Exo - en to da translation catalogue (255 entries)

en:        %s [options] --build-list [[name file]...]
da:        %s [tilvalg] --build-list [[navnefil]...]

en:        exo-open --launch TYPE [PARAMETERs...]
da:        exo-open --launch TYPE [PARAMETRE...]

en:   --build-list      Parse (name, file) pairs
da:   --build-list      Tolk (navn, fil)-par

en:   --extern          Generate extern symbols
da:   --extern          Generér eksterne symboler

en:   --launch TYPE [PARAMETERs...]       Launch the preferred application of
                                          TYPE with the optional PARAMETERs, where
                                          TYPE is one of the following values.
da:   --launch TYPE [PARAMETRE...]        Start foretrukne program for
                                          TYPE med mulige PARAMETRE, hvor
                                          TYPE er en af følgende værdier.

en:   --name=identifier C macro/variable name
da:   --name=identifikator C-makro/variabelnavn

en:   --output=filename Write generated csource to specified file
da:   --output=filnavn Skriv generede csource til angivne fil

en:   --static          Generate static symbols
da:   --static          Generér statiske symboler

en:   --strip-comments  Remove comments from XML files
da:   --strip-comments  Fjern kommentarer fra XML-filer

en:   --strip-content   Remove node contents from XML files
da:   --strip-content   Fjern knudeindhold fra XML-filer

en:   --working-directory DIRECTORY       Default working directory for applications
                                          when using the --launch option.
da:   --working-directory DIRECTORY       Standardarbejdsmappe for programmer
                                          når tilvalget --launch bruges.

en:   -?, --help                          Print this help message and exit
da:   -?, --help                          Udskriv denne hjælpbesked og afslut

en:   -V, --version                       Print version information and exit
da:   -V, --version                       Udskriv versionsinformation og afslut

en:   -V, --version     Print version information and exit
da:   -V, --version     Udskriv versionsinformation og afslut

en:   -h, --help        Print this help message and exit
da:   -h, --help        Udskriv denne hjælpbesked og afslut

en:   WebBrowser       - The preferred Web Browser.
      MailReader       - The preferred Mail Reader.
      FileManager      - The preferred File Manager.
      TerminalEmulator - The preferred Terminal Emulator.
da:   WebBrowser       - Den foretrukne webbrowser.
      MailReader       - Det foretrukne postprogram.
      FileManager      - Den foretrukne filhåndtering.
      TerminalEmulator - Den foretrukne terminalemulator.

en: %s (Xfce %s)
    
    Copyright (c) 2003-2006
            os-cillation e.K. All rights reserved.
    
    Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.
    
    Built with Gtk+-%d.%d.%d, running Gtk+-%d.%d.%d.
    
    Please report bugs to <%s>.
da: %s (Xfce %s)
    
    Ophavsret (c) 2003-2006
            os-cillation e.K. Alle rettigheder forbeholdes.
    
    Skrevet af Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.
    
    Kompileret med  Gtk+-%d.%d.%d, kørende Gtk+-%d.%d.%d.
    
    Rapportér venligst fejl til <%s>.

en: %s comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY,
    You may redistribute copies of %s under the terms of
    the GNU Lesser General Public License which can be found in the
    %s source package.
da: %s leveres med ABSOLUT INGEN GARANTIER,
    Du kan distribuere %s under betingelserne
    af GNU Lesser General Public License som kan findes i
    %s-kildepakken.

en: Action Icons
da: Handlingsikoner

en: Active
da: Aktiv

en: Active item border color
da: Kantfarve for aktive element

en: Active item fill color
da: Udfyldningsfarve for aktive element

en: Active item index
da: Indeks for aktive element

en: Active item text color
da: Tekstfarve for aktive element

en: All Files
da: Alle filer

en: All Icons
da: Alle ikoner

en: Animations
da: Animationer

en: Application Chooser Button
da: Programvælgerknap

en: Application Icons
da: Programikoner

en: Block Device
da: Blokenhed

en: Browse the file system
da: Gennemse filsystemet

en: Browse the file system to choose a custom command.
da: Gennemse filsystemet for at vælge en brugerdefineret kommando.

en: Browse the web
da: Gennemse webbet

en: C_omment:
da: K_ommentar:

en: C_reate
da: _Opret

en: Caja File Manager
da: Caja-filhåndtering

en: Character Device
da: Tegnenhed

en: Choose Preferred Application
da: Vælg foretrukket program

en: Choose a custom File Manager
da: Vælg en tilpasset filhåndtering

en: Choose a custom Mail Reader
da: Vælg et brugerdefineret postprogram

en: Choose a custom Terminal Emulator
da: Vælg en brugerdefineret terminalemulator

en: Choose a custom Web Browser
da: Vælg en brugerdefineret webbrowser

en: Choose filename
da: Vælg filnavn

en: Clear search field
da: Ryd søgefelt

en: Column Spacing
da: Kolonneafstand

en: Column spacing
da: Kolonneafstand

en: Comm_and:
da: Komm_ando:

en: Copyright (c) %s
            os-cillation e.K. All rights reserved.
    
    Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.
da: Ophavsret (c) %s
            os-cillation e.K. Alle rettigheder forbeholdes.
    
    Skrevet af Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.

en: Create Directory
da: Opret mappe

en: Create Launcher
da: Opret programstarter

en: Create Launcher <b>%s</b>
da: Opret programstarter <b>%s</b>

en: Create Link
da: Opret henvisning

en: Create a new desktop file in the given directory
da: Opret en ny skrivebordsfil i den valgte mappe

en: Cursor item border color
da: Kantfarve for markørelement

en: Cursor item fill color
da: Udfyldningsfarve for markørelement

en: Cursor item text color
da: Tekstfarve for markørelement

en: Customize Toolbar...
da: Tilpas værktøjslinje...

en: Device Icons
da: Enhedsikoner

en: Drag an item onto the toolbars above to add it, from the toolbars in the items table to remove it.
da: Træk et element til værktøjslinjerne ovenfor for at tilføje det, fra værktøjsbjælkerne i elementtabellen for at fjerne det.

en: Edit Directory
da: Rediger mappe

en: Edit Launcher
da: Rediger programstarter

en: Edit Link
da: Rediger henvisning

en: Emblems
da: Emblemer

en: Emoticons
da: Emotikoner

en: Enable Search
da: Aktivér søgning

en: Enlightened Terminal Emulator
da: Enlightened terminalemulator

en: Epiphany Web Browser
da: Epiphany webbrowser

en: Executable Files
da: Kørbare filer

en: FIFO
da: Først ind, først ud (FIFO)

en: Failed to create "%s".
da: Kunne ikke oprette "%s".

en: Failed to execute default File Manager
da: Kunne ikke køre forvalgt filhåndtering

en: Failed to execute default Mail Reader
da: Kunne ikke køre foretrukne postprogram

en: Failed to execute default Terminal Emulator
da: Kunne ikke køre foretrukne terminalemulator

en: Failed to execute default Web Browser
da: Kunne ikke køre foretrukne webbrowser

en: Failed to launch preferred application for category "%s".
da: Kunne ikke køre det foretrukne program for kategorien "%s".

en: Failed to load contents from "%s": %s
da: Kunne ikke indlæse indhold fra "%s": %s

en: Failed to load image "%s": Unknown reason, probably a corrupt image file
da: Kunne ikke indlæse billede "%s": Ukendt årsag, højst sandsynligt en ødelagt billedfil

en: Failed to open "%s".
da: Kunne ikke åbne "%s".

en: Failed to open %s for writing
da: Kunne ikke åbne %s til skrivning

en: Failed to open URI "%s".
da: Kunne ikke åbne URI'en "%s".

en: Failed to open display
da: Kunne ikke åbne skærm

en: Failed to open file "%s": %s
da: Kunne ikke åbne filen "%s": %s

en: Failed to parse contents of "%s": %s
da: Kunne ikke fortolke indholdet af "%s": %s

en: Failed to read file "%s": %s
da: Kunne ikke læse fil "%s": %s

en: Failed to save "%s".
da: Kunne ikke gemme "%s".

en: Failed to set default File Manager
da: Kunne ikke indstille forvalgt filhåndtering

en: Failed to set default Mail Reader
da: Kunne ikke vælge foretrukne postprogram

en: Failed to set default Terminal Emulator
da: Kunne ikke vælge foretrukne terminalemulator

en: Failed to set default Web Browser
da: Kunne ikke vælge foretrukne webbrowser

en: File "%s" has no type key
da: Filen "%s" har ikke nogen typenøgle

en: File Manager
da: Filhåndtering

en: File Type Icons
da: Filtypeikoner

en: File location is not a regular file or directory
da: Filplaceringen er ikke en regulær fil eller mappe

en: Folder
da: Mappe

en: Follow state
da: Følg tilstand

en: GIcon
da: G-ikon

en: Galeon Web Browser
da: Galeon webbrowser

en: Homogeneous
da: Homogen

en: How the text and icon of each item are positioned relative to each other
da: Hvordan hvert elements tekst og ikoner er placeret i forhold til hinanden

en: Icon
da: Ikon

en: Icon Bar Model
da: Ikonlinjemodel

en: Icon View Model
da: Model for ikonvisning

en: Icon column
da: Ikonkolonne

en: If you don't specify the --launch option, exo-open will open all specified
    URLs with their preferred URL handlers. Else, if you specify the --launch
    option, you can select which preferred application you want to run, and
    pass additional parameters to the application (i.e. for TerminalEmulator
    you can pass the command line that should be run in the terminal).
da: Hvis du ikke angiver tilvalget --launch, vil exo-open åbne alle angivne
    URL'er med deres foretrukne URL-håndtering. Ellers, hvis du angiver tilvalget --launch
    , kan du vælge hvilket foretrukket program du ønsker at køre og angive
    yderligere argumenter til programmet (f.eks. for TerminalEmulator
    kan du angive kommandolinje som skal køres i terminalen).

en: Image Files
da: Billedfiler

en: Invalid helper type "%s"
da: Ugyldig hjælpertype "%s"

en: Konqueror Web Browser
da: Konqueror webbrowser

en: Launch the default helper of TYPE with the optional PARAMETER, where TYPE is one of the following values.
da: Start standardhjælpen af TYPE med mulige PARAMETRE, hvor TYPE er en af følgende værdier.

en: Launching desktop files is not supported when %s is compiled without GIO-Unix features.
da: Opstart af skrivebordsfiler er ikke understøttet når %s er bygget uden GIO-Unix-egenskaber.

en: Layout mode
da: Layouttilstand

en: Links Text Browser
da: Links tekstbrowser

en: Location Icons
da: Placeringsikoner

en: Lynx Text Browser
da: Lynx tekstbrowser

en: Mail Reader
da: Postprogram

en: Margin
da: Margen

en: Markup column
da: Opmærkningskolonne

en: Menu Icons
da: Menuikoner

en: Model column to search through when searching through item
da: Modelkolonne til at søge igennem, når man søger efter et element

en: Model column used to retrieve the absolute path of an image file to render
da: Modelkolonnen bruges til at indhente den fulde sti for en billedfil, der skal gengives

en: Model column used to retrieve the icon pixbuf from
da: Modelkolonne som bliver brugt til at hente ikon-pixbuf fra

en: Model column used to retrieve the text from
da: Modelkolonne som bliver brugt til at hente teksten fra

en: Model column used to retrieve the text if using Pango markup
da: Modelkolonne som bliver brugt til at hente teksten, hvis der bliver brugt Pango-opmærkning

en: Model for the icon bar
da: Model for ikonlinjen

en: No application selected
da: Intet program valgt

en: No command specified
da: Ingen kommando valgt

en: No file selected
da: Ingen fil valgt

en: No file/folder specified
da: Ingen fil/mappe angivet

en: No helper defined for "%s".
da: Ingen hjælper defineret for "%s".

en: No icon
da: Intet ikon

en: Number of columns
da: Antal kolonner

en: Number of columns to display
da: Antal kolonner der skal vises

en: Open the Preferred Applications
    configuration dialog
da: Åbn de foretrukne programmers
    indstillingsdialog

en: Options:
da: Indstillinger:

en: Orientation
da: Orientering

en: PCMan File Manager
da: PCMan-filhåndtering

en: PCManFM-Qt File Manager
da: PCManFM-Qt-filhåndtering

en: Perl Scripts
da: Perl-scripter

en: Pixbuf column
da: Pixbuf-kolonne

en: Please choose your preferred File Manager
    now and click OK to proceed.
da: Vælg venligst din foretrukne filhåndtering
    nu og vælg OK for at forsætte.

en: Please choose your preferred Mail Reader
    now and click OK to proceed.
da: Vælg venligst dit foretrukne postprogram
    nu og vælg OK for at forsætte.

en: Please choose your preferred Terminal
    Emulator now and click OK to proceed.
da: Vælg venligst din foretrukne terminal-
    emulator nu og vælg OK for at forsætte.

en: Please choose your preferred Web
    Browser now and click OK to proceed.
da: Vælg venligst din foretrukne webbrowser
    nu og vælg OK for at forsætte.

en: Please report bugs to <%s>.
da: Rapportér venligst fejl til <%s>.

en: Preferred Applications
da: Foretrukne programmer

en: Preferred Applications (Web Browser, Mail Reader and Terminal Emulator)
da: Foretrukne programmer (webbrowser, postprogram og terminalemulator)

en: Preset URL when creating a link
da: Foruddefineret URL når man opretter en henvisning

en: Preset command when creating a launcher
da: Foruddefineret kommando når man opretter en programstarter

en: Preset comment when creating a desktop file
da: Foruddefineret kommentar når man opretter en skrivebordsfil

en: Preset icon when creating a desktop file
da: Foruddefineret ikon når man opretter en skrivebordsfil

en: Preset name when creating a desktop file
da: Foruddefineret navn når man opretter en skrivebordsfil

en: Press left mouse button to change the selected application.
da: Tryk på venstre musetast for at ændre det valgte program.

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Print version information and exit
da: Udskriv versionsinformation og afslut

en: Python Scripts
da: Python-scripter

en: Query the default helper of TYPE, where TYPE is one of the following values.
da: Efterspørg standardhjælperen af TYPE, hvor TYPE er en af følgende værdier.

en: Read your email
da: Læs din e-mail

en: Render differently based on the selection state.
da: Rendér anderledes baseret på valgte tilstand.

en: Reorderable
da: Rækkefølge kan ændres

en: Restart command
da: Genstartskommando

en: Rodent File Manager
da: Rodent-filhåndtering

en: Row Spacing
da: Rækkeafstand

en: Row spacing
da: Rækkeafstand

en: Ruby Scripts
da: Ruby-scripter

en: Run in _terminal
da: Kør i _terminal

en: SOCKET ID
da: SOKKEL-ID

en: Search Column
da: Søgekolonne

en: Select _icon from:
da: Vælg _ikon fra:

en: Select a working directory
da: Vælg en arbejdsmappe

en: Select an Application
da: Vælg et program

en: Select an icon
da: Vælg et ikon

en: Select application
da: Vælg program

en: Select default applications for various services
da: Vælg foretrukne programmer for forskellige tjenester

en: Select this option to enable startup notification when the command is run from the file manager or the menu. Not every application supports startup notification.
da: Vælg denne indstilling for at aktivere opstartsnotifikation, når kommandoen bliver kørt fra filhåndteringen eller menuen. Ikke alle programmer understøtter opstartsnotifikation.

en: Select this option to run the command in a terminal window.
da: Vælg denne indstilling for at køre kommandoen i et terminalvindue.

en: Selection mode
da: Markeringstilstand

en: Session restart command
da: Kommando for sessionsgenstart

en: Settings manager socket
da: Sokkel til indstillingshåndtering

en: Shell Scripts
da: Skal-scripter

en: Single Click
da: Enkeltklik

en: Single Click Timeout
da: Tidsgrænse for enkeltklik

en: Socket
da: Sokkel

en: Space which is inserted at the edges of the icon view
da: Afstand mellem kanterne ved ikonvisning

en: Space which is inserted between cells of an item
da: Afstand mellem elementets celler

en: Space which is inserted between grid column
da: Afstand mellem gitterkolonner

en: Space which is inserted between grid rows
da: Afstand mellem gitterrækker

en: Spacing
da: Afstand

en: Specify the application you want to use
    as default File Manager for Xfce:
da: Angiv programmet du
    vil bruge som forvalgt filhåndtering i Xfce:

en: Specify the application you want to use
    as default Mail Reader for Xfce:
da: Angiv programmet du
    vil bruge som foretrukne postprogram i Xfce:

en: Specify the application you want to use
    as default Terminal Emulator for Xfce:
da: Angiv programmet du
    vil bruge som foretrukne terminal i Xfce:

en: Specify the application you want to use
    as default Web Browser for Xfce:
da: Angiv programmet du vil bruge
    som foretrukne webbrowser i Xfce:

en: Status Icons
da: Statusikoner

en: Stock Icons
da: Stockikoner

en: TYPE [PARAMETER]
da: TYPE [PARAMETRE]

en: Terminal Emulator
da: Terminalemulator

en: Text column
da: Tekstkolonne

en: Text for I_mportant Icons
da: Tekst til vi_gtige ikoner

en: Text for _All Icons
da: Tekst til _alle ikoner

en: The GIcon to render.
da: G-ikonet der skal renderes.

en: The amount of space between two consecutive columns
da: Afstanden mellem to på hinanden følgende kolonner

en: The amount of space between two consecutive rows
da: Afstanden mellem to på hinanden følgende rækker

en: The amount of time after which the item under the mouse cursor will be selected automatically in single click mode
da: Hvor lang tid der skal gå, inden elementet under musemarkøren bliver valgt automatisk i enkeltklikstilstand

en: The file "%s" contains no data
da: Filen "%s" indeholder ingen data

en: The following TYPEs are supported for the --launch and --query commands:
    
      WebBrowser       - The preferred Web Browser.
      MailReader       - The preferred Mail Reader.
      FileManager      - The preferred File Manager.
      TerminalEmulator - The preferred Terminal Emulator.
da: Følgende TYPEr understøttes af kommandoerne --launch og --query:
    
      WebBrowser       - Den fortrukne webbrowser.
      MailReader       - Den fortrukne postprogram.
      FileManager      - Den fortrukne filhåndtering.
      TerminalEmulator - Den fortrukne terminalemulator.

en: The following TYPEs are supported for the --launch command:
da: Følgende TYPEr understøttes af kommandoen --launch:

en: The icon to render.
da: Ikonet der skal renderes.

en: The layout mode
da: Layouttilstand

en: The model for the icon view
da: Modellen der bruges til ikonvisning

en: The orientation of the iconbar
da: Orienteringen af ikonlinjen

en: The preferred File Manager will be used to browse the contents of folders.
da: Den foretrukne filhåndtering bruges til at gennemse mappernes indhold.

en: The preferred Mail Reader will be used to compose emails when you click on email addresses.
da: Den foretrukne e-maillæser bruges til at skrive e-mails, når du klikker på e-mailadresser.

en: The preferred Terminal Emulator will be used to run commands that require a CLI environment.
da: Den foretrukne terminalemulator bruges til at køre kommandoer som kræver et CLI-miljø.

en: The preferred Web Browser will be used to open hyperlinks and display help contents.
da: Den foretrukne webbrowser bruges til at åbne hyperlinks og vise hjælp-indhold.

en: The selection mode
da: Markeringstilstanden

en: The size of the icon to render in pixels.
da: Størrelsen af ikonet der skal renderes i pixels.

en: The width used for each item
da: Bredden som bliver brugt for hvert element

en: Toolbar _Style
da: Værktøjslinje_stil

en: Type '%s --help' for usage.
da: Skriv "%s --help" for anvendelse.

en: Type of desktop file to create (Application or Link)
da: Den type skrivebordsfil som skal oprettes (program eller henvisning)

en: Unable to detect the URI-scheme of "%s".
da: Kunne ikke genkende URI-skemaet for "%s".

en: Uncategorized Icons
da: Ikoner udenfor kategori

en: Unsupported desktop file type "%s"
da: Ikke understøttet type af skrivebordsfil "%s"

en: Usage: %s [options] [file]
da: Anvendelse: %s [tilvalg] [fil]

en: Usage: exo-open [URLs...]
da: Anvendelse: exo-open [URL-er...]

en: Use _startup notification
da: Brug _opstartsnotifikation

en: Use a custom application which is not included in the above list.
da: Brug et brugerdefineret program som ikke er i ovenstående liste.

en: Use the command line
da: Brug kommandolinjen

en: View allows user to search through columns interactively
da: Med "Vis" kan brugeren søge i kolonner interaktivt

en: View is reorderable
da: Visningsrækkefølge kan ændres

en: W3M Text Browser
da: W3M tekstbrowser

en: Web Browser
da: Webbrowser

en: Whether the children should be all the same size
da: Om alle underelementer skal have samme størrelse

en: Whether the items in the view can be activated with single clicks
da: Om elementerne i visningen kan aktiveres med enkeltklik

en: Width for each item
da: Bredde for hvert element

en: Window group
da: Vinduesgruppe

en: Window group leader
da: Vinduesgruppeleder

en: Working _Directory:
da: Arbejds_mappe:

en: Xfce Terminal
da: Xfce-terminal

en: Xfe File Manager
da: Xfe-filhåndtering

en: [FILE|FOLDER]
da: [FIL|MAPPE]

en: _Add a new toolbar
da: _Tilføj ny værktøjslinje

en: _Cancel
da: _Annuller

en: _Close
da: _Luk

en: _Desktop Default
da: Skrivebor_dsstandard

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Icon:
da: _Ikon:

en: _Icons only
da: Kun _ikoner

en: _Name:
da: _Navn:

en: _Open
da: _Åbn

en: _Other...
da: _Andet...

en: _Remove Toolbar
da: Fje_rn værktøjslinje

en: _Save
da: _Gem

en: _Search icon:
da: _Søg efter ikon:

en: _Text only
da: Kun _tekst

en: _Utilities
da: _Værktøjer

en: size
da: størrelse
