Geany 1.30 - en to ar translation catalogue (732 entries)

en:  (new instance)
ar: (كائن جديد)

en: "%s" was not found.
ar: "%s" لم يوجد

en: %s %s -- %s (in directory: %s)
ar: %s %s -- %s (في المجلد: %s)

en: %s (in directory: %s)
ar: %s (في الدليل: %s)

en: %s commands
ar: %s أوامر

en: %s file
ar: ملف %s

en: %s source file
ar: ملف مصدري %s

en: (only inside Geany)
ar: (داخل Geany فقط)

en: (with BOM)
ar: (مع BOM)

en: (without BOM)
ar: (بدون BOM)

en: , read-only
ar: قراءة فقط،

en: --- Separator ---
ar: --- فاصل ---

en: <b>Auto-close quotes and brackets</b>
ar: <b>غلق تلقائي للأقواس  والاقتباسات</b>

en: <b>Commands</b>
ar: <b>اﻷوامر</b>

en: <b>Completions</b>
ar: <b>التكملات</b>

en: <b>Display</b>
ar: <b>العرض</b>

en: <b>Editor tabs</b>
ar: <b>ألسنة المحرر</b>

en: <b>Encodings</b>
ar: <b>الترميزات</b>

en: <b>Features</b>
ar: <b>الميزات</b>

en: <b>Fonts</b>
ar: <b>الخطوط</b>

en: <b>Icon size</b>
ar: <b>حجم الأيقونة</b>

en: <b>Icon style</b>
ar: <b>شكل اﻷيقونة</b>

en: <b>Indentation</b>
ar: <b>الإزاحة</b>

en: <b>Keyboard shortcuts</b>
ar: <b>اختصارات لوحة المفاتيح</b>

en: <b>Long line marker</b>
ar: <b>سطر علامات طويل</b>

en: <b>Miscellaneous</b>
ar: <b>متفرقات</b>

en: <b>New files</b>
ar: <b>ملفات جديدة</b>

en: <b>Page %d of %d</b>
ar: <b>الصّفحة %d من %d</b>

en: <b>Paths</b>
ar: <b>المسارات</b>

en: <b>Printing</b>
ar: <b>الطباعة</b>

en: <b>Projects</b>
ar: <b>المشاريع</b>

en: <b>Saving files</b>
ar: <b>حفظ الملفات</b>

en: <b>Search</b>
ar: <b>بحث</b>

en: <b>Shutdown</b>
ar: <b>إغلاق</b>

en: <b>Sidebar</b>
ar: <b>الشريط الجانبي</b>

en: <b>Startup</b>
ar: <b>بدء التشغيل</b>

en: <b>Tab positions</b>
ar: <b>مواضع الإزاحة</b>

en: <b>Terminal</b>
ar: <b>الطرفية</b>

en: <b>Tool paths</b>
ar: <b>مسارات اﻷدوات</b>

en: <b>Toolbar</b>
ar: <b>شريط اﻷدوات</b>

en: <b>Various preferences</b>
ar: <b>تفضيلات متعدّدة</b>

en: <b>Virtual spaces</b>
ar: <b>المساحات الافتراضية</b>

en: <i>Warning: read the manual before changing these preferences.</i>
ar: <i>تحذير: اقرأ المساعة قبل تغيير هذه اﻹعدادات.</i>

en: A fast and lightweight IDE
ar: بيئة تطوير خفيفة وسريعة

en: A fast and lightweight IDE using GTK+
ar: بيئة تطوير خفيفة وسريع تستخدم مكتبات GTK+

en: About Geany
ar: عن Geany

en: Action
ar: الإجراء

en: Active
ar: نشط

en: Add line numbers to the printed page
ar: إضافة أرقام اﻷسطر في ال

en: Add page numbers at the bottom of each page. It takes 2 lines of the page.
ar: إضافة ارقام الصفحات أسفل كل صفحة، هذا يأخذ سطرين من الصفحة.

en: Adds a file browser tab to the sidebar.
ar: إضافة لسان مستكشف الملفات للشريط الجانبي

en: All Source
ar: كل المصدر

en: All files
ar: جميع الملفات

en: Always
ar: دائماً

en: Any unsaved changes will be lost.
ar: سيتم فقدان أي تغييرات غير محفوظة.

en: Appendix
ar: التذييل

en: Are you sure you want to reload '%s'?
ar: أأنت متأكد أنك تريد إعادة تحميل '%s'؟

en: Arrow characters
ar: محارف سهمية

en: Auto Save
ar: حفظ آلي

en: Auto save _interval:
ar: مجال الحفظ الآلي

en: Auto-close curly bracket when typing an opening one
ar: غلق تلقائي للعارضة عند فتحها

en: Auto-close double quote when typing an opening one
ar: غلق آلي لعلامات التنصيص المزدوجة عند فتحها

en: Auto-close parenthesis when typing an opening one
ar: غلق آلي للأقواس عند فتح قوس

en: Auto-close single quote when typing an opening one
ar: غلق آلي لعلامات التنصيص المفردة عند فتحها

en: Auto-close square-bracket when typing an opening one
ar: غلق آلي للحاضنة عند فتحها

en: Autocomplete all words in document
ar: تكملة تلقائية لجميع كلمات المستند

en: Autocomplete symbols
ar: تكملة آلية للرموز

en: Automatic continuation of multi-line comments
ar: تكملة آلية للتعليقات متعددة اﻷسطر

en: Available Items
ar: المواد المتوفرة

en: Background
ar: الخلفية

en: Background color:
ar: لون الخلفية:

en: Backup Copy
ar: نسخة احتياطية

en: Backup Copy: Directory could not be created (%s).
ar: النسخة الاحتياطية: لم يتم إنشاء المجلد (%s)

en: Backup Copy: File could not be read (%s).
ar: النسخة الاحتياطية: لم تتم قراءة الملف (%s).

en: Backup Copy: File could not be saved (%s).
ar: النسخة الاحتياطية: لم يتم حفظ الملف (%s).

en: Backup directory does not exist or is not writable.
ar: مجلد النسخة الاحتياطية غير موجود أو انه غير قابل للكتابة.

en: Bad regex: %s
ar: عبارة سيئة: %s

en: Baltic
ar: بلطيقي

en: Base path:
ar: المسار اﻷولي:

en: Basic
ar: أساسيات

en: Beep on errors or when compilation has finished
ar: زمور في حالة الخطأ أو عند انتهاء البناء

en: Bottom
ar: أسفل

en: Browser:
ar: المستكشف:

en: Build
ar: بناء

en: Build options
ar: خيارات البناء

en: Build the current file
ar: بناء الملف الحالي

en: C Standard Library
ar: مكتبة سي القياسية

en: C++ (C Standard Library)
ar: C++ (مكتبة سي القياسية)

en: C++ Standard Library
ar: مكتبة سي بلس بلس القياسية

en: C_ase sensitive
ar: راع اختلاف الأحرف الكبيرة/الصغيرة

en: C_hange
ar: تغيير

en: C_lose All
ar: أغلِق الكل

en: C_onfiguration Files
ar: ملفات الإعداد

en: C_opy
ar: انسخ

en: C_reate
ar: أنشئ

en: Central European
ar: وسط أوروبي

en: Chapter
ar: الفصل

en: Character
ar: الحرف

en: Characters to type for autocompletion:
ar: عدد أحرف التكملة التلقائية

en: Characters:
ar: اﻷحرف:

en: Chinese Simplified
ar: صيني مبسّط

en: Chinese Traditional
ar: صيني تقليدي

en: Choose Project Filename
ar: اختيار اسم المشروع

en: Choose Terminal Font
ar: اختر لون الطرفية

en: Choose font
ar: اختر خطاً

en: Choose which plugins should be loaded at startup:
ar: اختر أي إضافة تريد تحميلها مع بداية التشغيل

en: Cl_ear
ar: مسح

en: Class
ar: صنف

en: Class Builder
ar: مُنشأ اﻷصناف

en: Classes
ar: أصناف

en: Clipboard
ar: الحافظة

en: Close
ar: أغلِق

en: Close All
ar: أغلق الكل

en: Close Ot_her Documents
ar: أغلِق الملفات اﻷخرى

en: Close _dialog
ar: أغلق الحوار

en: Close all
ar: اغلق الكل

en: Close all open files
ar: أغلِق كل الملفات المفتوحة

en: Close the current file
ar: أغلِق الملف الحالي

en: Co_mmands
ar: الأوامر

en: Color Chooser
ar: الملوّن

en: Color:
ar: اللون:

en: Column:
ar: العمود:

en: Command
ar: أمر

en: Command:
ar: اﻷمر:

en: Company name
ar: اسم الشركة

en: Company:
ar: الشركة:

en: Compilation failed.
ar: فشل التصنيف

en: Compilation finished successfully.
ar: التصنيف تم بنجاح

en: Compile
ar: بناء

en: Compile the current file
ar: بناء الملف الحالي

en: Compiler
ar: المصنّف

en: Complete word
ar: تكملة الكلمة

en: Completion list height:
ar: طول سلسلة التكملة

en: Completions
ar: التكملات

en: Configuration directory could not be created (%s).
ar: لم يتم إنشاء مجلد الإعداد (%s).

en: Configuration files reloaded.
ar: تم إعادة تحميل ملفات الإعداد

en: Configure Plugins
ar: إعداد اﻹضافات

en: Confirm exit
ar: تأكيد الحفظ

en: Constants
ar: ثوابت

en: Constructor type:
ar: نوع الباني (المشيد):

en: Continue automatically multi-line comments in languages like C, C++ and Java when a new line is entered inside such a comment
ar: متابعة آلية للتعليقات متعددة الأسطر بالنسبة للغات البرمجة مثل سي، سي بلس بلس، جافا

en: Contributors
ar: المساهمون

en: Copy
ar: نسخ

en: Copy _All
ar: انسخ الكل

en: Copy the current selection
ar: نسخ التحديد الحالي

en: Could not find file '%s'.
ar: لم يتم العثور على الملف '%s'.

en: Could not load tags file '%s'.
ar: لم يتم تحميل ملف الوسوم '%s'.

en: Could not open file %s (%s)
ar: لا يتم فتح الملف %s (%s)

en: Could not open file %s (File not found)
ar: لا يمكن فتح الملف %s (الملف غير موجود)

en: Create C++ Class
ar: إنشاء صنف C++

en: Create Cla_ss
ar: إنشاء صنف

en: Create Class
ar: إنشاء صنف

en: Create GTK+ Class
ar: إنشاء صنف GTK+

en: Create PHP Class
ar: إنشاء صنف PHP

en: Create a new file
ar: إنشاء ملف جديد

en: Create a new file from a template
ar: إنشاء جديد من قالب

en: Create constructor
ar: إنشاء الباني (المشيد)

en: Create destructor
ar: إنشاء الهادم

en: Credits
ar: شكْر

en: Cu_t Current Line(s)
ar: قص السطر الحالي

en: Curly brackets { }
ar: الحاظنة {}

en: Current chars
ar: اﻷحرف الحالية

en: Cursor blinks
ar: وميض المؤشر

en: Custom
ar: مخصص

en: Custom Date Format
ar: صيغة تاريخ مخصصة

en: Custom Text
ar: نص مخصص

en: Customize Toolbar
ar: تخصيص شريط اﻷدوات

en: Cut
ar: قص

en: Cut the current selection
ar: قص التحديد الحالي

en: Cyrillic
ar: سريالي

en: Cyrillic/Russian
ar: سريلي/روسي

en: Cyrillic/Ukrainian
ar: سريلي/أكراني

en: D_uplicate Line or Selection
ar: ضاعف السطر أو التحديد

en: Data
ar: معطيات

en: Date & time:
ar: التاريخ والوقت

en: Date format:
ar: صيغة التاريخ:

en: Date:
ar: التاريخ:

en: Debug Messages
ar: رسائل المعالجة

en: Decrease indent
ar: أنقص التثليم

en: Decrease indent by one space
ar: أنقِص التثليم بمسافة واحدة

en: Decrease indentation
ar: إنقاص الإزاحة

en: Default encoding (existing non-Unicode files):
ar: الترميز التلقائي (الملفات الموجودة بترميز غير يونيكود):

en: Default encoding (new files):
ar: الترميز الافتراضي (ملفات جديدة)

en: Default end of line characters:
ar: أحرف نهاية سطر تلقائية

en: Definition of "%s" not found.
ar: تعريف "%s" غير موجود.

en: Delete the current selection
ar: حذف التحديد الحالي

en: Delete to line end
ar: احذف إلى نهاية السطر

en: Developer:
ar: المطور:

en: Developers
ar: المطورون

en: Disable Drag and Drop
ar: تعطيل السحب والإفلات

en: Disable menu shortcut key (F10 by default)
ar: تعطيل مفتاح اختصار القائمة (افتراضيا F10)

en: Disabled
ar: معطل

en: Display
ar: عرض

en: Display:
ar: العرض:

en: Displayed Items
ar: المواد المعروضة

en: Do not show virtual spaces
ar: لا تُظهر المساحات الافتراضية

en: Do you really want to quit?
ar: هل تود فعلا الخروج؟

en: Do you want to reload it?
ar: هل تريد إعادة تحميله؟

en: Do you want to save it before closing?
ar: هل تريد حفظه قبل الخروج؟

en: Document
ar: مستند

en: Document Setup
ar: إعداد المستند

en: Documents
ar: المستندات

en: Don't load plugins
ar: لا تحمّل اﻹضافات

en: Don't load terminal support
ar: لاتحمّل دعم الطرفية

en: Don't load the previous session's files
ar: لا تحمّل ملفات آخر جلسة

en: Don't show message window at startup
ar: لا تظهر نافذة الرسالة عند التشغيل

en: Double quotes " "
ar: علامة اقتباس مزدوجة " "

en: Double-clicking hides all additional widgets
ar: نقر مزدوج لإخفء كل اﻷدوات الإضافية

en: E_ncoding:
ar: الترميز:

en: E_xtra options:
ar: خيارات أخرى:

en: East European
ar: شرق أوروبي

en: Editor
ar: المحرر

en: Editor:
ar: المحرر:

en: Email address of the developer
ar: العنوان الإلكتروني للمطور

en: Enable plugin support
ar: تفعيل دعم اﻹضافات

en: Enabled
ar: مفعّل

en: Enter Tab Width
ar: أدخل عرض اﻹزاحة

en: Enter the line you want to go to:
ar: أكتب النص المراد الوصول إليه:

en: Environment
ar: بيئة

en: Error
ar: خطأ

en: Error message: %s.
ar: رسالة الخطأ: %s

en: Error renaming file.
ar: خطأ في إعادة تسمية الملف

en: Error saving file (%s).
ar: خطأ في حفظ الملف (%s).

en: Error saving file.
ar: خطأ في حفظ الملف.

en: Executables
ar: ملفات تنفيذية

en: Execute commands
ar: نفذ أوامرا

en: Execute programs in the VTE
ar: تنفيذ البرامج في VTE (الطرفية الافتراضية)

en: Execute:
ar: تنفيذ:

en: Export
ar: تصدير

en: Export File
ar: صدّر ملفا

en: Exports the current file into different formats.
ar: تصدير الملف الحالي إلى عدة ضيغ.

en: Extra plugin path:
ar: مسار اﻹضافات

en: Failed to load one or more session files.
ar: فشل في تحميل ملف أو عدة ملفات الجلسة.

en: Features
ar: ميزات

en: Fi_les:
ar: الملفات:

en: File
ar: ملف

en: File "%s" was not found on disk!
ar: الملف "%s" غير موجود على القرص!

en: File %s closed.
ar: تم غلق الملف %s

en: File %s printed.
ar: تمت طباعة الملف %s.

en: File %s reloaded.
ar: اًُعيد تحميل الملف %s.

en: File %s saved.
ar: تم حفظ الملف %s

en: File '%s' could not be written (%s).
ar: الملف '%s' لم يُكتب (%s).

en: File Browser
ar: متصفح الملفات

en: File tabs will be placed on the left of the notebook
ar: ألسنة الملفات يجب وضعها على يسار المصنّف

en: File tabs will be placed on the right of the notebook
ar: ألسنة الملفات يجب وضعها على يمين المصنّف

en: Filename already exists!
ar: الملف موجود مسبقا!

en: Filename:
ar: اسم الملف:

en: Files
ar: الملفات

en: Filter:
ar: ترشيح:

en: Find
ar: إيجاد

en: Find Next
ar: إيجاد التالي

en: Find Next _Selection
ar: إيجاد التحديد التالي

en: Find Pre_vious Selection
ar: إيجاد التحديد السابق

en: Find Previous
ar: إيجاد السابق

en: Find _Next
ar: النتيجة التالية

en: Find _Previous
ar: النتيجة السابقة

en: Find in Files
ar: بحث في الملفات

en: Focus
ar: تركيز

en: Follow path of the current file
ar: تتبع مسار الملف الحالي

en: Follow the path of the current file
ar: تتبع مسار الملف الحالي

en: Font updated (%s).
ar: تمّ تحديث الخط (%s)

en: Font:
ar: الخط:

en: Foreground color:
ar: لون المقدمة:

en: Format
ar: الهيئة

en: Full_screen
ar: ملء الشاشة

en: Fullscreen
ar: ملأ الشاشة

en: Functions
ar: الدوال

en: Geany cannot start!
ar: برنامج Geany لا يمكنه العمل!

en: Geany project files
ar: ملفات مشاريع Geany

en: General
ar: عام

en: Generate global tags file (see documentation)
ar: ولّد ملف وسوم عام (اَُنظر التوثيق)

en: Georgian
ar: جورجي

en: Global
ar: عام

en: Go to
ar: إذهب إلى

en: Go to End of Display Line
ar: إذهب إلى نهاية السطر الظاهر

en: Go to End of Line
ar: إذهب إلى نهاية السطر

en: Go to Line
ar: إذهب إلى السطر

en: Go to Ne_xt Marker
ar: اذهب إلى العلامة التالية

en: Go to Next Word Part
ar: اذهب إلى الجزء التالي من الكلمة

en: Go to Pre_vious Marker
ar: اذهب إلى العلامة السابقة

en: Go to Previous Word Part
ar: اذهب إلى الجزء السابق من الكلمة

en: Go to Start of Line
ar: إذهب إلى بداية السطر

en: Greek
ar: يوناني

en: Greek characters
ar: أحرف يونانية

en: Group
ar: مجمةعة

en: Group:
ar: المجموعة:

en: HTML (name)
ar: HTML (اسم)

en: HTML Characters
ar: محارف HTML

en: HTML characters
ar: محارف HTML

en: H_ide Sidebar
ar: إخفاء الشريط الجانبي

en: Header file:
ar: الملف الرأسي:

en: Hebrew Visual
ar: عبري مرئي

en: Help
ar: مساعدة

en: Hide file extensions:
ar: أخفِ لاحقة الملف

en: Hide the Find dialog
ar: أخفِ مربع حوار البحث

en: Home
ar: المنزل

en: ISO 8859-1 characters
ar: محارف ISO 8859-1

en: I_nsert
ar: إدراج

en: I_nsert Comments
ar: أدرجْ تعليقات

en: Images _and text
ar: نص و رسوم

en: In Sessi_on
ar: في القسم

en: Increase indent
ar: زد التثليم

en: Increase indent by one space
ar: زد التثليم بمسافة واحدة

en: Increase indentation
ar: زيادة الإزاحة

en: Indentation
ar: التثليم

en: Independent commands
ar: أوامر مستقلة

en: Info
ar: معلومة

en: Information
ar: معلومة

en: Initial version:
ar: اﻹصدار الابتدائي

en: Initials:
ar: أوليات

en: Insert
ar: إدراج

en: Insert Alternative _White Space
ar: إضافة مسافات بيضاء أخرى.

en: Insert Dat_e
ar: أدرج التاريخ

en: Insert File _Header
ar: أدرج ملف رأسي

en: Insert Mu_ltiline Comment
ar: أدرج تعليق متعدد اﻷسطر

en: Insert New Line After Current
ar: أدرج سطر جديد بعد الحالي

en: Insert New Line Before Current
ar: أدرج سطر جديد قبل الحالي

en: Insert Special HTML Characters
ar: أدرج محارف HTML خاصة

en: Insert _BSD License Notice
ar: أدرج بيان رخصة BSD

en: Insert _Function Description
ar: أدرج وصف للدالة

en: Insert _GPL Notice
ar: أدرج بيان GPL

en: Insert date
ar: إدراج تاريخ

en: Insert line numbers before each line in the exported document
ar: إدراج رقم كل سطر في المستند المصدّر

en: Instant Save
ar: حفظ فوري

en: Integrated Development Environment
ar: بيئة التطوير المتكاملة

en: Interface
ar: الواجهة

en: Interfaces
ar: واجهات

en: Invalid command: %s
ar: أمر خاطيء: %s

en: Keybindings
ar: الاختصارات

en: Keyboard Shortcuts
ar: اختصارات لوحة المفاتيح

en: Keyboard _Shortcuts
ar: اختصارات لوحة المفاتيح

en: Keys
ar: مفاتيح

en: Label
ar: عنوان

en: Left
ar: يسار

en: License
ar: الرخصة

en: Line
ar: السطر

en: Line _Breaking
ar: قطع السّطور

en: Line wrapping
ar: التفاف النص

en: Lines:
ar: اﻷسطر:

en: Load files from the last session
ar: تحميل ملفات آخر جلسة

en: Load virtual terminal support
ar: تحميل دعم الطرفية الافتراضية

en: M_iscellaneous
ar: متفرقات

en: Mail address:
ar: البريد اﻹلكتروني:

en: Marks spaces with dots and tabs with arrows
ar: تعليم المسافات بالنقط والإزاحات باﻷسهم

en: Match from s_tart of word
ar: مطابقة من بداية الكلمة

en: Match only a _whole word
ar: مطابقة الكلمة كاملة.

en: Mathematical characters
ar: أحرف رياضية

en: Message window:
ar: نافذة الرسالة:

en: Messages
ar: الرسائل

en: Miscellaneous
ar: متفرقات

en: Miscellaneous characters
ar: أحرُف متفرقة

en: Module
ar: الوِحدة

en: Move document first
ar: انقل المستند إلى البداية

en: Move document last
ar: انقل المستند إلى النهاية

en: Move document left
ar: انقل المستند يسارا

en: Move document right
ar: انقل المستند يمينا

en: Move it now?
ar: هل تود نقله الآن؟

en: Move line(s) down
ar: نقل السطر إلى أسفل

en: Move line(s) up
ar: نقل السطر إلى أعلى

en: Name
ar: الاسم

en: Name:
ar: الاسم:

en: New
ar: جديد

en: New (with _Template)
ar: جديد (مع قالب)

en: New Project
ar: مشروع جديد

en: New file "%s" opened.
ar: ملف جديد "%s" تم فتحه.

en: Next Me_ssage
ar: الرسالة التالية

en: Next Message
ar: الرسالة التالية

en: Next error
ar: الخطأ التالي

en: Next to current
ar: بجانب الحالي

en: No custom commands defined.
ar: لا توجد أوامر مخصصة.

en: No matches found.
ar: لا تطابقات.

en: No plugins available.
ar: لا توجد إضافات.

en: No text to find.
ar: لا يوجد نص للبحث عنه

en: None
ar: لا شيء

en: Nordic
ar: شمالي

en: Notebook tab
ar: لسان المصنّف

en: Notebook tabs
ar: ألسنة المصنّف

en: Open
ar: اِفتح

en: Open File
ar: ِِاِفتح ملفا

en: Open Project
ar: اِفتح المشروع

en: Open Selected F_ile
ar: اِفتح الملف المحدد

en: Open a recent file
ar: اِفتح الملف السابق

en: Open all FILES in read-only mode (see documentation)
ar: فتح كل الملفات للقراءة فقط (أُنظر التوثيق)

en: Open an existing file
ar: افتح ملفا موجودا

en: Open new documents from the command-line
ar: اِفتح مستندات جديدة من سطر اﻷوامر

en: Open selected file
ar: اِفتح الملف المحدد

en: Opens at startup the files from the last session
ar: تحميل ملفات آخر جلسة

en: Options
ar: خيارات

en: Other
ar: آخر

en: Other:
ar: آخرون:

en: Overwrite?
ar: أتستبدل؟

en: Owner:
ar: المالك:

en: P_lugin Preferences
ar: تفضيلات اﻹضافات

en: Package
ar: حزمة

en: Page %d of %d
ar: الصّفحة %d من %d

en: Page Set_up
ar: إعدادات الصفحة

en: Paragraph
ar: فقرة

en: Parenthesis ( )
ar: القوس ()

en: Paste
ar: لصق

en: Paste the contents of the clipboard
ar: لصق المحتويات إلى الحافظة

en: Path to start in when opening project files
ar: المسار الذي نبدأ منه عند فتح مشروع جديد

en: Placement of new file tabs:
ar: تموضع ألسنة الملفات الجديدة

en: Please set the filetype for the current file before using this function.
ar: رجاءً حدد نوع الملف للملف الحالي قبل استعمال هذا الإجراء.

en: Plugin
ar: إضافة

en: Plugin configuration directory could not be created.
ar: لا يمكن إنشاء مجلد إعداد الإضافة.

en: Plugins
ar: إضافات

en: Position:
ar: الموضع:

en: Pr_evious Message
ar: الرسالة السابقة

en: Preference_s
ar: تفضيلات

en: Preferences
ar: تفضيلات

en: Previous Message
ar: الرسالة السابقة

en: Previous Translators
ar: المترجمون السابقون

en: Previous error
ar: الخطأ السابق

en: Print
ar: طباعة

en: Print document
ar: اِطبع المستند

en: Print line numbers
ar: طباعة عدد الأسطر

en: Print page header
ar: طباعة رأس الصفحة

en: Print page numbers
ar: طباعة أرقام الصفحات

en: Printing
ar: الطباعة

en: Printing of %s failed (%s).
ar: طباعة %s فشلت (%s).

en: Process could not be stopped (%s).
ar: لم يتم توقّف المهمة (%s)

en: Process failed (%s)
ar: فشل المهمة (%s)

en: Program
ar: برناج

en: Project
ar: مشروع

en: Project "%s" closed.
ar: تم إغلاق المشروع "%s" بنجاح.

en: Project "%s" created.
ar: تم إنشاء المشروع "%s" بنجاح.

en: Project "%s" opened.
ar: تم فتح المشروع  "%s" بنجاح.

en: Project "%s" saved.
ar: تم حفظ المشروع "%s" بنجاح.

en: Project Properties
ar: خصائص المشروع

en: Project file "%s" could not be loaded.
ar: لم يتم تحميل ملف المشروع "%s" فشلت العملية.

en: Project file could not be written
ar: لا يمكن كتابة ملف المشروع

en: Project file could not be written (%s).
ar: لم تتم كتابة ملف المشروع (%s).

en: Project files
ar: ملفات المشروع

en: Project files:
ar: ملفات المشروع

en: Properties
ar: خصائص

en: Punctuation characters
ar: أحرف الترقين

en: Question
ar: سؤال

en: Quit Geany
ar: أخرج من Geany

en: R_eload As
ar: أعِد التحميل بترميز

en: R_ename
ar: أعِد التسمية

en: Range:
ar: المجال:

en: Re-open last closed tab
ar: أعد فتح آخر لسان

en: Re_place All
ar: استبدِل الكل

en: Read _Only
ar: قراءة فقط

en: Read:
ar: قراءة:

en: Recent _Files
ar: الملفات السابقة

en: Recent files list length:
ar: عدد الملفات السابقة

en: Redo
ar: تراجع

en: Refresh
ar: _حدِّث

en: Reload file
ar: أعِد تحميل الملف

en: Reload the current file from disk
ar: أعِد تحميل الملف الحالي من القرص

en: Remove Error _Indicators
ar: احذف إشارات الخطأ

en: Remove _Markers
ar: ا_حذف العلامة

en: Replace
ar: استبدِل

en: Replace Tabs with S_paces
ar: استبدل الإزاحات بالمسافات

en: Replace spaces with tabs
ar: استبدل المسافات بالإزاحات

en: Replace special characters
ar: استبدل المحارف الخاصة

en: Replace tabs with space
ar: استبدل الإزاحات بالمسافات

en: Replace text in the current document
ar: استبدل النص في المستند الحالي

en: Replace wit_h:
ar: استبدل بـ:

en: Replaces all tabs in document with spaces
ar: استبدل كل الإزاحات بالمستند إلى مسافات

en: Reset
ar: إعادة

en: Right
ar: يمين

en: Romanian
ar: روماني

en: Run
ar: شغّل

en: Run or view the current file
ar: تنفيذ أو عرض الملف الحالي

en: S_elect Current Line(s)
ar: حدد العنصر الحالي

en: S_ystem default
ar: افتراضي النظام

en: Sa_ve All
ar: اِحفظ الكل

en: Sa_ve all open files
ar: احفظ جميع الملفات المفتوحة

en: Save
ar: اِحفظ

en: Save All
ar: حفظ الكل

en: Save File
ar: حفظ الملف

en: Save all
ar: حفظ الكل

en: Save all open files
ar: حفظ كل الملفات المفتوحة

en: Save as
ar: اِحفظ باسم

en: Save only current open _file
ar: احفظ الملف الحالي فقط

en: Save the current file
ar: اِحفظ الملف الحالي

en: Save the file and rename it
ar: حفظ وإعادة تسمية الملف.

en: Scroll on keystroke
ar: لف عند نقر مفتاح

en: Scroll on output
ar: لف عند ال_خرْج

en: Se_lect Current Paragraph
ar: تحديد الفقرة الحالية

en: Search
ar: بحث

en: Search Field
ar: حقل البحث

en: Search failed.
ar: فشل البحث.

en: Searching...
ar: بحث...

en: Sect1
ar: قسم 1

en: Sect2
ar: قسم 2

en: Sect3
ar: قسم 3

en: Section
ar: القسم

en: Sections
ar: اﻷقسام

en: See grep's manual page for more information
ar: أنظر دليل استخدام grep للإستزادة أكثر.

en: Select
ar: تحديد

en: Select All
ar: تحديد الكل

en: Select Browser
ar: اختيار مستكشف

en: Select Directory
ar: اختر دليلا

en: Select File
ar: اختيار ملف

en: Select Folder
ar: اختيار مجلد

en: Select current word
ar: حدد الكلمة الحالية

en: Select to next word part
ar: حدد إلى الجزء التالي من الكلمة

en: Select to previous word part
ar: حدد إلى الجزء السابق من الكلمة

en: Send to Custom Command 1
ar: ابعث إلى الأمر المخصص 1

en: Send to Custom Command 2
ar: ابعث إلى الأمر المخصص 2

en: Send to Custom Command 3
ar: ابعث إلى الأمر المخصص 3

en: Separator
ar: فاصل

en: Set Build Commands
ar: عيّن أوامر البناء

en: Set Custom Commands
ar: تعيين أوامر مخصصة

en: Set File_type
ar: عيّن نوع الملف

en: Set Line E_ndings
ar: عيّن ترميز السطر

en: Set _Encoding
ar: عيّن الترميز

en: Set encoding:
ar: حدد الترميز:

en: Set filetype:
ar: عيّن نوع الملف:

en: Set path from document
ar: تعيين المسار من الملف

en: Sets the color of the long line marker
ar: تعيين لون سطر العلامات الطويل

en: Sets the default encoding for newly created files
ar: تعيين الترميز الافتراضي بالنسبة للملفات الجديدة

en: Sets the editor font
ar: تعيين خط المحرر

en: Sets the font for the message window
ar: تعيين خط رسالة النافذة

en: Sets the font for the symbol list
ar: تعيين خط قائمة الدليل

en: Sets the font for the terminal widget
ar: تعيين خط أداة الطرفية

en: Sets the foreground color of the text in the terminal widget
ar: تعيين لون المقدمة لنص أداة الطرفية

en: Settings
ar: خيارات

en: Shell:
ar: الصَدفة

en: Shortcut
ar: اختصار

en: Show Color Chooser
ar: أضظر الملون

en: Show Line _Endings
ar: إظهار نهايات السطر

en: Show Message _Window
ar: إظهار نافذة الرسائل

en: Show S_ymbol List
ar: عرض قائمة الدليل

en: Show Side_bar
ar: إظهار الشريط الجانبي

en: Show White S_pace
ar: إظهار المسافة البيضاء

en: Show _Document List
ar: عرض قائمة المستند

en: Show _Hidden Files
ar: أظهر الملفات ال_مخفيّة

en: Show _Line Numbers
ar: إظهار عدد اﻷسطر

en: Show _Markers Margin
ar: إظهار هامش العلامات

en: Show _Paths
ar: إظهار المسارات

en: Show _Toolbar
ar: إظهار شريط اﻷدوات

en: Show _hidden files
ar: إظهار الملفات المخفية

en: Show close buttons
ar: أظهر أزرار الإغلاق

en: Show documents list
ar: إظهار قائمة المستندات

en: Show editor tabs
ar: إظهار لسان المحرر

en: Show hidden files
ar: أظهر الملفات المخفية

en: Show line endings
ar: إظهار نهايات اﻷسطر

en: Show line numbers
ar: إظهار أرقام الأسطر

en: Show markers margin
ar: إظهار هامش العلامات

en: Show sidebar
ar: إظهار الشريط الجانبي

en: Show status bar
ar: إظهار شريط الحالة

en: Show symbol list
ar: إظهار قائمة الدليل

en: Show t_oolbar
ar: إظهار شريط اﻷداوت

en: Show the current document
ar: عرض المستند الحالي

en: Show the preferences dialog
ar: أعرض حوار التفضيلات

en: Show version and exit
ar: عرض اﻹصدار ثم الخروج

en: Show white space
ar: إظهار المسفات البيضاء

en: Shows a confirmation dialog on exit
ar: إظهار رسالة تأكيد عند الخروج

en: Shows or hides the Line Number margin
ar: إظهار أو إخفاء هامش رقم السطر

en: Shows the line ending character
ar: إظهار حروف نهاية السطر

en: Sidebar:
ar: الشريط الجانبي:

en: Single quotes ' '
ar: علامة اقتباس مفردة ' '

en: Sort by _Appearance
ar: ترتيب حسب الظهور

en: Sort by _Name
ar: ترتيب بالاسم

en: Source file:
ar: الملف المصدري:

en: South European
ar: جنوب أوروبي

en: Spaces
ar: مسافات

en: Special Characters
ar: أحرف خاصة

en: Split Window
ar: اشطر النافذة

en: Splits the editor view into two windows.
ar: شطر نافذة المحرر على نافذتين

en: Square brackets [ ]
ar: العارضة []

en: Startup
ar: بدء التشغيل

en: Startup path:
ar: ملف بدء التشغيل:

en: Status
ar: الحالة

en: Switch to Compiler
ar: انتقل إلى المفسر

en: Switch to Document
ar: بدّل إلى المستند

en: Switch to Editor
ar: انتقل إلى المحرر

en: Switch to Message Window
ar: انتقل إلى نافذة الرسائل

en: Switch to Messages
ar: انتقل إلى الرسائل

en: Switch to Search Bar
ar: بدّل إلى لسان البحث

en: Switch to Sidebar
ar: انتقل إلى الشريط الجانبي

en: Switch to VTE
ar: انتقل إلى VTE (الطرفية الافتراضية)

en: Switch to last used document
ar: انتقل إلى آخر مستند مستعمل

en: Switch to left document
ar: انقل المستند إلى اليسار

en: Switch to right document
ar: انقل المستند إلى اليمين

en: Switch to the status message tab (in the notebook window at the bottom) if a new status message arrives
ar: التبديل إلى لسان الرسائل (في أسفل نافذة المصنّف) عند قدوم رسالة جديدة

en: Symbol list:
ar: قائمة الدليل:

en: Symbols
ar: الدلائل

en: System _default
ar: النظام

en: T_abs and Spaces
ar: إزاحات و مسافات

en: T_abs and spaces
ar: إزاحات و مسافات

en: Tabs
ar: إزاحات

en: Tabs and Spaces
ar: إزاحات ومسافات

en: Technical characters
ar: أحرف تقنية

en: Templates
ar: القوالب

en: Terminal
ar: الطرفية

en: Terminal:
ar: الطرفية:

en: Thai
ar: تايلندي

en: The Geany developer team
ar: فريق تطوير Geany

en: The file "%s" is not valid %s.
ar: الملف "%s" غير صالح %s.

en: The file '%s' already exists. Do you want to overwrite it?
ar: الملف '%s' موجود مسبقا. هل تود استبداله؟

en: The file '%s' is not saved.
ar: لم يتم حفظ الملف %s

en: The name of the developer
ar: اسم المطور

en: The path "%s" does not exist.
ar: المسار "%s" غير موجود.

en: The specified project name is too long (max. %d characters).
ar: اسم المشروع طويل جداً (على اﻷكثر %d حرفا).

en: The specified project name is too short.
ar: اسم المشروع قصير جداً

en: The width in chars of a single indent
ar: الحجم باﻷحرف لكل إزاحة واحدة

en: This is Geany %s.
ar: هذا Geany %s

en: Toggle Messages Window
ar: ثبّت نافذة الرسائل

en: Toggle Sidebar
ar: ثبت الشريط الجانبي

en: Toolbar
ar: شريط اﻷدوات

en: Tools
ar: الأدوات

en: Top
ar: أعلى

en: Translators
ar: المترجمون

en: Try to resave the file?
ar: حاول إعادة حفظ الملف؟

en: Type constructors
ar: نوع الهادم

en: Type:
ar: النوع:

en: Types
ar: أنواع

en: Undo
ar: تراجع

en: Undo the last modification
ar: إلغاء آخر تعديل

en: Unicode
ar: يونيكود

en: Unix (LF)
ar: يونكس (LF)

en: Unknown filetype extension for "%s".
ar: لاحقة الملف غير معروفة "%s".

en: Up
ar: أعلى

en: Use an external command for printing
ar: استعمل أمر خارجي للطباعة

en: Use fixed encoding when opening non-Unicode files
ar: استعمال ترميز ثابت عند فتح ملفات بترميز غير يونيكود

en: Use global settings
ar: استعمل خيارات عامة

en: Use one tab per indent
ar: استعمل جدولة واحدة لكل إزاحة

en: Use the project's base directory
ar: استعمل الدليل اﻷساسي للمشروع

en: Value
ar: القيمة

en: Variables
ar: متغيرات

en: Various
ar: متعدد

en: Version number, which a new file initially has
ar: رقم الإصدار، رقم الإصدار الابتدائي الذي يأخذه الملف

en: View
ar: عرض

en: Warning
ar: تحذير

en: West European
ar: غرب أوروبي

en: Western
ar: غربي

en: Without encoding
ar: بدون ترميز

en: Word Count
ar: احصائيات المستند

en: Word part completion
ar: تكملة جزء الكلمة

en: Words:
ar: الكلمات

en: Working directory
ar: ملف العمل

en: Write:
ar: كتابة:

en: XML/HTML tag auto-closing
ar: إغلاق تلقائي لوسوم XML/HTML

en: Year:
ar: السّنة:

en: You have specified an invalid project filename.
ar: لقد حدد اسم مشروع خاطئ.

en: Zoom In
ar: تكبير

en: Zoom Out
ar: تصغير

en: Zoom Reset
ar: اﻷصلي

en: Zoom in the text
ar: تكبير النص

en: Zoom out the text
ar: تصغير النص

en: _Allow
ar: اسمح

en: _Append toolbar to the menu
ar: إضافة شريط اﻷدوات إلى القائمة

en: _Build
ar: بناء

en: _Close
ar: إغلِق

en: _Color Chooser
ar: اِختر لونا

en: _Compile
ar: بناء

en: _Copy Current Line(s)
ar: نسخ السطر الحالي

en: _Delete Current Line(s)
ar: حذف السطر (اﻷسطر) التالي

en: _Directory to save backup files in:
ar: المجلد الذي تريد حفظ النسخة الاحتياطية به:

en: _Directory:
ar: الدليل:

en: _Document
ar: مستند

en: _Don't save
ar: لا تحفظ.

en: _East European
ar: شرق أوروبي

en: _Edit
ar: تحرير

en: _Enable
ar: _فعّل

en: _Execute
ar: نفّذ

en: _Export
ar: صدّر

en: _File
ar: ملف

en: _Format
ar: الصيغة

en: _Help
ar: مساعدة

en: _Hide Message Window
ar: أخفِ نافذة الرسائل

en: _Hide Toolbar
ar: إخف شريط اﻷدوات

en: _Images only
ar: صورة فقط

en: _In Document
ar: في المستند

en: _Increase Indent
ar: زيادة الإزاحة

en: _Insert
ar: أدرج

en: _Insert "include <...>"
ar: أدرج  "include <...>"

en: _Insert line numbers
ar: إدراج أرقام الأسطر

en: _Invert search results
ar: اعكس نتائج البحث

en: _Large icons
ar: أيقونات عريضة

en: _Line Wrapping
ar: التفاف النص

en: _Mark
ar: تعليم:

en: _Mark All
ar: علّم الكل

en: _More
ar: أكثر

en: _More Options
ar: خيارات إضافية

en: _Next
ar: التالي

en: _Next Error
ar: الخطأ التالي

en: _Plugin Manager
ar: مدير اﻹضافات

en: _Previous
ar: السابق

en: _Previous Error
ar: الخطأ السابق

en: _Programming Languages
ar: لغات البرمجة

en: _Project
ar: مشروع

en: _Recent Projects
ar: المشاريع السابقة

en: _Reload
ar: أعِد التحميل

en: _Reload Configuration
ar: أعِد تحميل اﻹعداد

en: _Replace
ar: استبدِل

en: _Restart Terminal
ar: إعاد تشغيل الطرفية

en: _Search
ar: بحث

en: _Search for:
ar: ا_بحث عن:

en: _Send Selection to
ar: إرسال التحديد إلى

en: _Send Selection to Terminal
ar: إرسال التحديد إلى الطرفية

en: _Set Build Commands
ar: عيّن أوامر البناء

en: _Set Custom Date Format
ar: تعيين صيغة تاريخ مخصصة

en: _Set Path From Document
ar: تعيين المسار من الملف

en: _Side by Side
ar: وجها لوجه

en: _Small icons
ar: أيقونات صغية

en: _Spaces
ar: مسافات

en: _Split Window
ar: شطر النافذة

en: _Tabs
ar: إزاحات

en: _Text only
ar: نصً فقط

en: _Toolbar Preferences
ar: _تفضيلات شريط الأدوات

en: _Tools
ar: أدوات

en: _Top and Bottom
ar: أعلى و أسفل

en: _Transpose Current Line
ar: نقل السطر الحالي

en: _Unicode
ar: يونيكود

en: _Unsplit
ar: لا تشطر

en: _Use Custom Date Format
ar: استخدام صيغة تاريخ مخصصة

en: _Use current zoom level
ar: استعمل مستوى التكبير الحالي

en: _Very small icons
ar: أيقونات صغيرة جداً

en: _View
ar: عرض

en: _Website
ar: الموقع على اﻷنترنت

en: _West European
ar: غرب أوروبي

en: _Word Count
ar: احصائيات المستند

en: _Write Unicode BOM
ar: أكتب Unicode BOM

en: all
ar: الكل

en: custom
ar: مخصص

en: developer
ar: المطور

en: invisible
ar: غير مرئي

en: maintainer
ar: المشرف

en: project
ar: مشروع

en: projects
ar: مشاريع

en: seconds
ar: الثواني

en: selection
ar: التحديد

en: translation maintainer
ar: مشرف الترجمة

en: unknown
ar: غير معروف

en: untitled
ar: بدون اسم

en: whole document
ar: المستند كاملا
