Xfce4-session - en to da translation catalogue (201 entries)

en: (Unknown program)
da: (Ukendt program)

en: (Unknown)
da: (Ukendt)

en: <b>Author:</b>
da: <b>Forfatter:</b>

en: <b>Compatibility</b>
da: <b>Kompatibilitet</b>

en: <b>Description:</b>
da: <b>Beskrivelse:</b>

en: <b>Homepage:</b>
da: <b>Hjemmeside:</b>

en: <b>Logout Settings</b>
da: <b>Logud-indstillinger</b>

en: <b>Security</b>
da: <b>Sikkerhed</b>

en: <b>Session Chooser</b>
da: <b>Sessionsvælger</b>

en: <b>Shutdown</b>
da: <b>Luk ned</b>

en: Ad_vanced
da: A_vanceret

en: Add application
da: Tilføj program

en: All Xfce cache files could not be cleared
da: Alle Xfce's cachefiler kunne ikke ryddes

en: All files
da: Alle filer

en: Always
da: Altid

en: Always save the session when logging out
da: Gem altid sessionen ved logud

en: An error occurred
da: Der er sket en fejl

en: App_lication Autostart
da: _Autostarterprogram

en: Are you sure you want to empty the session cache?
da: Er du sikker på, at du vil rydde sessionscachen?

en: Are you sure you want to remove "%s"
da: Er du sikker på, at du vil fjerne "%s"

en: Are you sure you want to terminate "%s"?
da: Er du sikker på, at du vil afbryde "%s"?

en: Automatically save session on logo_ut
da: Gem automatisk sessionen ved _logud

en: Background color:
da: Baggrundsfarve:

en: Balou Splash Engine
da: Balou-modul for opstartsbillede

en: Balou theme
da: Balou-tema

en: Below is the list of applications that will be started automatically when you login to your Xfce desktop, in addition to the applications that were saved when you logged out last time. Cursive applications belong to another desktop environment, but you can still enable them if you want.
da: Herunder er listen af programmer, der vil blive startet automatisk, når du logger ind på dit Xfce-skrivebord, dette gælder udover de programmer, der blev gemt, da du loggede ud sidst:

en: Can only terminate clients when in the idle state
da: Kan kun afbryde klienter når de befinder sig i tomgang

en: Cancel the login attempt and return to the login screen.
da: Afbryd logindforsøget og returnér til logindskærmen.

en: Choose a name for the new session:
da: Vælg et navn til den nye session:

en: Choose image...
da: Vælg billede...

en: Choose session
da: Vælg session

en: Choose session name
da: Vælg sessionsnavn

en: Choose the session you want to restore. You can simply double-click the session name to restore it.
da: Vælg den session du vil genskabe. Du kan dobbeltklikke på sessionsnavnet for at genskabe sessionen.

en: Choose theme file to install...
da: Vælg temafil der skal installeres...

en: Choose theme filename...
da: Vælg temafilnavn...

en: Clear save_d sessions
da: _Ryd gemte sessioner

en: Clear sessions
da: Ryd sessioner

en: Colors
da: Farver

en: Command:
da: Kommando:

en: Con_figure
da: In_dstil

en: Configure Balou...
da: Indstil Balou...

en: Configure Simple...
da: Indstil Simple...

en: Continue anyway
da: Forsæt alligevel

en: Could not look up internet address for %s.
    This will prevent Xfce from operating correctly.
    It may be possible to correct the problem by adding
    %s to the file /etc/hosts on your system.
da: Kunne ikke slå internetadressen for %s op.
    Dette vil forhindre Xfce i at fungere korrekt.
    Det kan være muligt at afhjælpe problemet ved at 
    tilføje %s til din /etc/hosts systemfil.

en: Create a new session.
da: Opret en ny session.

en: Customize desktop startup and splash screen
da: Tilpas skrivebordsopstart- og opstartsbilled-skærm

en: Demonstrates the selected splash screen
da: Demonstrerer det valgte opstartbillede

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Disable binding to TCP ports
da: Slå binding til TCP-porte fra

en: Display the session chooser every time Xfce starts
da: Vis sessionsvælgeren hver gang Xfce starter

en: Edit application
da: Redigér program

en: Either the password you entered is invalid, or the system administrator disallows shutting down this computer with your user account.
da: Enten er din adgangskode forkert, eller systemadministratoren har ikke givet tilladelse til at lukke komputeren ned med din brugerkonto.

en: Empty the session cache
da: Ryd sessionscachen

en: Error receiving response from shutdown helper: %s
da: Fejl ved modtagelse af svar fra lukned-hjælper: %s

en: Error sending command to shutdown helper: %s
da: Fejl ved afsendelse af kommando til lukned-hjælper: %s

en: Failed adding "%s"
da: Kunne ikke tilføje "%s"

en: Failed to create file %s
da: Kunne ikke oprette fil %s

en: Failed to edit item
da: Kunne ikke redigere element

en: Failed to edit item "%s"
da: Kunne ikke redigere element "%s"

en: Failed to hibernate session
da: Kunne ikke bringe session i dvalestilstand

en: Failed to open %s for reading
da: Kunne ikke åbne %s for læsning

en: Failed to open %s for writing
da: Kunne ikke åbne %s for skrivning

en: Failed to remove item
da: Kunne ikke fjerne element

en: Failed to suspend session
da: Kunne ikke bringe session i hviletilstand

en: Failed to toggle item
da: Kunne ikke skifte element

en: Failed to unlink %s: %s
da: Kunne ikke fjerne henvisning %s: %s

en: Failed to write file %s
da: Kunne ikke skrive til fil %s

en: Font
da: Skrifttype

en: Halt without displaying the logout dialog
da: Luk ned uden at vise dialogen logud

en: Hibernate without displaying the logout dialog
da: Til dvaletilstand uden at vise dialogen logud

en: If running
da: Hvis kørende

en: Image
da: Billede

en: Images
da: Billeder

en: Immediately
da: Med det samme

en: Last accessed: %s
da: Sidst tilgået: %s

en: Launch GN_OME services on startup
da: Start GN_OME-tjenester ved opstart

en: Launch _KDE services on startup
da: Start _KDE-tjenester ved opstart

en: Launch screensaver and locker program
da: Start programmet skærm-skåner og -lås

en: Loading desktop settings
da: Indlæser skrivebordsindstillinger

en: Loading session data
da: Indlæser sessionsdata

en: Lock screen be_fore sleep
da: _Lås skærmen inden dvaletilstand

en: Log Out
da: Logud

en: Log out
da: Logud

en: Log out %s
da: Logud %s

en: Log out of the Xfce Desktop
da: Log ud fra skrivebordet Xfce

en: Log out quickly; don't save the session
da: Logud hurtigt; undlad at gemme sessionen

en: Log out without displaying the logout dialog
da: Logud uden at vise dialogen logud

en: Manage _remote applications
da: Håndtér _fjernprogrammer

en: Manage remote applications over the network (this may be a security risk)
da: Håndtér fjernprogrammer over netværket (dette kan udgøre en sikkerhedsrisiko)

en: Mice Splash Engine
da: Mice-modul for opstartsbillede

en: Name:
da: Navn:

en: Never
da: Aldrig

en: New session
da: Ny session

en: No description given
da: Ingen beskrivelse angivet

en: None
da: Ingen

en: Opens the configuration panel for the selected splash screen
da: Åbner indstillingspanelet for det valgte opstartbillede

en: Performing Autostart...
da: Kører autostart...

en: Please check that the file is a valid splash theme archive.
da: Tjek at filen er et gyldigt opstartsbillede-arkiv.

en: Please enter your password
da: Indtast venligst din adgangskode

en: Please report bugs to <%s>.
da: Rapportér venligst fejl til <%s>.

en: Print version information and exit
da: Udskriv versionsinformation og afslut

en: Priority
da: Prioritet

en: Pro_mpt on logout
da: _Spørg ved logud

en: Prompt for confirmation when logging out
da: Spørg for bekræftelse ved logud

en: Quit the program, and remove it from the session
da: Afslut programmet og fjern det fra sessionen

en: Reboot without displaying the logout dialog
da: Genstart uden at vise dialogen logud

en: Received error while trying to log out
da: Modtog fejl under forsøg på logud

en: Restart Style
da: Genstart stil

en: Run xflock4 before suspending or hibernating the system
da: Kør xflock4 inden hvile- eller dvale-tilstand af systemet

en: SOCKET ID
da: SOKKEL-ID

en: S_plash
da: O_pstartsskærm

en: Save Sess_ion
da: Gem _session

en: Saving Session
da: Gemmer session

en: Screensaver
da: Skærmskåner

en: Select a command
da: Vælg en kommando

en: Sessio_n
da: S_ession

en: Session Manager Error
da: Fejl i sessionshåndtering

en: Session Save Error
da: Sessionsgemmefejl

en: Session and Startup
da: Session og opstart

en: Session manager must be in idle state when requesting a checkpoint
da: Sessionhåndtering skal befinde sig i tomgang, når der anmodes om et tjekpunkt

en: Session manager must be in idle state when requesting a shutdown
da: Sessionhåndtering skal befinde sig i tomgang, når der anmodes om at lukke ned

en: Settings manager socket
da: Sokkel til indstillingshåndtering

en: Shut _Down
da: Luk _ned

en: Shutdown Failed
da: Luk ned fejlede

en: Shutdown command failed
da: Lukned-kommando fejlede

en: Shutdown is blocked by the kiosk settings
da: Luk ned er blokeret af indstillingerne til kiosktilstand

en: Simple Splash Engine
da: Simple-modul for opstartsbillede

en: Start GNOME services, such as gnome-keyring
da: Start GNOME-tjenester, såsom gnome-nøglering og GNOME's tilgængelighedsomgivelser

en: Start KDE services, such as kdeinit
da: Start KDE-tjenester, såsom kdeinit

en: Starting %s
da: Starter %s

en: Starting Assistive Technologies
da: Starter hjælpeteknologier

en: Starting KDE services
da: Starter KDE-tjenester

en: Starting The Gimp
da: Starter Gimp

en: Starting The Gnome Keyring Daemon
da: Starter Gnome-nøgleringsdæmonen

en: Starting the Beep Media Player
da: Starter Beep-medieafspilleren

en: Starting the Desktop Manager
da: Starter skrivebordshåndteringen

en: Starting the Gnome Terminal Emulator
da: Starter Gnome-terminalemuleringen

en: Starting the KDE Advanced Text Editor
da: Starter KDE-avanceret-tekstredigeringen

en: Starting the KDE Clipboard Manager
da: Starter KDE-klippebordshåndteringen

en: Starting the KDE Mail Reader
da: Starter KDE-postprogrammet

en: Starting the KDE News Reader
da: Starter KDE-nyhedsprogrammet

en: Starting the KDE Terminal Emulator
da: Starter KDE-terminalemuleringen

en: Starting the Konqueror
da: Starter Konqueror

en: Starting the Panel
da: Starter panelet

en: Starting the Session Management Proxy
da: Starter proxy'en til sessionshåndtering

en: Starting the Taskbar
da: Starter opgavebjælken

en: Starting the VI Improved Editor
da: Starter VI Improved-tekstredigeringen

en: Starting the Volume Controller
da: Starter lydstyrkekontrollen

en: Starting the Window Manager
da: Starter vindueshåndteringen

en: Starting the X Multimedia System
da: Starter X-multimediesystemet

en: Starting the X Terminal Emulator
da: Starter X-terminalemuleringen

en: Starting the X-Chat IRC Client
da: Starter X-Chat IRC-klienten

en: Sus_pend
da: _Hvile

en: Suspend without displaying the logout dialog
da: Til hviletilstand uden at vise dialogen logud

en: Terminate Program
da: Afslut program

en: Text color:
da: Tekstfarve:

en: The Xfce development team. All rights reserved.
da: Xfce-udviklingsholdet. Alle rettigheder forbeholdes.

en: The application will lose any unsaved state and will not be restarted in your next session.
da: Programmet vil miste enhver ikke gemt tilstand og vil ikke blive genstartet i din næste session.

en: The client doesn't have any properties set yet
da: Klienten har ingen indstillinger endnu

en: The list of applications in the failsafe session is empty.
da: Listen over programmer i den fejlsikrede session er tom.

en: The location and the format of the autostart directory has changed.
    The new location is
    
      %s
    
    where you can place .desktop files to, that describe the applications
    to start when you login to your Xfce desktop. The files in your old
    autostart directory have been successfully migrated to the new
    location.
    You should delete this directory now.
da: Placeringen og formatet af autostartmappen har ændret sig.
    Den nye placering er
    
     %s
    
    der kan du placere .desktop filer, der beskriver programmer som skal
    startes, når du logger ind på Xfce-skrivebordet. Filerne i din gamle
    autostartmappe er blevet flyttet til den nye
    placering.
    Du burde slette den gamle mappe nu.

en: The saved states of your applications will not be restored during your next login.
da: De gemte tilstande af dine programmer vil ikke blive gendannet næste gang du logger ind.

en: The specified failsafe session ("%s") is not marked as a failsafe session.
da: Den angivne fejlsikrede session ("%s") er ikke markeret som en fejlsikker session.

en: Theme File Error
da: Temafil-fejl

en: These applications are a part of the currently-running session, and can be saved when you log out.  Changes below will only take effect when the session is saved.
da: Disse programmer er en del af den nuværende kørende session, og kan blive gemt når du logger ud. Ændringerne forneden vil kun blive brugt, når sessionen bliver gemt.

en: This will permanently remove the application from the list of automatically started applications
da: Dette vil fjerne programmet fra listen over automatisk opstartede programmer

en: Try again
da: Prøv igen

en: Type '%s --help' for usage.
da: Tast '%s --help' for anvendelse.

en: Unable to contact D-Bus session bus
da: Kunne ikke forbinde til D-Bus-sessionsbus.

en: Unable to contact settings server
da: Kunne ikke forbinde til indstillingsserver

en: Unable to create user interface from embedded definition data
da: Kunne ikke oprette brugergrænseflade fra indbyggede definitionsdata

en: Unable to determine failsafe session name.  Possible causes: xfconfd isn't running (D-Bus setup problem); environment variable $XDG_CONFIG_DIRS is set incorrectly (must include "%s"), or xfce4-session is installed incorrectly.
da: Kunne ikke finde fejlsikret sessionsnavn. Mulige årsager; xfconfd kører ikke (D-Bus indstillingsproblem); miljøvariablen $XDG_CONFIG_DIRS er forkert indstillet (skal indeholde "%s"), eller xfce4-session er forkert installeret.

en: Unable to install splash theme from file "%s"
da: Kan ikke installere opstartsbillede fra filen "%s"

en: Unable to load a failsafe session
da: Kunne ikke indlæse en fejlsikret session

en: Unable to remove splash theme "%s" from directory %s.
da: Kunne ikke fjerne tema for opstartsbillede "%s" fra mappen %s.

en: Unable to save the session
da: Kunne ikke gemme sessionen

en: Unable to terminate program.
da: Kunne ikke afbryde program.

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Unknown shutdown method %d
da: Ukendt luk ned metode %d

en: Use custom image
da: Brug tilpasset billede

en: Use this session to run Xfce as your desktop environment
da: Brug denne session til at køre Xfce som dit skrivebord

en: Verifying DNS settings
da: Afprøver DNS-indstillinger

en: Version information
da: Versionsinformation

en: Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>
da: Skrevet af Benedikt Meurer <benny@xfce.org>

en: Xfce Session
da: Session til Xfce

en: You might need to delete some files manually in "%s".
da: Du kan være nødt til at slette nogle filer manuelt i "%s".

en: Your session is being saved.  If you do not wish to wait, you may close this window.
da: Din session bliver gemt. Hvis du ikke ønsker at vente, kan du lukke dette vindue.

en: _Display chooser on login
da: Vis _vælger ved logind

en: _Export theme
da: _Eksportér tema

en: _General
da: _Generelt

en: _Hibernate
da: _Dvale

en: _Install new theme
da: _Installér nyt tema

en: _Log Out
da: _Logud

en: _Proceed
da: _Fortsæt

en: _Quit Program
da: _Afslut program

en: _Remove theme
da: _Fjern tema

en: _Restart
da: _Genstart

en: _Save session for future logins
da: _Gem session til fremtidige logind

en: _Test
da: _Prøv

en: and Brian Tarricone <kelnos@xfce.org>.
da: og Brian Tarricone <kelnos@xfce.org>.

en: label
da: mærkat
