Arch Linux Pacman package manager - en to ar translation catalogue (260 entries)

en: 
    use '%s {-h --help}' with an operation for available options
ar: 
    استخدم '‎%s {-h --help}‎' مع عمليّة من الخيارات المتوفّرة

en:                        This program may be freely redistributed under
                           the terms of the GNU General Public License.
ar:                        يمكن نشر هذا البرنامج بحرية تحت شروط
                           رخصة غنو العمومية.

en:       --arch <arch>    set an alternate architecture
ar: --arch <arch> ضع بديل الاسلوب البناء

en:       --asdeps         install packages as non-explicitly installed
ar: --asdeps تثبيت الحزم بشكل غير صريح

en:       --asdeps         mark packages as non-explicitly installed
ar: --asdeps علم على الحزم المثبته بشكل غير صريح

en:       --asexplicit     install packages as explicitly installed
ar: --asdeps تثبيت الحزم بشكل صريح

en:       --asexplicit     mark packages as explicitly installed
ar: --asexplicit علم على الحزم المثبته بشكل صريح

en:       --assume-installed <package=version>
                           add a virtual package to satisfy dependencies
ar: --assume-installed <package=version>
    اضف حزمة وهميه لتلبية التبعيات

en:       --cachedir <dir> set an alternate package cache location
ar: --cachedir <dir> ضع بديل لموقع  الحزمة المخبأ

en:       --color <when>   colorize the output
ar: --color <when> لون المخرجات

en:       --config <path>  set an alternate configuration file
ar: --config <path> ضع بديل لملفات الاعدادات

en:       --confirm        always ask for confirmation
ar:   --confirm    إسأل دائماعن التّوكيد

en:       --dbonly         only modify database entries, not package files
ar: --dbonly عدل فقط مدخلات قاعدة البيانات ,وليس ملفات الحزمة

en:       --debug          display debug messages
ar:       --debug          أظهِر رسائل الإصلاح

en:       --gpgdir <path>  set an alternate home directory for GnuPG
ar: --gpgdir <path> ضع بديل للدليل الرئيسي لــ GnuPG

en:       --ignore <pkg>   ignore a package upgrade (can be used more than once)
ar: --ignore <pkg> تجاهل ترقية الحزمة (ممكن ان يستخدم اكثر من مرة)

en:       --ignoregroup <grp>
                           ignore a group upgrade (can be used more than once)
ar: --ignoregroup <grp>
    تجاهل ترقية المجموعة (ممكن ان يستخدم اكثر من مرة)

en:       --logfile <path> set an alternate log file
ar: --logfile <path> ضع بديل لملفات السجل

en:       --needed         do not reinstall up to date packages
ar: ‎--needed لا تعيد تثبيت الحزم المحدّثة

en:       --noconfirm      do not ask for any confirmation
ar:   --noconfirm      لا تسأل عن اي تّوكيد

en:       --noprogressbar  do not show a progress bar when downloading files
ar: --noprogressbar لاتظهر شريط التقدم عند تحميل الملفات

en:       --noscriptlet    do not execute the install scriptlet if one exists
ar: --noscriptlet لاتنفذ تنصيب scriptlet اذا كان موجود

en:       --print-format <string>
                           specify how the targets should be printed
ar:  --print-format <string>
    حدد كيفية طباعة الأهداف

en:   -b, --dbpath <path>  set an alternate database location
ar: -b, --dbpath <path> ضع بديل لموقع قاعدة البيانات

en:   -c, --cascade        remove packages and all packages that depend on them
ar: ‎-c،‏ ‎--cascade أزل الحزم وأزل كلّ ما يعتمد عليها

en:   -c, --changelog      view the changelog of a package
ar: ‎-c،‏ ‎--changlog اعرض سجلّ تغييرات حزمة

en:   -c, --clean          remove old packages from cache directory (-cc for all)
ar: ‎-c،‏ ‎--clean أزل الحزم القديمة من دليل الخبيئة (‎--c للكلّ)

en:   -d, --deps           list packages installed as dependencies [filter]
ar: ‎-d،‏ ‎--deps اسرد الحزم المثبّتة كاعتماديّات [مرشّح]

en:   -d, --nodeps         skip dependency version checks (-dd to skip all checks)
ar: -d, --nodeps تخطى اعتمادية التحقق من الاصدار (-dd لتخطي كل التحقق)

en:   -e, --explicit       list packages explicitly installed [filter]
ar: ‎-e،‏ ‎--explicit اسرد الحزم المثبّتة بوضوح [مرشّح]

en:   -g, --groups         view all members of a package group
ar: ‎-g،‏ ‎--groups اعرض كلّ أعضاء مجموعة حزم

en:   -g, --groups         view all members of a package group
                           (-gg to view all groups and members)
ar: ‎-g،‏ ‎--groups اعرض كلّ أعضاء مجموعة حزم (‎--gg لعرض كلّ المجموعات وأعضائها)

en:   -i, --info           view package information (-ii for backup files)
ar: ‎-i،‏ ‎--info اعرض معلومات الحزمة (‎-ii لملفّات النّسخ الاحتياطيّ)

en:   -i, --info           view package information (-ii for extended information)
ar:   -i, --info           أظهر معلومات الحزمة (-ii من أجل المعلومات الممتدة )

en:   -k, --check          check that package files exist (-kk for file properties)
ar: ‎-k،‏ ‎--check افحص أنّ ملفّات الحزمة موجودة (‎-kk لخصائص الملفّ)

en:   -l, --list           list the files owned by the queried package
ar: ‎-l،‏ ‎--list اعرض الملفّات الّتي تملكها الحزمة المستعلم عنها

en:   -l, --list <repo>    view a list of packages in a repo
ar: -l, --list <repo> اظهر قائمة الحزم التى في repo

en:   -m, --foreign        list installed packages not found in sync db(s) [filter]
ar: ‎-m،‏ ‎--foreign اعرض الحزم المثبّتة غير المعثور عليها في قاعدة/قواعد بيانات المزامة [مرشّح]

en:   -n, --native         list installed packages only found in sync db(s) [filter]
ar: ‎-n،‏ ‎--native اسرد الحزم المثبّتة المعثور عليها فقط في قاعدة/قواعد البيانات [مرشّح]

en:   -n, --nosave         remove configuration files
ar: ‎-n،‏ ‎--nosave أزل ملفّات الضّبط

en:   -o, --owns <file>    query the package that owns <file>
ar:   -o, --owns <file>    استعلم عن الحُزمة التي تحوي <file>

en:   -p, --file <package> query a package file instead of the database
ar:   -p, --file <package> استعلم عن ملف الحزمة بدلًا من قاعدة بياناتها

en:   -p, --print          print the targets instead of performing the operation
ar: -p, --print اطبع الاهداف بدل من اداء العمليه

en:   -q, --quiet          show less information for query and search
ar: ‎-q،‏ ‎--quiet أظهر معلومات أقلّ للاستعلام والبحث

en:   -r, --root <path>    set an alternate installation root
ar: -r, --root <path> ضع بديل لتنصيب الروت

en:   -s, --recursive      remove unnecessary dependencies
                           (-ss includes explicitly installed dependencies)
ar: ‎-s،‏ ‎--recursive أزل الحزم غير الضّروريّة
    (‎-ss يضمّن أيضًا الاعتماديّات المثبّتة بوضوح)

en:   -s, --search <regex> search locally-installed packages for matching strings
ar: -s,   --search <regex> بحث محليا عن الحزم المثبته في المقاطع المطابقة

en:   -s, --search <regex> search remote repositories for matching strings
ar: -s, --search <regex> ابحث في الحزم البعيدة عن المقاطع المطابقة

en:   -t, --unrequired     list packages not (optionally) required by any
                           package (-tt to ignore optdepends) [filter]
ar: ‎-t،‏ ‎--unrequired اسرد الحزم الّتي لا تطلبها (الاختياريّة) أيّة حزمة (‎--t لتجاهل optdepends) [مرشّح]

en:   -u, --sysupgrade     upgrade installed packages (-uu enables downgrades)
ar: -u, --sysupgrade حدث الحزم المثبته (-uu يقبل الاسترجاع )

en:   -u, --unneeded       remove unneeded packages
ar: -u, --unneeded احذف الحزم التي لا تحتاج لها

en:   -u, --upgrades       list outdated packages [filter]
ar: ‎-u،‏ ‎--upgrades اسرد الحزم غير المحدّثة [مرشّح]

en:   -v, --verbose        be verbose
ar:   -v, --verbose        كُن مطوّلًا

en:   -w, --downloadonly   download packages but do not install/upgrade anything
ar: -w, --downloadonly حمل الحزم ولكن لا تثبتها او ترقي اي شي

en:   -y, --refresh        download fresh package databases from the server
                           (-yy to force a refresh even if up to date)
ar:   -y, --refresh        نزّل قواعد حزم البيانات من الخادوم
                           (-yy لإجبار إنعاشها حتّى لو كانت محدّثة)

en:   All current sync database packages
ar:  جميع قواعد البيانات مزامنة

en:   All locally installed packages
ar: جميع الحزم المثبتة محليا

en:   if you're sure a package manager is not already
      running, you can remove %s
ar:   إذا كنت متأكدًا من أن مدير الحزم لا يعمل حاليًا ،
      تستطيع أن تحذف %s

en:  %s is up to date
ar: %s تم تحديثه

en:  [installed]
ar: [مثبّتة]

en:  [pending]
ar:  [قيد الإرسال]

en:  there is nothing to do
ar: لا يوجد شيئ للقيام به

en: %jd altered file
     | %jd altered files
ar[0]: %jd ملف مُحذّر
ar[1]: %jd ملف مُحذّر
ar[2]: %jd ملف مُحذّر
ar[3]: %jd ملف مُحذّر
ar[4]: %jd ملف مُحذّر
ar[5]: %jd ملف مُحذّر

en: %jd missing file
     | %jd missing files
ar[0]: لا توجد ملفات مفقودة!%jd
ar[1]: ملف مفقود (%jd)
ar[2]: ملفين مفقودين (%jd)
ar[3]: %jd ملفات مفقودة
ar[4]: %jd ملف  مفقود
ar[5]: %jd ملف  مفقود

en: %s and %s are in conflict
ar: %s و %s في تعارض

en: %s and %s are in conflict (%s)
ar: %s و %s في تعارض (%s)

en: %s and %s are in conflict (%s). Remove %s?
ar: %s تتعارض مع %s ‏(%s). أأزيل %s؟

en: %s and %s are in conflict. Remove %s?
ar: %s تتعارض مع %s. أأزيل %s؟

en: %s exists in both '%s' and '%s'
ar: %s موجود في '%s' و '%s' معا

en: %s installed as %s.pacnew
ar: ثُبّتت %s كَـ %s.pacnew

en: %s is designated as a HoldPkg.
ar: %s مصمم كحزمة ممسوكة.

en: %s is in IgnorePkg/IgnoreGroup. Install anyway?
ar: %s حزمة/مجموعة متجاهلة. أأثبّتها على أيّ حال؟

en: %s is invalid or corrupted
ar: %s غير صالح أو معطوب

en: %s optionally requires %s
ar: تطلب %s ‏%s اختياريًّا

en: %s saved as %s.pacsave
ar: حُفظت %s كَـ %s.pacsave

en: %s, %s from "%s"
ar: %s، %s من "%s"

en: %s: %jd total file,  | %s: %jd total files,
ar[0]: %s: %jd ملفات ،
ar[1]: %s: %jd ملف واحد ،
ar[2]: %s: %jd ملفين اثنين ،
ar[3]: %s: %jd ملفات إجمالية
ar[4]: %s: %jd إجمالي الملفات ،
ar[5]: %s: %jd إجمالي الملفات ،

en: %s: %s (File type mismatch)
ar: %s: ‏%s (نوع الملفّ لا يتطابق)

en: %s: %s (GID mismatch)
ar: %s: ‏%s (معرّف GID لا يتطابق)

en: %s: %s (Modification time mismatch)
ar: %s: ‏%s (تاريخ التّعديل لا يتطابق)

en: %s: %s (Permissions mismatch)
ar: %s: ‏%s (الصّلاحيّات لا تتطابق)

en: %s: %s (Size mismatch)
ar: %s: ‏%s (الحجم لا يتطابق)

en: %s: %s (Symlink path mismatch)
ar: %s: ‏%s (مسار الوصلة الرّمزيّة لا يتطابق)

en: %s: %s (UID mismatch)
ar: %s: ‏%s (معرّف UID لا يتطابق)

en: %s: %s exists in filesystem
ar: %s: %s موجود في نظام الملفات

en: %s: install reason has been set to 'explicitly installed'
ar: %s: ضُبط سبب التّثبيت إلى 'تثبيت واضح'

en: %s: install reason has been set to 'installed as dependency'
ar: %s: ضُبط سبب التّثبيت إلى 'ثُبّتت كاعتماديّة'

en: %s: no mtree file
ar: %s: لا ملفّ mtree

en: '%s' is a file, did you mean %s instead of %s?
ar: '%s' ملف، هل تقصد %s بدلا من %s؟

en: '%s' is a file, you might want to use %s.
ar: '%s' ملف، ربما ترغب في استخدام %s.

en: '%s' is not a valid debug level
ar: '%s' ليس مستوى إصلاحي

en: (none)
ar: (بلا)

en: Architecture
ar: المعماريّة

en: Cache directory: %s
ar: مجلد المخبئيات: %s

en: Changelog for %s:
ar: سجلّ تغييرات %s:

en: Database directory: %s
ar: دليل قاعدة البيانات: %s

en: Do you want to remove ALL files from cache?
ar: هل ترغب في حذف جميع المخبئيات ؟

en: Do you want to remove all other packages from cache?
ar: هل ترغب في حذف جميع الحزم الأخرى من المخبئيات؟

en: Do you want to remove these packages?
ar: هل تريد إزالة هذه الحزم؟

en: Do you want to remove unused repositories?
ar: هل تريد إزالة المستودعات غير المستخدمة؟

en: Do you want to skip the above package for this upgrade? | Do you want to skip the above packages for this upgrade?
ar[0]: لا حاجة لتخطّي ترقية أيّ شيء صحيح؟
ar[1]: أتريد تخطّي ترقية الحزمة أعلاه؟
ar[2]: أتريد تخطّي ترقية الحزمتين أعلاه؟
ar[3]: أتريد تخطّي ترقية الحزم أعلاه؟
ar[4]: أتريد تخطّي ترقية الحزم أعلاه؟
ar[5]: أتريد تخطّي ترقية الحزم أعلاه؟

en: Download Size
ar: حجم التحميل

en: Enter a number (default=%d)
ar: أدخل رقمًا (الإفتراضي=%d)

en: Enter a selection (default=all)
ar: أدخل اختيارًا (الإفتراضي=all)

en: Errors occurred, no packages were upgraded.
ar: حدثت بعض الأخطاء ، لان تحدّث الحزم.

en: Expired
ar: انتهى

en: Explicitly installed
ar: تثبيت واضح

en: File %s is corrupted (%s).
    Do you want to delete it?
ar: الملف %s تالف (%s).
    أتريد حذفه؟

en: HoldPkg was found in target list. Do you want to continue?
ar: حزمة ممسوكة في قائمة الأهداف . هل ترغب في المتابعة؟

en: Installed as a dependency for another package
ar: ثُبّتت كاعتماديّة لحزمة أخرى

en: Invalid
ar: غير صالح

en: Key disabled
ar: تم تعطيل المفتاح

en: Key expired
ar: انتهت صلاحية المفتاح

en: Key unknown
ar: مفتاح غير معروف

en: MD5 Sum
ar: مجموع MD5

en: NO
ar: لا

en: Name
ar: الاسم

en: Net Change
ar: التغير الشبكي

en: Net Upgrade Size:
ar: حجم التحديث الشبكي:

en: New Version
ar: إصدار جديد

en: New optional dependencies for %s
ar: تبعيات اختيارية جديدة لـ %s

en: No
ar: لا

en: No package owns %s
ar: لا توجد حزمة تملك %s

en: None
ar: بلا

en: Old Version
ar: إصدار قديم

en: Optional dependencies for %s
ar: تبعيات اختيارية لـ %s

en: Package
ar: حزمة

en: Packages
ar: الحزم

en: Packages to keep:
ar: حزم للإحتفاظ:

en: Proceed with download?
ar: مواصلة التحميل؟

en: Proceed with installation?
ar: مواصلة التثبيت؟

en: Processing package changes...
ar: يعالج تغييرات الحزم...

en: Replace %s with %s/%s?
ar: أأستبدل %s بِـ %s/%s؟

en: Retrieving packages...
ar: يجلب الحزم...

en: Signature
ar: التّوقيع

en: Signature error
ar: خطأ في التوقيع

en: Starting full system upgrade...
ar: بدأ ترقية كاملة للنظام...

en: Synchronizing package databases...
ar: تجري مزامنة قاعدة بيانات الحزم...

en: The following package cannot be upgraded due to unresolvable dependencies:
     | The following packages cannot be upgraded due to unresolvable dependencies:
ar[0]: رُقّيت كلّ الحزم
ar[1]: تعذّرت ترقية الحزمة الآتية بسبب عدم استيفاء اعتماديّاتها:
ar[2]: تعذّرت ترقية الحزمتين الآتيتين بسبب عدم استيفاء اعتماديّاتيهما:
ar[3]: تعذّرت ترقية الحزم الآتية بسبب عدم استيفاء اعتماديّاتها:
ar[4]: تعذّرت ترقية الحزم الآتية بسبب عدم استيفاء اعتماديّاتها:
ar[5]: تعذّرت ترقية الحزم الآتية بسبب عدم استيفاء اعتماديّاتها:

en: Total Download Size:
ar: محصلة حجوم التنزيلات:

en: Total Installed Size:
ar: محصلة حجوم المثبّتات:

en: Total Removed Size:
ar: محصلة حجوم المحذوفات:

en: Unknown
ar: مجهول

en: Valid
ar: صالح

en: YES
ar: نعم

en: Yes
ar: نعم

en: [ignored]
ar: [تم التجاهل]

en: applying deltas...
ar: يطبّق ملفّات دلتا...

en: argument '-' specified with empty stdin
ar: المعطى '-' تم تخصيصه بدون إدخالات

en: argument '-' specified without input on stdin
ar: المعطى '-' تم تخصيصه بدون إدخالات

en: backup file
ar: ملفّ النّسخ الاحتياطيّ

en: checking available disk space
ar: يفحص مساحة القرص المتوفّرة

en: checking available disk space...
ar: يفحص مساحة القرص المتوفّرة...

en: checking delta integrity...
ar: يفحص سلامة ملفّات دلتا...

en: checking dependencies...
ar: يفحص الاعتماديّات...

en: checking for file conflicts
ar: يفحص تعارضات الملفّات

en: checking for file conflicts...
ar: يتحقّق من تعارضات الملفّات...

en: checking keyring...
ar: يفحص حلقة المفاتيح...

en: checking keys in keyring
ar: يفحص المفاتيح في حلقة المفاتيح

en: checking package integrity
ar: يفحص سلامة الحز

en: checking package integrity...
ar: يفحص سلامة الحزم...

en: config file %s, line %d: '%s' option '%s' not recognized
ar: ملفّ الضّبط %s، السّطر %d: تعذّر التّعرّف على خيار '%s' ‏'%s'

en: config file %s, line %d: '%s' option invalid, no signature support
ar: ملفّ الضّبط %s، السّطر %d: الخيار '%s' غير صالح، لا دعم للتّواقيع

en: config file %s, line %d: All directives must belong to a section.
ar: ملفّ الضّبط %s، السّطر %d: يجب أن تنتمي كلّ التّعليمات إلى قسم.

en: config file %s, line %d: directive '%s' in section '%s' not recognized.
ar: ملفّ الضّبط %s، السّطر %d: تعذّر التّعرّف على التّعليمة '%s' في القسم '%s'.

en: config file %s, line %d: directive '%s' needs a value
ar: ملفّ الضّبط %s، السّطر %d: التّعليمة '%s' تحتاج قيمة

en: config file %s, line %d: invalid value for '%s' : '%s'
ar: ملفّ الضّبط %s، السّطر %d: قيمة غير صالحة لِـ '%s':‏ '%s'

en: could not access cache directory %s
ar: لم يتمكن من الوصول إلى دليل المخبئيات %s

en: could not access database directory
ar: لا يمكن الوصول لمجلد قاعدة البيانات

en: could not add server URL to database '%s': %s (%s)
ar: تعذّرت إضافة عنوان الخادوم إلى قاعدة البيانات '%s': ‏%s ‏(%s)

en: could not calculate checksums for %s
ar: تعذّر حساب فحص مجاميع %s

en: could not chdir to download directory %s
ar: تعذّر تغيير الدّليل (chdir) إلى دليل التّنزيل %s

en: could not get current working directory
ar: تعذّر الحصول على دليل العمل الحاليّ

en: could not load package '%s': %s
ar: تعذر تحميل الحزمة '%s': %s

en: could not lock database: %s
ar: تعذر قفل قاعدة البيانات:  %s

en: could not register '%s' database (%s)
ar: تعذّر تسجيل قاعدة البيانات '%s' ‏(%s)

en: could not remove %s: %s
ar: لا يمكن إزالة %s: %s

en: could not rename %s to %s (%s)
ar: تعذّرت إعادة تسمية %s إلى %s ‏(%s)

en: could not restore working directory (%s)
ar: تعذّر استرجاع دليل العمل (%s)

en: could not set install reason for package %s (%s)
ar: تعذّر ضبط سبب تثبيت للحزمة %s ‏(%s)

en: database '%s' is not valid (%s)
ar: قاعدة البيانات '%s' غير صالحة (%s)

en: database not found: %s
ar: لم يتم العثور على قاعدة البيانات: %s

en: downgrading
ar: ينزل

en: downgrading %s...
ar: ينزل %s...

en: downloading %s...
ar: ينزّل %s...

en: downloading required keys...
ar: ينزّل المفاتيح المطلوبة...

en: error:
ar: خطأ:

en: failed to allocate string
ar: فشل في تحديد السلسلة

en: failed to commit transaction (%s)
ar: فشل في بدء المُبادلة (%s)

en: failed to init transaction (%s)
ar: فشل في تجهيز المُبادلة (%s)

en: failed to initialize alpm library
    (%s: %s)
ar: تعذّر تمهيد مكتبة alpm
    (%s: %s)

en: failed to prepare transaction (%s)
ar: فشل في إعداد المُبادلة (%s)

en: failed to release transaction (%s)
ar: فشل في إطلاق المُبادلة (%s)

en: failed to reopen stdin for reading: (%s)
ar: فشل في إعادة قراءة المدخلات: (%s)

en: failed to update %s (%s)
ar: فشل في تحديث %s (%s)

en: failed.
ar: فشل.

en: file type not recognized: %s%s
ar: تعذّر التّعرّف على نوع الملفّ: %s%s

en: file(s)
ar: الملفّ(ات)

en: full trust
ar: توثيق كامل

en: generating %s with %s...
ar: يولّد %s بِـ %s...

en: group '%s' was not found
ar: لم يتم العثور على المجموعة '%s'

en: installed
ar: مثبّتة

en: installing
ar: يثبّت

en: installing %s...
ar: يثبّت %s...

en: insufficient columns available for table display
ar: الأعمدة المتوفرة غير كافية لعرض الجدول

en: invalid argument '%s' for %s
ar: مدخل غير صالح '%s' لأجل %s

en: invalid number: %s
ar: عدد غير صالح: %s

en: invalid option '-%c'
ar: خيار غير صالح '-%c'

en: invalid option '--%s'
ar: خيار غير صالح '--%s'

en: invalid option: '%s' and '%s' may not be used together
ar: خيار غير صالح: '%s' و '%s' لاتستطيع استخدامهما معا

en: invalid value: %d is not between %d and %d
ar: قيمة غير صالحة: %d ليست بين %d و %d

en: loading package files
ar: يحمّل ملفّات الحزم

en: loading package files...
ar: يحمّل ملفّات الحزم...

en: loading packages...
ar: تحميل الحزم...

en: looking for conflicting packages...
ar: يبحث عن الحزم المتضاربة...

en: marginal trust
ar: توثيق هامشي

en: memory exhausted
ar: استنفذت الذاكرة

en: mirror '%s' contains the '%s' variable, but no '%s' is defined.
ar: المرآة '%s' تحوي المتغيّر '%s'، لكن لا '%s' معرّف.

en: never trust
ar: لم يوثق به من قبل

en: no '%s' configured
ar: لا '%s' مضبوط

en: no changelog available for '%s'.
ar: لا سجلّ تغييرات متوفّر لِـ '%s'

en: no file was specified for --owns
ar: لا ملف مخصص بالخيار --owns

en: no install reason specified (use -h for help)
ar: لا سبب تثبيت محدّد (استخدم ‎-h للمساعدة)

en: no operation specified (use -h for help)
ar: لم يتم تحديد أية عملية (استخدم -h للمساعدة)

en: no targets specified (use -h for help)
ar: لا أهداف محدّدة (استخدم ‎-h للمساعدة)

en: no usable package repositories configured.
ar: لم تهيء مستودعات حزم صالحة.

en: only one operation may be used at a time
ar: عملية واحدة فقط مسموحة في نفس الوقت

en: operation
ar: العمليّة

en: operations:
ar: العمليّات:

en: options
ar: خيارات

en: package %s does not have a valid architecture
ar: الحزمة %s ليس لديها بنية صالحة

en: package '%s' was not found
ar: الحزمة '%s' غير موجودة

en: package(s)
ar: الحزم(ة)

en: path too long: %s%s
ar: المسار طويل جدًّا: %s ‏%s

en: path too long: %s/
ar: المسار طويل جدًا: %s /

en: problem setting gpgdir '%s' (%s)
ar: مشكلة في إعداد دليل gpg ‏'%s' ‏(%s)

en: problem setting logfile '%s' (%s)
ar: مشكلة في إعداد ملفّ الضّبط '%s ‏(%s)

en: reinstalling
ar: يعيد تثبيت

en: reinstalling %s...
ar: يعيد تثبيت %s...

en: removal
ar: الإزالة

en: removing
ar: يزيل

en: removing %s...
ar: يزيل %s...

en: removing all files from cache...
ar: تجري إزال جميع الملفات من المخبئيات...

en: removing old packages from cache...
ar: يجري حذف الحزم القديمة من المخبئيات...

en: removing unused sync repositories...
ar: إزالة مستودعات المزامنة غير المستخدمة...

en: repository "%s" was not found.
ar: لم يتم العثور على المستودع "%s".

en: repository '%s' does not exist
ar: المستودع '%s' غير موجود

en: resolving dependencies...
ar: يحلّ الاعتماديّات...

en: running XferCommand: fork failed!
ar: يشغّل XferCommand: فشل التّفريع!

en: skipping target: %s
ar: تخطي الهدف: %s

en: success!
ar: نجح!

en: target not found: %s
ar: لم يتم العثور على الهدف: %s

en: unable to %s directory-file conflicts
ar: فشل في %s لتعارض الأدلة

en: unable to read symlink contents: %s
ar: تعذّرت قراءة محتويات الوصلة الرّمزيّة: %s

en: unknown trust
ar: توثيق غير معروف

en: upgrading
ar: يرقّي

en: upgrading %s...
ar: يرقّي %s...

en: usage
ar: الاستخدام

en: warning:
ar: تحذير:

en: you cannot perform this operation unless you are root.
ar: لا يمكنك تنفيذ هذه العملية إلا إذا كنت الجذر.
