texinfo 6.5.93 - en to da translation catalogue (641 entries)

en: 	Try `%s --help' for a complete list of options.
da: 	Prøv »%s --help« for en fuldstændig liste over tilvalg.

en: 
    * Menu:
    
      (File)Node                        Lines   Size   Containing File
      ----------                        -----   ----   ---------------
da: 
    * Menu:
      (Fil)Emne                         linjer  Størr. Indeholder fil
      ---------                         ------  ------ --------------

en: 
    Examples:
      info                         show top-level dir menu
      info info-stnd               show the manual for this Info program
      info emacs                   start at emacs node from top-level dir
      info emacs buffers           select buffers menu entry in emacs manual
      info emacs -n Files          start at Files node within emacs manual
      info '(emacs)Files'          alternative way to start at Files node
      info --show-options emacs    start at node with emacs' command line options
      info --subnodes -o out.txt emacs
                                   dump entire emacs manual to out.txt
      info -f ./foo.info           show file ./foo.info, not searching dir
da: 
    Eksempler:
      info                       vis mappemenu på øverste niveau
      info info-stnd             vis manualen specifikt for dette Info-program
      info emacs                 start ved emacs-emne fra mappe på øverste niveau
      info emacs buffers         vælg menupunktet buffers i emacs-manualen
      info emacs -n Files        start ved filer-emne inden i emacs-manualen
      info '(emacs)Files'        alternativ måde at starte ved filer-emne
      info --show-options emacs  start ved emne med emacs' kommandolinjetilvalg
      info --subnodes -o ud.txt emacs
                                 skriv hele manualen til ud.txt
      info -f ./foo.info         vis filen ./foo.info, uden at søge i mapper

en: 
    For a summary of key bindings, type H within Info.
da: 
    Tast H inde fra Info for et overblik over genvejstaster.

en: 
    The first non-option argument, if present, is the menu entry to start from;
    it is searched for in all 'dir' files along INFOPATH.
    If it is not present, info merges all 'dir' files and shows the result.
    Any remaining arguments are treated as the names of menu
    items relative to the initial node visited.
da: 
    Første parameter som ikke er et tilvalg, hvis til stede, er menupunktet, der
    skal startes fra; der søges efter det i alle »dir«-filer sammen med INFOSTI.
    Hvis den ikke er til stede, fletter info alle mappefiler og viser
    resultatet. Alle resterende parametre opfattes som navne for menu-elementer
    for det oprindeligt besøgte emne.

en:       --subnodes               recursively output menu items
      -v, --variable VAR=VALUE     assign VALUE to Info variable VAR
          --version                display version information and exit
      -w, --where, --location      print physical location of Info file
da:       --subnodes               rekursive uddatamenuelementer
      -v, --variable VAR=VÆRDI     tildel VÆRDI til Info-variablen VAR
          --version                vis versionsinformation og afslut
      -w, --where, --location      udskriv fysisk placering for Info-fil

en:    Source files groveled to make this file include:
da:    Kildetekster gennemtrævlet for at inkludere filen;

en:   -O, --show-options, --usage  go to command-line options node
da:   -O, --show-options, --usage  gå til emnets tilvalg på kommandolinjen

en:   -b, --speech-friendly        be friendly to speech synthesizers
da:   -b, --speech-friendly        vær talesyntese-venlig

en:   -h, --help                   display this help and exit
          --index-search=STRING    go to node pointed by index entry STRING
      -n, --node=NODENAME          specify nodes in first visited Info file
      -o, --output=FILE            output selected nodes to FILE
da:   -h, --help                   vis denne hjælpetekst og afslut
          --index-search=STRENG    gå til emne som peget på af indekspost-
                                   STRENG
      -n, --node=EMNENAVN          specificer emner i først besøgte Info-fil
      -o, --output=FIL             dan valgte emner i FIL

en:   The defaults for the @if... conditionals depend on the output format:
      if generating Docbook, --ifdocbook is on and the others are off;
      if generating HTML, --ifhtml is on and the others are off;
      if generating Info, --ifinfo is on and the others are off;
      if generating plain text, --ifplaintext is on and the others are off;
      if generating XML, --ifxml is on and the others are off.
da:   Standarden for @if... betingelser afhænger af uddataformatet:
      hvis der laves Docbook, er --ifdocbook aktiveret og de andre er deaktiveret
      hvis der laves HTML, er --ifhtml aktiveret, mens de andre er   deaktiverede;
      hvis der laves Info er --ifinfo aktiveret og de andre er deaktiverede;
      hvis der laves ren tekst er --ifplaintext aktiveret og de andre   deaktiverede.
      hvis der laves XML, er --ifxml aktiveret, mens de andre er deaktiverede.

en:  --debug             report what is being done.
     --delete            delete existing entries for INFO-FILE from DIR-FILE;
                          don't insert any new entries.
     --defsection=TEXT   like --section, but only use TEXT if no sections
                          are present in INFO-FILE (replacing "Miscellaneous").
     --description=TEXT  the description of the entry is TEXT; used with
                          the --name option to become synonymous with the
                          --entry option.
     --dir-file=NAME     specify file name of Info directory file;
                          equivalent to using the DIR-FILE argument.
     --dry-run           same as --test.
da:  --debug             rapporter det udførte.
     --delete            slet eksisterende poster for INFO-FIL fra MAPPE-FIL;
                         indsæt ikke nye poster.
     --defsection=TEKST  som --section, men brug kun TEKST hvis ingen afsnit
                         er til stede i INFO-FIL (erstatter »Miscellaneous«).
     --description=TEKST beskrivelsen for posten er TEKST; bruges med tilvalget
                         --name for at blive synonym med tilvalget --entry.
     --dir-file=NAVN     angiv filnavn for Info-mappefil;
                         svarende til brug af parameteren MAPPE-FIL.
     --dry-run           svarer til --test.

en:  --entry=TEXT        insert TEXT as an Info directory entry,
                          overriding any corresponding entry from DIR-FILE.
                          TEXT is written as an Info menu item line followed
                           by zero or more extra lines starting with whitespace.
                          If you specify more than one entry, all are added.
                          If you don't specify any entries, they are determined
                           from information in the Info file itself.
da:  --entry=TEKST        indsæt TEKST som en Info-mappepost, der
                          tilsidesætter enhver tilsvarende post fra MAPPE-FIL.
                          TEKST skrives som en Info-menuelementlinje efterfulgt
                          af nul eller flere ekstra linjer startende med
                          mellemrum.
                          Hvis du angiver mere end en post, så tilføjes alle.
                          Hvis du ikke angiver nogen poster, så bestemmes de
                          fra information i selve Info-filen.

en:  --help              display this help and exit.
     --info-dir=DIR      same as --dir-file=DIR/dir.
     --info-file=FILE    specify Info file to install in the directory;
                          equivalent to using the INFO-FILE argument.
     --item=TEXT         same as --entry=TEXT.
     --keep-old          do not replace entries, or remove empty sections.
da:  --help              vis denne hjælpetekst og afslut.
     --info-dir=MAPPE    svarer til --dir-file=Mappe/dir.
     --info-file=FIL     angiv Info-filen, der skal installeres i mappen;
                         svarende til brug af parameteren INFO-FILE.
     --item=TEKST        svarer til --entry=TEKST.
     --keep-old          erstat ikke poster, eller fjern tomme afsnit.

en:  --maxwidth, --max-width=COL  wrap description at column COL.
     --menuentry=TEXT    same as --name=TEXT.
     --name=TEXT         the name of the entry is TEXT; used with --description
                          to become synonymous with the --entry option.
     --no-indent         do not format new entries in the DIR file.
     --quiet             suppress warnings.
da:  --maxwidth, --max-width=KOL  omslut beskrivelse ved kolonne KOL.
     --menuentry=TEKST   svarer til --name=TEKST.
     --name=TEKST        navnet for posten er TEKST; bruges med --description
                         for at blive synonym med tilvalget --entry.
     --no-indent         formater ikke nye poster i MAPPE-filen.
     --quiet             undertryk advarsler.

en:  --regex=R           put this file's entries in all sections that match the
                          regular expression R (ignoring case).
     --remove            same as --delete.
     --remove-exactly    only remove if the info file name matches exactly;
                          suffixes such as .info and .gz are not ignored.
     --section=SEC       put entries in section SEC of the directory.
                          If you specify more than one section, all the entries
                           are added in each of the sections.
                          If you don't specify any sections, they are determined
                           from information in the Info file itself;
                           if nothing is available there, the --defsection
                           value is used; if that is not specified, the
                           final default is "Miscellaneous".
     --section R SEC     equivalent to --regex=R --section=SEC --add-once.
da:  --regex=R           placer denne fils poster i alle afsnit som matcher det
                         regulære udtryk R (ignorerer store/små bogstaver).
     --remove            svarer til --delete.
     --remove-exactly    fjern kun hvis info-filnavnene matcher præcis;
                         suffiks såsom .info og .gz bliver ikke ignoreret.
     --section=SEK       placer poster i afsnit SEK for mappen.
                         Hvis du angiver mere end et afsnit, tilføjes alle
                         posterne i hvert af afsnittene.
                         Hvis du ikke angiver nogle afsnit, så bestemmes de
                         ud fra information i selve Info-filerne;
                         hvis intet er tilgængeligt der, bruges værdien for
                         --defsection; hvis den ikke er angivet, er
                         standardværdien »Miscellaneous«.
     --section R SEK     svarer til --regex=R --section=SEK --add-once.

en:  --silent            suppress warnings.
     --test              suppress updating of DIR-FILE.
     --version           display version information and exit.
da:  --silent            undertryk advarsler.
     --test              undertryk opdatering af MAPPE-FIL.
     --version           vis versionsinformation og afslut.

en:  backward
da:  baglæns

en:  case-sensitively
da:  versalfølsomhed

en: "%s" is invalid
da: »%s« er ikke gyldig

en: "%s", line %u:
da: »%s«, linje %u:

en: %c%s expects `i' or `j' as argument, not `%s'
da: %c%s kræver »i« eller »j« som parameter, ikke »%s«

en: %c%s is obsolete.
da: %c%s er forældet.

en: %c%s is obsolete; %s
da: %c%s er forældet; %s

en: %c%s missing closing brace
da: %c%s mangler afsluttende tuborgklamme

en: %c%s requires a name
da: %c%s kræver et navn

en: %d completion:
     | %d completions:
da[0]: %d færdiggørelse:
da[1]: %d færdiggørelser:

en: %s can be invoked via %s
da: %s kan udføres via %s

en: %s can only be invoked via %s
da: %s kan kun udføres via %s

en: %s is not a valid language code
da: %s er ikke en gyldig sprogkode

en: %s is not a valid region code
da: %s er ikke en gyldig regionskode

en: %s is not a valid split possibility
da: %s er ikke en gyldig opdelingsmulighed

en: %s is undefined
da: %s er ikke defineret

en: %s pointer `%s' (for node `%s') different from %s name `%s'
da: %s-peger »%s« (for emne »%s«) er forskellig fra %s-navn »%s«

en: %s reference to nonexistent `%s'
da: %s-reference til ikkeeksisterende »%s«

en: %s requires an argument: the formatter for %citem
da: %s kræver en parameter: formateringsprogrammet for %citem

en: %s: --footnote-style arg must be `separate' or `end', not `%s'.
da: %s: --footnote-style parameter skal være 'separate' eller 'end', ikke '%s'.

en: %s: --paragraph-indent arg must be numeric/`none'/`asis', not `%s'.
da: %s: --paragraph-indent parameter skal være tal/»none«/»asis«, ikke »%s«.

en: %s: Specify the Info file only once.
da: %s: Angiv kun Info-filen én gang.

en: %s: already have dir file: %s
da: %s: har allerede mappefilen: %s

en: %s: could not open %s for writing: %s
da: %s: kunne ikke åbne %s for skrivning: %s

en: %s: could not read (%s) and could not create (%s)
da: %s: kunne ikke læse (%s) og kunne ikke oprette (%s)

en: %s: empty file
da: %s: tom fil

en: %s: error on closing %s: %s
da: %s: der opstod en fejl under lukning af %s: %s

en: %s: error on closing internal links file %s: %s
da: %s: der opstod en fejl under lukning af intern henvisningsfil %s: %s

en: %s: invalid option -- '%c'
da: %s: ugyldigt tilvalg -- »%c«

en: %s: missing file argument.
da: %s: mangler filparameter.

en: %s: no such variable
da: %s: ingen sådan variabel

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
da: %s: tilvalget »%s%s« tillader ikke en parameter

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
da: %s: tilvalget »%s%s« er tvetydigt

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
da: %s: tilvalget »%s%s« er tvetydigt: muligheder:

en: %s: option '%s%s' requires an argument
da: %s: tilvalget »%s%s« kræver en parameter

en: %s: option requires an argument -- '%c'
da: %s: tilvalget kræver en parameter -- »%c«

en: %s: output incompatible with split
da: %s: uddata er ikke kompatible med split

en: %s: unknown variable %s
da: %s: ukendt variabel %s

en: %s: unknown variable %s
da: %s: ukendt variabel %s

en: %s: unrecognized option '%s%s'
da: %s: ikke genkendt tilvalg »%s%s«

en: %s: when generating %s, only one input FILE may be specified with -o
da: %s: under oprettelse af %s, kan kun en inddata-FIL angivet med -o

en: '%s' is invalid
da: »%s« er ugyldig

en: '%s' is not on any keys
da: »%s« er ikke på nogen taster

en: ---------- Footnotes ----------
da: ---------- Fodnoter -----------

en: -----Info: (), lines ----,
da: -----Info: (), linjer ---,

en: --Xopt option without printed output
da: tilvalget --Xopt uden udskrevne uddata

en: --css-include ended in comment
da: --css-include afsluttet i kommentar

en: 1...9       Pick the first...ninth item in this node's menu.
da: 1...9       Vælg første ... niende punkt i dette emnes menu.

en: @%s `%s' previously defined
da: @%s »%s« er allerede defineret

en: @%s after the first element
da: @%s efter det første element

en: @%s arg must be `on', `off' or `odd', not `%s'
da: @%s-parameter skal være »on«, »off« eller »odd«, ikke »%s«

en: @%s arg must be `separate' or `end', not `%s'
da: @%s-parameter skal være »separate« eller »end«, ikke »%s«

en: @%s arg must be `top' or `bottom', not `%s'
da: @%s-parameter skal være »top« eller »bottom«, ikke »%s«

en: @%s cross-reference name should not contain `:'
da: @%s-krydsreferencenavn må ikke indeholde »:«

en: @%s defined with zero or more than one argument should be invoked with {}
da: @%s defineret med nul eller mere end en parameter skal startes med {}

en: @%s entry node name `%s' different from %s name `%s'
da: @%s-postemnenavn »%s« er forskellig fra %s-navn »%s«

en: @%s expected braces
da: @%s forventede tuborgklammer

en: @%s has text but no @item
da: @%s har tekst men intet @item

en: @%s in empty multitable
da: @%s i tom multitable

en: @%s is not meaningful outside `@float' environment
da: @%s giver ingen mening uden for »@float«-miljøet

en: @%s leads to a merging of %s in itself, ignoring
da: @%s fører til en sammenføjning af %s i sig selv; ignorerer

en: @%s missing argument
da: @%s mangler parameter

en: @%s missing closing brace
da: @%s mangler afsluttende tuborgklamme

en: @%s missing closing delimiter sequence: %s}
da: @%s mangler afsluttende afgrænsningssekvens: %s}

en: @%s missing first argument
da: @%s mangler første parameter

en: @%s node name should not contain `%s'
da: @%s-emnenavn må ikke indeholde »%s«

en: @%s node name should not contain `:'
da: @%s-emnenavn må ikke indeholde »:«

en: @%s not allowed inside `@%s' block
da: @%s er ikke tilladt i en »@%s«-blok

en: @%s not empty
da: @%s er ikke tom

en: @%s not meaningful inside `@%s' block
da: @%s giver ingen mening i en »@%s«-blok

en: @%s not meaningful outside `@titlepage' and `@quotation' environments
da: @%s giver ikke mening uden for miljøerne »@titlepage« og »@quotation«

en: @%s only meaningful on a @multitable line
da: @%s er kun meningsfuldt på en @multitable-linje

en: @%s output more than once: %s
da: @%s-uddata mere end en gang: %s

en: @%s outside of any node
da: @%s udenfor et emne

en: @%s outside of table or list
da: @%s uden for tabel eller liste

en: @%s reference to nonexistent node `%s'
da: @%s-reference til ikkeeksisterende emne »%s«

en: @%s seen before @%s closing brace
da: @%s set før @%s-afsluttende tuborgklamme

en: @%s seen before @end %s
da: @%s set før @end %s

en: @%s seen before first @node
da: @%s fundet før første @node

en: @%s should be right below `@float'
da: @%s skal være lige under »@float«

en: @%s should not appear in @%s
da: @%s bør ikke fremgå i @%s

en: @%s should only accept an @-command as argument, not `%s'
da: @%s bør kun acceptere en @-kommando som parameter, ikke »%s«

en: @%s should only appear at the beginning of a line
da: @%s bør kun fremgå ved en linjes begyndelse

en: @%s should only appear in an index entry
da: @%s bør kun fremgå i et indekselement

en: @%s should only appear in heading or footing
da: @%s bør ikke fremgå i teksthoved eller tekstfod

en: @%s should only appear in math context
da: @%s bør kun fremgå i matematisk kontekst

en: @%s to `%s', different from %s name `%s'
da: @%s til »%s«, forskellig fra %s-navn »%s«

en: @%s without associated character
da: @%s uden associeret tegn

en: @%s: could not find %s
da: @%s: kunne ikke finde: %s

en: @%s: could not open %s: %s
da: @%s: kunne ikke åbne %s: %s

en: @allowcodebreaks arg must be `true' or `false', not `%s'
da: @allowcodebreaks-parameter skal være »true« eller »false«, ikke »%s«

en: @dircategory after first node
da: @dircategory efter første emne

en: @direntry after first node
da: @direntry efter første emne

en: @end %s seen before @%s closing brace
da: @end %s set før @%s-afsluttende tuborgklamme

en: @end %s should only appear at the beginning of a line
da: @end %s bør kun fremgå i begyndelsen af en linje

en: @exampleindent arg must be numeric/`asis', not `%s'
da: @exampleindent-parameter skal være numeric/»asis«, ikke »%s«

en: @firstparagraphindent arg must be `none' or `insert', not `%s'
da: @firstparagraphindent-parameter skal være »none« eller »insert«, ikke »%s«

en: @image file `%s' (for HTML) not found, using `%s'
da: @image-filen »%s« (for HTML) blev ikke fundet, anvender »%s«

en: @image file `%s' not found, using `%s'
da: @image-filen »%s« blev ikke fundet, anvender »%s«

en: @image file `%s' unreadable: %s
da: @image-filen »%s« er ikke læsbar: %s

en: @image missing filename argument
da: @image mangler filnavnparameter

en: @import not finished in css file
da: @import er ikke færdig i css-fil

en: @itemx must follow @item
da: @itemx skal følge @item

en: @itemx should not begin @%s
da: @itemx må ikke begynde @%s

en: @kbdinputstyle arg must be `code'/`example'/`distinct', not `%s'
da: @kbdinputstyle-parameter skal være »code«/»example«/»distinct«, ikke »%s«

en: @menu in invalid context
da: @menu i ugyldig kontekst

en: @node name should not contain `,': %s
da: @node-navn må ikke indeholde »,«: %s

en: @node precedes @%s, but parts may not be associated with nodes
da: @node går forud for @%s, men dele er måske ikke tilknyttet emner

en: @paragraphindent arg must be numeric/`none'/`asis', not `%s'
da: @paragraphindent-parameter skal være numerisk/»none«/»asis«, ikke »%s«

en: @sp arg must be numeric, not `%s'
da: @sp-parameter skal være numerisk, ikke »%s«

en: @strong{Note...} produces a spurious cross-reference in Info; reword to avoid that
da: @strong{Note...} laver en uægte krydsreference i Info; ændr for at undgå dette

en: @tab before @item
da: @tab før @item

en: @urefbreakstyle arg must be `after'/`before'/`none', not `%s'
da: @urefbreakstyle-parameter skal være »after«/»before«/»none«, ikke »%s«

en: Accept (or force completion of) this line
da: Accepter (eller gennemtving afslutning af) linjen

en: Add or remove entries in INFO-FILE from the Info directory DIR-FILE.
da: Tilføj eller fjern punkter i INFO-FIL fra Info-mappen MAPPE-FIL.

en: Add this digit to the current numeric argument
da: Tilføj dette tegn til det nuværende numeriske parameter

en: Basic Info command keys
da: Grundlæggende Info-kommandotaster

en: Building completions...
da: Bygger færdiggørelser ...

en: CSS file %s not found
da: CSS-filen %s blev ikke fundet

en: Cancel current operation
da: Afbryd nuværende handling

en: Cancel or quit operation
da: Afbryd eller afslut operation

en: Cannot delete a permanent window
da: Kan ikke slette et permanent vindue

en: Cannot delete the last window
da: Kan ikke slette det sidste vindue

en: Cannot execute an 'echo-area' command here
da: Kan ikke udføre en »ekko-område«-kommando her

en: Cannot find '%s'
da: Kan ikke finde: »%s«

en: Cannot find a window!
da: Kan ikke finde et vindue!

en: Cannot find node '%s'
da: Kan ikke finde emnet »%s«

en: Cannot find node '(%s)%s'
da: Kan ikke finde emne »(%s)%s«

en: Cannot open pipe to '%s'
da: Kan ikke åbne datakanal til »%s«

en: Clear displayed search matches
da: Ryd viste søgeresultater

en: Commands available in Info windows:
da: Tilgængelige kommandoer i infovinduer:

en: Commands available in the echo area:
da: Kommandoer tilgængelige i ekko-området:

en: Conditional processing in input:
      --ifdocbook       process @ifdocbook and @docbook even if
                          not generating Docbook.
      --ifhtml          process @ifhtml and @html even if not generating HTML.
      --ifinfo          process @ifinfo even if not generating Info.
      --ifplaintext     process @ifplaintext even if not generating plain text.
      --iftex           process @iftex and @tex.
      --ifxml           process @ifxml and @xml.
      --no-ifdocbook    do not process @ifdocbook and @docbook text.
      --no-ifhtml       do not process @ifhtml and @html text.
      --no-ifinfo       do not process @ifinfo text.
      --no-ifplaintext  do not process @ifplaintext text.
      --no-iftex        do not process @iftex and @tex text.
      --no-ifxml        do not process @ifxml and @xml text.
    
      Also, for the --no-ifFORMAT options, do process @ifnotFORMAT text.
da: Betinget behandling i inddata:
      --ifdocbook       behandl @ifdocbook og @docbook selv hvis
                        Docbook ikke oprettes.
      --ifhtml          behandl @ifhtml og @html selvom der ikke laves HTML.
      --ifinfo          behandl @ifinfo-tekst selvom der ikke laves INFO.
      --ifplaintext     behandl @ifplaintext selvom der ikke laves ren tekst.
      --iftex           behandl @iftex og @tex.
      --ifxml           behandl @ifxml og @xml.
      --no-ifdocbook    behandl ikke @ifdocbook- og @docbook-tekst.
      --no-ifhtml       behandl ikke @ifhtml og @html-tekst.
      --no-ifinfo       behandl ikke @ifinfo-tekst.
      --no-ifplaintext  behandl ikke @ifplaintext-tekst.
      --no-iftex        behandl ikke @iftex og @tex-tekst.
      --no-ifxml        behandl ikke @ifxml og @xml-tekst.

en: Controls what happens when scrolling is requested at the end of a node
da: Bestemmer, hvad der sker, når rulning forsøges ved slutning af et emne

en: Controls whether scroll-behavior affects cursor movement commands
da: Kontrollerer hvorvidt rulleopførsel påvirker markørflytningskommandoer

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
da: Ophavsret (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    Licens GPLv3+: GNU GPL version 3 eller senere <http://gnu.org/licenses/gpl.html>.
    Dette er et frit program: du kan frit ændre og videredistribuere programmet.
    Der er ingen GARANTI, inden for lovens udstrækning.

en: Could not create output file '%s'
da: Kunne ikke oprette uddatafilen »%s«

en: Could not read %s.
da: Kunne ikke læse %s.

en: Couldn't manipulate the file %s.
da: Kunne ikke manipulere filen %s.

en: Delete all other windows
da: Slet alle andre vinduer

en: Delete the character behind the cursor
da: Slet tegnet efter markøren

en: Delete the character under the cursor
da: Slet tegnet under markøren

en: Delete the current window
da: Slet nuværende vindue

en: Describe command:
da: Beskriv kommando:

en: Describe key: %s
da: Beskriv tast: %s

en: Describe variable:
da: Beskriv variabel:

en: Display help message
da: Vis denne hjælpetekst

en: Display version of Info being run
da: Vis version for Info der køres

en: Divide the available screen space among the visible windows
da: Fordel det tilgængelige skærmområde mellem de synlige vinduer

en: END-INFO-DIR-ENTRY without matching START-INFO-DIR-ENTRY
da: END-INFO-DIR-ENTRY uden tilhørende START-INFO-DIR-ENTRY

en: Email bug reports to bug-texinfo@gnu.org,
    general questions and discussion to help-texinfo@gnu.org.
    Texinfo home page: http://www.gnu.org/software/texinfo/
da: Rapporter fejl i programmet på engelsk til bug-texinfo@gnu.org,
    generelle spørgsmål og diskussion til help-texinfo@gnu.org,
    oversættelsesfejl til dansk@dansk-gruppen.dk.
    Texinfos hjemmeside: http://www.gnu.org/software/texinfo/

en: Error converting file character encoding
da: Der opstod en fejl under konvertering af filtegnkodning

en: Error in regular expression `%s': %s
da: Fejl i regulært udtryk »%s«: %s

en: Examples:
      makeinfo foo.texi                      write Info to foo's @setfilename
      makeinfo --html foo.texi               write HTML to @setfilename
      makeinfo --xml foo.texi                write Texinfo XML to @setfilename
      makeinfo --docbook foo.texi            write Docbook XML to @setfilename
      makeinfo --plaintext foo.texi          write plain text to standard output
      makeinfo --pdf foo.texi                write PDF using texi2dvi
    
      makeinfo --html --no-headers foo.texi  write html without node lines, menus
      makeinfo --number-sections foo.texi    write Info with numbered sections
      makeinfo --no-split foo.texi           write one Info file however big
da: Eksempler:
      makeinfo foo.texi                      skriv Info til xxx's @setfilename
      makeinfo --html xxx.texi               skriv HTML til @setfilename
      makeinfo --xml xxx.texi                skriv Texinfo-XML til  @setfilename
      makeinfo --docbook xxx.texi            skriv Docbook-XML til @setfilename
      makeinfo --plaintext xxx.texi          skriv klartekst til standardud  makeinfo --pdf xxx.texi                skriv PDF via texi2dvi
    
      makeinfo --html --no-headers xxx.texi  skriv html uden emnelinjer og menuer
      makeinfo --number-sections xxx.texi    skriv Info med nummererede afsnit
      makeinfo --no-split xxx.texi           skriv en Info-fil, uanset størrelsen

en: Exclude default directories from file search path
da: Ekskluder standardmapper fra filsøgesti

en: Explain the use of a variable
da: Forklar brugen af en variabel

en: Extra regular expression specified, ignoring `%s'
da: Ekstra regulært udtryk angivet, ignorerer »%s«

en: Failing
da: Fejler

en: Find Invocation node of [%s]:
da: Find programstart emne for [%s]:

en: Find file:
da: Find fil:

en: Find the node describing program invocation
da: Find emnet, der beskriver hvordan programmet startes

en: Finding index entries...
da: Finder indekspunkter ...

en: Follow menus:
da: Følg menuer:

en: Follow xref (%s):
da: Følg krydsreference (%s):

en: Follow xref:
da: Følg krydsreference:

en: Footnotes could not be displayed
da: Fodnoter kunne ikke vises

en: Found '%s' in %s. ('\[next-index-match]' tries to find next.)
da: Fandt »%s« i %s. (»\[next-index-match]« søger efter den næste.)

en: Frequently-used options:
      -a, --all                    use all matching manuals
      -k, --apropos=STRING         look up STRING in all indices of all manuals
      -d, --directory=DIR          add DIR to INFOPATH
      -f, --file=MANUAL            specify Info manual to visit
da: Ofte anvendte tilvalg:
      -a, --all                    brug alle matchende manualer
      -k, --apropos=STRENG         slå STRENG op i alle indeks for alle manualer
      -d, --directory=MAPPE        tilføj MAPPE til INFOSTI
      -f, --file=MANUAL            specificer Info-manual der skal besøges

en: GNU Info version %s
da: GNU Info-version %s

en: General options:
          --document-language=STR locale to use in translating Texinfo keywords
                                    for the output document (default C).
          --error-limit=NUM       quit after NUM errors (default %d).
          --force                 preserve output even if errors.
          --help                  display this help and exit.
          --no-validate           suppress node cross-reference validation.
          --no-warn               suppress warnings (but not errors).
          --conf-dir=DIR          search also for initialization files in DIR.
          --init-file=FILE        load FILE to modify the default behavior.
      -c, --set-customization-variable VAR=VAL  set customization variable VAR 
                                    to value VAL.
      -v, --verbose               explain what is being done.
          --version               display version information and exit.
da: Generelle tilvalg:
          --document-language=STR sprog der skal anvendes i oversættelsen af
                                  Texinfo-nøgleord for uddatadokumentet
                                  (standard er C).
          --error-limit=ANTAL     afbryd efter ANTAL fejl (standard %d).
          --force                 bevar uddata selvom der opstår fejl.
          --help                  vis denne hjælp og afslut.
          --no-validate           undertryk validering af emne-krydsreferencer.
          --no-warn               undertryk advarsler (men ikke fejl).
          --conf-dir=MAPPE        søg også for initialiseringsfiler i MAPPE.
          --init-file=FIL         indlæs FIL for at ændre standardopførelsen.
      -c, --set-customization-variable VAR=VÆRDI  indstil tilpasningsvariabel VAR 
                                  til værdien VÆRDI.
      -v, --verbose               forklar, hvad der sker.
          --version               vis versionsoplysninger og afslut.

en: General output options:
      -E, --macro-expand=FILE     output macro-expanded source to FILE,
                                    ignoring any @setfilename.
          --no-headers            suppress node separators, Node: lines, and menus
                                    from Info output (thus producing plain text)
                                    or from HTML (thus producing shorter output).
                                    Also, if producing Info, write to
                                    standard output by default.
          --no-split              suppress any splitting of the output;
                                    generate only one output file.
          --[no-]number-sections  output chapter and sectioning numbers;
                                    default is on.
      -o, --output=DEST           output to DEST.
                                    With split output, create DEST as a directory
                                     and put the output files there.
                                    With non-split output, if DEST is already
                                     a directory or ends with a /,
                                     put the output file there.
                                    Otherwise, DEST names the output file.
da: Generelle uddatatilvalg:
      -E, --macro-expand=FIL      send makroekspanderet kildetekst til FIL.
                                  ignorer eventuelle @setfilename.
          --no-headers            undertryk emneadskillere, Node:­linjer og menuer
                                  fra Infos uddata (og lav dermed simpel tekst)
                                  eller fra HTML (lav dermed kortere uddata).
                                  Hvis der fremstilles Info, så skriv til
                                  standardud som standard.
          --no-split              undertryk opdeling af Info eller HTML-uddata,
                                  lav kun én uddatafil.
          --[no-]number-sections  lav afsnits- og sektionsnumre.
                                  standard er aktiveret.
      -o, --output=DEST           uddata til DEST.
                                  med opdelt uddata, opret DEST som en mappe
                                  og placer uddatafilerne der.
                                  Med ikke opdelt uddata, hvis DEST allerede er
                                  en mappe eller slutter med et /-tegn,
                                  så placer uddatafilen der.
                                  Ellers navngiver DEST uddatafilen.

en: Get Manpage:
da: Hent man-side:

en: Go to next match in Info sub-tree
da: Gå til næste match i informationsundertræet

en: Go to previous match in Info sub-tree
da: Gå til forrige match i informationsundertræet

en: Go to the next matching index item from the last '\[index-search]' command
da: Gå til næste fundne indekspunkt fra sidste »\[index-search]«-kommando

en: Going back to last match from %s
da: Går tilbage til sidste match fra %s

en: Goto node:
da: Gå til emne:

en: Grovel all known info file's indices for a string and build a menu
da: Gennemtrævl alle kendte Info-filers indekser for en tekst og opbyg en menu

en: Grow (or shrink) this window
da: Forstør (eller formindsk) dette vindue

en: Here is the menu of nodes you have recently visited.
    Select one from this menu, or use '\[history-node]' in another window.
da: Her er menuen med emner, du har besøgt for nylig.
    Vælg et fra denne menu eller brug »\[history-node]« i et andet vindue,

en: Hide some Info file syntax in the text of nodes
da: Skjul lidt Info-filsyntaks i teksten for emner

en: Highlight search matches
da: Fremhæv søgeresultater

en: How to follow a cross-reference
da: Hvordan en krydsreference følges

en: How to print the information line at the start of a node
da: Hvordan informationslinjen skal udskrives i begyndelsen af et emne

en: I-search backward:
da: I-søgning baglæns:

en: I-search:
da: I-søgning:

en: INFO-FILE and DIR-FILE are required unless the --info-file
    or --dir-file (or --info-dir) options are given, respectively.
da: INFO-FIL og MAPPE-FIL er krævet med mindre at --info-file
    eller --dir-file (eller --info-dir) tilvalg er angivet, respektivt.

en: Index apropos
da: Indeks apropos

en: Index entries containing '%s':
da: Indeksposter indeholdende »%s«:

en: Index entry in @%s with : produces invalid Info: %s
da: Indekspost i @%s med : fremstiller ugyldig Info: %s

en: Index entry:
da: Indekspost:

en: Index topic
da: Indeksemne

en: Input file options:
          --commands-in-node-names  does nothing, retained for compatibility.
      -D VAR                        define the variable VAR, as with @set.
      -D 'VAR VAL'                  define VAR to VAL (one shell argument).
      -I DIR                        append DIR to the @include search path.
      -P DIR                        prepend DIR to the @include search path.
      -U VAR                        undefine the variable VAR, as with @clear.
da: Inddata-tilvalg:
          --commands-in-node-names  gør intet, bevaret for kompatibilitet.
      -D VAR                        definer variablen VAR som med @set.
      -D »VAR VAL«                  definer VAR til VAL (en skalparameter).
      -I MAPPE                      tilføj MAPPE til @include-søgestien.
      -P MAPPE                      indsæt MAPPE forrest i @include-søgestien.
      -U VAR                        fjern definitionen af variablen VAR, som
                                    med @clear.

en: Insert a TAB character
da: Indsæt et TABULATOR-tegn

en: Insert completion
da: Indsæt færdiggørelse

en: Insert next character verbatim
da: Indsæt næste tegn ordret

en: Invalid back reference
da: Ugyldig tilbagereference

en: Invalid character class name
da: Ugyldigt tegnklassenavn

en: Invalid collation character
da: Ugyldigt sorteringstegn

en: Invalid content of \{\}
da: Ugyldigt indhold for \{\}

en: Invalid preceding regular expression
da: Ugyldigt foregående regulært udtryk

en: Invalid range end
da: Ugyldig intervalafslutning

en: Invalid regular expression
da: Ugyldigt regulært udtryk

en: Kill ring is empty
da: Sletningsring er tom

en: Kill the word following the cursor
da: Slet resten af ordet

en: Kill the word preceding the cursor
da: Slet ordet før markøren

en: Kill to the beginning of the line
da: Slet bagud til linjestart

en: Kill to the end of the line
da: Slet resten af linjen

en: Length of time in milliseconds to wait for the next byte in a sequence indicating that a key has been pressed
da: Tidslængden i millisekunder som der ventes på for den næste bye i en sekvens, der indikerer at en tast er trykket ned

en: List all matches of a string in the index
da: Vis alle match for en streng i indekset

en: List possible completions
da: Vis mulige færdiggørelser

en: Look up a string in the index for this file
da: Slå en tekst op i denne fils indeks

en: Make a window containing a menu of all of the currently visited nodes
da: Opret et vindue med en menu, der indeholder alle nyligt besøgte emner

en: Memory exhausted
da: Hukommelsen er opbrugt

en: Menu item (%s):
da: Menupunkt (%s):

en: Menu item:
da: Menupunkt:

en: Method to use to track mouse events
da: Metode at bruge til at spore musehændelser

en: Minimal length of a search string
da: Minimal længde for en søgestreng

en: Move backward a character
da: Gå et tegn tilbage

en: Move backward a word
da: Ryk et ord tilbage

en: Move backwards or up through node structure
da: Gå tilbage eller op gennem emne-strukturen

en: Move down to the next line
da: Gå ned til næste linje

en: Move forward a character
da: Gå et tegn frem

en: Move forward a word
da: Ryk et ord frem

en: Move forwards or down through node structure
da: Gå frem eller ned gennem emne-strukturen

en: Move the cursor to a specific line of the window
da: Flyt markør til bestemt linje i vinduet

en: Move to the end of the line
da: Gå til linjeslutning

en: Move to the end of this line
da: Gå til slutning af linjen

en: Move to the end of this node
da: Gå til afslutningen af dette emne

en: Move to the next cross reference
da: Gå til næste krydsreference

en: Move to the previous cross reference
da: Gå til foregående krydsreference

en: Move to the start of the line
da: Gå til linjestart

en: Move to the start of this line
da: Gå til starten af linjen

en: Move to the start of this node
da: Gå til starten af dette emne

en: Move to the start of this node's menu
da: Flyt til starten af dette emnes menu

en: Move up to the previous line
da: Gå op til forrige linje

en: NUL character (\000) not permitted
da: Nultegn (\000) er ikke tilladt

en: NUL character (^%c) not permitted
da: Nultegn (^%c) er ikke tilladt

en: No '%s' pointer for this node
da: Ingen »%s«-peger mod dette emne

en: No 'Prev' or 'Up' for this node within this document
da: Ingen »Forrige« eller »Op« for dette emne i dette dokument

en: No active search
da: Ingen aktiv søgning

en: No available info files have '%s' in their indices
da: Ingen tilgængelige info-filer har »%s« i deres indeks

en: No completions
da: Ingen færdiggørelser

en: No cross references in this node
da: Ingen krydsreferencer i dette emne

en: No dir file specified; try --help for more information.
da: Ingen mappefil angivet; prøv --help for yderligere information.

en: No earlier node in history
da: Intet tidligere emne i historikken

en: No file index
da: Intet filindeks

en: No footnotes in this node
da: Ingen fodnoter i dette emne

en: No index entries containing '%s'
da: Ingen indeksposter indeholdende »%s«

en: No index entries containing '%s'.
da: Ingen indeksposter indeholdende »%s«.

en: No indices found
da: Ingen indeks fundet

en: No indices found.
da: Ingen indeks fundet.

en: No input file specified; try --help for more information.
da: Ingen inddatafil angivet; prøv --help for yderligere information.

en: No match
da: Intet match

en: No menu in node '%s'
da: Ingen menu i emne »%s«

en: No menu in this node
da: Ingen menu i dette emne

en: No menu item '%s' in node '%s'
da: Intet menupunkt »%s« i emne »%s«

en: No more index entries containing '%s'
da: Ikke flere indekspunkter indeholdende »%s«

en: No more matches
da: Ikke flere match

en: No more nodes within this document
da: Ikke flere emner i dette dokument

en: No previous index search string
da: Ingen tidligere indekssøgestreng

en: No previous regular expression
da: Intet tidligere regulært udtryk

en: No previous search string
da: Ingen tidligere søgestreng

en: No program name given
da: Intet programnavn angivet

en: Not complete
da: Ikke færdig

en: Not enough room for a help window, please delete a window
da: Ikke nok plads til et hjælpevindue. Fjern venligst et vindue

en: Only @%s 10 or 11 is supported, not `%s'
da: Kun @%s 10 eller 11 er understøttet, ikke »%s«

en: Only one window
da: Kun ét vindue

en: Options for DVI/PS/PDF:
          --Xopt=OPT              pass OPT to texi2dvi; can be repeated.
da: Tilvalg for DVI/PS/PDF:
          --Xopt=OPT              send OPT til texi2dvi; kan gentages.

en: Options for HTML:
          --css-include=FILE      include FILE in HTML <style> output;
                                    read stdin if FILE is -.
          --css-ref=URL           generate CSS reference to URL.
          --internal-links=FILE   produce list of internal links in FILE.
          --split=SPLIT           split at SPLIT, where SPLIT may be `chapter',
                                    `section' or `node'.
          --transliterate-file-names  use file names in ASCII transliteration.
          --node-files            produce redirection files for nodes and 
                                    anchors; default is set only if split.
da: Tilvalg for HTML:
          --css-include=FIL       inkluder FIL i HTML <style> uddata;
                                  læs standardind hvis FIL er -.
          --css-ref=URL           opret CSS-reference til adresse.
          --internal-links=FIL    fremstil en liste over interne henvisninger
                                  i FIL.
          --split=SPLIT           opdel ved SPLIT, hvor SPLIT kan være »chapter«,
                                  »section« eller »node«.
          --transliterate-file-names  brug filnavne i ASCII-translitteration.
          --node-files            fremstil videresendelsesfiler for emner og
                                  ankre; som standard indstilles kun hvis opdelt.

en: Options for Info and plain text:
          --disable-encoding      do not output accented and special characters
                                    in Info output based on @documentencoding.
          --enable-encoding       override --disable-encoding (default).
          --fill-column=NUM       break Info lines at NUM characters (default %d).
          --footnote-style=STYLE  output footnotes in Info according to STYLE:
                                    `separate' to put them in their own node;
                                    `end' to put them at the end of the node, in
                                    which they are defined (this is the default).
          --paragraph-indent=VAL  indent Info paragraphs by VAL spaces (default %d).
                                    If VAL is `none', do not indent; if VAL is
                                    `asis', preserve existing indentation.
          --split-size=NUM        split Info files at size NUM (default %d).
da: Tilvalg for Info og almindelig tekst:
          --disable-encoding       lav ikke specielle tegn eller tegn med accent
                                   i Info-uddata baseret på @documentencoding.
          --enable-encoding        tilsidesæt --disable-encodning (standard).
          --fill-column=ANTAL      opdel Info-linjer ved ANTAL tegn (standard %d).
          --footnote-style=STIL    vis fodnoter i Info med valgt STIL:
                                   »separate« for at placere dem i deres eget emne;
                                   »end« for at placere dem i slutningen af det emne,
                                   de er defineret i (standard).
          --paragraph-indent=ANTAL indryk Info-afsnit med ANTAL mellemrum (standard %d).
                                   Hvis ANTAL er »none« indrykkes ikke. Hvis ANTAL er
                                   »asis«, bevares eksisterende indrykning.
          --split-size=ANTAL       opdel Info-filer ved størrelsen ANTAL (standard %d).

en: Options for XML and Docbook:
          --output-indent=VAL     does nothing, retained for compatibility.
da: Tilvalg for XML og Docbook:
          --output-indent=VÆRDI   gør intet, bevaret for kompatibilitet.

en: Options:
     --add-once          add only to first matching section, not all.
     --align=COL         start description of new entries at column COL.
     --calign=COL        format second and subsequent description lines to
                           start at column COL.
da: Tilvalg:
     --add-once          tilføj kun til første matchende afsnit, ikke alle.
     --align=KOL         start beskrivelse af nye poster ved kolonne KOL.
     --calign=KOL        formater anden og efterfølgende beskrivelseslinjer til
                         start ved kolonne KOL.

en: Output format selection (default is to produce Info):
          --docbook               output Docbook XML rather than Info.
          --html                  output HTML rather than Info.
          --plaintext             output plain text rather than Info.
          --xml                   output Texinfo XML rather than Info.
          --dvi, --dvipdf, --ps, --pdf  call texi2dvi to generate given output,
                                    after checking validity of TEXINFO-FILE.
da: Valg af format på uddata (ellers laves Info):
          --docbook                    lav DocBook-XML i stedet for Info.
          --html                       lav HTML i stedet for Info.
          --plaintext                  lav almindelig tekst i stedet for Info.
          --xml                        lav Texinfo-XML i stedet for Info.
          --dvi, --dvipdf, --ps, --pdf kald texi2dvi for at oprette angivet
                                       format, efter kontrol af validitet for
                                       TEXINFO-FIL.

en: Pipe the contents of this node through INFO_PRINT_COMMAND
da: Send via en datakanal indholdet af dette emne gennem INFO_PRINT_COMMAND

en: Point doesn't appear within this window's node!
da: Punktet optræder ikke i dette vindues emne!

en: Premature end of regular expression
da: For tidlig slut på regulært udtryk

en: Print documentation for KEY
da: Vis dokumentation for TAST

en: Quit
da: Afslut

en: Quit using Info
da: Afslut Info

en: Read a command name in the echo area and execute it
da: Indlæs et kommandonavn i ekko-området og udfør den

en: Read a footnote or cross reference and select its node
da: Indlæs en fodnote eller krydsreference og vælg dets emne

en: Read a list of menus starting from dir and follow them
da: Indlæs en liste med menuer, der starter i mappe, og følg dem

en: Read a manpage reference and select it
da: Indlæs en man-side reference og vælg den

en: Read a menu item and select its node
da: Indlæs et menupunkt og vælg dets emne

en: Read a node name and select it
da: Indlæs et emnenavn og vælg det

en: Read a string and search backward for it
da: Indlæs en tekst og søg baglæns efter den

en: Read a string and search for it
da: Indlæs en tekst og søg for den

en: Read a string and search for it case-sensitively
da: Indlæs en tekst og søg efter den uden versalfølsomhed

en: Read the name of a file and select it
da: Læs navnet på en fil og vælg filen

en: Read the name of an Info command and describe it
da: Indlæs navnet på en info-kommando og beskriv den

en: Redraw the display
da: Gentegn skærmen

en: Regexp I-search backward:
da: Regulært udtryk I-søgning baglæns:

en: Regexp I-search:
da: Regulært udtryk I-søgning

en: Regexp search
da: Regulært udtrykssøgning

en: Regular expression too big
da: Regulært udtryk er for stort

en: Repeat last search in the reverse direction
da: Gentag sidste søgning i modsat retning

en: Repeat last search in the same direction
da: Gentag sidste søgning i samme retning

en: Resulting window would be too small
da: Det resulterende vindue ville være for lille

en: Run command bound to this key's lowercase variant
da: Kør kommandoen, der er bundet til denne tasts småbogstavsvariant

en: START-INFO-DIR-ENTRY without matching END-INFO-DIR-ENTRY
da: START-INFO-DIR-ENTRY uden tilhørende END-INFO-DIR-ENTRY

en: Same as scroll-behaviour
da: Samme som rulleopførsel

en: Scanning indices of '%s'...
da: Skanner indeks for »%s« ...

en: Scroll backward in this window
da: Rul tilbage i vinduet

en: Scroll backward in this window and set default window size
da: Rul tilbage i vinduet og sæt standard vinduesstørrelse

en: Scroll backward in this window staying within node
da: Rul tilbage i vinduet indenfor samme emne

en: Scroll backward in this window staying within node and set default window size
da: Rul tilbage i vinduet indenfor samme emne og sæt standard vinduesstørrelse

en: Scroll down by half screen size
da: Rul en halv skærmstørrelse ned

en: Scroll down by lines
da: Rul N linjer ned

en: Scroll forward in this window
da: Rul tilbage i vinduet

en: Scroll forward in this window and set default window size
da: Rul frem i vinduet og sæt standard vinduesstørrelse

en: Scroll forward in this window staying within node
da: Rul frem i vinduet i samme emne

en: Scroll forward in this window staying within node and set default window size
da: Rul frem i vinduet i samme emne og sæt standard vinduesstørrelse

en: Scroll the completions window
da: Rul færdiggørelsesvinduet

en: Scroll the other window
da: Rul det andet vindue

en: Scroll the other window backward
da: Rul det andet vindue baglæns

en: Scroll up by half screen size
da: Rul en halv skærmstørrelse op

en: Scroll up by lines
da: Rul N linjer op

en: Search
da: Søg

en: Search continued from the beginning of the document
da: Søgning fortsat fra begyndelsen af dokumentet

en: Search continued from the end of the document
da: Søgning fortsat fra slutningen af dokumentet

en: Search failed
da: Søgning mislykkedes

en: Search interactively for a string as you type it
da: Søg interaktivt efter en tekst, mens du skriver den

en: Search string too short
da: Søgestreng er for kort

en: Search this node and subnodes for a string
da: Søg i dette emne og underemner efter en streng

en: Search under %s:
da: Søgning under %s:

en: Searching subfile %s ...
da: Søger i underfilen %s ...

en: Select a node which has been previously visited in a visible window
da: Vælg et emne, som tidligere har været besøgt i et synligt vindue

en: Select reference or menu item appearing on this line
da: Vælg reference eller menupunkt, der optræder på denne linje

en: Select the Next node
da: Vælg det næste emne

en: Select the Prev node
da: Vælg forrige emne

en: Select the Up node
da: Vælg op-emnet

en: Select the first node in this file
da: Vælg det første emne i denne fil

en: Select the last item in this node's menu
da: Vælg det sidste punkt i emnets menu

en: Select the last node in this file
da: Vælg det sidste emne i denne fil

en: Select the most recently selected node
da: Vælg det sidst valgt emne

en: Select the next window
da: Vælg det næste vindue

en: Select the node '(dir)'
da: Vælg emnet »(mappe)«

en: Select the node 'Top' in this file
da: Vælg emnet »Top« i denne fil

en: Select the previous window
da: Vælg det forrige vindue

en: Select this menu item
da: Vælg dette menupunkt

en: Select visited node:
da: Vælg besøgt emne:

en: Set %s to value (%d):
da: Angiv %s til værdien (%d):

en: Set %s to value (%s):
da: Angiver %s til værdi (%s):

en: Set screen height to (%d):
da: Sæt skærmhøjden til (%d):

en: Set the height of the displayed window
da: Sæt højden på det viste vindue

en: Set the value of an Info variable
da: Angiv værdien af en Info-variabel

en: Set variable:
da: Angiv variabel:

en: Show all matching files
da: Vis alle matchende filer

en: Show full file name of node being displayed
da: Vis det fulde filnavn for det viste emne

en: Show the footnotes associated with this node in another window
da: Vis fodnoter, det hører til dette emne i et andet vindue

en: Show what to type to execute a given command
da: Vis hvad der skal tastes, for at udføre en given kommando

en: Skip current window when searching
da: Udelad nuværende vindue under søgning

en: Sole completion
da: Eneste færdiggørelse

en: Split the current window
da: Opdel nuværende vindue

en: Start (or multiply by 4) the current numeric argument
da: Start (eller gang med 4) det nuværende numeriske parameter

en: Styles for active links
da: Stile for aktive henvisninger

en: Styles for links
da: Stile for henvisninger

en: Styles for search matches
da: Stile for søgematch

en: Success
da: Lykkedes

en: Terminal cannot be initialized: %s
da: Terminal kan ikke initialiseres: %s

en: Terminal type '%s' is not smart enough to run Info
da: Terminaltypen »%s« er ikke smart nok til at køre Info

en: The current search path is:
da: Den nuværende søgesti er:

en: The following commands can only be invoked via %s:
da: Følgende kommandoer kan kun køres via %s:

en: The following commands cannot be invoked at all:
da: Følgende kommandoer kan slet ikke køres:

en: The number lines to scroll when the cursor moves out of the window
da: Antallet af linjer, der rulles, når markøren flytter ud af vinduet

en: The reference disappeared! (%s)
da: Referencen forsvandt! (%s)

en: The reference disappeared! (%s).
da: Referencen forsvandt! (%s).

en: There is no function named '%s'
da: Der er ingen funktion navngivet »%s«

en: There isn't %d item in this menu | There aren't %d items in this menu
da[0]: Der er ikke %d punkt i denne menu
da[1]: Der er ikke %d punkter i denne menu

en: This is GNU Info version %s.
da: Dette er GNU Info version %s.

en: This is the file .../info/dir, which contains the
    topmost node of the Info hierarchy, called (dir)Top.
    The first time you invoke Info you start off looking at this node.
    %c
    %s	This is the top of the INFO tree
    
      This (the Directory node) gives a menu of major topics.
      Typing "q" exits, "H" lists all Info commands, "d" returns here,
      "h" gives a primer for first-timers,
      "mEmacs<Return>" visits the Emacs manual, etc.
    
      In Emacs, you can click mouse button 2 on a menu item or cross reference
      to select it.
    
    %s
da: Dette er filen .../info/dir, som indeholde det øverste
    emne i Info-hierakiet, kaldet (mappe)Top.
    Første gang, du kører Info, vil du indledningsvist se dette emne.
    %c
    %s	Dette er toppen af INFO-træet
    
      Dette (mappeemnet) indeholder en menu med hovedemner.
      Afslut med »q«, »H« viser alle Info-kommandoer, »d« returnerer hertil,
      »h« introducerer nybegyndere,
      »mEmacs<Return>« besøger Emacs-manualen, osv.
    
      I Emacs kan du klikke med museknap 2 på et menupunkt eller krydsreference
      for at vælge den.
    
    %s

en: This window has no additional nodes
da: Dette vindue har ingen yderligere emner

en: Toggle the state of line wrapping in the current window
da: Vælg/fravælg linjeombrydning i nuværende vindue

en: Toggle the usage of regular expressions in searches
da: Skift brugen af regulære udtryk i søgninger

en: Trailing backslash
da: Afsluttende omvendt skråstreg

en: Translate Texinfo source documentation to various other formats, by default
    Info files suitable for reading online with Emacs or standalone GNU Info.
    
    This program is commonly installed as both `makeinfo' and `texi2any';
    the behavior is identical, and does not depend on the installed name.
da: Oversæt Texinfokildedokumentation til flere andre formater, som standard til
    Info-filer, der er lavet til at blive læst på skærmen med Emacs eller GNU Info.
    
    Programmet installeres ofte som både »makeinfo« og »texi2any«;
    opførslen er identisk, og afhænger ikke af det installerede navn.

en: Transpose characters at point
da: Transponer tegn ved markør

en: Try --help for more information.
da: Prøv --help for yderligere information.

en: Try `%s --help' for more information.
da: Prøv »%s --help« for yderligere information.

en: Unable to find node referenced by '%s' in '%s'
da: Kunne ikke finde emnet, der refereres til af »%s« i »%s«

en: Unknown Info command '%c'; try '?' for help
da: Ukendt Info-kommando »%c«; prøv »?« for hjælp

en: Unknown command (%s)
da: Ukendt kommando (%s)

en: Unknown system error
da: Ukendt systemfejl

en: Unmatched ( or \(
da: Uparret ( eller \(

en: Unmatched ) or \)
da: Uparret ) eller \)

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
da: Uparret [, [^, [:, [. eller [=

en: Unmatched \{
da: Uparret \{

en: Usage: %s [OPTION]... TEXINFO-FILE...
da: Brug: %s [TILVALG] ... TEXINFO-FIL ...

en: Usage: %s [OPTION]... [INFO-FILE [DIR-FILE]]
da: Brug: %s [TILVALG] ... [INFO-FIL [MAPPE-FIL]

en: Usage: %s [OPTION]... [MENU-ITEM...]
    
    Read documentation in Info format.
da: Brug: %s [TILVALG]... [MENU-ITEM...]
    
    Læs dokumentationen i Info-formatet.

en: Using literal strings for searches
da: Brug af bogstavelige strenge for søgninger

en: Using regular expressions for searches
da: Brug af regulære udtryk for søgninger

en: Virtual Index
    *************
    
    Index entries that match '%s':
da: Virtuelt indeks
    ***************
    
    Indeksposter som matcher »%s«:

en: Visit Info node '(info)Help'
da: Besøg Info-emnet »(info)Help«

en: Visit as many menu items at once as possible
da: Besøg så mange menupunkter på en gang, som det er muligt

en: Welcome to Info version %s.  Type \[get-help-window] for help, \[get-info-help-node] for tutorial.
da: Velkommen til Info version %s. Skriv \[get-help-window] for hjælp. [get-info-help-node] for øvelse.

en: What to do when a scrolling command is issued at the end of the last node
da: Hvad der sker, når rulningskommando udstedes i slutningen af det sidste emne

en: When "On", Info accepts and displays ISO Latin characters
da: Når »On«, vil Info benytte og vise ISO Latin-tegn

en: When "On", Info garbage collects files which had to be uncompressed
da: Når »On«, vil info fjerne eventuelle afkomprimerede filer, den laver

en: When "On", creating or deleting a window resizes other windows
da: Når »On«, ændres størrelsen på andre vinduer, når det vindues oprettes eller fjernes

en: When "On", errors cause the bell to ring
da: Når »On«, vil fejl aktivere systemklokken

en: When "On", flash the screen instead of ringing the bell
da: Når »On«, blinker skærmen i stedet for at ringe med systemklokken

en: When "On", footnotes appear and disappear automatically
da: Når »On«, vises og skjules fodnoter automatisk

en: When "On", the portion of the matched search string is highlighted
da: Når »On«, vil trufne søgestrenge blive markeret

en: Where is command:
da: Hvor er kommando:

en: Yank back a previous kill
da: Gendan en tidligere sletning

en: Yank back the contents of the last kill
da: Gendan indholdet fra sidste sletning

en: You are already at the first page of this node
da: Du er i forvejen ved emnets første side

en: You are already at the last page of this node
da: Du er i forvejen ved emnets sidste side

en: \ in @%s expansion followed `%s' instead of parameter name or \
da: \ i @%s-udfoldning fulgt af »%s« i stedet for parameternavn eller \

en: \%-10[abort-key]  Cancel the current operation.
da: \%-10[abort-key]  Afbryd nuværende operation.

en: \%-10[beginning-of-node]  Go to the beginning of this node.
da: \%-10[beginning-of-node]  Gå til starten af emnet.

en: \%-10[dir-node]  Go to the main 'directory' node.
da: \%-10[dir-node]  Gå til hovedemnets »mappe«.

en: \%-10[end-of-node]  Go to the end of this node.
da: \%-10[end-of-node]  Gå til enden af emnet.

en: \%-10[get-info-help-node]  Invoke the Info tutorial.
da: \%-10[get-info-help-node]  Kør Info-introduktionen.

en: \%-10[global-next-node]  Go to the next node in the document.
da: \%-10[global-next-node]  Gå til næste emne i dokumentet.

en: \%-10[global-prev-node]  Go to the previous node in the document.
da: \%-10[global-prev-node]  Gå til forrige emne i dokumentet.

en: \%-10[goto-node]  Go to a node specified by name.
da: \%-10[goto-node]  Gå til et emne angivet ved navn.

en: \%-10[history-node]  Go back to the last node seen in this window.
da: \%-10[history-node]  Gå tilbage til vinduets sidste synlige emne.

en: \%-10[index-search]  Search for a specified string in the index, and
                  select the node referenced by the first entry found.
da: \%-10[index-search]  Søg efter den angivne streng i dette indeks, og
                  vælg emnet refereret af det først fundne punkt.

en: \%-10[last-menu-item]  Pick the last item in this node's menu.
da: \%-10[last-menu-item]  Vælg sidste punkt i dette emnes menu.

en: \%-10[menu-item]  Pick a menu item specified by name.
da: \%-10[menu-item]  Vælg menupunkt angivet ved navn.

en: \%-10[move-to-next-xref]  Skip to the next hypertext link.
da: \%-10[move-to-next-xref]  Hop til næste hypertekst-henvisning.

en: \%-10[next-line]  Move down one line.
da: \%-10[next-line]  Flyt en linje ned.

en: \%-10[next-node]  Go to the next node on this level.
da: \%-10[next-node]  Gå til næste emne på dette niveau.

en: \%-10[prev-line]  Move up one line.
da: \%-10[prev-line]  Flyt en linje op.

en: \%-10[prev-node]  Go to the previous node on this level.
da: \%-10[prev-node]  Gå til forrige emne på dette niveau.

en: \%-10[quit-help]  Close this help window.
da: \%-10[quit-help]  Luk denne hjælp.

en: \%-10[quit]  Quit Info altogether.
da: \%-10[quit]  Afslut hele Info-programmet.

en: \%-10[scroll-backward]  Scroll backward one screenful.
da: \%-10[scroll-backward]  Rul en skærmside tilbage.

en: \%-10[scroll-forward]  Scroll forward one screenful.
da: \%-10[scroll-forward]  Rul en skærmside frem.

en: \%-10[search-next]  Search for next occurrence.
da: \%-10[search-next]  Søg efter næste forekomster.

en: \%-10[search-previous]  Search for previous occurrence.
da: \%-10[search-previous]  Søg efter tidligere forekomster.

en: \%-10[search]  Search forward for a specified string.
da: \%-10[search]  Søg fremad efter en given streng.

en: \%-10[select-reference-this-line]  Follow the hypertext link under the cursor.
da: \%-10[select-reference-this-line]  Følg hypertekst-henvisningen under markøren.

en: \%-10[top-node]  Go to the top node of this document.
da: \%-10[top-node]  Gå til topemnet i dette dokument.

en: \%-10[up-node]  Go up one level.
da: \%-10[up-node]  Gå et niveau op.

en: \%-10[virtual-index]  Synthesize menu of matching index entries.
da: \%-10[virtual-index]  Syntetiser menu med matchende indekspunkter.

en: \%-10[xref-item]  Follow a cross reference specified by name.
da: \%-10[xref-item]  Følg en krydshenvisning angivet ved navn.

en: `.' or `,' must follow @xref
da: en @xref skal efterfølges af ».« eller »,«

en: `.' or `,' must follow @xref, not %s
da: en @xref skal efterfølges af ».« eller »,«, ikke %s

en: `@end' expected `%s', but saw `%s'
da: »@end« forventede »%s«, men fandt »%s«

en: accent command `@%s' must not be followed by new line
da: accent-kommandoen »@%s« skal efterfølges af en ny linje

en: accent command `@%s' must not be followed by whitespace
da: accent-kommandoen »@%s« må ikke efterfølges af mellemrum

en: accent command `@%s' not allowed as @%s argument
da: accent-kommandoen »@%s« er ikke tilladt som parameter for @%s

en: action name too long
da: handlingsnavn er for langt

en: argument for @U exceeds Unicode maximum 0x10FFFF: %s
da: parameter for @U overgår Unicodemaksimum 0x10FFFF: %s

en: bad argument to @%s
da: ugyldig parameter til @%s

en: bad argument to @%s: %s
da: ugyldig parameter for @%s: %s

en: bad name for @%s
da: ugyldigt navn for @%s

en: bad or empty @%s formal argument: %s
da: ugyldig eller tom formel @%s-parameter: %s

en: bad syntax for @%s argument: %s
da: ugyldig syntaks for @%s-parameter: %s

en: bad syntax for @value
da: ugyldig syntaks for @value

en: cannot bind key sequence to menu-digit
da: kan ikke binde tastesekvens til menu-digit

en: chm.pm: could not open %s for writing: %s
da: chm.pm: kunne ikke åbne %s for skrivning: %s

en: chm.pm: error on closing %s: %s
da: chm.pm: der opstod en fejl under lukning af %s: %s

en: closing %s
da: lukker %s

en: column fraction not a number: %s
da: kolonnefraktion er ikke et tal: %s

en: command @%s does not accept arguments
da: kommandoen @%s tillader ikke parametre

en: command @%s missing a node or external manual argument
da: kommandoen @%s mangler et emne eller en ekstern manuel parameter

en: command @%s not accepting argument in brace should not be on @%s line
da: kommandoen @%s der ikke accepterer parametre i tuborgklamme bør ikke være på @%s linje

en: could not create directories `%s' or `%s': %s
da: kunne ikke oprette mapper »%s« eller »%s«: %s

en: could not create directory `%s': %s
da: kunne ikke oprette mappe »%s«: %s

en: could not find @image file `%s.txt' nor alternate text
da: kunne ikke finde @image-filen »%s.txt« eller alternativ tekst

en: could not open %s for writing: %s
da: kunne ikke åbne %s for skrivning: %s

en: could not open %s for writing: %s
da: kunne ikke åbne %s for skrivning: %s

en: could not open %s: %s
da: kunne ikke åbne %s: %s

en: could not open --include-file %s: %s
da: kunne ikke åbne --include-file %s: %s

en: could not open html refs config file %s: %s
da: kunne ikke åbne html-referencekonfigurationsfilen %s: %s

en: could not open init file %s
da: kunne ikke åbne init-fil %s

en: could not protect hash character in @%s
da: kunne ikke beskytte hash-tegn i @%s

en: could not read %s: %s
da: kunne ikke læse %s: %s

en: could not read init file %s
da: kunne ikke læse init-filen %s

en: document without Top node
da: dokument uden Top-emne

en: document without nodes
da: dokument uden emner

en: empty @%s
da: tom @%s

en: empty argument in @%s
da: tom parameter i @%s

en: empty index key in @%s
da: tomt indeksnøgle i @%s

en: empty menu entry name in `%s'
da: tomt menupunktnavn i »%s«

en: empty multitable
da: tom multitable

en: empty node name
da: tomt emnenavn

en: empty node name after expansion `%s'
da: tomt emnenavn efter udfoldning »%s«

en: empty node name in menu entry
da: tomt emnenavn i menupunkt

en: encoding `%s' is not a canonical texinfo encoding
da: kodningen »%s« er ikke en kanonisk texinfo-kodning

en: entry for index `%s' outside of any node
da: post for indeks »%s« udenfor et emne

en: environment command %s as argument to @%s
da: miljøkommandoen %s som parameter til @%s

en: error loading %s: %s
da: fejl under indlæsning af %s: %s

en: error on closing %s: %s
da: der opstod en fejl under lukning af %s: %s

en: error on closing @verbatiminclude file %s: %s
da: fejl under lukning af @verbatiminclude-filen %s: %s

en: error on closing CSS file %s: %s
da: der opstod en fejl under lukning af CSS-filen %s: %s

en: error on closing TOC frame file %s: %s
da: der opstod en fejl under lukning af indholdsfortegnelsens frame-fil %s: %s

en: error on closing frame file %s: %s
da: der opstod en fejl under lukning af frame-filen %s: %s

en: error on closing html refs config file %s: %s
da: der opstod en fejl under lukning af html-referencekonfigurationsfilen %s: %s

en: error on closing image text file %s: %s
da: der opstod en fejl under lukning af billedtekstfilen %s: %s

en: error on closing macro expand file %s: %s
da: der opstod en fejl under lukning af makro udvid-filen %s: %s

en: error on closing redirection node file %s: %s
da: der opstod en fejl under lukning af videresendelsesemnefilen %s: %s

en: error on closing renamed node redirection file %s: %s
da: der opstod en fejl under lukning af omdøbt emnevideresendelsesfil %s: %s

en: error writing to %s: %s
da: fejl under skrivning til %s: %s

en: excess command line argument `%s'
da: overskydende kommandolinjeparameter »%s«

en: expected @%s on or off, not `%s'
da: forventede @%s aktiveret eller deaktiveret, ikke »%s«

en: expected @end %s
da: forventede @end %s

en: extra characters following action `%s'
da: ekstra tegn følger handlingen »%s«

en: fewer than four hex digits in argument for @U: %s
da: færre end fire hex-cifre i parameter for @U: %s

en: file empty for renamed node `%s'
da: fil tom for omdøbt emne »%s«

en: fill_gaps_in_sectioning transformation return no result. No section?
da: fill_gaps_in_sectioning-transformering gav intet resultat. Ingen sektion?

en: finished printing node %s
da: færdig med at udskrive emne %s

en: for `%s', up in menu `%s' and up `%s' don't match
da: for »%s«, op i menu »%s« og op »%s« matcher ikke

en: found file %s
da: fandt filen %s

en: handler %s of stage %s priority %s failed
da: håndtering %s for trin %s prioritet %s mislykkedes

en: here is the previous definition as @%s
da: her er den tidligere definition som @%s

en: here is the previous definition of `%s'
da: her er den tidligere definition af »%s«

en: ignoring @tab outside of multitable
da: ignorerer @tab udenfor »multitable«

en: ignoring multiple @%s
da: ignorerer flere @%s

en: ignoring splitting for format %s
da: ignorerer opdeling for format %s

en: ignoring unrecognized TEXINFO_OUTPUT_FORMAT value `%s'
da: ignorerer ej genkendt TEXINFO_OUTPUT_FORMAT-værdi »%s«

en: in @%s empty cross reference name after expansion `%s'
da: i @%s tomt krydsreferencenavn efter udfoldning »%s«

en: in @%s empty cross reference title after expansion `%s'
da: i @%s tom krydsreferencetitel efter udfoldning »%s«

en: insert_nodes_for_sectioning_commands transformation return no result. No section?
da: insert_nodes_for_sectioning_commands-transformation returnerer intet resultat. Manglende afsnit?

en: invalid number: %s
da: ugyldigt nummer: %s

en: key sequence too long
da: tastesekvens er for lang

en: l2h: L2H_TMP directory contains a dot
da: l2h: L2H_TMP-mappe indeholder et punktum

en: l2h: command did not succeed: %s
da: l2h: kommando lykkedes ikke: %s

en: l2h: could not determine the fragment %d for @%s
da: l2h: kunne ikke bestemme fragmentet %d for @%s

en: l2h: could not extract the fragment %d for @%s with output counter %d from HTML
da: l2h: kunne ikke udtrække fragmentet %d for @%s med uddatatælleren %d fra HTML

en: l2h: could not load %s: %s
da: l2h: kunne ikke indlæse %s: %s

en: l2h: could not open %s for writing: %s
da: l2h: kunne ikke åbne %s for skrivning: %s

en: l2h: could not open %s: %s
da: l2h: kunne ikke åbne %s; %s

en: l2h: could not open latex file %s for writing: %s
da: l2h: kunne ikke åbne latex-filen %s for skrivning: %s

en: l2h: current directory contains a dot
da: l2h: nuværende mappe indeholder et punktum

en: l2h: image has invalid extension: %s
da: l2h: billede har ugyldig filendelse: %s

en: l2h: rename %s as %s failed: %s
da: l2h: omdøb %s som %s mislykkedes: %s

en: latex2html.pm: end of @%s item %d not found
da: latex2html.pm: slutningen på @%s post %d ikke fundet

en: latex2html.pm: processing produced %d items in HTML; expected %d, the number of items found in the document
da: latex2html.pm: behandling fremstillede %d elementer i HTML; forventede %d, antallet af elementer fundet i dokumentet

en: looking for file "%s"
da: kigger efter filen »%s«

en: looking for file %s in %s
da: kigger efter filen %s i %s

en: lowering the section level of @%s appearing after a lower element
da: formindsker afsnitniveauet for @%s, der fremgår efter et lavere element

en: macro `%s' called with too many args
da: makro »%s« kaldt med for mange parametre

en: macro `%s' declared without argument called with an argument
da: makro »%s« erklæret uden parameter kaldt med en parameter

en: macro `%s' previously defined
da: makroen »%s« er allerede defineret

en: macro call nested too deeply (set MAX_NESTED_MACROS to override; current value %d)
da: makrokald indlejret for dybt (indstil MAX_NESTED_MACROS for at tilsidesætte; nuværende værdi %d)

en: malformed variable assignment: %s
da: forkert udformet variabeludtryk: %s

en: memory exhausted
da: hukommelsen er opbrugt

en: menu entry name should not contain `:'
da: menupostens navn må ikke indeholde »:«

en: menu entry node name should not contain `%s'
da: emnenavn for menupunkt må ikke indeholde »%s«

en: menu entry node name should not contain `:'
da: menupostens emnenavn må ikke indeholde »:«

en: misplaced %c
da: fejlplaceret %c

en: missing `=' immediately after variable name
da: manglende »=« umiddelbart efter variabelnavn

en: missing action name
da: manglende handlingsnavn

en: missing category for @%s
da: mangler kategori for @%s

en: missing key sequence
da: manglende tastesekvens

en: missing name for @%s
da: mangler navn for @%s

en: missing type
da: manglende type

en: missing variable name
da: manglende variabelnavn

en: move your @contents command if you want the contents after the title page
da: flyt din @contents-kommando hvis du ønsker indholdet efter titelsiden

en: move your @shortcontents and @contents commands if you want the contents after the title page
da: flyt dine @shortcontents- og @contents-kommandoer hvis du ønsker indholdet efter titelsiden

en: multiple @%s
da: flere @%s

en: must be after `@%s' to use `@%s'
da: skal være efter »@%s« for at bruge »@%s«

en: must specify a title with a title command or @top
da: skal angive en titel med en titelkommando eller @top

en: no argument specified for @U
da: Ingen parameter angivet for @U

en: no chapter-level command before @%s
da: ingen afsnitsniveaukommando før @%s

en: no entries found for `%s'; nothing deleted
da: ingen poster fundet for »%s«; intet slettet

en: no htmlxref.cnf entry found for `%s'
da: ingen htmlxref.cnf-poster blev fundet for »%s«

en: no index entries found for '%s'
da: ingen indeksposter fundet for «%s»

en: no info dir entry in `%s'
da: ingen info-mappepost i »%s«

en: no matching `%cend %s'
da: ingen matchende »%cend %s«

en: no node to be renamed
da: intet navn at omdøbe

en: no sectioning command associated with @%s
da: ingen afsnitsopdeling associeret med @%s

en: node %s `%s' in menu `%s' and in sectioning `%s' differ
da: emne %s »%s« i menu »%s« og i afsnitsopdeling »%s« er forskellige

en: node `%s' is %s for `%s' in menu but not in sectioning
da: emne »%s« er %s for »%s« i menu men ikke i afsnitsopdeling

en: node `%s' is %s for `%s' in sectioning but not in menu
da: emne »%s« er %s for »%s« i afsnitsopdeling men ikke i menu

en: node `%s' lacks menu item for `%s' despite being its Up target
da: emnet »%s« mangler menupunkt for »%s« på trods af at det er dens »Op«-mål

en: nodes without a new name at the end of file
da: emner uden et navn i slutningen af filen

en: non-hex digits in argument for @U: %s
da: ikke-hex cifre i parameter for @U: %s

en: old name for `%s' is a node of the document
da: gammelt navn for »%s« er et emne for dokumentet

en: perhaps your @top node should be wrapped in @ifnottex rather than @ifinfo?
da: måske skulle dit @top emne indsættes i @ifnottex i stedet for @ifinfo?

en: printindex before document beginning: @printindex %s
da: printindex før dokumentbegyndelse: @printindex %s

en: printing an index `%s' merged in another one, `%s'
da: udskriver et indeks »%s« flettet i et andet, »%s«

en: printing node %s...
da: udskriver emne %s ...

en: raising the section level of @%s which is too low
da: forøger afsnitniveauet for @%s, der er for lavt

en: raw format %s is not converted
da: rå format %s er ikke konverteret

en: recursive call of macro %s is not allowed; use @rmacro if needed
da: rekursivt kald af makro %s er ikke tilladt; brug @rmacro hvis krævet

en: redefining Texinfo language command: @%s
da: ændrer definition på Texinfo-sprogkommando: @%s

en: regexp error: %s
da: fejl i regulært udtryk: %s

en: region %s inside region %s is not allowed
da: regionen %s inden i region %s er ikke tilladt

en: remaining argument on @%s line: %s
da: tilbageværende parameter på @%s linje: %s

en: rename %s failed: %s
da: omdøbning af %s mislykkedes: %s

en: reserved index name %s
da: reserveret indeksnavn %s

en: string not closed in css file
da: streng ikke lukket i css-fil

en: superfluous argument to @%s
da: overflødig parameter til @%s

en: superfluous argument to @%s %s: %s
da: overflødig parameter for @%s %s: %s

en: superfluous arguments for node
da: overflødige parametre for emne

en: syntax for an external node used for `%s'
da: syntaks for et eksternt emne anvendt for »%s«

en: target node (new name for `%s') not in document: %s
da: målemne (nyt navn for »%s«) er ikke i dokument: %s

en: tex4ht.pm: chdir %s failed: %s
da: tex4ht.pm: chdir %s mislykkedes: %s

en: tex4ht.pm: command failed: %s
da: tex4ht.pm: kommando mislykkedes: %s

en: tex4ht.pm: could not open %s: %s
da: tex4ht.pm: kunne ikke åbne %s: %s

en: tex4ht.pm: end of @%s item %d not found
da: tex4ht.pm: slutningen på @%s-elementet %d blev ikke fundet

en: tex4ht.pm: output file missing: %s
da: tex4ht.pm: uddatafil mangler: %s

en: tex4ht.pm: output has no HTML item for @%s %s
da: tex4ht.pm: uddata har intet HTML-element for @%s %s

en: tex4ht.pm: processing produced %d items in HTML; expected %d, the number of items found in the document for @%s
da: tex4ht.pm: behandling fremstillede %d elementer i HTML; forventede %d, antallet af elementer fundet i dokumentet for @%s

en: tex4ht.pm: processing retrieved %d items in HTML; expected %d, the number of items found in the document for @%s
da: tex4ht.pm: behandling hentede %d elementer i HTML; forventede %d, antallet af elementer fundet i dokumentet for @%s

en: tex4ht.pm: unable to return to initial directory: %s
da: tex4ht.pm: kunne ikke returnere til oprindelig mappe: %s

en: too many columns in multitable item (max %d)
da: for mange kolonner i »multitable«-element (maks %d)

en: undefined flag: %s
da: flag er ikke defineret: %s

en: unexpected @
da: uventet @

en: unexpected argument on @%s line: %s
da: uventet parameter på @%s-linje: %s

en: unknown @end %s
da: ukendt @end %s

en: unknown action `%s'
da: ukendt handling »%s«

en: unknown command `%s'
da: ukendt kommando »%s«

en: unknown destination index in @%s: %s
da: ukendt destinatinsindeks i @%s: %s

en: unknown index `%s' in @printindex
da: ukendt indeks »%s« i @printindex

en: unknown source index in @%s: %s
da: ukendt kildeindeks i @%s: %s

en: unknown tree transformation %s
da: ukendt trætransformation %s

en: unmatched `%c%s'
da: uparret »%c%s«

en: unrecognized encoding name `%s'
da: ukendt kodningsnavn »%s«

en: unrecognized type: %s
da: typen blev ikke genkendt: %s

en: unreferenced node `%s'
da: ikkerefereret emne »%s«

en: use braces to give a command as an argument to @%s
da: benyt tuborgklammer til at angive en kommando som parameter til @%s

en: using a renamed nodes file (`%s') is deprecated
da: brug af en omdøbt emnefil (»%s«) er forældet

en: value %s is not valid for variable %s
da: værdien %s er ikke gyldig for variabel %s

en: value too long
da: værdien er for lang

en: variable name too long
da: variabelnavn er for langt

en: writing node %s...
da: skriver emne %s ...
