η συνεδρία σας αποθηκεύεται. Εάν δεν θέλετε να περιμένετε, θα πρέπει να κλείσετε το παράθυρο.

en: _Display chooser on login
el: Εμφ_άνιση επιλογέα κατά την είσοδο

en: _Export theme
el: Εξ_αγωγή θέματος

en: _General
el: Γ_ενικά

en: _Hibernate
el: _Αδρανοποίηση

en: _Install new theme
el: _Εγκατάσταση νέου θέματος

en: _Log Out
el: Α_ποσύνδεση

en: _Proceed
el: _Συνέχεια

en: _Quit Program
el: Τ_ερματισμός προγράμματος

en: _Remove theme
el: _Αφαίρεση θέματος

en: _Restart
el: _Επανεκκίνηση

en: _Save session for future logins
el: Αποθήκευ_ση της συνεδρίας

en: _Test
el: Δ_οκιμή

en: and Brian Tarricone <kelnos@xfce.org>.
el: και Brian Tarricone <kelnos@xfce.org>.

en: label
el: ετικέτα
