grub 2.02-pre2 - en to fi translation catalogue (1288 entries)

en:               total memory: %d KiB
fi:           muistia yhteensä: %d kibitavua

en:     No preferred mode available
fi:     Ensisijaista tilaa ei ole käytettävissä

en:     Preferred mode: %ux%u
fi:     Ensisijainen tila: %ux%u

en:   EDID checksum invalid
fi:   EDID-tarkistussumma virheellinen

en:   EDID version: %u.%u
fi:   EDID-versio: %u.%u

en:   Failed to initialize video adapter
fi:   Videosovittimen alustaminen epäonnistui

en:   No info available
fi:   Tietoa ei ole saatavilla

en:   VBE info:   version: %d.%d  OEM software rev: %d.%d
fi:   VBE-tiedot:  versio: %d.%d  OEM-ohjelmistoversio: %d.%d

en:   or:
fi:   tai:

en:  (leftmost)
fi:  (vasemmaisin)

en:  (medial)
fi:  (sisäpuolinen)

en:  (rightmost)
fi:  (oikeammaisin)

en:  - Partition start at %llu%sKiB
fi:  - Osiotaulu alkaa osoitteesta %llu%s kibitavua

en:  - Sector size %uB
fi:  - Sektorikoko %uB

en:  - Total size %llu%sKiB
fi:  - Kokonaiskoko %llu%s kibitavua

en:  - Total size unknown
fi:  - Kokonaiskoko tuntematon

en:  [OPTION...]
fi: [VALITSIN...]

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter must be positive
fi: %.*s: ARGP_HELP_FMT-parametrin on oltava positiivinen

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
fi: %.*s: ARGP_HELP_FMT-parametri vaatii arvon

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
fi: %.*s: Tuntematon ARGP_HELP_FMT-parametri

en: %ds
fi: %d s

en: %ds remaining.
fi: %d s jäljellä.

en: %s appears to contain a %s filesystem which isn't known to reserve space for DOS-style boot.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
fi: %s vaikuttaa sisältävän %s-tiedostojärjestelmän, jonka ei tiedetä varaavan tilaa DOS-tyyliselle käynnistykselle. GRUB-ohjelman asentaminen sinne voi aiheuttaa TIEDOSTOJÄRJESTELMÄN TUHOUTUMISEN, jos grub-setup korvaa arvokasta tietoa (valitsin --skip-fs-probe ottaa pois käytöstä tämän tarkistuksen, käytä sitä omalla vastuullasi)

en: %s appears to contain a %s partition map and LDM which isn't known to be a safe combination.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
fi: %s vaikuttaa sisältävän %s-osiokuvauksen ja LDM:n, jonka tiedetään olevan turvaton yhdistelmä. GRUB-ohjelman asentaminen sinne voi aiheuttaa TIEDOSTOJÄRJESTELMÄN TUHOUTUMISEN, jos grub-setup korvaa arvokasta tietoa (valitsin --skip-fs-probe ottaa pois käytöstä tämän tarkistuksen, käytä sitä omalla vastuullasi)

en: %s appears to contain a %s partition map which isn't known to reserve space for DOS-style boot.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
fi: %s vaikuttaa sisältävän %s-osiokuvauksen, jonka ei tiedetä varaavan tilaa DOS-tyyliselle käynnistykselle. GRUB-ohjelman asentaminen sinne voi aiheuttaa TIEDOSTOJÄRJESTELMÄN TUHOUTUMISEN, jos grub-setup korvaa arvokasta tietoa (valitsin --skip-fs-probe ottaa pois käytöstä tämän tarkistuksen, käytä sitä omalla vastuullasi)

en: %s does not support UUIDs
fi: %s ei tue UUID-tunnisteita

en: %s doesn't exist. Please specify --target or --directory
fi: %s ei ole olemassa. Määritä --target tai --directory

en: %s generates a keyboard layout for GRUB using ckbcomp\n
fi: %s tuottaa näppäimistösijoittelun ckbcomp:ia käyttävälle GRUB:lle\n

en: %s is deprecated. Use set gfxpayload=%s before linux command instead.
fi: %s on vanhentunut. Käytä sen sijaan ”set gfxpayload=%s” ennen linux-komentoa.

en: %s is deprecated. VGA mode %d isn't recognized. Use set gfxpayload=WIDTHxHEIGHT[xDEPTH] before linux command instead.
fi: %s on vanhentunut. VGA-tilaa %d ei tunnistettu. Käytä sen sijaan ”set gfxpayload=LEVEYSxKORKEUS[xSYVYYS]” ennen linux-komentoa.

en: %s is not yet supported by grub-mkconfig.\n
fi: grub-mkconfig ei vielä tue kohdetta %s.\n

en: %s, with Hurd %s
fi: %s, jakeluversiolla Hurd %s

en: %s, with Linux %s
fi: %s, jakeluversiolla Linux %s

en: %s, with Xen %s and Linux %s
fi: %s, jakeluversioilla Xen %s ja Linux %s

en: %s, with Xen hypervisor
fi: %s, jakeluversiolla Xen hypervisor

en: %s, with kFreeBSD %s
fi: %s, jakeluversiolla kFreeBSD %s

en: %s, with kernel %s (via %s)
fi: %s, jakeluversiolla ydin %s (%s-kautta)

en: %s: HASH MISMATCH
fi: %s: HAJAKOODAUSTÄSMÄÄMÄTTÖMYYS

en: %s: OK
fi: %s: VALMIS

en: %s: READ ERROR
fi: %s: LUKUVIRHE

en: %s: Too many arguments
fi: %s: Liian monta argumenttia

en: %s: You must run this as root\n
fi: %s: Sinun on suoritettava tämä root-käyttäjänä\n

en: %s: error:
fi: %s: virhe:

en: %s: info:
fi: %s: tiedot:

en: %s: invalid option -- '%c'
fi: %s: virheellinen valitsin -- ’%c’

en: %s: not found
fi: %s: ei löytynyt

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
fi: %s: valitsin ’%c%s’ ei salli argumenttia

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
fi: %s: valitsin ’%s’ ei ole yksiselitteinen; mahdollisuudet:

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
fi: %s: valitsin ’--%s’ ei salli argumenttia

en: %s: option '--%s' requires an argument
fi: %s: valitsin ’--%s’ vaatii argumentin

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
fi: %s: valitsin ’-W %s’ ei salli argumenttia

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
fi: %s: valitsin ’-W %s’ ei ole yksiselitteinen

en: %s: option '-W %s' requires an argument
fi: %s: valitsin ’-W %s’ vaatii argumentin

en: %s: option requires an argument -- '%c'
fi: %s: valitsin vaatii argumentin -- ’%c’

en: %s: option requires an argument -- `%s'\n
fi: %s: valitsin vaatii argumentin -- ”%s”\n

en: %s: unrecognized option '%c%s'
fi: %s: tunnistamaton valitsin ’%c%s’

en: %s: unrecognized option '--%s'
fi: %s: unnistamaton valitsin ’--%s’

en: %s: warning:
fi: %s: varoitus:

en: (32-bit)
fi: (32-bittinen)

en: (64-bit)
fi: (64-bittinen)

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
fi: (OHJELMAVIRHE) Versiota ei tiedetä!?

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
fi: (OHJELMAVIRHE) Valitsin pitäisi olla tunnistettu!?

en: (on %s)
fi: (kohteella %s)

en: - Label `%s'
fi: - Nimiö ”%s”

en: - Last modification time %d-%02d-%02d %02d:%02d:%02d %s
fi: - Viimeinen muokkausaika %3$d.%2$d.%1$d %4$d:%5$d:%6$d %7$s

en: --MORE--
fi: --LISÄÄ--

en: --ppc PATH|--x86 FILE
fi: --ppc POLKU|--x86 TIEDOSTO

en: -h HASH [-c FILE [-p PREFIX]] [FILE1 [FILE2 ...]]
fi: -h HAJAKOODAUS [-c TIEDOSTO [-p ETULIITE]] [TIEDOSTO1 [TIEDOSTO2 ...]]

en: -l | -r | [-s] grubdev osdisk.
fi: -l | -r | [-s] grub-laite käyttöjärjestelmälevy.

en: .5
fi: ,5

en: 16-bit protected interface supported
fi: 16-bittinen suojattu rajapinta tuettu

en: 16-bit protected interface unsupported
fi: 16-bittinen suojattu rajapinta tukematon

en: 32-bit protected interface supported
fi: 32-bittinen suojattu rajapinta tuettu

en: 32-bit protected interface unsupported
fi: 32-bittinen suojattu rajapinta tukematon

en: =VAL
fi: =ARVO

en: ACPI non-volatile storage RAM
fi: ACPI ei-lyhytkestoinen tallennuspaikka-RAM-muisti

en: ACPI reclaimable RAM
fi: ACPI uudelleen käyttöön otettava RAM-muisti

en: ACPI shutdown failed
fi: ACPI-sulkeutuminen epäonnistui

en: ADDR
fi: OSOITE

en: ADDR VALUE [MASK]
fi: OSOITE ARVO [PEITE]

en: ADDR [SIZE]
fi: OSOITE [KOKO]

en: ADDR1,MASK1[,ADDR2,MASK2[,...]]
fi: OSOITE,PEITE1[,OSOITE2,PEITE2[,...]]

en: ADDRESS DNSSERVER
fi: OSOITE DNSPALVELIN

en: APM disabled
fi: APM otettu pois käytöstä

en: APM disengaged
fi: APM irrotettu

en: APM enabled
fi: APM otettu käyttöön

en: APM engaged
fi: APM liitetty

en: ARGP_HELP_FMT: %s value is less than or equal to %s
fi: ARGP_HELP_FMT: %s-arvo on pienempi tai yhtäsuuri kuin %s

en: Accept DOS-style CR/NL line endings.
fi: Hyväksy DOS-tyyliset CR/NL-riviloput.

en: Active input terminals:
fi: Aktivoi syötepäätteet:

en: Active output terminals:
fi: Aktivoi tulostepäätteet:

en: Adapter `%s':
fi: Sovitin ”%s”:

en: Add PUBKEY_FILE to trusted keys.
fi: Lisää PUBKEY_FILE luotettaviin avaimiin.

en: Add a DNS server
fi: Lisää DNS-palvelin

en: Add a network address.
fi: Lisää verkko-osoite.

en: Add a network route.
fi: Lisää verkkoreitti.

en: Advanced options for %s
fi: Lisävalitsimet kohteelle ”%s”

en: Advanced options for %s (with Xen hypervisor)
fi: Lisävalitsimet kohteelle %s (Xen hypervisor -jakeluversiolla)

en: Allow to interrupt with ESC.
fi: Salli keskeytys ESC-näppäimellä.

en: Ask for file name to reboot from.
fi: Kysy tiedostonimeä, josta käynnistetään.

en: Assume input is hex.
fi: Otaksu, että syöte on heksadesimaali.

en: Assume input is passphrase.
fi: Otaksu, että syöte on salasana.

en: Assume input is raw.
fi: Otaksu, että syöte on raaka.

en: Attempting to decrypt master key...
fi: Yritettiin purkaa master-avaimen salausta...

en: Attempting to install GRUB to a disk with multiple partition labels or both partition label and filesystem.  This is not supported yet.
fi: Yritetään asentaa GRUB levyasemalle, jossa on useita osionimiöitä tai sekä osionimiö että tiedostojärjestelmä. Tätä ei vielä tueta.

en: Attempting to install GRUB to a disk with multiple partition labels.  This is not supported yet.
fi: Yritetään asentaa GRUB levyasemalle, jossa on useita osionimiöitä. Tätä ei vielä tueta.

en: Attempting to install GRUB to a partitionless disk or to a partition.  This is a BAD idea.
fi: Yritetään asentaa GRUB osioimattomalle levyasemalle tai osiolle. Tämä on HUONO ajatus.

en: Available input terminals:
fi: Saatavilla olevat syötepäätteet:

en: Available output terminals:
fi: Saatavilla olevat tulostepäätteet:

en: BLOCK
fi: LOHKO

en: Background image mode.
fi: Taustakuvatila.

en: Base directory for hash list.
fi: Perushakemisto hajakoodausluettelolle.

en: Bless DIR of HFS or HFS+ partition for PPC macs.
fi: HFS- tai HFS+-osion Bless-HAKEMISTO PPC mac-tietokoneille.

en: Bless FILE of HFS or HFS+ partition for intel macs.
fi: HFS- tai HFS+-osion Bless-tiedosto intel mac-tietokoneille.

en: Boot BIOS-based system.
fi: Käynnistä BIOS-perustainen järjestelmä.

en: Boot an operating system.
fi: Käynnistä käyttöjärjestelmä.

en: Boot into single mode.
fi: Käynnistä yhden käyttäjän tilaan.

en: Boot with debug messages.
fi: Käynnistä vianjäljitysviesteillä.

en: Boot with verbose messages.
fi: Käynnistä laveilla viesteillä.

en: Booting `%s'
fi: Käynnistetään ”%s”

en: Booting a command list
fi: Käynnistetään komentoluettelo

en: Booting in blind mode
fi: Käynnistä sokkona

en: Bootpath: %s
fi: Käynnistyspolku: %s

en: Bootpath: unavailable
fi: Käynnistyspolku: ei ole saatavilla

en: Break into GDB
fi: Hyppää GDB:hen

en: COLOR
fi: VÄRI

en: COMMAND [ARGS]
fi: KOMENTO [ARGUMENTIT]

en: CPU Idle doesn't slow down processor
fi: CPU Idle-tila ei hidasta prosessoria

en: CPU Idle slows down processor
fi: CPU Idle-tila hidastaa prosessorin

en: CS5536 at %d:%d.%d
fi: CS5536 osoitteessa %d:%d.%d

en: Can't create file: %s
fi: Tiedoston luominen epäonnistui: %s

en: Can't enable ROM area.
fi: ROM-alueen käyttöönotto epäonnistui.

en: Change configured devices.
fi: Vaihda asetettuja laitteita.

en: Change partition type
fi: Vaihda osiotyyppi

en: Check Alt key.
fi: Tarkista Alt-näppäin.

en: Check Control key.
fi: Tarkista Control-näppäin.

en: Check Shift key.
fi: Tarkista vaihtonäppäin.

en: Check for CPU features.
fi: Tarkista suoritinominaisuudet.

en: Check hashes of files with hash list FILE.
fi: Tarkista tiedostohajakoodaukset hajakoodausluettelo-TIEDOSTOlla.

en: Check if CPU supports 64-bit (long) mode (default).
fi: Tarkista, että tukeeko prosessori 64-bittistä (long)tilaa (oletus).

en: Check if CPU supports Physical Address Extension.
fi: Tarkista, että tukeeko prosessori fyysistä osoitelaajennusta.

en: Check if FILE can be booted as i386 PAE Xen unprivileged guest kernel
fi: Tarkista, että voidaanko TIEDOSTO käynnistää i386 PAE Xen-etuoikeudettomana vierasytimenä

en: Check if FILE can be booted as x86_64 Xen unprivileged guest kernel
fi: Tarkista, että voidaanko TIEDOSTO käynnistää x86_64 Xen-etuoikeudettomana vierasytimenä

en: Check if FILE can be used as Xen x86 privileged guest kernel
fi: Tarkista, että voidaanko TIEDOSTO alkuladata Xen x86-etuoikeudellisena vierasytimenä

en: Check if FILE can be used as x86 multiboot kernel
fi: Tarkista, että voidaanko TIEDOSTOa käyttää x86-multiboot-ytimenä

en: Check if FILE can be used as x86 multiboot2 kernel
fi: Tarkista, että voidaanko TIEDOSTOa käyttää x86-multiboot2-ytimenä

en: Check if FILE is ARM EFI file
fi: Tarkista, että onko TIEDOSTO ARM EFI-tiedosto

en: Check if FILE is ARM Linux
fi: Tarkista, että onko TIEDOSTO ARM Linux

en: Check if FILE is ARM64 EFI file
fi: Tarkista, että onko TIEDOSTO ARM64 EFI-tiedosto

en: Check if FILE is ARM64 Linux
fi: Tarkista, että onko TIEDOSTO ARM64 Linux

en: Check if FILE is BIOS bootsector
fi: Tarkista, että onko TIEDOSTO BIOS-käynnistyssektori

en: Check if FILE is IA64 EFI file
fi: Tarkista, että onko TIEDOSTO IA64 EFI-tiedosto

en: Check if FILE is IA64 Linux
fi: Tarkista, että onko TIEDOSTO IA64 Linux

en: Check if FILE is MIPS Linux
fi: Tarkista, että onko TIEDOSTO MIPS Linux

en: Check if FILE is MIPSEL Linux
fi: Tarkista, että onko TIEDOSTO MIPSEL Linux

en: Check if FILE is POWERPC Linux
fi: Tarkista, että onko TIEDOSTO POWERPC Linux

en: Check if FILE is SPARC64 Linux
fi: Tarkista, että onko TIEDOSTO SPARC64 Linux

en: Check if FILE is XNU (Mac OS X kernel) hibernated image
fi: Tarkista, että onko TIEDOSTO XNU (Mac OS X-ydin) lepotilalevykuva

en: Check if FILE is hiberfil.sys in hibernated state
fi: Tarkista, että onko TIEDOSTO hiberfil.sys lepotilassa

en: Check if FILE is i386 EFI file
fi: Tarkista, että onko TIEDOSTO i386 EFI-tiedosto

en: Check if FILE is i386 XNU (Mac OS X kernel)
fi: Tarkista, että onko TIEDOSTO i386 XNU (Mac OS X-ydin)

en: Check if FILE is i386 kFreeBSD
fi: Tarkista, että onko TIEDOSTO i386 kFreeBSD

en: Check if FILE is i386 kNetBSD
fi: Tarkista, että onko TIEDOSTO i386 kNetBSD

en: Check if FILE is of specified type.
fi: Tarkista, että onko TIEDOSTO määriteltyä tyyppiä.

en: Check if FILE is x86 Linux
fi: Tarkista, että onko TIEDOSTO x86 Linux

en: Check if FILE is x86 Linux supporting 32-bit protocol
fi: Tarkista, että onko TIEDOSTO x86 Linux, joka tukee 32-bittistä yhteiskäytäntöä

en: Check if FILE is x86 kFreeBSD
fi: Tarkista, että onko TIEDOSTO x86 kFreeBSD

en: Check if FILE is x86 kNetBSD
fi: Tarkista, että onko TIEDOSTO x86 kNetBSD

en: Check if FILE is x86_64 EFI file
fi: Tarkista, että onko TIEDOSTO x86_64 EFI-tiedosto

en: Check if FILE is x86_64 XNU (Mac OS X kernel)
fi: Tarkista, että onko TIEDOSTO x86_64 XNU (Mac OS X-ydin)

en: Check if FILE is x86_64 kFreeBSD
fi: Tarkista, että onko TIEDOSTO x86_64 kFreeBSD

en: Check if FILE is x86_64 kNetBSD
fi: Tarkista, että onko TIEDOSTO x86_64 kNetBSD

en: Check key modifier status.
fi: Tarkista muokkausnäppäinten tila.

en: Check whether user is in USERLIST.
fi: Tarkista onko käyttäjä USERLIST-luettelossa.

en: Checks GRUB script configuration file for syntax errors.
fi: Tarkista GRUB-skriptiasetustiedosto syntaksivirheiden varalta.

en: Clear bit at BYTE:BIT in CMOS.
fi: Nollaa bitti BYTE:BIT CMOS-muistissa.

en: Clear the screen.
fi: Tyhjennä näyttö.

en: Cleared active flag on %d.
fi: Nollattu aktiivilippu kohteessa %d.

en: Commands:
fi: Komennot:

en: Compare FILE with local file LOCAL.
fi: Vertaa TIEDOSTOa paikalliseen tiedostoon PAIKALLINEN.

en: Compare file `%s' with `%s':
fi: Vertaa tiedostoa ”%s” tiedostoon ”%s”:

en: Compare two files.
fi: Vertaa kahta tiedostoa.

en: Compute XNU UUID of the device.
fi: Laske laitteen XNU UUID.

en: Compute or check hash checksum.
fi: Laske tai tarkista hajakoodaustarkistussumma.

en: Configure serial port.
fi: Aseta sarjaportti.

en: Continue loops
fi: Jatka silmukoita

en: Convert common font file formats into PF2
fi: Muunna yleiset kirjasintiedostomuodot PF2-muotoon

en: Copy FILE to local file LOCAL.
fi: Kopioi TIEDOSTO paikalliseen tiedotoon PAIKALLINEN

en: Copy FILE to standard output.
fi: Kopioi TIEDOSTO vakiotulosteeseen.

en: Could not locate FPSWA driver
fi: FPSWA-ajurin paikantaminen epäonnistui

en: Couldn't find a free BootNNNN slot
fi: Vapaan BootNNNN-välin löytäminen epäonnistui

en: Couldn't find physical volume `%s'. Some modules may be missing from core image.
fi: Fyysisen taltion ”%s” löytäminen epäonnistui. Jotkut moduulit voivat puuttua ydinlevykuvasta.

en: Couldn't load sha256
fi: Sha256-algoritmian lataus epäonnistui

en: Couldn't load sha512
fi: Sha512-algoritmin lataus epäonnistui

en: Create BIOS-like structures for backward compatibility with existing OS.
fi: Luo BIOS-kaltainen rakenne olemassa olevan käyttöjärjestelmän taaksepäinyhteensopivuutta varten.

en: Create a blank environment block file.
fi: Luo tyhjä ympäristölohkotiedosto.

en: Current terminfo types:
fi: Nykyiset terminfo-tyypit:

en: DEVICE
fi: LAITE

en: DEVICE [PARTITION[+/-[TYPE]]] ...
fi: LAITE [OSIO[+/-[TYYPPI]]] ...

en: DEVICE must be an OS device (e.g. /dev/sda).
fi: LAITTEEN on oltava käyttöjärjestelmälaite (esim. /dev/sda).

en: DEVICE_NAME
fi: LAITE_NIMI

en: DIR
fi: HAKEMISTO

en: DIRECTORY [OSBundleRequired]
fi: HAKEMISTO [OSBundleRequired]

en: Debug tool for filesystem driver.
fi: Vianjäljitystyökalu tiedostojärjestelmäajurille.

en: Declare memory regions as faulty (badram).
fi: Esittele muistialueet viallisena (badram).

en: Decompressor is too big
fi: Tiivistyksen purkaja on liian iso

en: Default server is ${net_default_server}
fi: Oletuspalvelin on ${net_default_server}

en: Define a menu entry.
fi: Määritä valikkorivi.

en: Define a submenu.
fi: Määritä alivalikko.

en: Delete a network address.
fi: Poista verkko-osoite.

en: Delete a network route.
fi: Poista verkkoreitti.

en: Delete the specified loopback drive.
fi: Poista määritelty silmukkalaitelevyasema.

en: Delete variables.
fi: Poista muuttujat.

en: Determine driver.
fi: Määrittele ajuri.

en: Determine filesystem UUID.
fi: Määrittele tiedostojärjestelmän UUID.

en: Determine filesystem label.
fi: Määrittele tiedostojärjestelmänimiö.

en: Determine filesystem type.
fi: Määrittele tiedostojärjestelmätyyppi.

en: Determine partition map type.
fi: Määrittele osiokuvaustyyppi.

en: Device %s:
fi: Laite %s:

en: Devid: %s
fi: Laitetunniste: %s

en: Devid: unavailable
fi: Laitetunniste: ei ole saatavilla

en: Direct color, mask: %d/%d/%d/%d  pos: %d/%d/%d/%d
fi: Ohjausväri, peite: %d/%d/%d/%d  sijainti: %d/%d/%d/%d

en: Disable ACPI.
fi: Ota ACPI pois käytöstä.

en: Disable SMP.
fi: Ota SMP pois käytöstä.

en: Disable all boot output.
fi: Ota pois käytöstä kaikki käynnistyksen tulosteet.

en: Disable/enable SMART (0/1).
fi: Ota pois käytöstä/ota käyttöön SMART (0/1)

en: Discarding improperly nested partition (%s,%s,%s%d)
fi: Hylätään väärin sisäkkäiset osiot (%s,%s,%s%d)

en: Disk cache statistics: hits = %lu (%lu.%02lu%%), misses = %lu
fi: Levyvälimuistitilasto: osumia = %lu (%lu.%02lu%%), ohilaukauksia = %lu

en: Disk count must precede disks list.
fi: Valinnaisen levylukumäärän on oltava sitä käytettäesä levyluettelon edessä.

en: Display FPSWA version.
fi: Näytä FPSWA-versio.

en: Display SMART health status.
fi: Näytä SMART-terveystila.

en: Display a line of text.
fi: Näytä tekstirivi.

en: Display blocklist of FILE.
fi: Näytä TIEDOSTOn lohkoluettelo.

en: Display output on all consoles.
fi: Näytä tuloste kaikissa pääteikkunoissa.

en: Display power mode.
fi: Näytä virtatila.

en: Display the usage of this command and exit.
fi: Näytä tämän komennon käyttöopaste ja poistu.

en: Display this help and exit.
fi: Näytä tämä opaste ja poistu.

en: Display/set current datetime.
fi: Näytä/aseta nykyinen päiväys.

en: Do not apply any reed-solomon codes when embedding core.img. This option is only available on x86 BIOS targets.
fi: Älä toteuta mitään reed-solomon-koodeja upotettaessa core.img-levykuvaa. Tämä valitsin on käytettävissä vain BIOS-kohteilla.

en: Do not output the trailing newline.
fi: Älä tulosta perässä olevia rivinvaihtoja.

en: Do not print messages.
fi: Älä tulosta viestejä.

en: Do not probe any floppy drive.
fi: Älä koesta mitään levykeasemaa.

en: Do not use APM to halt the computer.
fi: Älä käytä APM:ia tietokoneen pysäyttämiseen.

en: Do nothing, successfully.
fi: Älä tee mitään, onnistuneesti.

en: Do nothing, unsuccessfully.
fi: Älä tee mitään, epäonnistuneesti.

en: Don't display boot diagnostic messages.
fi: Älä näytä käynnistyksen diagnostiikkaviestejä.

en: Don't load host tables specified by comma-separated list.
fi: Älä lataa pilkulla erotetulla luettelolla määriteltyä tietokonetauluja.

en: Don't reboot, just halt.
fi: Älä käynnisty uudelleen; vain pysähdy.

en: Don't stop after first error.
fi: Älä pysähdy ensimmäisen virheen jälkeen.

en: Don't update EBDA. May fix failures or hangs on some BIOSes but makes it ineffective with OS not receiving RSDP from GRUB.
fi: Älä päivitä EBDA:ta. Saattaa korjata virheet tai jää roikkumaan joissain BIOS:seissa, mutta on tehoton käyttöjärjestelmillä, jotka eivät vastaanota RSDP:tä GRUB:sta.

en: EFI bootloader id isn't specified.
fi: EFI-käynnistystunnistetta ei ole määritelty.

en: ENVVAR
fi: ENVAR

en: ERROR: no valid keyboard layout found. Check the input.
fi: VIRHE: kevollista näppäimistöasettelua ei löytynyt. Tarkista syöte.

en: ESC at any time exits.
fi: Poistuu aina ESC-näppäimellä.

en: EXPRESSION
fi: LAUSEKE

en: EXPRESSION ]
fi: LAUSEKE ]

en: Elapsed time: %d.%03d s
fi: Kulunut aika: %d.%03d s

en: Elapsed time: %d.%03d seconds
fi: Kulunut aika: %d.%03d sekuntia

en: Embedding is not possible.  GRUB can only be installed in this setup by using blocklists.  However, blocklists are UNRELIABLE and their use is discouraged.
fi: Upottaminen ei ole mahdollista.  GRUB voidaan asentaa tällä asetuksella vain käyttäen lohkoluetteloja.  Lohkoluettelot ovat kuitenkin EPÄLUOTETTAVIA ja niiden käyttöä ei suositella.

en: Emulate a keystroke sequence
fi: Matki näppäinlyöntisekvenssiä

en: Enable interpretation of backslash escapes.
fi: Ota käyttöön kenoviivakoodinvaihtomerkkien tulkinta.

en: Enable/disable RTS/CTS.
fi: Ota käyttöön/poista käytöstä RTS/CTS.

en: Enter ZFS password:
fi: Kirjoita ZFS-salasana:

en: Enter in KDB on boot.
fi: Siirry KDB:hen käynnistyksen yhteydessä.

en: Enter normal mode.
fi: Siirry normaalitilaan.

en: Enter passphrase for %s%s%s (%s):
fi: Kirjoita salasana kohteelle %s%s%s (%s):

en: Enter password:
fi: Kirjoita salasana:

en: Enter username:
fi: Kirjoita käyttäjänimi:

en: Error in parsing command line arguments
fi: Virhe jäsennettäessä komentoriviargumentteja

en: Evaluate an expression.
fi: Arvioi lauseke.

en: Evaluate arguments as GRUB commands
fi: Arvioi argumentit GRUB-komentoina

en: Execute syslinux config in new context
fi: Suorita syslinux-asetus uudessa asiayhteydessä

en: Execute syslinux config in new context taking only menu entries
fi: Suorita syslinux-asetus uudessa asiayhteydessä ottaen vain valikkorivit

en: Execute syslinux config in same context
fi: Suorita syslinux-asetus samassa asiayhteydessä

en: Execute syslinux config in same context taking only menu entries
fi: Suorita syslinux-asetus samassa asiayhteydessä ottaen vain valikkorivit

en: Exit failed
fi: Poistuminen epäonnistui

en: Exit from GRUB.
fi: Poistu GRUB:sta.

en: Exit from loops
fi: Poistu silmukoista

en: Exit from normal mode.
fi: Poistu normaalitilasta.

en: Export variables.
fi: Vie muuttujat.

en: Export version 1 tables to the OS.
fi: Vie version 1 taulut käyttöjärjestelmään.

en: Export version 2 and version 3 tables to the OS.
fi: Vie version 2 ja version 3 taulut käyttöjärjestelmään.

en: FILE
fi: TIEDOSTO

en: FILE [ARG ...]
fi: TIEDOSTO [ARGUMENTTI ...]

en: FILE [ARGS...]
fi: TIEDOSTO [ARGUMENTIT ...]

en: FILE | TEMPO [PITCH1 DURATION1] [PITCH2 DURATION2] ...
fi: TIEDOSTO | TAHTI [PISTEJAKO1 KESTO1] [PISTEJAKO2 KESTO2] ...

en: FILE...
fi: TIEDOSTO...

en: FILE1 FILE2
fi: TIEDOSTO1 TIEDOSTO2

en: FILENAME COMMAND
fi: TIEDOSTONIMI KOMENTO

en: FILESYSTEM [VARIABLE]
fi: TIEDOSTOJÄRJESTELMÄ [MUUTTUJA]

en: FILE|prompt
fi: TIEDOSTO|kehote

en: FONTS
fi: KIRJASIMET

en: FORMAT
fi: MUOTO

en: FPSWA protocol wasn't able to find the interface
fi: FPSWA-yhteyskäytäntö ei kykene löytämään rajapintaa

en: FPSWA revision: %x
fi: FPSWA-korjausversio: %x

en: FROM-TO[,FROM-TO]
fi: KOHTEESTA-KOHTEESEEN[,KOHTEESTA-KOHTEESEEN]

en: FROM[K|M|G] TO[K|M|G]
fi: KOHTEESTA[K|M|G] KOHTEESEEN[K|M|G]

en: FT_Init_FreeType fails
fi: FT_Init_FreeType epäonnistuu

en: Failed to boot both default and fallback entries.
fi: Sekä oletus- että varmistuslevyjen käynnistys epäonnistui.

en: Failed to create `device-mapper' tree
fi: Epäonnistunut ”device-mapper”-puun luominen

en: Falling back to `%s'
fi: Palataan takaisin kohteeseen ”%s”

en: File size: %s
fi: Tiedostokoko: %s

en: File system `%s' doesn't support embedding
fi: Tiedostojärjestelmä ”%s” ei tue upotusta

en: Files differ at the offset %llu: 0x%x [%s], 0x%x [%s]
fi: Tiedostot eroavat siirrososoitteessa %llu: 0x%x [%s], 0x%x [%s]

en: Files differ in size: %llu [%s], %llu [%s]
fi: Tiedostot ovat erikokoisia: %llu [%s], %llu [%s]

en: Filesystem cannot be accessed
fi: Tiedostojärjestelmään ei päästä

en: Filesystem type %s
fi: Tiedostojärjestelmätyyppi %s

en: Fill hybrid MBR of GPT drive DEVICE. Specified partitions will be a part of hybrid MBR. Up to 3 partitions are allowed. TYPE is an MBR type. + means that partition is active. Only one partition can be active.
fi: Täytä GPT-aseman LAITE hybridi-MBR. Määritellyt osiot ovat osa hybridi-MBR:ää. Korkeintaan 3 osiota sallitaan. TYYPPI on MBR-tyyppi. + tarkoittaa, että osio on aktiivinen. Vain yksi osio voi olla aktiivinen.

en: Finalize loading of EFI emulator.
fi: Päätä EFI-emulaattorin lataus.

en: First try the device HINT if currently running on ARC. If HINT ends in comma, also try subpartitions
fi: Yritä ensimmäiseksi laitteella VIHJE, jos suoritetaan kohteella ARC. Jos VIHJE loppuu pilkkuun, yritä myös aliosioita

en: First try the device HINT if currently running on BIOS. If HINT ends in comma, also try subpartitions
fi: Yritä ensimmäiseksi laitteella VIHJE, jos suoritetaan tällä hetkellä BIOS:ssa. Jos VIHJE loppuu pilkkuun, yritä myös aliosioita

en: First try the device HINT if currently running on EFI. If HINT ends in comma, also try subpartitions
fi: Yritä ensimmäiseksi laitteella VIHJE, jos suoritetaan kohteella EFI. Jos VIHJE loppuu pilkkuun, yritä myös aliosioita

en: First try the device HINT if currently running on IEEE1275. If HINT ends in comma, also try subpartitions
fi: Ensimmäinen yritys laitteelle VIHJE, jos suoritetaan kohteella IEEE1275. Jos VIHJE loppuu pilkkuun, yritä myös aliosioita

en: First try the device HINT if direct hardware access is supported. If HINT ends in comma, also try subpartitions
fi: Ensimmäinen yritys laitteelle VIHJE, jos suoraa laitepääsyä tuetaan. Jos VIHJE loppuu pilkkuun, yritä myös aliosioita

en: First try the device HINT. If HINT ends in comma, also try subpartitions
fi: Ensimmäinen yritys laitteelle VIHJE. Jos VIHJE loppuu pilkkuun, yritä myös aliosioita

en: Fix video problem.
fi: Korjaa video-ongelma.

en: Found %s on %s (%s)\n
fi: Löytyi %s kohteelta %s (%s)\n

en: Found %s on %s\n
fi: Löytyi %s kohteella %s\n

en: Found GNU Mach: %s
fi: GNU Mach löytyi: %s

en: Found Hurd module: %s
fi: Hurd-moduuli löytyi: %s

en: Found NetBSD kernel: %s\n
fi: NetBSD-käyttöjärjestelmäydin löytyi: %s\n

en: Found background: %s\n
fi: Tausta löytyi: %s\n

en: Found initrd image: %s\n
fi: Löytyi initrd-levykuva: %s\n

en: Found kernel module directory: %s\n
fi: Käyttöjärjestelmämoduulihakemisto löytyi: %s\n

en: Found kernel of FreeBSD: %s\n
fi: FreeBSD-käyttöjärjestelmäydin löytyi: %s\n

en: Found linux image: %s\n
fi: Linux-levykuva löytyi: %s\n

en: Found theme: %s\n
fi: Teema löytyi: %s\n

en: Freetype Error %d loading glyph 0x%x for U+0x%x%s
fi: Freetype-virhe %d ladattaessa glyph 0x%x kohteelle U+0x%x%s

en: Freeze ATA security settings until reset.
fi: Jäädytä ATA-turvallisuusasetukset uudelleenkäynnistykseen asti.

en: Friday
fi: Perjantai

en: G
fi: Gi

en: GNU GRUB  version %s
fi: GNU GRUB -versio %s

en: GRUB Boot Menu
fi: GRUB-käynnistysvalikko

en: GRUB doesn't know how to halt this machine yet!
fi: GRUB ei vielä tiedä, kuinka tämä kone pysäytetään!

en: GRUB emulator.
fi: GRUB-emulaattori.

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
fi: Roskaa kohteessa ARGP_HELP_FMT: %s

en: Generate GRUB keyboard layout from Linux console one.
fi: Tuota GRUB-näppäimistöasettelu Linux-pääteikkuna-asettelusta.

en: Generate PBKDF2 password hash.
fi: Tuota PBKDF2-salasanahajakoodausmerkkijono.

en: Generate a grub config file
fi: Tuota grub config-tiedosto

en: Generate a standalone image (containing all modules) in the selected format
fi: Tuota erillinen levykuva (sisältäen kaikki moduulit) valitussa muodossa

en: Generates a bootable CD/USB/floppy image.  Arguments other than options to this program are passed to xorriso, and indicate source files, source directories, or any of the mkisofs options listed by the output of `%s'.
fi: Tuottaa käynnistettävän CD/USB/levyke-vedoksen. Argumentit muille valitsimille kuin tälle ohjelmalle välitetään xorriso-ohjelmalle ja ne osoittavat lähdetiedostot, lähdehakemistot tai kaikki ”%s”-tulosteessa luetellut mkisoft-valitsimet

en: Generating grub configuration file ...
fi: Tuottaa grub-asetustiedoston ...

en: Get crc32 checksum of FILE.
fi: Hae TIEDOSTOn crc32-tarkistussumma.

en: Get disk cache info.
fi: Hae levyvälimuistitiedot.

en: Get/set ATA disk parameters.
fi: Hae/aseta ATA-levyparametrit.

en: GiB
fi: gibitavua

en: GiB/s
fi: gibitavua/s

en: Glue 32-bit and 64-bit binary into Apple universal one.
fi: Liimaa 32-bittinen ja 64-binääri Apple universal one-pakkaukseksi.

en: Graft point syntax (E.g. /boot/grub/grub.cfg=./grub.cfg) is accepted
fi: Liitoskohtasyntaksi (Esim.: /boot/grub/grub.cfg=./grub.cfg) hyväksytään

en: HASH
fi: HAJAKOODAUS

en: HINT
fi: VIHJE

en: Halt the system, if possible using APM.
fi: Pysäytä järjestelmä, jos mahdollista käyttäen APM:ia.

en: Halts the computer.  This command does not work on all firmware implementations.
fi: Pysäyttää tietokoneen.  Tämä komento ei toimi kaikissa laiteohjelmistototeutuksissa.

en: Handle N bytes in output file.
fi: Käsittele N tavua tulostetiedostossa.

en: Hello World
fi: Hei Maailma

en: ID
fi: TUNNISTE

en: IMAGE1 [IMAGE2 ...] MOUNTPOINT
fi: LEVYKUVA1 [LEVYKUVA2 ...] LIITÄNTÄPISTE

en: IMAGE_PATH COMMANDS
fi: IMAGE_PATH KOMENNOT

en: INSTALL_DEVICE must be system device filename.
    %s copies GRUB images into %s.  On some platforms, it may also install GRUB into the boot sector.
fi: ASENNUS_LAITE on oltava järjestelmälaitteen tiedostonimi.
    %s kopioi GRUB-levykuvan kohteeseen %s. Joillakin alustoilla se voi myös asentaa GRUBin käynnistyssektoriin.

en: If FILENAME is `-', the default value %s is used.
    
    There is no `delete' command; if you want to delete the whole environment
    block, use `rm %s'.
fi: Jos TIEDOSTONIMI on ”-”, käytetään oletusarvoa %s.
    
    Komentoa ”delete” ei ole olemassa; jos haluat poistaa koko ympäristölohkon,
    käytä ”rm %s”.

en: Import ZFS wrapping key stored in FILE.
fi: Tuo ZFS-käärinavain, joka on tallennettu TIEDOSTOon.

en: Incorrect VDEV
fi: Virheellinen VDEV

en: Incorrect virtual device: no type available
fi: Virheellinen virtuaalilaite: tyyppiä ei ole käytettävissä

en: Insert a module.
fi: Lisää moduuli.

en: Install GRUB on your drive.
fi: Asenna GRUB levyasemaasi.

en: Installation finished. No error reported.
fi: Asennus on päättynyt. Virheitä ei löytynyt.

en: Installing for %s platform.
fi: Asennetaan %s-alustalle.

en: Insufficient privileges to access firmware, assuming BIOS
fi: Riittämättömästi käyttöoikeuksia laiteohjelmistoon pääsemiseksi, otaksutaan BIOS

en: Invalid back reference
fi: Virheellinen paluuviite

en: Invalid character class name
fi: Virheellinen merkkiluokkanimi

en: Invalid collation character
fi: Virheellinen tietojen keräysmerkki

en: Invalid command %s.
fi: Virheellinen komento %s.

en: Invalid content of \{\}
fi: Virheellinen \{\}-sisältö

en: Invalid device `%s'.
fi: Virheellinen laite ”%s”.

en: Invalid disk count.
fi: Virheellinen levylukumäärä.

en: Invalid preceding regular expression
fi: Virheellinen edeltävä säännöllinen lauseke

en: Invalid range end
fi: Virheellinen lukualueen loppu

en: Invalid regular expression
fi: Virheellinen säännöllinen lauseke

en: Invoke user configuration routing.
fi: Kutsu esiin käyttäjäasetusreititys.

en: K
fi: Ki

en: KERNEL ARGS
fi: YDIN ARGUMENTIT

en: KEYBOARD_KEY
fi: NÄPPÄIMISTÖ_NÄPPÄIN

en: Keyboard key to quickly boot this entry.
fi: Näppäimistönäppäin tämän rivin nopeaa käynnistystä varten.

en: KiB
fi: kibitavua

en: KiB/s
fi: kibitavua/s

en: LOCALES
fi: PAIKALLISASETUKSET

en: Leaf virtual device (file or disk)
fi: Lehtivirtuaalilaite (tiedosto tai levy)

en: Legacy `ask' parameter no longer supported.
fi: Perinne-”ask”-parametriä ei enää tueta.

en: Legend: mask/position=red/green/blue/reserved
fi: Selite: mask/position=red/green/blue/reserved

en: Length of generated hash
fi: Tuotetun hajakoodausmerkkijonon pituus

en: Length of salt
fi: Salt-siemenen pituus

en: List DNS servers
fi: Luettele DNS-palvelimet

en: List PCI devices.
fi: Luettele PCI-laitteet.

en: List Xen storage.
fi: Luettele Xen-varasto.

en: List all files.
fi: Luettele kaikki tiedostot.

en: List available video modes. If resolution is given show only modes matching it.
fi: Luettele käytettävissä olevat videotilat. Jos resoluutio on annettu, näytä vain tiloja, jotka täsmäävät siihen.

en: List coreboot tables.
fi: Luettele coreboot-taulukot.

en: List devices and files.
fi: Luettele laitteet ja tiedostot.

en: List devices or files.
fi: Luettele laitteet tai tiedostot.

en: List devices.
fi: Luettele laitteet.

en: List files in PATH.
fi: Luettele tiedostot PATH-muuttujassa.

en: List memory map provided by firmware.
fi: Luettele laiteohjelmiston tarjoama muistikuvaus.

en: List of supported video modes:
fi: Tuettujen videotilojen luettelo:

en: List of users allowed to boot this entry.
fi: Luettelo käyttäjistä, joiden sallitaan käynnistää tämä kohde.

en: List or select an input terminal.
fi: Luettele tai valitse syötepääte.

en: List or select an output terminal.
fi: Luettele tai valitse tulostepääte.

en: List the current variables.
fi: Luettele nykyiset muuttujat.

en: List the loaded fonts.
fi: Luettele ladatut kirjasimet.

en: List variables from environment block file.
fi: Luettele muuttujat ympäristölohkotiedostosta.

en: Load 64-bit XNU image.
fi: Lataa 64-bittinen XNU-levykuva.

en: Load BIOS dump.
fi: Lataa BIOS-vedos.

en: Load DTB file.
fi: Lataa DTB-tiedosto.

en: Load FreeBSD env.
fi: Lataa FreeBSD-ymp.

en: Load FreeBSD kernel module (ELF).
fi: Lataa FreeBSD-ydinmoduuli (ELF).

en: Load FreeBSD kernel module.
fi: Lataa FreeBSD-ydinmoduuli.

en: Load FreeDOS kernel.sys.
fi: Lataa FreeDOS-kernel.sys.

en: Load Linux.
fi: Lataa Linux.

en: Load NTLDR or BootMGR.
fi: Lataa NTLDR tai BootMGR.

en: Load NetBSD kernel module (ELF).
fi: Lataa NetBSD-ydinmoduuli (ELF).

en: Load NetBSD kernel module.
fi: Lataa NetBSD-ydinmoduuli.

en: Load Plan9 kernel.
fi: Lataa Plan9-ydin.

en: Load Truecrypt ISO.
fi: Lataa Truecrypt ISO.

en: Load XNU extension directory.
fi: Lataa XNU-laajennushakemisto.

en: Load XNU extension package.
fi: Lataa XNU-laajennuspakkaus.

en: Load XNU extension.
fi: Lataa XNU-laajennus.

en: Load XNU image.
fi: Lataa XNU-levykuva.

en: Load XNU ramdisk. It will be available in OS as md0.
fi: Lataa XNU-ramlevy. Käyttöjärjestelmässä se on käytettävissä nimellä md0.

en: Load `device-properties' dump.
fi: Lataa ”device-properties”-vedos.

en: Load a PXE image.
fi: Lataa PXE-levykuva.

en: Load a keyboard layout.
fi: Lataa näppäimistösijoittelu.

en: Load a multiboot 2 kernel.
fi: Lataa multiboot2-ydin.

en: Load a multiboot 2 module.
fi: Lataa multiboot2-moduuli.

en: Load a multiboot kernel.
fi: Lataa multiboot-ydin.

en: Load a multiboot module.
fi: Lataa multiboot-moduuli.

en: Load a splash image for XNU.
fi: Lataa tervetulokuva XNU:lle.

en: Load an image of hibernated XNU.
fi: Lataa XNU-lepotilalevykuva.

en: Load and initialize EFI emulator.
fi: Lataa ja alusta EFI-emulaattori.

en: Load another boot loader.
fi: Lataa toinen käynnistyslatain.

en: Load another config file but take only menu entries.
fi: Lataa toinen config-tiedosto, mutta hae vain valikkorivit.

en: Load another config file without changing context but take only menu entries.
fi: Lataa toinen config-tiedosto muuttamatta asiayhteyttä, mutta hae vain valikkorivit.

en: Load another config file without changing context.
fi: Lataa toinen config-tiedosto muuttamatta asiayhteyttä.

en: Load another config file.
fi: Lataa toinen config-tiedosto.

en: Load another coreboot payload
fi: Lataa toinen coreboot-kuorma

en: Load background image for active terminal.
fi: Lataa taustakuva aktiivipäätteelle.

en: Load host ACPI tables and tables specified by arguments.
fi: Lataa tietokoneen ACPI-taulut ja argumenttien määrittelemät taulut.

en: Load initrd.
fi: Lataa initrd-tiedosto.

en: Load kOpenBSD ramdisk.
fi: Lataa kOpenBSD-ramlevy.

en: Load kernel of FreeBSD.
fi: Lataa FreeBSD-käyttöjärjestelmäydin.

en: Load kernel of NetBSD.
fi: Lataa NetBSD-käyttöjärjestelmäydin.

en: Load kernel of OpenBSD.
fi: Lataa OpenBSD-käyttöjärjestelmäydin.

en: Load module.
fi: Lataa moduuli.

en: Load only tables specified by comma-separated list.
fi: Lataa vain pilkulla erotetulla luettelolla määriteltyjä tauluja.

en: Load the same file in multiple ways.
fi: Lataa sama tiedosto useilla tavoilla.

en: Load variables from environment block file.
fi: Lataa muuttujat ympäristölohkotiedostosta.

en: Load zfs crypto key.
fi: Lataa zfs-salausavain.

en: Loaded fonts:
fi: Ladatut kirjasimet:

en: Loading GNU Mach ...
fi: Ladataan GNU Mach ...

en: Loading Linux %s ...
fi: Ladataan Linux %s käyttöjärjestelmäydin ...

en: Loading Xen %s ...
fi: Ladataan Xen %s ...

en: Loading initial ramdisk ...
fi: Ladataan alustavaa ramlevyä ...

en: Loading kernel of FreeBSD %s ...
fi: Ladataan FreeBSD %s käyttöjärjestelmäydin ...

en: Loading kernel of Illumos ...
fi: Ladataan Illumos-käyttöjärjestelmäydin ...

en: Loading the Hurd ...
fi: Ladataan Hurd ...

en: M
fi: Mi

en: MAC verification failed
fi: MAC-todentaminen epäonnistui

en: MENU_ENTRY is a number, a menu item title or a menu item identifier.
fi: VALIKKORIVI on numero tai valikkoriviotsikko tai valikkorivitunniste.

en: MENU_ENTRY is a number, a menu item title or a menu item identifier. Please note that menu items in
    submenus or sub-submenus require specifying the submenu components and then the
    menu item component. The titles should be separated using the greater-than
    character (>) with no extra spaces. Depending on your shell some characters including > may need escaping. More information about this is available
    in the GRUB Manual in the section about the 'default' command.
fi: MENU_ENTRY on numero, valikkoriviotsikko tai valikkorivitunniste. Huomaa, että valikkorivit
    alivalikoissa tai alivalikkojen alivalikoissa vaativat alivalikkokomponenttien määrittelemistä
    ja sitten valikkorivikomponentin. Otsikot pitäisi erotella käyttäen suurempi kuin -merkkiä (>)
    ilman ylimääräisiä välilyöntejä. Käyttöjärjestelmän pääteikkunasta riippuen jotkut merkit, joihin
    sisältyy >, saattavat tarvita koodinvaihtomerkkejä. Lisätietoja tästä on saatavilla GRUB-
    käsikirjassa 'default'-komentoa käsittelevässä kappaleessa.

en: MODULE
fi: MODUULI

en: MODULES
fi: MODUULIT

en: Mac-style bless on HFS or HFS+
fi: Mac-tyylinen bless-tiedosto HFS- tai HFS+-tiedostojärjestelmässä

en: Mail xorriso support requests to <bug-xorriso@gnu.org>.
fi: Sähköposti-xorriso-tuki vaatii osoitteen <bug-xorriso@gnu.org>.

en: Make GRUB CD-ROM, disk, pendrive and floppy bootable image.
fi: Tee GRUB CD-ROM-, levy-, muistitikku- ja levykekäynnistettävä levykuva.

en: Make GRUB keyboard layout file.
fi: Tee GRUB-näppäimistösijoittelutiedosto.

en: Make a bootable image of GRUB.
fi: Tee käynnistettävä GRUB-levykuva.

en: Make a virtual drive from a file.
fi: Tee tiedostosta virtuaalinen levyasema.

en: Make partition active
fi: Tee osiosta aktiivinen

en: Manage the BIOS drive mappings.
fi: Hallinnoi BIOS-asemakuvauksia.

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
fi: Pakolliset tai valinnaiset argumentit pitkille valitsimille ovat pakollisia tai valinnaisia myös kaikille vastaaville lyhyille valitsimille.

en: Manipulate PCI devices.
fi: Käsittele PCI-laitteita.

en: Measure time used by COMMAND
fi: KOMENNON käyttämä mitattu aika

en: Memory exhausted
fi: Muisti loppui

en: Memory type: DDR2.
fi: Muistityyppi: DDR2.

en: Memory type: Unknown.
fi: Muistityyppi: Tuntematon.

en: Menu entry identifier.
fi: Valikkorivin tunniste.

en: Menu entry not specified.
fi: Valikkoriviä ei ole määritelty.

en: Menu entry type.
fi: Valikkorivin tyyppi.

en: MiB
fi: mebitavua

en: MiB/s
fi: mebitavua/s

en: Minimal BASH-like line editing is supported. For the first word, TAB lists possible command completions. Anywhere else TAB lists possible device or file completions. %s
fi: Minimaalista BASHin kaltaista rivimuokkausta tuetaan. Ensimmäisen sanan kohdalla SARKAIN luettelee mahdolliset komentojen täydennykset. Kaikkialla muualla SARKAIN luettelee mahdolliset laite- tai tiedostotäydennykset. %s

en: Minimum Emacs-like screen editing is supported. TAB lists completions. Press Ctrl-x or F10 to boot, Ctrl-c or F2 for a command-line or ESC to discard edits and return to the GRUB menu.
fi: Minimaalista Emacsin kaltaista näyttömuokkausta tuetaan. SARKAIN luettelee täydennykset. Käynnistä painamalla Ctrl-x tai F10, siirry komentoriville painamalla Ctrl-c tai F2 tai hylkää muokkaukset ja palaa valikkoon painamalla ESC.

en: Missing arguments
fi: Puuttuvat argumentit

en: Missing input file
fi: Puuttuva syötetiedosto

en: Monday
fi: Maanantai

en: Monochrome
fi: Kaksivärinäyttö

en: More than one install device?
fi: Useampi kuin yksi asennuslaite?

en: More than one menu entry?
fi: Useampi kuin yksi valikkorivi?

en: Mount a crypto device.
fi: Liitä salauslaite.

en: Mount all volumes with `boot' flag set.
fi: Liitä kaikki taltiot ”boot”-lippu asetettuna.

en: Mount all.
fi: Liitä kaikki.

en: Mount by UUID.
fi: UUID:n liittämä.

en: Mount crypto devices.
fi: Liitä salauslaitteet.

en: NAME
fi: NIMI

en: NAME [VARIABLE] [HINTS]
fi: NIMI [MUUTTUJA] [VIHJEET]

en: NOT RUNNING:
fi: EI SUORITETA:

en: NUMBER_OF_SECONDS
fi: SEKUNTIEN_MÄÄRÄ

en: Name	Ref Count	Dependencies
fi: Nimi	Viitelaskuri	Riippuvuudet

en: Native disk drivers are in use. Refusing to use firmware disk interface.
fi: Alkuperäiset levyajurit ovat käytössä. Kieltäydytään käyttämästä laiteohjelmistolevyrajapintaa.

en: Netboot directory for %s created. Configure your DHCP server to point to %s
fi: Alustalle %s on luotu verkkokäynnistyshakemisto. Aseta DHCP-palvelimesi osoittamaan tiedostoa %s

en: Network protocols:
fi: Verkkoyhteyskäytännöt:

en: New MBR is written to `%s'
fi: Uusi MBR on kirjoitettu levylle ”%s”

en: No CS5536 found
fi: CS5536 ei löytynyt

en: No FPSWA found
fi: FPSWAta ei löytynyt

en: No boot time statistics is available
fi: Käynnistyksen aikaiset tilastot eivät ole käytettävissä

en: No command is specified.
fi: Komentoa ei ole määritelty.

en: No device is specified.
fi: Laitetta ei ole annettu.

en: No disk cache statistics available
fi: Levyvälimuistitilasto ei ole käytettävissä

en: No drives have been remapped
fi: Yhtään kiintolevyä ei ole kuvattu uudelleen

en: No known filesystem detected
fi: Tuntematon tiedostojärjestelmä havaittu

en: No match
fi: Ei täsmäystä

en: No path is specified.
fi: Polkua ei ole määritelty.

en: No path or device is specified.
fi: Polkua tai laitetta ei ole määritelty.

en: No previous regular expression
fi: Ei edellistä säännöllistä lauseketta

en: No virtual device tree available
fi: Ei virtuaalilaitepuuta saatavilla

en: Non-chain 4
fi: Ei-ketju 4

en: Not enough parameters to command.
fi: Komennolle ei ole riittävästi parametreja.

en: Now connect the remote debugger, please.
fi: Yhdistä nyt etävikajäljitin.

en: Number of PBKDF2 iterations
fi: PBKDF2-iteraatioiden lukumäärä

en: OPTIONS FILE
fi: VALITSIMET TIEDOSTO

en: OS disk #num ------> GRUB/BIOS device
fi: Käyttöjärjestelmälevy #num ------> GRUB/BIOS-laite

en: OS file %s open error: %s
fi: Käyttöjärjestelmätiedoston %s avausvirhe: %s

en: Option -- switches to native xorriso command mode.
fi: Valitsin -- vaihtaa alkuperäiseen xorriso-komentotilaan.

en: Options:
fi: Valitsimet:

en: Out of range lookup: %d
fi: Hakualueen ulkopuolella: %d

en: Out of range substitution (%d, %d)
fi: Korvautumisalueen ulkopuolella (%d, %d)

en: Override guessed mapping of Plan9 devices.
fi: Ohita Plan9-laitteiden arvattu kuvaus.

en: P
fi: Pi

en: PARTITION COMMANDS
fi: OSIOKOMENNOT

en: PATH
fi: POLKU

en: PBKDF2 hash of your password is %s
fi: Salasanasi PBKDF2-hajakoodaus on %s

en: PORT
fi: PORTTI

en: PORT VALUE [MASK]
fi: PORTTI ARVO [PEITE]

en: PUBKEY_ID
fi: JULKISEN_AVAIMEN_TUNNISTE

en: Paletted
fi: Pakattu

en: Parse legacy config in new context
fi: Jäsennä perinneasetus uudessa asiayhteydessä

en: Parse legacy config in new context taking only menu entries
fi: Jäsennä perinneasetus uudessa asiayhteydessä ottaen vain valikkorivit

en: Parse legacy config in same context
fi: Jäsennä perinneasetus samassa asiayhteydessä

en: Parse legacy config in same context taking only menu entries
fi: Jäsennä perinneasetus samassa asiayhteydessä ottaen vain valikkorivit

en: Part no: %s.
fi: Osanumero: %s.

en: Partition %d is active now.
fi: Osio %d on nyt aktiivinen.

en: Partition %s:
fi: Osio %s:

en: Partition style `%s' doesn't support embedding
fi: Osiotyyli ”%s” ei tue upotusta

en: Path: %s
fi: Polku: %s

en: Path: unavailable
fi: Polku: ei ole saatavilla

en: Perform COMMANDS on partition.
    Use `parttool PARTITION help' for the list of available commands.
fi: Suorita KOMENNOT osiolla.
    Käytä ”parttool OSIO help” käytettävissä olevien komentojen luetteloimiseksi.

en: Perform a DNS lookup
fi: Suorita DNS-haku

en: Perform an IPV6 autoconfiguration
fi: Suorita automaattinen IPV6-asetus

en: Perform both direct and reverse mappings.
fi: Suorita sekä suorat että käänteiset kuvaukset.

en: PiB
fi: pebitavua

en: PiB/s
fi: pebitavua/s

en: Play a tune.
fi: Soita sävelmä.

en: Please don't use old title `%s' for GRUB_DEFAULT, use `%s' (for versions before 2.00) or `%s' (for 2.00 or later)
fi: Älä käytä vanhaa otsikkoa ”%s” GRUB_DEFAULT-määrittelyksi, käytä ”%s” (versioille ennen 2.00) tai ”%s” (versiolla 2.00 ja myöhäisemmille)

en: Pool GUID: %016llx
fi: Varanto-GUID: %016llx

en: Pool GUID: unavailable
fi: Varanto-GUID: ei saatavilla

en: Pool name: %s
fi: Varantonimi: %s

en: Pool name: unavailable
fi: Varantonimi: ei saatavilla

en: Pool state: active
fi: Varantotila: aktiivinen

en: Pool state: destroyed
fi: Varantotila: tuhottu

en: Pool state: exported
fi: Varantotila: viety

en: Pool state: level 2 ARC device
fi: Varantotila: taso 2 ARC-laite

en: Pool state: potentially active
fi: Varantotila: potentiaalisesti aktiivinen

en: Pool state: reserved for hot spare
fi: Varantotila: varattu kuumalle varaosalle

en: Pool state: unavailable
fi: Varantotila: ei saatavilla

en: Pool state: uninitialized
fi: Varantotila: alustamaton

en: Possible arguments are:
fi: Mahdollisia argumentteja ovat:

en: Possible commands are:
fi: Mahdollisia komentoja ovat:

en: Possible devices are:
fi: Mahdollisia laitteita ovat:

en: Possible files are:
fi: Mahdollisia tiedostoja ovat:

en: Possible partitions are:
fi: Mahdollisia osioita ovat:

en: Possible things are:
fi: Mahdollisia asioita ovat:

en: Premature end of regular expression
fi: Ennenaikainen säännöllisen lausekkeen loppu

en: Prepares GRUB network boot images at net_directory/subdir assuming net_directory being TFTP root.
fi: Esikäsittelee GRUB-verkkokäynnistysvedoksen hakemistossa verkko_hakemisto/alihakemisto otaksuen verkko_hakemiston olevan TFTP-juuri.

en: Press any key to continue...
fi: Jatka painamalla mitä tahansa näppäintä...

en: Press any key to launch xnu
fi: Käynnistä xnu painamalla mitä tahansa näppäintä

en: Press enter to boot the selected OS, `e' to edit the commands before booting or `c' for a command-line.
fi: Enter käynnistää valitun käyttöjärjestelmän, ”e” siirtyy muokkaamaan komentoja ennen käynnistystä ja ”c” siirtyy komentoriville.

en: Press enter to boot the selected OS, `e' to edit the commands before booting or `c' for a command-line. ESC to return previous menu.
fi: Enter käynnistää valitun käyttöjärjestelmän, ”e” siirtyy muokkaamaan komentoja ennen käynnistystä ja ”c” siirtyy komentoriville. ESC palaa edelliseen valikkoon.

en: Print Memory information.
fi: Tulosta muistitiedot.

en: Print ZFS info about DEVICE.
fi: Tulosta ZFS-tiedot laitteesta LAITE.

en: Print ZFS-BOOTFSOBJ or store it into VARIABLE
fi: Tulosta ZFS-BOOTFSOBJ tai tallenna se MUUTTUJAan

en: Print a block list.
fi: Tulosta lohkoluettelo.

en: Print and execute block argument.
fi: Tulosta ja suorita lohkoargumentti.

en: Print backtrace.
fi: Tulosta paluujälki.

en: Print drive identity and settings.
fi: Tulosta aseman identiteetti ja asetukset.

en: Print sizes in a human readable format.
fi: Tulosta koot ihmisen luettavassa muodossa.

en: Probe device information for a given path (or device, if the -d option is given).
fi: Koesta laitetiedot annetulle polulle (tai laitteelle, jos valitsin -d on annettu).

en: RAM holding coreboot tables
fi: coreboot-taulukkoja pitävä RAM-muisti

en: RAM holding firmware code
fi: laiteohjelmistokoodia pitävä RAM-muisti

en: RAM slot number %d
fi: RAM-välinumero %d

en: REGEXP STRING
fi: REGEXP-lauseke MERKKIJONO

en: ROM image is present.
fi: ROM-levykuva on läsnä.

en: Read 16-bit value from ADDR.
fi: Lue 16-bittinen arvo OSOITTEESTA.

en: Read 16-bit value from PORT.
fi: Lue 16-bittinen arvo portista PORTTI.

en: Read 32-bit value from ADDR.
fi: Lue 32-bittinen arvo OSOITTEESTA.

en: Read 32-bit value from PORT.
fi: Lue 32-bittinen arvo portista PORTTI.

en: Read 8-bit value from ADDR.
fi: Lue 8-bittinen arvo OSOITTEESTA.

en: Read 8-bit value from PORT.
fi: Lue 8-bittinen arvo portista PORTTI.

en: Read only LENGTH bytes.
fi: Lue vain LENGTH-tavua.

en: Reboot failed
fi: Uudelleenkäynnistys epäonnistui

en: Reboot into firmware setup menu.
fi: Käynnistä laiteohjelmiston asetusvalikkoon.

en: Reboot the computer.
fi: Käynnistä tietokone uudelleen.

en: Reenter password:
fi: Kirjoita salasana uudelleen:

en: Register %x of %x:%02x.%x is %x
fi: Rekisteri %x / %x:%02x.%x on %x

en: Regular expression too big
fi: Säännöllinen lauseke on liian suuri

en: Remove PUBKEY_ID from trusted keys.
fi: Poista PUBKEY_ID luotettuista avaimista.

en: Remove a DNS server
fi: Poista DNS-palvelin

en: Remove a module.
fi: Poista moduuli.

en: Remove an environment variable.
fi: Poista ympäristömuuttuja.

en: Remove any memory regions in specified range.
fi: Poista kaikki muistialueet määritellyltä alueelta.

en: Render Apple .disk_label.
fi: Renderoi Apple .disk_label.

en: Report bugs to %s.
fi: Ilmoita vioista (englanniksi) osoitteeseen %s.
    Ilmoita käännösvirheistä osoitteeseen <translation-team-fi@lists.sourceforge.net>.

en: Report bugs to <bug-grub@gnu.org>.
fi: Ilmoita vioista (englanniksi) osoitteeseen <bug-grub@gnu.org>. Ilmoita käännösvirheistä osoitteeseen <translation-team-fi@lists.sourceforge.net>.

en: Requested serial terminal but GRUB_SERIAL_COMMAND is unspecified. Default parameters will be used.
fi: Pyydettiin sarjapääteikkuna, mutta GRUB_SERIAL_COMMAND on määrittelemätön. Käytetään oletusparametreja.

en: Reset all mappings to the default values.
fi: Palauta kaikki kuvaukset oletusarvoihin.

en: Retrieve device info.
fi: Nouda laitetiedot.

en: Return from a function.
fi: Palaa funktiosta.

en: Return to IEEE1275 prompt.
fi: Palaa IEEE1275 -kehotteelle.

en: Run `gdb %s %d', and set ARGS.HOLD to zero.
fi: Suorita ”gdb %s %d”, ja aseta ARGS.HOLD nollaksi.

en: Run `go' to resume GRUB.
fi: Suorita ”go” GRUB:in aloittamiseksi uudelleen.

en: SECS
fi: SEKUNTIA

en: SHORTNAME
fi: LYHYTNIMI

en: SHORTNAME CARD ADDRESS [HWADDRESS]
fi: LYHYTNIMI KORTTI OSOITE [LAITTEISTO-OSOITE]

en: SHORTNAME NET [INTERFACE| gw GATEWAY]
fi: LYHYTNIMI NET [RAJAPINTA] gw YHDYSKÄYTÄVÄ]

en: SIZE
fi: KOKO

en: STRING
fi: MERKKIJONO

en: STRING ...
fi: MERKKIJONO ...

en: Saturday
fi: Lauantai

en: Save read value into variable VARNAME.
fi: Tallenna luettu arvo muuttujaan MUUTTUJANIMI.

en: Save variables to environment block file.
fi: Tallenna muuttujat ympäristölohkotiedostoon.

en: Say `Hello World'.
fi: Sano ”Hei Maailma”.

en: Script `%s' contains no commands and will do nothing
fi: Skripti ”%s” ei sisällä komentoja eikä tee mitään

en: Search devices by UUID. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
fi: Etsi laitteita UUID:n avulla. Jos MUUTTUJA on määritelty, ensimmäinen löydetty laite asetetaan muuttujaan.

en: Search devices by a file.
fi: Etsi laitteita tiedoston avulla.

en: Search devices by a filesystem UUID.
fi: Etsi laitteita tiedostojärjestelmän UUID-tunnisteen avulla.

en: Search devices by a filesystem label.
fi: Etsi laitteita tiedostojärjestelmänimiön avulla.

en: Search devices by file, filesystem label or filesystem UUID. If --set is specified, the first device found is set to a variable. If no variable name is specified, `root' is used.
fi: Etsi laitteita tiedoston, tiedostojärjestelmänimiön tai tiedostojärjestelmän UUID-tunnisteen avulla. Jos valitsin --set on määritelty, ensimmäinen löydetty laite asetetaan muuttujaan. Jos mitään muuttujanimeä ei ole määritelty, käytetään arvoa ”root”.

en: Search devices by file. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
fi: Etsi laitteita tiedoston avulla. Jos MUUTTUJA on määritelty, ensimmäinen löydetty laite asetetaan muuttujaan.

en: Search devices by label. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
fi: Etsi laitteita nimiön avulla. Jos MUUTTUJA on määritelty, ensimmäinen löydetty laite asetetaan muuttujaan.

en: Sector %llu is already in use by raid controller `%s'; avoiding it.  Please ask the manufacturer not to store data in MBR gap
fi: Sektori %llu on jo raid-ohjaimen ”%s” käyttämä, vältä sektoria. Pyydä valmistajaa olemaan tallentamatta tietoja MBR-väliin

en: Sector %llu is already in use by the program `%s'; avoiding it.  This software may cause boot or other problems in future.  Please ask its authors not to store data in the boot track
fi: Sektori %llu on jo ohjelman ”%s” käyttämä, vältä sektoria. Tämä ohjelmisto saattaa aiheuttaa tulevaisuudessa ongelmia käyttöjärjestelmän käynnistämisessä tai muualla. Pyydä ohjelman tekijöitä olemaan tallentamatta tietoja käynnistyssektorille.

en: Select device by its position on the bus.
fi: Valitse laite sen väyläsijainnin avulla.

en: Select device by vendor and device IDs.
fi: Valitse laite myyjä- ja laitetunnisteiden avulla.

en: Set Advanced Power Management
    (1=low, ..., 254=high, 255=off).
fi: Aseta kehittynyt virranhallinta (APM)
    (1=matala, ..., 254=korkea, 255=pois käytöstä).

en: Set Automatic Acoustic Management
    (0=off, 128=quiet, ..., 254=fast).
fi: Aseta automaattinen akustinen hallinta (AAM)
    (0=pois, 128=hiljaa, ..., 254=nopea).

en: Set OEMID of RSDP, XSDT and RSDT.
fi: Aseta RSDP:n, XSDT:n ja RSDT:n OEMID-kenttä.

en: Set OEMTABLE ID of RSDP, XSDT and RSDT.
fi: Aseta RSDP:n, XSDT:n ja RSDT:n OEMTABLE-tunniste.

en: Set OEMTABLE revision of RSDP, XSDT and RSDT.
fi: Aseta RSDP:n, XSDT:n ja RSDT:n OEMTABLE-versio.

en: Set `hidden' flag in partition type
fi: Aseta ”hidden”-lippu osiotyypissä

en: Set a variable to return value.
fi: Aseta muuttuja paluuarvoon.

en: Set a variable to the first device found.
fi: Aseta muuttuja ensimmäiseen löydettyyn laitteeseen.

en: Set an environment variable.
fi: Aseta ympäristömuuttuja.

en: Set background color for active terminal.
fi: Aseta taustaväri aktiivipäätteelle.

en: Set bit at BYTE:BIT in CMOS.
fi: Aseta bitti BYTE:BIT CMOS-muistissa.

en: Set creator field of RSDP, XSDT and RSDT.
fi: Aseta RSDP:n, XSDT:n ja RSDT:n luojakenttä.

en: Set creator revision of RSDP, XSDT and RSDT.
fi: Aseta RSDP:n, XSDT:n ja RSDT:n luojaversio.

en: Set debug environment variable.
fi: Aseta vianjäljitysympäristömuuttuja.

en: Set drive to sleep mode.
fi: Aseta asema lepotilaan.

en: Set drive to standby mode.
fi: Aseta asema valmiustilaan.

en: Set positional parameters.
fi: Aseta sijaintiparametrit.

en: Set root device.
fi: Aseta juurilaite.

en: Set standby timeout
    (0=off, 1=5s, 2=10s, ..., 240=20m, 241=30m, ...).
fi: Aseta valmiustila-aikakatkaisu
    (0=pois, 1=5 s, 2=10 s, ..., 240=20 min., 241=30 min., ...).

en: Set terminfo type of TERM  to TYPE.
fi: Aseta TERM-terminfo-tyypiksi TYYPPI.

en: Set the base frequency.
fi: Aseta perustaajuus.

en: Set the default boot menu entry for GRUB, for the next boot only.
fi: Aseta käynnistyksen oletusvalikkorivi GRUB:lle, vain seuraavaa käynnistystä varten.

en: Set the default boot menu entry for GRUB.
fi: Aseta käynnistyksen oletusvalikkorivi GRUB:lle

en: Set the serial port address.
fi: Aseta sarjaporttiosoite.

en: Set the serial port parity.
fi: Aseta sarjaportin pariteetti.

en: Set the serial port speed.
fi: Aseta sarjaporttinopeus.

en: Set the serial port stop bits.
fi: Aseta sarjaportin stop-bitit.

en: Set the serial port word length.
fi: Aseta sarjaportin sanapituus.

en: Set the serial unit.
fi: Aseta sarjayksikkö.

en: Set up images to boot from DEVICE.
    
    You should not normally run this program directly.  Use grub-install instead.
fi: Aseta levykuvat käynnistymään laitteesta LAITE.
    
    Tätä ohjelmaa ei pitäisi normaalisti suorittaa itse.  Käytä sen sijaan ohjelmaa grub-install.

en: Set user password (PBKDF2).
fi: Aseta käyttäjäsalasana (PBKDF2).

en: Set user password (plaintext). Unrecommended and insecure.
fi: Aseta käyttäjän salasana (pelkkänä tekstinä). Ei suositella turvattomana.

en: Set variable with user input.
fi: Aseta muuttuja käyttäjäsyötteellä.

en: Set variables.
fi: Aseta muuttujat.

en: Setting GRUB_TIMEOUT to a non-zero value when GRUB_HIDDEN_TIMEOUT is set is no longer supported.
fi: Ei tueta enää GRUB_TIMEOUT-arvon asettamista ei-nollaksi, kun GRUB_HIDDEN_TIMEOUT on asetettu.

en: Setting partition type to 0x%x
fi: Asetetaan osiotyypiksi 0x%x

en: Shift positional parameters.
fi: Vaihda sijaintiparametreja.

en: Show ACPI information.
fi: Näytä ACPI-tiedot.

en: Show APM information.
fi: Näytä APM-tiedot.

en: Show CBMEM console content.
fi: Näytä CBMEM-pääteikkunasisältö.

en: Show a help message.
fi: Näytä opasteviesti.

en: Show a long list with more detailed information.
fi: Näytä pitkä luettelo yksityiskohtatiedoilla.

en: Show boot time statistics.
fi: Näytä käynnistyksen aikaiset tilastot.

en: Show contents of FILE in hex.
fi: Näytä TIEDOSTOn sisältö heksadesimaalisena.

en: Show coreboot boot time statistics.
fi: Näytä corebootin käynnistyksen aikaiset tilastot.

en: Show loaded modules.
fi: Näytä ladatut moduulit.

en: Show memory contents.
fi: Näytä muistisisältö.

en: Show raw contents of ATA IDENTIFY sector.
fi: Näytä ATA IDENTIFY-sektorin raakasisältö.

en: Show raw contents of a file or memory.
fi: Näytä tiedoston tai muistin raakasisältö.

en: Show raw dump of the CMOS contents.
fi: Näytä CMOS-sisällön raakavedos.

en: Show raw dump of the PCI configuration space.
fi: Näytä PCI-asetusavaruuden raakavedos.

en: Show the contents of a file.
fi: Näytä tiedoston sisältö.

en: Show the current mappings.
fi: Näytä nykyiset kuvaukset.

en: Show the list of trusted keys.
fi: Näytä luotettujen avaimien luettelo.

en: Show this message.
fi: Näytä tämä viesti.

en: Show version 1 tables only.
fi: Näytä vain versio 1:n taulut.

en: Show version 2 and version 3 tables only.
fi: Näytä vain version 2 ja version 3 taulut.

en: Shutdown failed
fi: Sulkeutuminen epäonnistui

en: Simulate grub-legacy `initrd' command
fi: Simuloi grub-legacy ”initrd” -komentoa

en: Simulate grub-legacy `kernel' command
fi: Simuloi grub-legacy ”kernel” -komentoa

en: Simulate grub-legacy `modulenounzip' command
fi: Simuloi grub-legacy ”modulenounzip” -komentoa

en: Simulate grub-legacy `password' command
fi: Simuloi grub-legacy ”password” -komentoa

en: Simulate grub-legacy `password' command in menu entry mode
fi: Simuloi grub-legacy ”password” -komentoa valikkorivitilassa

en: Skip N bytes from output file.
fi: Ohita N tavua tulostetiedostosta.

en: Skip offset bytes from the beginning of file.
fi: Hyppää siirrososoitetavujen yli tiedoston alusta.

en: Skip signature-checking of the environment file.
fi: Ohita ympäristötiedoston allekirjoitustarkistus.

en: Skip signature-checking of the public key file.
fi: Ohita julkisen avaintiedoston allekirjoitustarkistus.

en: Slot %d opened
fi: Väli %d avattu

en: Some Hurd stuff found, but not enough to boot.
fi: Löytyi jotain Hurd-materiaalia, mutta ei kylliksi käynnistykseen.

en: Sorry, no parttool is available for %s
fi: Ositustyökalua ei ole käytettävissä levyosiolle %s

en: Specify filename.
fi: Määrittele tiedostonimi.

en: Specify hash to use.
fi: Määritä käytettävä hajakoodaus.

en: Specify one or more font files to load.
fi: Määritä yksi tai useampia kirjasintiedostoja ladattavaksi.

en: Specify size for each read operation
fi: Määritä koko jokaiselle lukutoiminnolle

en: Specify the number of input files.
fi: Määritä syötetiedostojen lukumäärä.

en: Speed: %s
fi: Nopeus: %s

en: Start GDB stub on given port
fi: Käynnistä GDB-tynkä annetussa portissa

en: Stop GDB stub
fi: Pysäytä GDB-tynkä

en: Storage information for `%s' does not include type
fi: Tallennusvälinetieto ”%s” ei sisällä tyyppiä

en: Storage information for `%s' indicates neither a plain partition nor a plain disk
fi: Varastotieto kohteelle ”%s” ei osoita pelkkää osioita eikä pelkkää levyä

en: Store matched component NUMBER in VARNAME.
fi: Tallenna täsmäävä komponentti-NUMERO muuttujaan VARNAME.

en: Success
fi: Onnistui

en: Sunday
fi: Sunnuntai

en: Suppress normal output (warnings remain).
fi: Vaienna normaalituloste (varoitukset jäävät).

en: Switch to native disk drivers. If no modules are specified default set (pata,ahci,usbms,ohci,uhci,ehci) is used
fi: Vaihda alkuperäisiin levyajureihin. Jos yhtään moduulia ei ole määritelty, käytetään oletusjoukkoa (pata,ahci,usbms,ohci,uhci,ehci)

en: Syntax error at line %u
fi: Syntaksivirhe rivillä %u

en: Syntax errors are detected in generated GRUB config file.
    Ensure that there are no errors in /etc/default/grub
    and /etc/grub.d/* files or please file a bug report with
    %s file attached.
fi: Syntaksivirheita havaittu tuotettaessa GRUB-asetustiedostoa.
    Varmista, että tiedostoissa /etc/default/grub ja /etc/grub.d/*
    ei ole mitään virheitä tai tee vikailmoitus tiedosto %s
    liitteenä.

en: System management bus controller I/O space is at 0x%x
fi: Järjestelmähallintaväyläohjain siirräntätila on osoitteessa 0x%x

en: T
fi: Ti

en: TARGET
fi: KOHDE

en: THEMES
fi: TEEMAT

en: Target format not specified (use the -O option).
fi: Kohdemuotoa ei ole määritelty (käytä valitsinta -O).

en: Terminal has specified geometry.
fi: Päätteellä on määritelty geometria.

en: Terminal is ASCII-only [default].
fi: Pääte on vain ASCII-pääte [oletus].

en: Terminal is logical-ordered UTF-8.
fi: Pääte on loogisesti järjestetty UTF-8.

en: Terminal is visually-ordered UTF-8.
fi: Pääte on visuaalisesti järjestetty UTF-8.

en: Test USB support.
fi: Koesta USB-tuki.

en: Test bit at BYTE:BIT in CMOS.
fi: Testaa bitti BYTE:BIT CMOS-muistissa.

en: Test file read speed.
fi: Testaa tiedoston lukunopeus

en: Test if REGEXP matches STRING.
fi: Koesta, jos REGEXP-lauseke täsmää MERKKIJONOon.

en: Test video subsystem in mode WxH.
fi: Koesta video-alijärjestelmä WxH-tilassa.

en: Test video subsystem.
fi: Koesta video-alijärjestelmä.

en: Text-only
fi: Vain teksti

en: The files are identical.
fi: Tiedostot ovat identtiset.

en: The highlighted entry will be executed automatically in %ds.
fi: Korostettu valikkorivi suoritetaan automaattisesti %d sekunnin kuluttua.

en: This VDEV is a RAIDZ%llu
fi: Tämä VDEV on RAIDZ%llu

en: This VDEV is a mirror
fi: Tämä VDEV on peili.

en: This entry can be booted by any user.
fi: Kuka tahansa käyttäjä voi käynnistää tämän kohteen.

en: This requires setting GRUB_DEFAULT=saved in %s/default/grub.\n
fi: Tämä vaatii asetuksen GRUB_DEFAULT=saved tiedostossa %s/default/grub.\n

en: Thursday
fi: Torstai

en: TiB
fi: tebitavua

en: TiB/s
fi: tebitavus/s

en: Tool to edit environment block.
fi: Työkalu ympäristölohkon muokkaamiseen.

en: Total flash size: %d B.
fi: Flash-muistin kokonaiskoko: %d tavua.

en: Trailing backslash
fi: Jäljessä oleva kenoviiva

en: Transform 64-bit UUID to format suitable for XNU. If -l is given keep it lowercase as done by blkid.
fi: Muunna 64-bittiset UUID:t XNU:lle sopivaan muotoon. Jos valitsin -l on annettu, pidä se pienenä kirjaimena kuten blkid tekee.

en: Transform a system filename into GRUB one.
fi: Muunna järjestelmätiedostonimi GRUB-tiedostonimeksi.

en: Transform syslinux config into GRUB one.
fi: Muunna syslinux-asetustiedostonimi GRUB-tiedostonimeksi.

en: Translate SET1 characters to SET2 in STRING.
fi: Käännä JOUKKO1-merkit JOUKKO2-merkeiksi MERKKIJONOssa

en: Translate to lower case.
fi: Käännä pieniksi kirjaimiksi.

en: Translate to upper case.
fi: Käännä suuriksi kirjaimiksi.

en: Translates the string with the current settings.
fi: Käännä merkkijonot nykyisillä asetuksilla.

en: Try '%s --help' or '%s --usage' for more information.
fi: Lisätietoja komennolla ’%s --help’ tai ’%s --usage’.

en: Try `%s --help' for more information.
fi: Lisätietoja komennolla ”%s --help”.

en: Tuesday
fi: Tiistai

en: USER PASSWORD
fi: KÄYTTÄJÄ SALASANA

en: USER PBKDF2_PASSWORD
fi: KÄYTTÄJÄ PBKDF2_SALASANA

en: USERNAME[,USERNAME]
fi: KÄYTTÄJÄNIMI[,KÄYTTÄJÄNIMI]

en: Unable to create pipe: %s
fi: Ei kyetä luomaan putkea: %s

en: Unable to determine your platform. Use --target.
fi: Alustasi määritteleminen epäonnistui. Käytä valitsinta --target.

en: Unable to fork: %s
fi: Ei kyetä fork-kutsumaan: %s

en: Unable to open stream from %s: %s
fi: Ei kyetä avamaan virtaa kohteelta %s: %s

en: Unable to retrieve pool state
fi: Ei kyetä noutamaan varantotilaa

en: Uncompress data.
fi: Pura tiedoston tiivistys.

en: Uncompress file before checksumming.
fi: Pura tiedoston tiivistys ennen tarkistussumman laskemista.

en: Unknown address type %d
fi: Tuntematon osoitetyyppi %d

en: Unknown command `%s'.
fi: Tuntematon komento ”%s”.

en: Unknown compression format %s
fi: Tuntematon tiivistysmuoto %s

en: Unknown encoding
fi: Tuntematon koodaus

en: Unknown extra argument `%s'.
fi: Tuntematon ylimääräinen argumentti ”%s”.

en: Unknown keyboard scan code 0x%02x
fi: Tuntematon näppäimistön etsintäkoodi 0x%02x

en: Unknown keyboard scan identifier %s
fi: Tuntematon näppäimistön etsintätunniste %s

en: Unknown platform `%s-%s'
fi: Tuntematon alusta ”%s-%s”

en: Unknown system error
fi: Tuntematon järjestelmävirhe

en: Unknown video mode
fi: Tuntematon videotila

en: Unknown virtual device type: %s
fi: Tuntematon virtuaalilaitetyyppi: %s

en: Unload EFI emulator.
fi: Poista EFI-emulaattorilataus.

en: Unmatched ( or \(
fi: Pariton ( tai \(

en: Unmatched ) or \)
fi: Pariton ) tai \)

en: Unmatched [ or [^
fi: Pariton [ tai [^

en: Unmatched \{
fi: Pariton \{

en: Unrecognized compression `%s'
fi: Tunnistamaton tiivistys ”%s”

en: Unrecognized option `%s'\n
fi: Tunnistamaton valitsin ”%s”\n

en: Unrecognized pool state
fi: Tunnistamaton varantotila

en: Unsupported address type %d
fi: Tukematon osoitetyyppi %d

en: Unsupported coverage specification: %d
fi: Tukematon peittomäärittely: %d

en: Unsupported hw address type %d
fi: Tukematon laitteisto-osoitetyyppi %d

en: Unsupported image format
fi: Tukematon levykuvamuoto

en: Unsupported substitution specification: %d
fi: Tukematon korvausmäärittely: %d

en: Unsupported substitution type: %d
fi: Tukematon korvaustyyppi: %d

en: Usage:
fi: Käyttö:

en: Usage: %s -o OUTPUT CKBMAP_ARGUMENTS...\n
fi: Käyttö: %s -o TULOSTE CKBMAP_ARGUMENTIT...\n

en: Usage: %s DEVICE
fi: Käyttö: %s LAITE

en: Usage: %s [INFILE [OUTFILE]]
fi: Käyttö: %s [SYÖTETIEDOSTO [TULOSTETIEDOSTO]]

en: Usage: %s [OPTION] MENU_ENTRY\n
fi: Käyttö: %s [VALITSIN] VALIKKORIVI\n

en: Usage: %s [OPTION]\n
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]\n

en: Use CD-ROM as root.
fi: Käytä CD-ROM:ia juurena.

en: Use GDB remote debugger instead of DDB.
fi: Käytä GDB-etävianjäljitintä eikä DDB:tä.

en: Use STRING as menu entry body.
fi: Käytä MERKKIJONOa valikkorivirunkona.

en: Use compiled-in root device.
fi: Käytä sisäänkäännettyä root-laitetta.

en: Use serial console.
fi: Käytä sarjapääteikkunaa.

en: Use the %C and %C keys to select which entry is highlighted.
fi: %C ja %C valitsee korostetun valikkorivin.

en: VAR INTERFACE NUMBER DESCRIPTION
fi: MUUTTUJA RAJAPINTA NUMERO KUVAUS

en: VARNAME
fi: MUUTTUJANIMI

en: VDEV element number %d isn't correct
fi: VDEV-elementtinumero %d on väärä

en: VDEV element number %d:
fi: VDEV-elementtinumero %d:

en: VDEV with %d children
fi: VDEV %d:lla lapsella

en: Verbose countdown.
fi: Lavea loppulaskenta.

en: Verify detached signature.
fi: Varmista ulkopuolinen allekirjoitus.

en: Version %u.%u
    32-bit CS = 0x%x, len = 0x%x, offset = 0x%x
    16-bit CS = 0x%x, len = 0x%x
    DS = 0x%x, len = 0x%x
fi: Versio %u.%u
    32-bittinen CS = 0x%x, pituus = 0x%x, siirrososoite = 0x%x
    16-bittinen CS = 0x%x, pituus = 0x%x
    DS = 0x%x, pituus = 0x%x

en: Virtual device is degraded
fi: Virtuaalilaite on taantunut

en: Virtual device is faulted
fi: Virtuaalilaite vioittui

en: Virtual device is offline
fi: Virtuaalilaite ei ole verkossa

en: Virtual device is online
fi: Virtuaalilaite on verkossa

en: Virtual device is removed
fi: Virtuaalilaite poistettiin

en: WARNING: no console will be available to OS
fi: VAROITUS: pääteikkunaa ei ole saatavissa käyttöjärjestelmään

en: WARNING: no platform-specific install was performed
fi: VAROITUS: alustakohtaista asennusta ei ole suoritettu

en: WARNING: unsupported font feature parameters: %x
fi: VAROITUS: tukemattomat kirjasinominaisuusparametrit: %x

en: WIDTHxHEIGHT.
fi: LEVEYSxKORKEUS.

en: Wait for a specified number of seconds.
fi: Odota tietty sekuntimäärä.

en: Wait for keypress after every line of output.
fi: Odota näppäimen painallusta jokaisen tulosterivin jälkeen.

en: Warning:
fi: Varoitus:

en: Warning: invalid background color `%s'
fi: Varoitus: virheellinen taustaväri ”%s”

en: Warning: invalid foreground color `%s'
fi: Varoitus: virheellinen edustaväri ”%s”

en: Warning: syntax error (missing slash) in `%s'
fi: Varoitus: syntaksivirhe (puuttuu /-merkki) värinimiparissa ”%s”

en: Wednesday
fi: Keskiviikko

en: Windows NT/2000/XP (loader)
fi: Windows NT/2000/XP (-lataaja)

en: Windows Vista/7 (loader)
fi: Windows Vista/7 (-lataaja)

en: Write 16-bit VALUE to ADDR.
fi: Kirjoita 16-bittinen ARVO OSOITTEESEEN.

en: Write 16-bit VALUE to PORT.
fi: Kirjoita 16-bittinen ARVO porttiin PORTTI.

en: Write 32-bit VALUE to ADDR.
fi: Kirjoita 32-bittinen ARVO OSOITTEESEEN.

en: Write 32-bit VALUE to PORT.
fi: Kirjoita 32-bittinen ARVO porttiin PORTTI.

en: Write 8-bit VALUE to ADDR.
fi: Kirjoita 8-bittinen ARVO OSOITTEESEEN.

en: Write 8-bit VALUE to PORT.
fi: Kirjoita 8-bittinen ARVO porttiin PORTTI.

en: Written SPD bytes: %d B.
fi: Kirjoitettu SPD-tavuja: %d tavua.

en: Xen hypervisor, version %s
fi: Xen hypervisor, versio %s

en: You need to specify at least one command.
fi: Sinun on määriteltävä vähintään yksi komento.

en: You will have to set `SystemPartition' and `OSLoader' manually.
fi: Muuttujat ”SystemPartition” ja ”OSLoader” on asetettava manuaalisesti.

en: You've found a bug
fi: Löysit ohjelmistovian

en: Your embedding area is unusually small.  core.img won't fit in it.
fi: Upotettava alueesi on epätavallisen pieni.  Tiedosto core.img ei mahdu siihen.

en: Your xorriso doesn't support `--grub2-boot-info'. Some features are disabled. Please use xorriso 1.2.9 or later.
fi: Xorriso-ohjelmasi ei tue valitsinta ”--grub2-boot-info”. Jotkut ominaisuudet ovat poissa käytöstä. Käytä xorriso-ohjelmaversiota 1.2.9 tai sitä myöhäisempää.

en: Your xorriso doesn't support `--grub2-boot-info'. Your core image is too big. Boot as disk is disabled. Please use xorriso 1.2.9 or later.
fi: Xorriso-ohjelmasi ei tue valitsinta ”--grub2-boot-info”. Ydinvedoskuvasi on liian suuri. Käynnistys levynä on otettu pois käytöstä. Käytä xorriso-ohjelmaversiota 1.2.9 tai sitä myöhäisempää.

en: [--append|--remove] [TERMINAL1] [TERMINAL2] ...
fi: [--append|--remove] [PÄÄTE1] [PÄÄTE2] ...

en: [--force|--bpb] FILE
fi: [--force|--bpb] TIEDOSTO

en: [--md5] PASSWD [FILE]
fi: [--md5] SALASANA [TIEDOSTO]

en: [--no-mem-option] [--type=TYPE] FILE [ARG ...]
fi: [--no-mem-option] [--type=TYYPPI] TIEDOSTO [ARGUMENTTI ...]

en: [-1|-2] [--exclude=TABLE1,TABLE2|--load-only=TABLE1,TABLE2] FILE1 [FILE2] [...]
fi: [-1|-2] [--exclude=TAULU1,TAULU2|--load-only=TAULU1,TAULU2] TIEDOSTO1 [TIEDOSTO2] [...]

en: [-c FILE [-p PREFIX]] [FILE1 [FILE2 ...]]
fi: [-c TIEDOSTO [-p ETULIITE]] [TIEDOSTO1 [TIEDOSTO2 ...]]

en: [-d] DEVICENAME FILE.
fi: [-d] LAITENIMI TIEDOSTO.

en: [-e|-n] STRING
fi: [-e|-n] MERKKIJONO

en: [-f FILE]
fi: [-f TIEDOSTO]

en: [-f FILE] [-s|--skip-sig] [variable_name_to_whitelist] [...]
fi: [-f TIEDOSTO] [-s|--skip-sig] [muuttujanimi_valkolistalle] [...]

en: [-f FILE] variable_name [...]
fi: [-f TIEDOSTO] muuttuja_nimi [...]

en: [-f|-l|-u|-s|-n] [--hint HINT [--hint HINT] ...] NAME
fi: [-f|-l|-u|-s|-n] [--hint VIHJE [--hint VIHJE] ...] NIMI

en: [-h|-p|-r] [FILE]
fi: [-h|-p|-r] [TIEDOSTO]

en: [-l] GRUBUUID [VARNAME]
fi: [-l] GRUBUUID [MUUTTUJANIMI]

en: [-l|-h|-a] [FILE ...]
fi: [-l|-h|-a] [TIEDOSTO ...]

en: [-m (stretch|normal)] FILE
fi: [-m (stretch|normal)] TIEDOSTO

en: [-s POSITION] [-d DEVICE]
fi: [-s SIJAINTI] [-d LAITE]

en: [-s POSITION] [-d DEVICE] [-v VAR] REGISTER[=VALUE[:MASK]]
fi: [-s SIJAINTI] [-d LAITE] [-v MUUTTUJA] REKISTERI[=ARVO[:PEITE]]

en: [-s SIZE] FILENAME
fi: [-s KOKO] TIEDOSTONIMI

en: [-s|--skip-sig] FILE SIGNATURE_FILE [PUBKEY_FILE]
fi: [-s|--skip-sig] TIEDOSTO ALLEKIRJOITUS_TIEDOSTO [JULKISEN_AVAIMEN_TIEDOSTO]

en: [-s|--skip-sig] PUBKEY_FILE
fi: [-s|--skip-sig] JULKISEN_AVAIMEN_TIEDOSTO

en: [ADDR|comUNIT][,SPEED]
fi: [OSOITE|comYKSIKKÖ][,NOPEUS]

en: [ARG]
fi: [ARGUMENTTI]

en: [CARD [HWADDRESS]]
fi: [KORTTI [LAITTEISTO-OSOITE]]

en: [CARD]
fi: [KORTTI]

en: [DIR]
fi: [HAKEMISTO]

en: [ENVVAR=VALUE]
fi: [ENVVAR=ARVO]

en: [KEYSTROKE1] [KEYSTROKE2] ...
fi: [NÄPPÄINLYÖNTI1] [NÄPPÄINLYÖNTI2] ...

en: [MODULE1 MODULE2 ...]
fi: [MODUULI1 MODUULI2 ...]

en: [NUMBER:]VARNAME
fi: [NUMERO:]MUUTTUJANIMI

en: [OPTIONS...]
fi: [VALITSIMET...]

en: [OPTIONS]
fi: [VALITSIMET]

en: [OPTIONS] DISK
fi: [VALITSIMET] LEVY

en: [OPTIONS] FILE_OR_DEVICE
fi: [VALITSIN] TIEDOSTO_TAI_LAITE

en: [OPTIONS] FONT_FILES
fi: [VALITSIMET] KIRJASIN_TIEDOSTOT

en: [OPTIONS] [SET1] [SET2] [STRING]
fi: [VALITSIMET] [JOUKKO1] [JOUKKO2] [MERKKIJONO]

en: [OPTION] SOURCE...
fi: [VALITSIN] LÄHDE...

en: [OPTION] [INSTALL_DEVICE]
fi: [VALITSIN] [ASENNUS_LAITE]

en: [OPTION]... [MODULES]
fi: [VALITSIN]... [MODUULIT]

en: [OPTION]... [PATH|DEVICE]
fi: [VALITSIN]... [POLKU|LAITE]

en: [OPTS]
fi: [VALITSIMET]

en: [PATH]
fi: [POLKU]

en: [PATTERN ...]
fi: [MALLI ...]

en: [USERLIST]
fi: [KÄYTTÄJÄLUETTELO]

en: [VALUE]...
fi: [ARVO]...

en: [[-a|-u|-v] [-g WxH] TERM [TYPE]]
fi: [[-a|-u|-v] [-g WxH] PÄÄTE [TYYPPI]]

en: [[year-]month-day] [hour:minute[:second]]
fi: [[vuosi-]kuukausi-päivä] [tunti:minuutti[:sekunti]]

en: [bus]:[slot][.func]
fi: [väylä]:[väli][.funktio]

en: [vendor]:[device]
fi: [myyjä]:[laite]

en: `%s' is miscompiled: its start address is 0x%llx instead of 0x%llx: ld.gold bug?
fi: ”%s” on käännetty väärin: sen alkuosoite on 0x%llx eikä 0x%llx: ld.gold-ohjelmistovika?

en: `%s' is not a local disk
fi: ”%s” ei ole paikallinen levy

en: `cryptomount' command fails: %s
fi: ”cryptomount”-komento epäonnistuu: %s

en: `loopback' command fails: %s
fi: ”loopaback”-komento epäonnistui: %s

en: `nvsetenv' failed. 
    You will have to set `boot-device' variable manually.  At the IEEE1275 prompt, type:
      %s
fi: ”nvsetenv” epäonnistui. 
    Muuttuja ”boot-device” on asetettava manuaalisesti. Kirjoita IEEE1275-kehotteella:
      %s

en: `obppath' not found in parent dirs of `%s', no IEEE1275 name discovery
fi: ”obppath” ei löytynyt kohteen ”%s” äitihakemistoista, ei ole havaittu IEEE1275-nimeä

en: a value was assigned to the argument `%s' while it doesn't require an argument
fi: arvo liitettiin argumenttiin ”%s” vaikka se ei vaadi argumenttia

en: access denied
fi: pääsy kielletty

en: add NOTE segment for CHRP IEEE1275
fi: lisää NOTE-segmentti kohteelle CHRP IEEE1275

en: addr
fi: osoite

en: address not found
fi: osoitetta ei löytynyt

en: assume input is a pxelinux configuration file.
fi: otaksu, että syöte on pxelinux-asetustiedosto.

en: assume input is a syslinux configuration file.
fi: otaksu, että syöte on syslinux-asetustiedosto.

en: assume input is an isolinux configuration file.
fi: otaksu, että syöte on isolinux-asetustiedosto.

en: attempt to read or write outside of disk `%s'
fi: yritetään lukea tai kirjoittaa levyn ”%s” ulkopuolella

en: attempt to read or write outside of partition
fi: yritys lukea tai kirjoittaa osion ulkopuolelle

en: attempt to read past the end of file
fi: yritys lukea tiedoston lopun jäljestä

en: attempt to seek outside of the file
fi: yritys etsiä tiedoston ulkopuolella

en: attempting to read the core image `%s' from GRUB
fi: yritetään lukea ydinlevykuvaa ”%s” GRUB:sta

en: attempting to read the core image `%s' from GRUB again
fi: yritetään lukea ydinlevykuvaa ”%s” GRUB:sta uudelleen

en: available RAM
fi: käytettävissä oleva RAM-muisti

en: available formats:
fi: käytettävissä olevat muodot:

en: available targets:
fi: käytettävissä olevat kohteet:

en: bad signature
fi: virheellinen allekirjoitus

en: base_addr = 0x%llx, length = 0x%llx, %s
fi: base_addr = 0x%llx, pituus = 0x%llx, %s

en: base_addr = 0x%llx, length = 0x%llx, type = 0x%x
fi: base_addr = 0x%llx, pituus = 0x%llx, tyyppi = 0x%x

en: bitmap file `%s' is of unsupported format
fi: bittikartta ”%s” on tukematonta muotoa

en: bless for ppc-based macs
fi: bless-tiedosto ppc-perustaisille mac-tietokoneille

en: bless for x86-based macs
fi: bless-tiedosto x86-perustaisille mac-tietokoneille

en: blocklist FILE
fi: blocklist TIEDOSTO

en: blocklists are incomplete
fi: lohkoluettelot eivät ole täydellisiä

en: blocklists are invalid
fi: lohkoluettelot ovat virheellisiä

en: blocksize is not divisible by 512
fi: lohkokoko ei ole jaollinen numerolla 512

en: can't break 0 loops
fi: break 0 -silmukasta uloshyppääminen epäonnistui

en: can't compress `%s' to `%s'
fi: kohteen ”%s” tiivistys kohteeseen ”%s” epäonnistui

en: can't determine filesystem on %s
fi: tiedostojärjestelmän määritteleminen kohteessa %s epäonnistui

en: can't find command `%s'
fi: komennon ”%s” etsiminen epäonnistui

en: can't mount encrypted volume `%s': %s
fi: salaustaltion ”%s” liittäminen epäonnistui: %s

en: can't open `%s': %s
fi: tulostekohteen ”%s” avaaminen epäonnistui: %s

en: can't open file %s, index %d: error %d
fi: tiedoston %s avaaminen epäonnistui, indeksi %d: virhe %d

en: can't retrieve blocklists
fi: lohkoluetteloiden noutaminen epäonnistui

en: can't retrieve blocklists: %s
fi: lohkoluetteloiden noutaminen epäonnistui: %s

en: can't set %dx%d font size: Freetype error %d: %s
fi: %dx%d-kirjasinkoon asettaminen epäonnistui: Freetype-virhe %d: %s

en: cannot compress the kernel image
fi: käyttöjärjestelmäytimen levykuvan tiivistäminen epäonnistui

en: cannot copy `%s' to `%s': %s
fi: kohteen ”%s” kopioiminen kohteeseen ”%s” epäonnistui: %s

en: cannot delete `%s': %s
fi: kohteen ”%s” poistaminen epäonnistui: %s

en: cannot find EFI directory
fi: EFI-hakemiston etsiminen epäonnistui

en: cannot find a GRUB drive for %s.  Check your device.map
fi: GRUB-levyaseman etsiminen kohteelle %s epäonnistui. Tarkista device.map-tiedostosi

en: cannot find a device for %s (is /dev mounted?)
fi: kohteen %s laitteen etsiminen epäonnistui (onko /dev -liitetty?)

en: cannot find locale `%s'
fi: paikallisasetusta ”%s” ei löytynyt

en: cannot get translator command line for path `%s': %s
fi: translator-komentorivin saaminen polulle ”%s” epäonnistui: %s

en: cannot make temporary directory: %s
fi: tilapäisen hakemiston tekeminen epäonnistui: %s

en: cannot make temporary file: %s
fi: tilapäisen tiedoston tekeminen epäonnistui: %s

en: cannot open OS file `%s': %s
fi: käyttöjärjestelmätiedoston ”%s” avaaminen epäonnistui: %s

en: cannot open `%s': %s
fi: kohteen ”%s” avaaminen epäonnistui: %s

en: cannot open configuration file `%s': %s
fi: asetustiedoston ”%s” avaus epäonnistui: %s

en: cannot open directory `%s': %s
fi: hakemiston ”%s” avaaminen epäonnistui: %s

en: cannot read `%s' correctly
fi: ydinlevykuvan ”%s” lukeminen oikein epäonnistui

en: cannot read `%s': %s
fi: kohteen ”%s” lukeminen epäonnistui: %s

en: cannot rename the file %s to %s
fi: tiedoston %s nimeäminen nimellä %s epäonnistui

en: cannot restore the original directory
fi: alkuperäisen hakemiston palauttaminen epäonnistui

en: cannot seek `%s': %s
fi: ”%s”-haku epäonnistui: %s

en: cannot stat `%s': %s
fi: stat ”%s”-kutsu epäonnistui: %s

en: cannot write to CD-ROM
fi: CD-ROM -levylle kirjoittaminen epäonnistui

en: cannot write to `%s': %s
fi: kohteeseen ”%s” kirjoittaminen epäonnistui: %s

en: cannot write to the stdout: %s
fi: vakiotulosteeseen kirjoittaminen epäonnistui: %s

en: card not found
fi: korttia ei löytynyt

en: cat FILE
fi: cat TIEDOSTO

en: checksum verification failed
fi: tarkistussummatodentaminen epäonnistui

en: choose the compression to use for core image
fi: valitse ydinlevykuvalle käytettävä tiivistys

en: cmp FILE LOCAL
fi: cmp TIEDOSTO PAIKALLINEN

en: comUNIT[,SPEED]
fi: comYKSIKKÖ[,NOPEUS]

en: compare fail at offset %llu
fi: vertailu epäonnistui siirrososoitteessa %llu

en: compress GRUB files [optional]
fi: tiivistä GRUB-tiedostot [valinnainen]

en: connection refused
fi: yhteys kielletty

en: connection timeout
fi: yhteysaikavalvonta

en: convert to bold font
fi: muunna vahvennetuksi kirjasimeksi

en: core image is too big (0x%x > 0x%x)
fi: ydinlevykuva on liian iso (0x%x > 0x%x)

en: core.img version mismatch
fi: core.img -versiotäsmäämättömyys

en: couldn't autoconfigure %s
fi: kohteen %s asettaminen automaattisesti epäonnistui

en: couldn't find IEEE1275 device path for %s.
    You will have to set `boot-device' variable manually
fi: IEEE1275-laitepolun löytäminen kohteelle %s epäonnistui.
    Muuttuja ”boot-device” on asetettava manuaalisesti

en: couldn't find a necessary member device of multi-device filesystem
fi: monilaitetiedostojärjestelmän välttämättömän jäsenlaiteen löytäminen epäonnistui

en: couldn't find geli consumer
fi: geli-kuluttajan löytäminen epäonnistui

en: couldn't find geom `part' class
fi: geom ”part” -luokan avaus epäonnistui

en: couldn't open geom
fi: geom-laitteen avaus epäonnistui

en: couldn't read ELI metadata
fi: ELI-metatietojen lukeminen epäonnistui

en: couldn't retrieve UUID
fi: UUID-tunnisteen noutaminen epäonnistui

en: couldn't retrieve geli UUID
fi: geli UUID -tunnisteen noutaminen epäonnistui

en: couldn't retrieve random data
fi: satunnaisdatan noutaminen epäonnistui

en: couldn't retrieve random data for salt
fi: satunnaisdatan noutaminen salt-siemeneksi epäonnistui

en: couldn't send network packet
fi: verkkopaketin lähettäminen epäonnistui

en: cp FILE LOCAL
fi: cp TIEDOSTO PAIKALLINEN

en: crc FILE
fi: crc TIEDOSTO

en: cryptographic error number %d
fi: salausvirhenumero %d

en: cygwin_conv_path() failed
fi: cygwin_conv_path() epäonnistui

en: delete device map if it already exists
fi: poista laitekuvaus, jos se on jo olemassa

en: destination unreachable
fi: kohde saavuttamaton

en: device count exceeds limit
fi: laitelukumäärä ylittää rajan

en: device tree must be supplied (see `devicetree' command)
fi: laitepuu on tarjottava (katso ”devicetree”-komentoa)

en: disable hinting
fi: ota vihjeet pois käytöstä

en: disk `%s' not found
fi: levyä ”%s” ei löytynyt

en: disk does not exist, so falling back to partition device %s
fi: levyä ei ole olemassa, joten palataan takaisin osiolaitteeseen %s

en: disk module to use (biosdisk or native). This option is only available on BIOS target.
fi: käytettävä levyasemamoduuli (biosdisk tai alkuperäinen). Tämä valitsin on käytettävissä vain BIOS-kohteella.

en: disk read fails at offset %lld, length %lld
fi: levyluku epäonnistuu siirrososoitteessa %lld, pituus %lld

en: diskboot.img size must be %u bytes
fi: diskboot.img:n koon on oltava %u tavua

en: do not install bootsector
fi: älä asenna käynnistyssektoria

en: do not probe for filesystems in DEVICE
fi: älä koesta tiedostojärjestelmiä laitteessa LAITE

en: domain name component is too long
fi: verkkotunnuskomponentti on liian pitkä

en: don't update LED state
fi: älä päivitä LED-tilaa

en: don't update the `boot-device'/`Boot*' NVRAM variables. This option is only available on EFI and IEEE1275 targets.
fi: älä päivitä ”boot-device”/”Boot*” NVRAM-muuttujaa. Tämä valitsin on käytettävissä vain IEEE1275-kohteilla.

en: done
fi: valmis

en: embed FILE as a memdisk image
    Implies `-p (memdisk)/boot/grub' and overrides any prefix supplied previously, but the prefix itself can be overridden by later options
fi: upota TIEDOSTO memdisk-levykuvana
    Edellyttää ”-p (muistilevy)/boot/grub” ja korvaa kaikki aiemmin tarjotut prefiksit, mutta prefiksi itse voidaan korvata myöhemmillä valitsimilla

en: embed FILE as an early config
fi: upota TIEDOSTO kuin aikaisena asetuksena

en: embed FILE as public key for signature checking
fi: upota TIEDOSTO julkisena avaimena allekirjoitustarkistukseen

en: embedding is not possible, but this is required for RAID and LVM install
fi: upottaminen ei ole mahdollista, mutta sitä vaaditaan RAID- ja LVM-asennuksessa

en: embedding is not possible, but this is required for cross-disk install
fi: upottaminen ei ole mahdollista, mutta sitä vaaditaan asennuksessa kahdelle eri levyasemalle

en: enable ARCS (big-endian mips machines, mostly SGI) boot. Disables HFS+, APM, sparc64 and boot as disk image for i386-pc
fi: ota käyttöön ARCS (big-endian mips-koneet, useimmiten SGI) -käynnistys. Ottaa pois käytöstä HFS+, APM, sparc64 ja käynnistyksen levykuvana i386-pc:lle

en: enable sparc boot. Disables HFS+, APM, ARCS and boot as disk image for i386-pc
fi: ota käyttöön sparc-alkulataus. Ottaa pois käytöstä HFS+, APM, ARCS ja käynnistyksen levykuvana i386-pc:lle

en: enabling %s support ...
fi: otetaan käyttöön %s-tuki ...

en: enter: boot, `e': options, `c': cmd-line
fi: enter: käynnistys, ”e”: valitsimet, ”c”: komentorivi

en: environment block too small
fi: ympäristölohko on liian pieni

en: error: %s.
fi: virhe: %s.

en: expect GRUB images under the directory DIR/%s instead of the %s directory
fi: oleta GRUB-levykuvien olevan hakemiston HAKEMISTO/%s alla eikä %s-hakemiston

en: failed to copy Grub to the PReP partition
fi: Grub-kopiointi PReP-osiolle epäonnistui

en: failed to get canonical path of `%s'
fi: sääntöjen mukaisen ”%s”-polun saaminen epäonnistui

en: failed to read the sectors of the core image
fi: ydinlevykuvan sektoreiden lukeminen epäonnistui

en: failure reading sector 0x%llx from `%s'
fi: häiriö luettaessa sektoria 0x%llx kohteesta ”%s”

en: failure to read password
fi: häiriö salasanan lukemisessa

en: failure writing sector 0x%llx to `%s'
fi: häiriö kirjoitettaessa sektoria 0x%llx kohteeseen ”%s”

en: false
fi: epätosi

en: faulty RAM (BadRAM)
fi: viallinen RAM-muisti (BadRAM)

en: file `%s' is too big
fi: tiedosto ”%s” on liian iso

en: file `%s' not found
fi: tiedostoa ”%s” ei löytynyt

en: filename expected
fi: odotettiin tiedostonimeä

en: filename or tempo and notes expected
fi: otaksuttiin tiedostonimeä tai tahtia ja nuotteja

en: filesystem `%s' does not support labels
fi: tiedostojärjestelmä ”%s” ei tue nimiöitä

en: filesystem `%s' doesn't support blocklists
fi: tiedostojärjestelmä ”%s” ei tue lohkoluetteloja

en: filesystem on %s is neither HFS nor HFS+
fi: tiedostojärjestelmä kohteessa %s ei ole HFS eikä HFS+

en: firmware image is too big
fi: laiteohjelmistolevykuva on liian iso

en: force autohint
fi: pakota automaattivihjeet

en: four arguments expected
fi: odotettiin neljä argumenttia

en: fwstart.img doesn't match the known good version. proceed at your own risk
fi: fwstart.img ei täsmää tunnettuun hyvään versioon, etene omalla riskillä

en: generate an image in FORMAT
fi: tuota levykuva muodossa MUOTO

en: give a short usage message
fi: anna lyhyt käyttöviesti

en: give this help list
fi: anna tämä opasteluettelo

en: given argument is a system device, not a path
fi: annettu argumentti on järjestelmälaite, ei polku

en: grub-mkimage is compiled without XZ support
fi: grub-mkimage on käännetty ilman XZ-tukea

en: hang for SECS seconds (default 3600)
fi: jumittuu SECS sekuntia (oletus 3600)

en: hex FILE
fi: hex TIEDOSTO

en: ignore bitmap strikes when loading
fi: ohiys bittikartta-strikes-määrittelyt ladatessa

en: incorrect terminal dimensions specification
fi: virheellinen pääteikkunamittasuhdemäärittely

en: initrd already loaded
fi: initrd on jo ladattu

en: install FONTS [default=%s]
fi: asenna KIRJASIMET [oletus=%s]

en: install GRUB images under the directory DIR/%s instead of the %s directory
fi: asenna GRUB-levykuvat hakemistoon HAKEMISTO/%s eikä %s-hakemistoon

en: install THEMES [default=%s]
fi: asenna TEEMAT [oletus=%s]

en: install device isn't specified
fi: asennuslaitetta ei ole määritelty

en: install even if problems are detected
fi: asenna myös silloin kun havaittiin ongelmia

en: install only LOCALES [default=all]
fi: asenna vain PAIKALLISASETUKSET [oletus=all]

en: install only MODULES and their dependencies [default=all]
fi: asenna vain MODUULIT ja niiden riippuvuudet [oletus=all]

en: invalid PBKDF2 password
fi: vääränmuotoinen PBKDF2-salasana

en: invalid arch-dependent ELF magic
fi: virheellinen arch-riippuvainen ELF magic

en: invalid arch-independent ELF magic
fi: virheellinen arch-riippumaton ELF magic

en: invalid argument
fi: virheellinen argumentti

en: invalid block size
fi: virheellinen lohkokoko

en: invalid color specification `%s'
fi: virheellinen värimäärittely ”%s”

en: invalid device tree
fi: virheellinen laitepuu

en: invalid environment block
fi: virheellinen ympäristölohko

en: invalid file name `%s'
fi: virheellinen tiedostonimi ”%s”

en: invalid font range
fi: virheellinen kirjasinlukualue

en: invalid line format: %s
fi: virheellinen rivimuoto: %s

en: invalid modinfo file `%s'
fi: virheellinen modinfo-tiedosto ”%s”

en: invalid parameter %s
fi: virheellinen parametri %s

en: invalid skip value %lld
fi: virheellinen ohitusarvo %lld

en: invalid variable name `%s'
fi: virheellinen muuttujanimi ”%s”

en: invalid video mode specification `%s'
fi: virheellinen videotilamäärittely ”%s”

en: invalid zImage
fi: virheellinen zImage

en: ioctl GET_ARRAY_INFO error: %s
fi: ioctl GET_ARRAY_INFO -virhe: %s

en: ioctl GET_DISK_INFO error: %s
fi: ioctl GET_DISK_INFO -virhe: %s

en: ioctl RAID_VERSION error: %s
fi: ioctl RAID_VERSION -virhe: %s

en: kernel image is too big (0x%x > 0x%x)
fi: käyttöjärjestelmäydinlevykuva on liian iso (0x%x > 0x%x)

en: list network addresses
fi: luettele verkko-osoitteet

en: list network cards
fi: luettele verkkokortit

en: list network routes
fi: luettele verkkoreitit

en: ls PATH
fi: ls POLKU

en: lzop file corrupted
fi: lzop-tiedosto turmeltunut

en: make the drive also bootable as floppy (default for fdX devices). May break on some BIOSes.
fi: tee levyasemasta käynnistettävä myös levykkeenä (oletus fdX-laitteille). Saattaa rikkoutua joissakin BIOS:eissa

en: missing `%c' symbol
fi: puuttuva ”%c”-symboli

en: missing mandatory option for `%s'
fi: puuttuva pakollinen valitsin kohteelle ”%s”

en: module `%s' isn't loaded
fi: moduulia ”%s” ei ole ladattu

en: module isn't loaded
fi: moduulia ei ole ladattu

en: name
fi: nimi

en: need an image and mountpoint
fi: tarvitsee levykuvan ja liitäntäpisteen

en: no APM found
fi: APM ei löytynyt

en: no DHCP info found
fi: DHCP-tietoja ei löytynyt

en: no DHCP option %d found
fi: DHCP-valitsinta %d ei löytynyt

en: no DHCP options found
fi: DHCP-valitsimia ei löytynyt

en: no DNS record found
fi: DNS-tietuetta ei löytynyt

en: no DNS reply received
fi: ei vastaanotettu DNS-vastausta

en: no DNS servers configured
fi: DNS-palvelimia ei ole asetettu

en: no EFI routines are available for your platform
fi: alustallesi ei ole saatavissa EFI-rutiineja

en: no EFI routines are available when running in BIOS mode
fi: suoritettaessa BIOS-tilassa EFI-rutiinit eivät ole saatavilla

en: no IEEE1275 routines are available for your platform
fi: alustallesi ei ole saatavissa IEEE1275-rutiineja

en: no SGI routines are available for your platform
fi: alustallesi ei ole saatavissa SGI-rutiineja

en: no `/' in canonical filename
fi: kauttaviiva ”/” puuttuu sääntöjenmukaisesta tiedostonimestä

en: no command is specified
fi: komentoa ei ole määritelty

en: no compression is available for your platform
fi: alustallesi ei ole saatavissa tiivistystä

en: no decryption key available
fi: salausavainta ei ole saatavilla

en: no hints available for your platform. Expect reduced performance
fi: vihjeitä ei ole käytettävissä alustallasi. Otaksu alentunut suorituskyky

en: no network card found
fi: verkkokorttia ei löytynyt

en: no random number generator is available for your OS
fi: käyttöjärjestelmällesi ei ole saatavissa satunnaislukugeneraattoria

en: no server is specified
fi: palvelinta ei ole määritelty

en: no such partition
fi: sellaista osiota ei ole

en: no suitable video mode found
fi: sopivaa videotilaa ei löytynyt

en: no symbol table
fi: ei symbolitaulua

en: no terminal specified
fi: päätettä ei ole määritelty

en: no terminator in the core image
fi: ei päätöslohkoa ydinlevykuvassa

en: non-sector-aligned data is found in the core file
fi: ei-sektoritasattua dataa löytyi ydintiedostosta

en: not a directory
fi: ei ole hakemisto

en: not a primary partition
fi: ei ole ensisijainen osio

en: not a regular file
fi: ei ole tavallinen tiedosto

en: not in function body
fi: ei ole funktion sisällä

en: one argument expected
fi: odotettiin yhtä argumenttia

en: only ipv4
fi: vain ipv4

en: only ipv6
fi: vain ipv6

en: other software is using the embedding area, and there is not enough room for core.img.  Such software is often trying to store data in a way that avoids detection.  We recommend you investigate
fi: jokin toinen ohjelmisto käyttää upotusaluetta ja siinä ei ole kylliksi tilaa core.img -tiedostolle. Sellainen ohjelmisto yrittää usein tallentaa tietoja välttääkseen havaitsemista. Suosittelemme tutkimaan asiaa

en: out of memory
fi: muisti loppui

en: output a generated image to FILE [default=stdout]
fi: tulosta tuotettu levykuva tiedostoon [oletus=vakiotuloste]

en: output file must be specified
fi: tulostetiedosto on määriteltävä

en: output generated config to FILE [default=stdout]
fi: tulostetuotettu asetus TIEDOSTOon [oletus=vakiotuloste]

en: overflow is detected
fi: ylivuoto havaittu

en: passwords don't match
fi: salasanat eivät täsmää

en: perform a bootp autoconfiguration
fi: suorita automaattinen bootp-asetus

en: physical volume %s not found
fi: fyysistä taltiota %s ei löydy

en: pre-load specified modules MODULES
fi: esilataa määritellyt moduulit MODUULIT

en: prefer ipv4
fi: etusija ipv4:lle

en: prefer ipv6
fi: etusija ipv6:lle

en: premature end of file
fi: ennenaikainen tiedoston loppu

en: premature end of file %s
fi: ennenaikainen tiedoston %s loppu

en: press CapsLock key
fi: paina CapsLock-näppäintä

en: press Insert key
fi: paina Insert-näppäintä

en: press NumLock key
fi: paina NumLock-näppäintä

en: press ScrollLock key
fi: paina ScrollLock-näppäintä

en: press SysRq
fi: paina sysRq-näppäintä

en: press left alt
fi: paina vasemmanpuoleita alt-näppäintä

en: press left ctrl
fi: paina vasemmanpuoleista ctrl-näppäintä

en: press left shift
fi: paina vasemmanpuoleista vaihtonäppäintä

en: press right alt
fi: paina oikeanpuoleista alt-näppäintä

en: press right ctrl
fi: paina oikeanpuoleista ctrl-näppäintä

en: press right shift
fi: paina oikeanpuoleista vaihtonäppäintä

en: print TARGET
fi: tulosta KOHDE

en: print program version
fi: tulosta ohjelman versio

en: print the version information and exit
fi: tulosta versiotiedot ja poistu

en: print this message and exit
fi: tulosta tämä viesti ja poistu

en: print verbose messages.
fi: tulosta laveilla viesteillä.

en: public key %08x not found
fi: julkista avainta %08x ei löydy

en: read error at offset %llu: %s
fi: lukuvirhe siirrososoitteessa %llu: %s

en: read text from FILE.
fi: lue teksti TIEDOSTOsta.

en: relative subdirectory on network server
fi: verkkopalvelimelle suhteellinen alihakemisto

en: relocation 0x%x is not implemented yet
fi: relocation 0x%x ei ole vielä toteutettu

en: reserved RAM
fi: varattu RAM-muisti

en: retrieve DHCP option and save it into VAR. If VAR is - then print the value.
fi: nouda DHCP-valitsin ja tallenna se MUUTTUJAan. Jos MUUTTUJA on - niin tulosta arvo.

en: root directory as it will be seen on runtime [default=/].
fi: juurihakemisto, kuten se nähdään ajoaikana [oletus=/].

en: root directory of TFTP server
fi: TFTP-palvelimen juurihakemisto

en: root directory of the syslinux disk [default=/].
fi: syslinux-levyn juurihakemisto [oletus=/].

en: route loop detected
fi: reittisilmukka havaittu

en: save ROM images in DIR [optional]
fi: tallenna ROM-levykuvat hakemistoon HAKEMISTO [valinnainen]

en: save output in FILE [required]
fi: tallenna tuloste TIEDOSTOon [vaadittu]

en: select face index
fi: valitse face-indeksi

en: serial port `%s' isn't found
fi: sarjaporttia ”%s” ei löytynyt

en: set [NAME=VALUE ...]
fi: set [NIMI=ARVO ...]

en: set capslock mode
fi: aseta capslock-tila

en: set font ascent
fi: aseta kirjasinsukulinja ylöspäin

en: set font descent
fi: aseta kirjasinsukulinja alaspäin

en: set font family name
fi: aseta kirjasinperheen nimi

en: set font range
fi: aseta kirjasinlukualue

en: set font size
fi: aseta kirjasinkoko

en: set input filename for 32-bit part.
fi: aseta syötetiedostonimi 32-bittiselle komponentille.

en: set input filename for 64-bit part.
fi: aseta syötetiedostonimi 64-bittiselle komponentille

en: set input filename. Default is STDIN
fi: aseta syötetiedostonimi. Oletus on STDIN

en: set insert mode
fi: aseta insert-tila

en: set numlock mode
fi: aseta numlock-tila

en: set output filename. Default is STDOUT
fi: aseta tulostetiedostonimi. Oletus on STDOUT

en: set pause mode
fi: aseta pause-tila

en: set scrolllock mode
fi: aseta scrolllock-tila

en: set the label to render
fi: aseta renderoitava nimiö

en: set the program name
fi: aseta ohjelman nimi

en: size
fi: koko

en: symbol `%s' not found
fi: symbolia ”%s” ei löytynyt

en: temporary
fi: tilapäinen

en: terminal %s isn't found or it's not handled by terminfo
fi: pääteikkuna %s ei löytynyt tai terminfo ei ole käsitellyt sitä

en: terminal `%s' isn't found
fi: pääteikkunaa ”%s” ei löytynyt

en: the ID of bootloader. This option is only available on EFI and Macs.
fi: käynnistyslataimen TUNNISTE. Tämä valitsin on käytettävissä vain EFI- ja Macs-osioilla.

en: the PReP partition is not empty. If you are sure you want to use it, run dd to clear it: `%s'
fi: PReP-osiosi ei ole tyhjä. Jos olet varma, että haluat käyttää sitä, suorita dd-komento sen tyhjentämiseksi: ”%s”

en: the argument `%s' requires an integer
fi: argumentti ”%s” vaatii kokonaisluvun

en: the chosen partition is not a PReP partition
fi: valittu osio ei ole PReP-osio

en: the device.map entry `%s' is invalid. Ignoring it. Please correct or delete your device.map
fi: rivi device.map ”%s” on virheellinen. Ohita se. Korjaa tai poista se device.map-tiedostostasi

en: the drive %s is defined multiple times in the device map %s
fi: levyasema %s on määritelty useita kertoja laitekuvauksessa %s

en: the drive name `%s' in device.map is incorrect. Using %s instead. Please use the form [hfc]d[0-9]* (E.g. `hd0' or `cd')
fi: levyasemanimi ”%s” tiedostossa device.map on virheellinen. Sen sijasta käytetään %s. Käytä muotoa [hfc]d[0-9]* (Esim.: ”hd0” tai ”cd”)

en: the first sector of the core file is not sector-aligned
fi: ydintiedoston ensimmäinen sektori ei ole sektoritasattu

en: the installation device is removable. This option is only available on EFI.
fi: asennuslaite on irrotettava. Tämä valitsin on käytettävissä vain EFI-osiolla.

en: the partition type 0x%x isn't valid
fi: osiotyyppi 0x%x ei ole kelvollinen

en: the sectors of the core file are too fragmented
fi: ydintiedoston sektorit ovat liian hajallaan

en: the size of `%s' is not %u
fi: alkulatauspolun ”%s” koko ei ole %u

en: the size of `%s' is too large
fi: ydinpolun ”%s” koko on liian suuri

en: the size of `%s' is too small
fi: ydinpolun ”%s” koko on liian pieni

en: this ELF file is not of the right type
fi: tämä ELF-tiedosto ei ole oikeaa tyyppiä

en: this GPT partition label contains no BIOS Boot Partition; embedding won't be possible
fi: tämä GPT-osionimiö ei sisällä BIOS-käynnistysosiota; upottaminen ei ole mahdollista

en: this LDM has no Embedding Partition; embedding won't be possible
fi: tällä LDM:llä ei ole upotettavaa osiota; upottaminen ei ole mahdollista!

en: this msdos-style partition label has no post-MBR gap; embedding won't be possible
fi: tässä msdos-tyylisessä osionimiössä ei ole MBR:n jälkeistä aukkoa; upottaminen ei ole mahdollista

en: three arguments expected
fi: odotettiin kolmea argumenttia

en: time out opening `%s'
fi: aikavalvonta avattaessa kohdetta ”%s”

en: timeout reading `%s'
fi: aikavalvonta laukesi luettaessa kohdetta ”%s”

en: timeout: could not resolve hardware address
fi: aikavalvonta: laitteisto-osoiteen ratkaiseminen epäonnistui

en: too deep nesting of symlinks
fi: symboliset linkit liian syvässä sisäkkäin

en: translator `%s' for path `%s' has several non-option words, at least `%s' and `%s'
fi: translator ”%s” polulle ”%s” on useita ei-valitsinsanoja, ainakin ”%s” ja ”%s”

en: translator `%s' for path `%s' is given only options, cannot find device part
fi: translator ”%s” polulle ”%s” annetaan vain valitsimia, laiteosan löytäminen epäonnistui

en: translator command line is empty for path `%s'
fi: translator-komentorivi on tyhjä polulle ”%s”

en: two arguments expected
fi: odotettiin kahta argumenttia

en: type
fi: tyyppi

en: unable to identify a filesystem in %s; safety check can't be performed
fi: tiedostojärjestelmän tunnistaminen levyasemassa %s epäonnistui; turvatarkistus epäonnistui

en: unaligned device size
fi: tasaamaton laitekoko

en: unexpected EFI error
fi: odottamaton EFI-virhe

en: unexpected end of file
fi: odottamaton tiedoston loppu

en: unknown argument `%s'
fi: tuntematon argumentti ”%s”

en: unknown filesystem
fi: tuntematon tiedostojärjestelmä

en: unknown kind of RAID device `%s'
fi: väärän tyyppinen RAID-laite ”%s”

en: unknown regexp error
fi: tuntematon säännöllisen lausekkeen virhe

en: unknown target format %s
fi: tuntematon kohdemuoto %s

en: unknown terminfo type `%s'
fi: tuntematon terminfo-tyyppi ”%s”

en: unrecognised DHCP option format specification `%s'
fi: tunnistamaton DHCP-valitsinmuotomäärittely ”%s”

en: unrecognised network address `%s'
fi: tunnistamaton verkko-osoite ”%s”

en: unrecognised network interface `%s'
fi: tunnistamaton verkkorajapinta ”%s”

en: unrecognized number
fi: tunnistamaton numero

en: unresolvable address %s
fi: ratkaisematon osoite %s

en: unset [NAME ...]
fi: unset [NIMI ...]

en: unsupported HTTP error %d: %s
fi: tukematon HTTP-virhe %d: %s

en: unsupported HTTP response
fi: tukematon HTTP-vastaus

en: unsupported RAID version: %d.%d
fi: tukematon RAID-versio: %d.%d

en: unsupported gzip format
fi: tukematon gzip-muoto

en: unsupported serial port flow control
fi: tukematon sarjaporttivirtaohjaus

en: unsupported serial port parity
fi: tukematon sarjaportin pariteetti

en: unsupported serial port speed
fi: tukematon sarjaporttinopeus

en: unsupported serial port stop bits number
fi: tukematon sarjaportin stop-bittimäärä

en: unsupported serial port word length
fi: tukematon sarjaportin sanapituus

en: use COLOR for background
fi: käytä COLOR-muuttuja-asetusta taustavärinä

en: use COLOR for label
fi: käytä COLOR-muuttuja-asetusta nimiössä

en: use COLOR for label background
fi: käytä COLOR-muuttuja-asetusta nimiötaustana

en: use COLOR for text
fi: käytä COLOR-muuttuja-asetusta tekstivärinä

en: use DIR as the EFI System Partition root.
fi: käytä HAKEMISTO EFI-järjestelmäosion juurena.

en: use DIR for PPC MAC install.
fi: käytä HAKEMISTO PPC MAC-asennuksille.

en: use FILE as font (PF2).
fi: käytä TIEDOSTOa kirjasimena (PF2)

en: use FILE as font for label
fi: käytä TIEDOSTOa nimiön kirjasimena

en: use FILE as the boot image [default=%s]
fi: käytä TIEDOSTOa käynnistyslevykuvana [oletus=%s]

en: use FILE as the core image [default=%s]
fi: käytä TIEDOSTOa ydinlevykuvana [oletus=%s]

en: use FILE as the device map [default=%s]
fi: käytä TIEDOSTOa laitekuvauksena [oletus=%s]

en: use FILE as xorriso [optional]
fi: käytä TIEDOSTOa niin kuin xorriso-ohjelma [valinnainen]

en: use GRUB files in the directory DIR [default=%s]
fi: käytä GRUB-tiedostoja hakemistossa HAKEMISTO [oletus=%s]

en: use STRING as product name
fi: käytä MERKKIJONOa tuotenimenä

en: use STRING as product version
fi: Käytä MERKKIJONOa tuoteversiona.

en: use identifier file even if UUID is available
fi: käytä tunnistetiedostoa vieläpä kun UUID on käytettävissä

en: use images and modules under DIR [default=%s/<platform>]
fi: käytä levykuvia ja moduuleja hakemiston HAKEMISTO alla [oletus=%s/<alusta>]

en: use themes under DIR [default=%s]
fi: käytä teemoja hakemiston HAKEMISTO alla [oletus=%s]

en: use translations under DIR [default=%s]
fi: käytä käännöksiä hakemiston HAKEMISTO alla [oletus=%s]

en: variable `%s' isn't set
fi: muuttujaa ”%s” ei ole asetettu

en: visually-ordered UTF-8
fi: visuaalisesti järjestetty UTF-8

en: wait until a debugger will attach
fi: odota kunnes vianjäljittäjä liittyy

en: will not proceed with blocklists
fi: ei jatka lohkoluetteloasennusta

en: write output to FILE [default=stdout].
fi: kirjoita tuloste TIEDOSTOon [oletus=vakiotuloste].

en: wrong ELI magic or version
fi: väärä ELI-maaginen luku tai versio

en: xnu_uuid DEVICE
fi: xnu_uuid LAITE

en: xz file corrupted or unsupported block options
fi: xz-tiedosto vaurioitunut tai tukemattomat lohkovalitsimet

en: you can't delete this address
fi: tämän osoitteen poistaminen epäonnistui

en: you need to load the kernel first
fi: sinun on ladattava ydin ensin

en: your BIOS Boot Partition is too small; embedding won't be possible
fi: sinun BIOS-käynnistysosiosi on liian pieni; upottaminen ei ole mahdollista

en: your LDM Embedding Partition is too small; embedding won't be possible
fi: sinun LDM-upotettava osiosi on liian pieni; upottaminen ei ole mahdollista

en: your core.img is unusually large.  It won't fit in the embedding area
fi: tiedostosi core.img on epätavallisen iso. Se ei sovi upotusalueelle.

en: your embedding area is unusually small.  core.img won't fit in it.
fi: upotettava alueesi on epätavallisen pieni.  Tiedosto core.img ei mahdu siihen.
