NetworkManager-openvpn - en to da translation catalogue (234 entries)

en:  and _name:
da:  og na_vn:

en: '%s::%s' is not a valid property name; '%s' is not a GObject subtype
da: “%s::%s” er ikke et gyldigt egenskabsnavn; “%s” er ikke en GObjekt-undertype

en: (automatic)
da: (automatisk)

en: <i>Select this option if your organization requires the use of a proxy server to access the Internet.</i>
da: <i>Vælg denne indstilling, hvis din organisation kræver brug af en proxyserver for at få adgang til internettet.</i>

en: A password is required.
da: Adgangskode er krævet.

en: A private key password is required.
da: Adgangskode til privat nøgle er krævet.

en: A username and password are required.
da: Både brugernavn og adgangskode er krævet.

en: A username is required.
da: Brugernavn er krævet.

en: Accept authenticated packets from any address (F_loat)
da: Acceptér godkendte pakker fra alle adresser (F_loat)

en: Ad_vanced…
da: A_vanceret …

en: Add an additional layer of HMAC authentication on top of the TLS control channel to protect against DoS attacks. In case of TLS-Crypt mode, the control channel is also encrypted.
    config: tls-auth <file> [direction] | tls-crypt <file>
da: Tilføj yderligere et lag af HMAC-godkendelse oven på TLS-kontrolkanalen for at beskytte mod DoS-angreb. I tilfælde af TLS-Crypt-tilstand krypteres kontrolkanalen også.
    Konfiguration: tls-auth <fil> [retning] | tls-crypt <fil>

en: Add an additional layer of encryption or HMAC authentication.
da: Tilføj yderligere et lag af kryptering eller HMAC-godkendelse.

en: Additional TLS authentication or encryption
da: Yderligere TLS-godkendelse eller -kryptering

en: Allow remote peer to change its IP address and/or port number, such as due to DHCP (this is the default if --remote is not used). --float when specified with --remote allows an OpenVPN session to initially connect to a peer at a known address, however if packets arrive from a new address and pass all authentication tests, the new address will take control of the session. This is useful when you are connecting to a peer which holds a dynamic address such as a dial-in user or DHCP client.
    
    Essentially, --float tells OpenVPN to accept authenticated packets from any address, not only the address which was specified in the --remote option.
    
    config: float
da: Tillad at fjernpeer ændrer sin IP-adresse og/eller portnummer f.eks. pga. DHCP (dette er standard, hvis --remote ikke anvendes). Når --float angives med --remote, tillader det, at en OpenVPN-session kan forbinde til en peer på en kendt adresse, men hvis pakker ankommer fra en ny adresse og består alle godkendelsestest, vil den nye adresse overtage sessionen. Dette er nyttigt, når du forbinder til en peer, som har en dynamsisk adresse som f.eks. en opkaldsbruger eller en DHCP-klient.
    
    Alt i alt får --float OpenVPN til at acceptere godkendte pakker fra alle adresser og ikke kun adressen angivet med tilvalget --remote.
    
    Konfiguration: float

en: An HTTP Proxy password is required.
da: Adgangskode til HTTP-proxy er krævet.

en: An HTTP Proxy username and password are required.
da: Både brugernavn og adgangskode til HTTP-proxy er krævet.

en: An HTTP Proxy username is required.
da: Brugernavn til HTTP-proxy er krævet.

en: Authenticate VPN
da: VPN-godkendelse

en: Authenticate VPN %s
da: Godkend VPN %s

en: Authenticate packets with HMAC using message digest algorithm. The default is SHA1.
    config: auth
da: Godkend pakker med HMAC med brug af “message digest”-algoritme. Standarden er SHA1.
    Konfiguration: auth

en: Authentication
da: Godkendelse

en: Build a tun link capable of forwarding IPv6 traffic
    config: tun-ipv6
da: Byg et tun-link, som er i stand til at videresende IPv6-trafik.
    Konfiguration: tun-ipv6

en: Certificate pass_word:
da: Ad_gangskode til certifikat:

en: Certificate password:
da: Adgangskode til certifikat:

en: Certificates (TLS)
da: Certifikater (TLS)

en: Check peer certificate against the specified file in PEM format. A CRL (certificate revocation list) is used when a particular key is compromised but when the overall PKI is still intact.
da: Tjek peercertifikat mod den angivne fil i PEM-format. En CRL (certificate revocation list) bruges, når en særskilt nøgle er kompromitteret, men PKI (Public Key Infrastructure) overordnet set er intakt.

en: Check peer certificate by looking at files in the specified directory. The directory must contain files named as revoked serial numbers (the files may be empty, the contents are never read).
da: Tjek peercertifikat ved at kigge på filer i den angivne mappe. Mappen skal indeholde filnavne som er tilbagekaldte serienumre (filerne kan være tomme, da indholdet aldrig læses).

en: Choose CRL directory
da: Vælg CRL-mappe

en: Choose CRL file
da: Vælg CRL-fil

en: Choose an OpenVPN static key…
da: Vælg en statisk OpenVPN-nøgle …

en: Ci_pher:
da: _Krypteringsalgoritme:

en: Client
da: Klient

en: Client for OpenVPN virtual private networks
da: Klient til virtuelle private OpenVPN-netværk

en: Compatible with the OpenVPN server.
da: Kompatibel med OpenVPN-serveren.

en: Connect timeout
da: Forbindelsestidsudløb

en: Connect to remote host through a proxy with this address.
    config: http-proxy or socks-proxy
da: Forbind til en fjernvært gennem en proxy med denne adresse.
    Konfiguration: http-proxy eller socks-proxy

en: Connect to remote host through a proxy with this port.
    config: http-proxy or socks-proxy
da: Forbind til en fjernvært gennem en proxy med denne port.
    Konfiguration: http-proxy eller socks-proxy

en: Could not find the openvpn binary.
da: Kunne ikke finde binærfil for openvpn.

en: Could not process the request because the VPN connection settings were invalid.
da: Kunne ikke behandle forespørgslen, da forbindelsesindstillingerne for VPN var ugyldige.

en: D-Bus name to use for this instance
da: Navn på D-Bus der skal bruges i dette tilfælde

en: Default
da: Standard

en: Direction for Static Key encryption mode (non-TLS).
    If key direction is used, it must be the opposite of that used on the VPN peer. For example, if the peer uses “1”, this connection must use “0”. If you are unsure what value to use, contact your system administrator.
    config: static <file> [direction]
da: Retning for statisk nøglekrypteringstilstand (ikke-TLS).
    Hvis nøgleretning anvendes, skal den være den modsatte af den nøgleretning, som VPN-peer bruger. Hvis peer f.eks. bruger "1", skal denne forbindelse bruge "0". Hvis du ikke er sikker på, hvilken værdi du skal bruge, bør du kontakte din systemadministrator.
    Konfiguration: static <fil> [retning]

en: Direction parameter for static key mode.
    If key direction is used, it must be the opposite of that used on the VPN peer. For example, if the peer uses “1”, this connection must use “0”. If you are unsure what value to use, contact your system administrator.
    config: tls-auth <file> [direction]
da: Retningsparameter for statisk nøgle-tilstand.
    Hvis nøgleretning anvendes, skal den være den modsatte af den nøgleretning, som VPN-peer bruger. Hvis peer f.eks. bruger "1", skal denne forbindelse bruge "0". Hvis du ikke er sikker på, hvilken værdi du skal bruge, bør du kontakte din systemadministrator.
    Konfiguration: tls-auth <fil> [retning]

en: Don’t quit when VPN connection terminates
da: Afslut ikke, når VPN-forbindelsen lukkes

en: Don’t verify certificate identification
da: Bekræft ikke certifikatidentifikation

en: Enable internal datagram fragmentation with this maximum size.
    config: fragment
da: Aktivér intern datagramfragmentering med denne maksimale størrelse.
    Konfiguration: fragment

en: Enable verbose debug logging (may expose passwords)
da: Aktivér udførlig fejlsøgningslogning (kan afsløre adgangskoder)

en: Encrypt packets with cipher algorithm. The default is BF-CBC (Blowfish in Cipher Block Chaining mode).
    config: cipher
da: Kryptér pakker med krypteringsalgoritme. Standarden er BF-CBC (Blowfish i Cipher Block Chaining-tilstand).
    Konfiguration: cipher

en: Exit or restart after n seconds pass without reception of a ping or other packet from remote.
    config: ping-exit | ping-restart <n>
da: Afslut eller genstart efter n sekunder uden modtagelse af et ping eller en anden pakke fra fjernsted.
    Konfiguration: ping-exit | ping-restart <n>

en: Explicitly set virtual device type (TUN/TAP).
    config: dev-type tun | tap
da: Angiv eksplicit virtuel enhedstype og -navn (TUN/TAP).
    Konfiguration: dev-type tun | tap

en: Explicitly set virtual device type and name (TUN/TAP).
da: Angiv eksplicit virtuel enhedstype og -navn (TUN/TAP).

en: Extra Certificates:
da: Ekstra certifikater:

en: General
da: Generelt

en: Group “%s” not found, check NM_OPENVPN_GROUP.
da: Gruppen “%s” blev ikke fundet; tjek NM_OPENVPN_USER.

en: HTTP proxy password:
da: Adgangskode til HTTP-proxy:

en: HTTP/Socks proxy password passed to OpenVPN when prompted for it.
da: HTTP/socks-proxyadgangskode sendes til OpenVPN, når der spørges efter den.

en: HTTP/Socks proxy username passed to OpenVPN when prompted for it.
da: HTTP/socks-proxybrugernavn sendes til OpenVPN, når der spørges efter det.

en: IP address of the local VPN endpoint.
    config: ifconfig <l> <rn>
da: Det lokale VPN-slutpunkts IP-adresse.
    Konfiguration: ifconfig <l> <rn>

en: IP address of the remote VPN endpoint.
    config: ifconfig <l> <rn>
da: Fjernsteds VPN-slutpunkts IP-adresse.
    Konfiguration: ifconfig <l> <rn>

en: IPv6 tun link
da: IPv6-tun-link

en: Invalid TUN MTU size “%s”.
da: TUN MTU-størrelsen “%s” er ugyldig.

en: Invalid configuration with tls-remote and verify-x509-name.
da: Ugyldig konfiguration med tls-remote og verify-x509-name.

en: Invalid connect timeout “%s”.
da: Ugyldig forbindelsestidsudløb “%s”.

en: Invalid connection type.
da: Ugyldig forbindelsestype.

en: Invalid fragment size “%s”.
da: Fragmentstørrelsen “%s” er ugyldig.

en: Invalid keysize “%s”.
da: Nøglestørrelsen “%s” er ugyldig.

en: Invalid max-routes argument “%s”.
da: Argumentet “%s” for max-routes er ugyldigt.

en: Invalid ping duration “%s”.
da: Varigheden “%s” af ping er ugyldig.

en: Invalid ping-exit duration “%s”.
da: Varigheden “%s” af ping-exit er ugyldig.

en: Invalid ping-restart duration “%s”.
da: Varigheden “%s” af ping-restart er ugyldig.

en: Invalid port number “%s”.
da: Portnummeret “%s” er ugyldigt.

en: Invalid proto “%s”.
da: Ugyldig proto “%s”.

en: Invalid proxy type “%s”.
da: Proxytypen “%s” er ugyldig.

en: Invalid reneg seconds “%s”.
da: Ugyldigt antal sekunder “%s” for reneg.

en: Invalid verify-x509-name.
da: Ugyldigt verify-x509-name.

en: Key Direction:
da: Nøgleretning:

en: Key _Direction:
da: N_øgleretning:

en: Key _File:
da: Nø_glefil:

en: Local IP Address:
da: Lokal IP-adresse:

en: Maybe
da: Måske

en: Misc
da: Div.

en: Mode:
da: Tilstand:

en: No VPN configuration options.
da: Ingen indstillinger for VPN-konfiguration.

en: None
da: Ingen

en: Not required
da: Ikke krævet

en: OpenVPN Advanced Options
da: Avancerede indstillinger til OpenVPN

en: OpenVPN Static Keys (*.key)
da: Statiske OpenVPN-nøgler (*.key)

en: OpenVPN client
da: OpenVPN-klient

en: OpenVPN is a popular and flexible free-software VPN solution.
da: OpenVPN er en fri, populær og fleksibel VPN-løsning.

en: Password
da: Adgangskode

en: Password passed to OpenVPN when prompted for it.
    config: auth-user-pass
da: Adgangskode sendes til OpenVPN, når der spørges efter den.
    Konfiguration: auth-user-pass

en: Password with Certificates (TLS)
da: Adgangskode med certifikater (TLS)

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Path mtu discovery
da: Sti til mtu-opdagelse

en: Ping remote over the TCP/UDP control channel if no packets have been sent for at least n seconds.
    config: ping <n>
da: Ping fjernserver over TCP/UDP-kontrolkanalen, hvis der ikke er blevet sendt nogen pakker i mindst n sekunder.
    Konfiguration: ping <n>

en: Pre-shared file for Static Key encryption mode (non-TLS).
    config: static <file>
da: Forhåndsdelt fil til statisk nøglekrypteringstilstand (ikke-TLS).
    Konfiguration: static <fil>

en: Proxies
da: Proxyer

en: Proxy Passwor_d:
da: Proxyad_gangskode:

en: Proxy _Type:
da: _Proxytype:

en: Proxy _Username:
da: Proxybr_ugernavn:

en: Proxy type: HTTP or Socks.
    config: http-proxy or socks-proxy
da: Proxytype: HTTP eller socks.
    Konfiguration: http-proxy eller socks-proxy

en: Rando_mize remote hosts
da: _Bland fjernværter

en: Randomize the order of gateways list (remote) as a kind of basic load-balancing measure.
    config: remote-random
da: Bland rækkefølgen af gatewaylisten (remote) som en slags basal foranstaltning til justering af belastning.
    Konfiguration: remote-random

en: Remote IP Address:
da: Fjernsteds IP-adresse:

en: Remote gateway(s), with optional port and protocol (e.g. ovpn.corp.com:1234:tcp). You can specify multiple hosts for redundancy (use commas or spaces as delimiters).
    config: remote
da: Fjernservergateways med valgfri port og protokol (f.eks. ovpn.corp.com:1234:tcp). Du kan angive flere værter af hensyn til redundans (brug komma eller mellemrum som adskillere).
    Konfiguration: fjern

en: Renegotiate data channel key after the specified number of seconds.
    config: reneg-sec
da: Genforhandl datakanalnøgle efter det angive antal sekunder.
    Konfiguration: reneg-sec

en: Require that peer certificate was signed with an explicit key usage and extended key usage based on RFC3280 TLS rules.
da: Kræv at peercertifikatet blev signeret med en eksplicit nøglebrug og udvidet nøglebrug baseret på TLS-reglerne fra RFC3280.

en: Require that peer certificate was signed with an explicit key usage and extended key usage based on RFC3280 TLS rules.
    config: remote-cert-tls client|server
da: Kræv at peercertifikatet blev signeret med en eksplicit nøglebrug og udvidet nøglebrug baseret på TLS-reglerne fra RFC3280.
    Konfiguration: remote-cert-tls client|server

en: Require that peer certificate was signed with an explicit nsCertType designation.
da: Kræv at peercertifikatet blev signeret med en eksplicit nsCertType-betegnelse.

en: Require that peer certificate was signed with an explicit nsCertType designation.
    config: ns-cert-type client|server
da: Kræv at peercertifikatet blev signeret med en eksplicit nsCertType-betegnelse.
    Konfiguration: ns-cert-type client|server

en: Restrict tunnel TCP MSS.
    config: mssfix
da: Begræns TCP-MSS for tunnel.
    Konfiguration: mssfix

en: Restrict tunnel TCP Maximum _Segment Size (MSS)
da: Begræns den maksimale _segmentstørrelse (MSS) for tunnel-TCP

en: Retry indefinitely on proxy errors. It simulates a SIGUSR1 reset.
    config: http-proxy-retry or socks-proxy-retry
da: Prøv igen i det uendelige ved proxyfejl. Det simulerer en SIGUSR1-nulstilling.
    Konfiguration: http-proxy-retry eller socks-proxy-retry

en: Security
da: Sikkerhed

en: Select an authentication mode.
da: Vælg en godkendelsestilstand.

en: Select the LZO data compression mode.
    config: comp-lzo
da: Vælg tilstanden for LZO-datakomprimering.
    Konfiguration: comp-lzo

en: Server _Address:
da: _Serveradresse:

en: Server _Certificate Check:
da: Server_certifikatkontrol:

en: Set cipher key size to a custom value. If unspecified, it defaults to cipher-specific size.
    config: keysize <n>
da: Angiv krypteringsalgoritmens nøglestørrelse til en tilpasset værdi. Hvis ikke angivet, er størrelsen specifik for krypteringsalgoritmen.
    Konfiguration: keysize <n>

en: Set virtual _device type:
da: Angiv virtuel enhedst_ype:

en: Specify _exit or restart ping:
da: Angiv afslutning _eller genstart ifølge ping:

en: Specify a file containing one or more PEM certs (concatenated together) that complete the local certificate chain.
    config: extra-certs <file>
da: Angiv en fil som indeholder et eller flere PEM-certifikater (kædet sammen), der fuldender den lokale certifikatkæde.
    Konfiguration: extra-certs <fil>

en: Specify max routes:
da: Angiv maks. antal ruter:

en: Specify pin_g interval:
da: Angiv _ping-interval:

en: Specify the maximum number of routes the server is allowed to specify.
    config: max-routes <n>
da: Angiv det maksimale antal ruter, serveren må angive.
    Konfiguration: max-routes <n>

en: Static Key
da: Statisk nøgle

en: Static Key:
da: Statisk nøgle:

en: Subject or Common Name to verify server certificate information against.
    
    config: verify-x509-name subject-or-name [mode]
    config (legacy mode): tls-remote subject-or-name
da: Subjekt eller fælles navn til bekræftelse af serverens certifikatinformation.
    
    Konfiguration: verify-x509-name subjekt-eller-navn [tilstand]
    Konfiguration (ældre): tls-remote subjekt-eller-navn

en: Support for configuring OpenVPN virtual private network connections.
da: Understøttelse af konfigurering af virtuelle private OpenVPN-netværksforbindelser.

en: TCP/UDP port number for peer. (Default value when there is no port for gateway).
    config: port
da: TCP/UDP-portnummer til peer. (Standardværdi når der ikke er nogen port til gatewayen).
    Konfiguration: port

en: TLS Authentication
da: TLS-godkendelse

en: Take the TUN device MTU to be the specified value and derive the link MTU from it.
    config: tun-mtu
da: Lad TUN-enhedens MTU være den angivne værdi og afled link-MTU'en fra den.
    Konfiguration: tun-mtu

en: The NetworkManager Developers
da: Udviklerne af Netværkshåndtering

en: The file to import wasn’t a valid OpenVPN client configuration
da: Filen, der skulle importeres, var ikke en gyldig OpenVPN-klientkonfiguration

en: The file to import wasn’t a valid OpenVPN configure (no remote)
da: Filen, der skulle importeres, var ikke en gyldig OpenVPN-klientkonfiguration (ingen remote)

en: The timeout in seconds before trying the next server. This timeout includes proxy and TCP connect timeouts.
    config: connect-timeout <n> | server-poll-timeout <n>
da: Tidsudløb i sekunder før den næste server forsøges nået. Tidsudløbet inkluderer proxy- og TCP-forbindelsestidsudløb.
    Konfiguration: connect-timeout <n> | server-poll-timeout <n>

en: Unhandled pending authentication.
da: Uhåndteret afventende godkendelse.

en: Unknown connection type “%s”.
da: Forbindelsestypen “%s” er ukendt.

en: Use L_ZO data compression
da: Anvend L_ZO-datakomprimering

en: Use TCP for communicating with remote host.
    (This is a default setting only used when no protocol is specified for the gateway.)
    config: proto tcp-client | udp
da: Anvend TCP til kommunikation med fjernvært.
    (Dette er en standardindstilling, som kun anvendes, når der ikke er angivet en protokol til gatewayen.)
    Konfiguration: proto tcp-client | udp

en: Use a _TCP connection
da: Anvend en _TCP-forbindelse

en: Use custom UDP _fragment size:
da: Anvend tilpasset UDP-_fragmentstørrelse:

en: Use custom _renegotiation interval:
da: Brug tilpasset _genforhandlingsinterval:

en: Use custom _size of cipher key:
da: Brug tilpasset _størrelse på krypteringsalgoritmenøgle:

en: Use custom gateway p_ort:
da: A_nvend tilpasset port til gateway:

en: Use custom name for TUN/TAP virtual device (instead of default “tun” or “tap”).
    config: dev <name>
da: Anvend tilpasset navn for virtuel TUN/TAP-enhed (i stedet for "tun" eller "tap" som standard).
    Konfiguration: dev <navn>

en: Use custom tunnel Maximum Transmission _Unit (MTU):
da: Anvend tilpasset maksimal transmissionsenhed (MTU) for t_unnel:

en: Use fast LZO compression.
    config: comp-lzo
da: Anvend hurtig LZO-komprimering.
    Konfiguration: comp-lzo

en: User
da: Bruger

en: User name:
da: Brugernavn:

en: User “%s” not found, check NM_OPENVPN_USER.
da: Brugeren “%s” blev ikke fundet; tjek NM_OPENVPN_USER.

en: Username passed to OpenVPN when prompted for it. If omitted, use the name of the system user that activates the connection.
    config: auth-user-pass
da: Brugernavn sendes til OpenVPN, når der spørges efter det. Hvis udeladt bruges navnet på systembrugeren, som aktiverer forbindelsen.
    Konfiguration: auth-user-pass

en: Verify CRL from directory
da: Bekræft CRL fra mappe

en: Verify CRL from file
da: Bekræft CRL fra fil

en: Verify name by prefix
da: Bekræft navn efter præfiks

en: Verify name exactly
da: Bekræft navn præcist

en: Verify server certificate identification.
    
    When enabled, connection will only succeed if the server certificate matches some expected properties.
    Matching can either apply to the whole certificate subject (all the fields),
    or just the Common Name (CN field).
    
    The legacy option tls-remote is deprecated and removed from OpenVPN 2.4 and newer. Do not use it anymore.
    
    config: verify-x509-name subject-or-name [mode]
    config (legacy mode): tls-remote subject-or-name
da: Bekræft identifikation af servercertifikat.
    
    Når aktiveret vil forbindelse kun kunne lykkes, hvis serverens certifikat har nogle forventede egenskaber.
    Dette kan enten omfatte hele certifikatsubjektet (alle felter)
    eller kun fælles navn (CN-feltet).
    
    Det ældre tilvalg tls-remote frarådes og er fjernet i OpenVPN 2.4 og nyere. Lad være med at bruge det.
    
    Konfiguration: verify-x509-name subjekt-eller-navn [tilstand]
    Konfiguration (ældre): tls-remote subjekt-eller-navn

en: Verify subject partially (legacy mode, strongly discouraged)
da: Bekræft subjektet delvist (ældre tilstand, frarådes på det kraftigste)

en: Verify whole subject exactly
da: Bekræft hele subjektet præcist

en: Yes
da: Ja

en: You need to authenticate to access the Virtual Private Network “%s”.
da: Du skal opnå godkendelse for at tilgå det virtuelle private netværk “%s”.

en: _HMAC Authentication:
da: _HMAC-godkendelse:

en: _HTTP proxy password:
da: Adgangskode til _HTTP-proxy:

en: _Port:
da: Po_rt:

en: _Remote peer certificate TLS type:
da: TLS-type af fje_rnpeers certifikat:

en: _Remote peer certificate nsCert designation:
da: nsCertType-betegnelse for certifikat fra _fjernpeer :

en: _Retry indefinitely when errors occur
da: Pr_øv igen i det uendelige, når der opstår fejl

en: _Show password
da: _Vis adgangskode

en: _Subject Match:
da: _Subjektmatch:

en: _Verify peer (server) certificate nsCertType designation
da: _Bekræft nsCertType-betegnelse for certifikat fra peer (server)

en: _Verify peer (server) certificate usage signature
da: _Bekræft brugssignatur for certifikat fra peer (server)

en: argument %s of “%s” can not be empty
da: argumentet %s til “%s” kan ikke være tomt

en: argument %s of “%s” must be UTF-8 encoded
da: argumentet %s til “%s” skal være kodet i UTF-8

en: argument of “%s” can not be empty
da: argumentet til “%s” kan ikke være tomt

en: argument of “%s” must be UTF-8 encoded
da: argumentet til “%s” skal være kodet i UTF-8

en: cannot create “%s” directory
da: kan ikke oprette mappen “%s”

en: cannot load editor plugin: %s
da: kan ikke indlæse udvidelsesmodul til redigering: %s

en: cannot load factory %s from plugin: %s
da: kan ikke indlæse fabrikken %s fra udvidelsesmodul: %s

en: cannot read user/password from HTTP proxy auth file
da: kan ikke læse bruger/adgangskode fra auth-fil til HTTP-proxy

en: cannot write <%s> blob from line %ld to file (%s)
da: kan ikke skrive blobben  <%s> fra linje %ld til fil (%s)

en: cannot write <%s> blob from line %ld to file “%s”
da: kan ikke skrive blobben <%s> fra linje %ld til fil "%s"

en: configuration error: %s (line %ld)
da: konfigurationsfejl: %s (linje %ld)

en: connection is not a valid OpenVPN connection
da: forbindelsen er ikke en gyldig OpenVPN-forbindelse

en: connection was incomplete (missing gateway)
da: forbindelsen var ufuldstændig (manglende gateway)

en: construct property "%s" for object '%s' can't be set after construction
da: construct-egenskaben “%s” for objektet “%s” kan ikke angives efter konstruktion

en: could not load UI widget
da: kunne ikke indlæse UI-kontrol

en: double quote
da: dobbelt anførselstegn

en: empty host
da: tom vært

en: failed to write file: %s
da: kunne ikke skrive fil: %s

en: invalid %uth argument to “%s”
da: ugyldigt %u. argument til “%s”

en: invalid %uth argument to “%s” where IPv4 address expected
da: ugyldigt %u. argument til “%s”, hvor IPv4-adresse blev forventet

en: invalid %uth argument to “%s” where number expected
da: ugyldigt %u. argument til “%s” hvor tal blev forventet

en: invalid %uth key-direction argument to “%s”
da: ugyldig %u. nøgleretningsargument til “%s”

en: invalid address “%s”
da: ugyldig adresse “%s”

en: invalid boolean property “%s” (not yes or no)
da: ugyldig boolesk egenskab “%s” (ikke ja eller nej)

en: invalid delimiter character '%c'
da: ugyldigt afgrænsningstegn “%c”

en: invalid integer property “%s” or out of range [%d -> %d]
da: ugyldig heltalsegenskab “%s” eller uden for interval [%d -> %d]

en: invalid non-utf-8 character
da: ugyldigt ikke-utf-8-tegn

en: invalid option
da: ugyldigt tilvalg

en: invalid port
da: ugyldig port

en: invalid protocol
da: ugyldig protokol

en: invalid verify-x509-name type
da: ugyldig type af verify-x509-name

en: missing path argument
da: manglende stiargument

en: missing plugin file "%s"
da: manglende udvidelsesmodulfil “%s”

en: nm-openvpn-service provides integrated OpenVPN capability to NetworkManager.
da: nm-openvpn-service tilbyder integreret OpenVPN-understøttelse til Netværkshåndtering.

en: object class '%s' has no property named '%s'
da: objektklassen “%s” har ingen egenskab ved navn “%s”

en: option %s expects between %u and %u argument | option %s expects between %u and %u arguments
da[0]: valgmuligheden %s forventer mellem %u og %u argument
da[1]: valgmuligheden %s forventer mellem %u og %u argumenter

en: option %s expects exactly one argument | option %s expects exactly %u arguments
da[0]: valgmuligheden %s forventer nøjagtigt %u argument
da[1]: valgmuligheden %s forventer nøjagtigt %u argumenter

en: option %s expects no arguments
da: valgmuligheden %s forventer ingen argumenter

en: property '%s' of object class '%s' is not writable
da: egenskaben “%s” for objektklassen “%s” er skrivebeskyttet

en: property “%s” invalid or not supported
da: egenskaben “%s” er ugyldig eller ikke understøttet

en: remote cannot contain comma
da: fjernsted kan ikke indeholde komma

en: remote cannot contain space
da: fjernsted kan ikke indeholde mellemrum

en: remote expects protocol type like “udp” or “tcp”
da: fjernsted forventer protokoltype som “udp” eller “tcp”

en: single quote
da: enkelt anførselstegn

en: trailing escaping backslash at position %lld
da: afsluttende undvige-backslash ved position %lld

en: unable to get editor plugin name: %s
da: kan ikke finde navnet på udvidelsesmodul til redigering: %s

en: unable to read HTTP proxy auth file
da: ikke i stand til at læse auth-fil til HTTP-proxy

en: unable to set property '%s' of type '%s' from value of type '%s'
da: kan ikke angive egenskaben “%s” af type “%s” ud fra værdien af typen “%s”

en: unhandled property “%s” type %s
da: uhåndteret egenskab “%s” type %s

en: unknown OpenVPN file extension
da: ukendt OpenVPN-filendelse

en: unknown error creating editor instance
da: ukendt fejl i forsøget på at danne redigeringsinstans

en: unknown or unsupported option
da: ukendt eller ikke-understøttet tilvalg

en: unsupported %uth argument %s to “%s”
da: ikke-understøttet %u. argument %s til “%s”

en: unsupported %uth argument to “%s” which looks like a FQDN but only IPv4 address supported
da: argument %u til “%s” understøttes ikke; det ser ud som en FQDN, men kun IPv4-adresser understøttes

en: unsupported blob/xml element
da: ikke-understøttet blob-/xml-element

en: unsupported comp-lzo argument
da: ikke-understøttet argument til comp-lzo

en: unsupported crl-verify argument
da: ikke-understøttet argument til crl-verify

en: unsupported mtu-disc argument
da: ikke-understøttet argument til mtu-disc

en: unterminated %s at position %lld
da: uafsluttet %s ved position %lld

en: unterminated blob element <%s>
da: uafsluttet blob-element <%s>

en: user/password from HTTP proxy auth file must be UTF-8 encoded
da: bruger/adgangskode fra auth-fil til HTTP-proxy skal være kodet i UTF-8

en: value "%s" of type '%s' is invalid or out of range for property '%s' of type '%s'
da: værdien “%s” af typen “%s” er ugyldig eller uden for intervallet for egenskaben “%s” af typen “%s”

en: “%s” is not a directory
da: “%s” er ikke en mappe
